-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Kultura / Europejskie Dni Dziedzictwa /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Wtorek 21 Lutego 2017
- Imieniny: Eleonory, Piotra, Feliksa
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
Karta dużej rodziny
Karta Seniora
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
Inwestorzy
Turyści
Fotogaleria
-
-
-
-
-
park_zieleń
gospodarowanie odpadami
oze
obiekt Flash - resursa
obiekt Flash - resursa
Manufaktura Satyry 2016
resursa_strona
wifi
SIP
indr mazowsze
SM
wi fi
punkty adresowe
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Budowa obwodnicy Żyrardowa
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
Sonda internetowa
Czy koncerty w Parku Dittricha powinno się kontynuować?
oddane głosy: 734
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
8041671
-
- -
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

Europejskie Dni Dziedzictwa zainicjowane zostały przez Radę Europy i są organizowane od kilkunastu lat pod patronatem Unii Europejskiej. W Polsce EDD odbywają się pod patronatem Ministra Kultury, a ich koordynatorem jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie. W Żyrardowie wrześniowy piknik kulturalny przybliża mieszkańcom i gościom dziedzictwo miasta: zabytkowy układ urbanistyczny, tradycje największego producenta lnu w Europie i wielokulturowość wynikającą z mozaiki narodowościowej i wyznaniowej mieszkańców.


The European Heritage Days
Europejskie Dni Dziedzictwa


Między przeszłością a przyszłością, EDD 2010

Za nami kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Jest to największy międzynarodowy projekt społeczny i edukacyjny, a zarazem najważniejsze w zjednoczonej Europie święto zabytków kultury. Głównym celem imprezy jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W Polsce obchodom EDD patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

Mottem tegorocznej imprezy było hasło ,,Od pomysłu do przemysłu”. Na gospodarza ogólnopolskiego otwarcia Europejskich Dni Dziedzictwa 2010 wskazano Żyrardów – miasto powstałe wokół fabryki, w której po raz pierwszy zastosowano mechaniczne przędzarki lnu. Sprawcą tej technologicznej rewolucji, która niebawem objęła swym zasięgiem całą Europę, był pierwszy dyrektor techniczny żyrardowskiej fabryki, Francuz, Filip de Girard.

Specjalnie na tę uroczystą chwilę do Żyrardowa przyjechali legendarni bohaterowie filmu Andrzeja Wajdy ,,Ziemia Obiecana” – Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn, by raz jeszcze – tym razem na Placu Jana Pawła II - wypowiedzieć jedną z najsłynniejszych kwestii tego filmowego arcydzieła: „Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic - razem zbudujemy fabrykę...”

W uroczystej inauguracji wzięli również udział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wicemarszałek Marcin Kierwiński. Gościliśmy także Paulinę Florjanowicz, Dyrektora Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Okolicznościowe listy nadesłali Bronisław Komorowski Prezydent RP oraz Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

  • [obiekt Flash]

Tradycyjnie, kluczowym punktem Europejskich Dni Dziedzictwa w Żyrardowie był piknik kulturalny na Placu Jana Pawła II. Listę przygotowanych na ten dzień atrakcji otwiera inscenizacja historyczna przedstawiająca pierwszy w Polsce strajk masowy – strajk żyrardowskich szpularek z 1883 r.

Miłośników architektury zaprosiliśmy na wycieczkę po mieście londyńskim autobusem. Z okien tego nietypowego pojazdu można było podziwiać wyjątkowy charakter zabudowy Żyrardowa, a przy okazji poznać wiele szczegółów z jego historii. Ci, którzy wolą mniej tradycyjne środki lokomocji, mogli podróżować po żyrardowskiej starówce 12-osobowym rowerem. Trzeba przyznać, że chętnych nie brakowało!

W mieście będącym niegdyś centrum produkcji lniarskiej nie mogło oczywiście zabraknąć prezentacji wyrobów lnianych. Specjalnie na ten dzień własne stoiska wystawiennicze przygotowały wszystkie działające aktualnie w Żyrardowie tkalnie oraz szwalnie. Jak na jarmark rozmaitości przystało była też prezentacja ginących zawodów, rękodzieła artystycznego, a także cała gama stoisk ze staropolskimi specjałami.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Żyrardowie to także ciekawe wystawy, koncerty i festiwale. Niezwykle barwnym przedsięwzięciem okazał się organizowany w Żyrardowie po raz pierwszy, Europejski Festiwal Kataryniarzy, który przypomniał urok tego niecodziennego instrumentu. 

