Wakacje z historią i rękodziełem. Muzeum Lniarstwa zaprasza dzieci na bezpłatne warsztaty
Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie rozpoczęło nabór na bezpłatne warsztaty rękodzielnicze dla dzieci w wieku 7–12 lat. To propozycja dla najmłodszych, którzy chcą twórczo spędzić wakacje, rozwijać swoją wyobraźnię i jednocześnie poznać historię Żyrardowa w niecodzienny sposób. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się już w czwartek 23 lipca 2026 roku.
Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Nieopowiedziane strajki. Historia robotników żyrardowskiej fabryki lnu”, którego celem jest popularyzacja lokalnego dziedzictwa oraz przybliżenie najmłodszym historii żyrardowskich zakładów i ludzi, którzy przez lata tworzyli przemysłowy charakter miasta.
Podczas siedmiu spotkań dzieci będą uczestniczyć w różnorodnych działaniach twórczych inspirowanych historią żyrardowskiego lniarstwa i wydarzeniami związanymi ze strajkami robotniczymi z 1980 roku. Zajęcia połączą edukację historyczną z kreatywną pracą, rozwijaniem zdolności manualnych oraz współpracą w grupie.
„Chcemy pokazać dzieciom, że historia może być fascynującą przygodą. Poprzez działania artystyczne i wspólne tworzenie uczestnicy będą poznawać wydarzenia, które miały ogromne znaczenie dla mieszkańców Żyrardowa, jednocześnie rozwijając swoją kreatywność i wyobraźnię.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.
Warsztaty rozpoczną się 23 lipca i będą odbywać się w czwartki w siedzibie Muzeum Lniarstwa. Pierwsze spotkanie zaplanowano w godzinach 17:00–19:00, a kolejne zajęcia będą odbywać się w godzinach 17:00–20:00. Udział w projekcie jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.
Zapisy prowadzone są do 20 lipca 2026 r.
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Muzeum Lniarstwa. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: .
Projekt „Nieopowiedziane strajki. Historia robotników żyrardowskiej fabryki lnu” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra. Wielkie Rocznice”.
