2020
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2020 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Wtorek 4 Sierpnia 2020
- Imieniny: Dominika, Jana, Protazego
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
15694809
-
- -
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie laureatem kolejnego programu grantowego

Zachowanie pamięci o byłych pracownikach żyrardowskiej fabryki lnu jest jednym z głównych kierunków rozwoju Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Tym samym miło nam poinformować, że placówka ponownie uzyskała dofinansowanie z Programu Patriotyzm Jutra, które przeznaczy na realizację projektu „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika”. Tegoroczne działania będą w głównej mierze oparte na wykonaniu muralu, a także wydaniu II tomu książki wspomnieniowej, która ukaże się jeszcze w tym roku.

Tegoroczna edycja projektu będzie składała się z kilku wzajemnie powiązanych elementów, w tym m.in. z warsztatów malowania muralu czy organizacji wydarzenia plenerowego. Najważniejszym natomiast zadaniem będzie utrwalenie wspomnień byłych pracowników fabryki lnu w formie odtwarzalnych plików audio, które zostaną zaimplementowane na portalu Muzeum, a także wydanie II tomu książki wspomnieniowej „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika. Wspomnienia pracowników Zakładów Lniarskich w Żyrardowie”.

Będzie to kolejna publikacja z danego cyklu. Muzeum Lniarstwa w ubiegłym roku przygotowało I tom książki, który stanowi wartościowy zbiór 21 opowieści naocznych świadków historii, którzy odważyli się podzielić z innymi wspomnieniami z okresu pracy w żyrardowskich zakładach. Bohaterami są osoby zajmujące różne stanowiska, pracujące na różnych oddziałach, w różnych warunkach i w różnych okresach czasu. Wspomnienia zostały opatrzone współczesnymi czarno-białymi zdjęciami rozmówców, wykonanymi w miejscu ich pracy, przy budynkach fabrycznych, co wzmacnia autentyczność fotografii oraz ich przekazu.

„Po sukcesie zeszłorocznego projektu, udało nam się pozyskać kolejne środki zewnętrzne. W mojej ocenie druga edycja będzie miała jeszcze większy efekt, ponieważ pracownicy żyrardowskich Zakładów Lniarskich zostaną upamiętnieni podwójnie, po pierwsze poprzez publikację II tomu książki, jak i zaprezentowanie pracowników na muralu. Dla Muzeum Lniarstwa to ogromne wyróżnienie i wdzięczność, że możemy uczestniczyć w tego rodzaju działaniach, ważnych dla lokalnego dziedzictwa.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Czasami z pozoru nieistotne strzępy wspomnień mogą stać się cennym źródłem historii dla kolejnych pokoleń. Dlatego też Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zaprasza do kontaktu wszystkie osoby, które chciałyby podzielić się swoimi opowieściami związanymi z fabryką. Organizatorzy zachęcają również do podzielenia się pamiątkami związanymi z zakładami, archiwalnymi fotografiami, czy listami napisanymi odręcznie przez rodziców czy dziadków, którzy poruszają w nich temat fabryki. Zostaną one zamieszczone w publikacji w postaci zdjęć czy skanów.

Projekt pt. „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika – projekt wspomnieniowy upamiętniający byłych pracowników Zakładów Lniarskich w Żyrardowie” został dofinansowany w wysokości 36 tys. zł ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra. Jest to ogólnopolski program grantowy realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W skład Zespołu Sterującego, który oceniał złożone projekty, weszli przedstawiciele znamienitych instytucji, w tym m.in. profesorowie z Uniwersytetu Warszawskiego czy eksperci z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Instytutu Pamięci Narodowej. Tym samym dla Muzeum Lniarstwa jest to ogromne wyróżnienie, że placówka (jako jedyna w powiecie) znalazła się w gronie laureatów zakwalifikowanych do dofinansowania wśród ponad 700 wniosków złożonych w konkursie. Żyrardowska placówka prześcignęła w rankingu m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi czy Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

***

Osoby zainteresowanie I tomem ,,„Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika" informujemy, że istnieje możliwość zapoznania się z wydawnictwem w recepcji Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Publikacja dostępna jest w żyrardowskich bibliotekach oraz 15 bibliotekach w całym kraju. Wykaz placówek na stronie: https://www.muzeumlniarstwa.pl/wspomnienia/

 

  • logo Muzeum Lniarstwa
  • logotyp_Patriotyzm_Jutra
  • logotyp_Muzeum_Historii_Polski
  • publikacja_Z_pamietnika_zyrardowskiego_robotnika_tom_I

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Gwiazdy i gwiazdeczki

Fundacja Gwiazd zaprasza dzieci i seniorów do udziału w projekcie ,,Gwiazdy i gwiazdeczki". Projekt finansowany jest z budżetu Miasta Żyrardowa.

Muzyczny Żyrardów

Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 9 lat do udziału w projekcie ,,Muzyczny Żyrardów" organizowanym przez Fundację ,,Pięknie żyć", finansowanym ze środków Narodowego Instytutu Wolności.

Wzmocnij swój głos

Serdecznie zapraszamy seniorów do udziału w projekcie ,,Wzmocnij swój głos”, organizowanym przez Fundację ,,Pięknie żyć”. Projekt finansowany jest z budżetu Miasta Żyrardowa.

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne
Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.25 -