  • [obiekt Flash]

Bardzo liczną publiczność zgromadził także wernisaż wystawy podsumowującej, zorganizowany pod auspicjami Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, Ogólnopolski Konkurs Satyryczny „Manufaktura Satyry”, na który swoje prace zgłosili znani i utytułowani rysownicy z całej Polski. Jako że tematem konkursu była ,,Fabryka” prace wyeksponowane zostały w hali produkcyjnej Fabryki Lnu.

Dużą atrakcją okazała się również wystawa ,,Żyrardów Przyszłości”, czyli futurologiczne projekty młodych żyrardowskich twórców i towarzyszące im warsztaty robotów.

Na plenerowej scenie zagrali: czeska grupa Happy to Meet, Ania Szarmach oraz Brathanki.

  • [obiekt Flash]

Dzień drugi Europejskich Dni Dziedzictwa, niedziela 12 września, to m.in. spotkanie z łódzkim studiem filmowym SE-MA-FOR, a więc gra uliczna, warsztaty plastyczne, projekcje filmów dla dzieci i dorosłych oraz wystawy lalek i scenografii filmowej.

  • [obiekt Flash]

Niezwykle barwnym wydarzeniem okazał się także pokaz mody młodej, żyrardowskiej projektantki, Mileny Ziętek, która przygotowała na tę okazję specjalną kolekcję inspirowaną żyrardowską architekturą. Pokaz odbył się na plenerowej scenie, w parku miejskim. Przed pokazem z recitalem chopinowskim, w parkowym amfiteatrze wystąpiła Gabriela Bińkowska. Był to zarazem ostatni z cyklu „Niedzielnych Koncertów w Parku Dittricha”.

  • [obiekt Flash]

Obchody EDD 2010 w Żyrardowie zakończył wieczorny koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Z orkiestrą wystąpili Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Tomasz Strahl (wiolonczela) i Joanna Różewska (fortepian).
 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć Europejskich Dni Dziedzictwa

następna strona »

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje o działalności Samorządu
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców

Wernisaż Anna Dubielecka "Grafiki i Czasowniki"Kolejna wystawa w Galerii ,,Resursa” to pierwsza w naszym mieście indywidualna prezentacja grafiki i malarstwa żyrardowianki Anny Dubieleckiej. W roku 2015 zaprezentowała w ramach wystawy ,,Młodzi Żyrardowscy Plastycy. Trzydzieści dziewięć minus” cykl grafik z cyklu ,,Szklanki”.

Hunter w Centrum KulturyW dniu 3 marca w Centrum Kultury mocne rockowe granie! Wystąpi zespół HUNTER ze swoją najnowszą płytą "Niewolność". Jako support zagra warszawska grupa Lux Perpetua. Start o godz. 19:00. Wstęp 40 zł (przedsprzedaż), 50 zł (w dniu koncertu). Bilety dostępne są w kasie CK. Zapraszamy!

Kabaret SMILESerdecznie zapraszamy na występ kabaretu SMILE w programie: „To Ci tłumaczę!”, który odbędzie się 5 marca, o godzinie 16.00 w Centrum Kultury w Żyrardowie.
„To Ci tłumaczę!” – to tytuł najnowszego programu kabaretu Smile z Lublina.

Resursa
Centrum Kultury w Żyrardowie
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne
Europejskie Integracje Muzyczne
Europejskie Dni Dziedzictwa
Artyści i zespoły

Jak ferie z atrakcjami to tylko z RATOWNIKAMI

Jak ferie z atrakcjami, to tylko z atrakcjami. Pod takim właśnie hasłem wystartowały w tym roku ferie zimowe 2017, zorganizowane przez spółkę AQUA Żyrardów wspólnie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Jak się okazało zainteresowanie feriami na pływalni przerosło oczekiwania samych organizatorów, gdyż już z początkiem stycznia zmuszeni byliśmy zamknąć listy zgłoszeniowe.

Ekstraliga w Żyrardowie!W hicie szóstej (i ostatniej) kolejki grupy północnej futsalowej pierwszej ligi w bezpośrednim meczu na szczycie, Żyrardowianka w Białymstoku pewnie przypieczętowała swój awans do Ekstraligi.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Reorganizacja sieci szkół
Realizacja zadań oświatowych
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2016/2017
Nabór na wolne stanowiska w placówkach oświatowych na rok szkolny 2015/2016
Informacja o pomocy materialnej dla uczniów w roku szkolnym 2015/2016
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.00 -