2020
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2020 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Sobota 8 Sierpnia 2020
- Imieniny: Cypriana, Dominika, Emila
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
15721101
-
- -
PGK rozbudowuje sieć kanalizacyjną i wodociągową

Pomimo pandemii i obostrzeń, PGK Żyrardów zgodnie z wcześniej przyjętymi harmonogramami, realizuje następne etapy inwestycji, podnoszącej poziom życia mieszkańców i poprawiającej stan środowiska. W ramach projektu powstaje między innymi blisko siedem kilometrów nowej sieci wodociągowej w Północnej Dzielnicy Mieszkaniowej oraz ponad dwa kilometry sieci kanalizacyjnej w dzielnicy Osada Młyńska. Wkrótce rozpocznie się też następny etap modernizacji żyrardowskiej oczyszczalni. Cała inwestycja warta jest ponad 51 milionów złotych!

Zaplanowany na kilka lat projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w mieście Żyrardów – Etap III” realizowany jest dzięki unijnemu dofinansowaniu. Z potrzebnych do przeprowadzenia inwestycji 51 milionów złotych aż 26 milionów pochodzi z Funduszu Spójności.

Przedsięwzięcie, za sprawą którego mieszkańcy zyskują dostęp do sieci sanitarnej i bieżącej wody, obejmuje 27 różnych zadań, w ramach których do 2022 roku miejska sieć wodociągowa wzbogaci się o blisko 3000 metrów bieżących, a system kanalizacyjny powiększy o ponad 13 000 metrów.

– W ostatnich miesiącach skoncentrowaliśmy się na działaniach w Północnej Dzielnicy Mieszkaniowej w Żyrardowie. W ramach robót, które potrwają do listopada przyszłego roku, utworzonych zostanie blisko siedem kilometrów nowej sieci kanalizacji sanitarnej. Kolejne dwa kilometry powstaną w osiedlu Osada Młyńska w Żyrardowie. Tu z kolei zakończenie prac planowane jest na styczeń 2022 roku – mówi Hanna Kosela, Prezes Zarządu PGK Żyrardów i dodaje, że dotychczas wybudowano około 1,7 km kanalizacji sanitarnej w Osadzie Młyńskiej oraz 3,9 km w Północnej Dzielnicy Mieszkaniowej.

Wcześniej w ramach projektu wybudowana została już między innymi sieć wodociągowa w ulicach Jana Kilińskiego, Środkowej, Izy Zielińskiej, Batalionów Chłopskich, Janusza Horodyskiego, Józefa Mireckiego, Borówkowej, Wypoczynkowej czy Kubusia Puchatka. Natomiast w ulicach Wypoczynkowej, Hulki Laskowskiego, Bolesława Limanowskiego, Władysława Choińskiego i Izy Zielińskiej powstała nowa sieć kanalizacji sanitarnej.

– Ogromną skalę całego przedsięwzięcia widać na ulicach miasta, a my we współpracy z wykonawcami, dbamy o terminowe ukończenie prac, zgodnie z przyjętymi harmonogramami

i dokładamy wszelkich starań, by przebiegały one jak najsprawniej, gwarantując najwyższą jakość wykonania – dodaje i podkreśla zaangażowanie całego zespołu PGK Żyrardów.

Wyzwaniem tego roku jest też realizacja największego zadania w całym projekcie, czyli modernizacja oczyszczalni ścieków w Żyrardowie. Poza ulepszeniem obiektu, przebudowana zostanie też przepompownia przy ulicy Gdańskiej oraz zostaną zakupione specjalistyczne urządzenia. Nabycie agregatu kogeneracyjnego umożliwi wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z biogazu. Przebudowa i modernizacja stacji dmuchaw, zbiornika biogazu, pompowni ścieków miejskich czy stacji zlewnej zwiększą przepustowość mechaniczną oczyszczalni, wyeliminują zakłócenia gospodarki osadowej, przyczynią się do poprawy efektywności produkcji biogazu i wydajności energetycznej. W najbliższym czasie planowany jest także zakup systemu GIS – inteligentnego oprogramowania do zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi oraz specjalistycznego samochodu do telewizyjnej inspekcji sieci kanalizacji sanitarnej.

Projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w mieście Żyrardów – Etap III” to część większego, konsekwentnie realizowanego planu, którego celem jest zapewnienie mieszkańcom jak najwyższego poziomu życia.

– Krystalicznie czysta i pyszna woda prosto z kranu, kilometry nowej sieci wodno-kanalizacyjnej, z której korzystają tysiące osób, ale też likwidacja przydomowych szamb i mniej plastikowych butelek w mieście – wszystko to jest możliwe dzięki pozyskiwaniu dofinansowania, które pomaga nam rozwijać miejską infrastrukturę – podsumowuje Hanna Kosela.

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej PGK Żyrardów pozyskało już łącznie  215 milionów złotych! Nowe sieci kanalizacyjne i wodociągowe, ale też powstałe dzięki dofinansowaniu Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych sprawiają, że korzystanie z codziennych udogodnień jest coraz łatwiejsze, obarczone mniejszym ryzykiem awarii, a na dodatek korzystne dla środowiska.

 

  • 1 (5)
  • 1 (3)
  • 1 (2)
  • 1 (7)
  • 1 (10)
  • 1 (8)

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Gwiazdy i gwiazdeczki

Fundacja Gwiazd zaprasza dzieci i seniorów do udziału w projekcie ,,Gwiazdy i gwiazdeczki". Projekt finansowany jest z budżetu Miasta Żyrardowa.

Muzyczny Żyrardów

Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 9 lat do udziału w projekcie ,,Muzyczny Żyrardów" organizowanym przez Fundację ,,Pięknie żyć", finansowanym ze środków Narodowego Instytutu Wolności.

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.25 -