2020
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2020 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Wtorek 21 Stycznia 2020
- Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Jarosławy
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
14404961
-
- -
Żyrardów ma najniższe stawki za odbiór odpadów

Kolejne miasta i gminy w Polsce podnoszą opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów. W tej chwili Żyrardów ma najniższe stawki w okolicy. Jednak otrzymujemy informacje o drastycznym wzroście kosztów zagospodarowania odpadów na terenie Mazowsza, co jest niezależne od działań i decyzji samorządów. Urząd Miasta Żyrardowa rozważa jak najkorzystniejsze rozwiązania dla mieszkańców, tak aby nadal utrzymać najniższą cenę w rejonie za odpady. Wszyscy natomiast musimy zadbać o lepszą segregację odpadów. Właściwa selekcja ma bowiem wpływ na koszty, jakie ponosi każdy z nas.           

Od 2018 roku ruszyła w gminach fala podwyżek opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Sięgają one od kilkudziesięciu do ponad 100 procent. Dzieje się tak właściwie wszędzie tam, gdzie ogłaszane są nowe przetargi. Niektóre gminy unieważniają przetargi, gdyż po otwarciu ofert okazuje się, że stawka za odpady zbierane selektywnie wynosi ponad 40 zł od osoby za miesiąc. Inne gminy, po doświadczeniach powtarzania kolejnych przetargów, decydują się na podniesie stawki opłaty dla mieszkańców, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Gminy nie mogą dopłacać z budżetu do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Według ustawodawcy ma być to system samofinansujący się czyli pochodzący tylko i wyłącznie z opłat właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Jedyne zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami, jakie przewiduje ustawodawca dotyczą rodzin wielodzietnych (obecnie Miasto Żyrardów dopłaca miesięcznie 5 zł do każdego członka rodziny wielodzietnej).

Ostatnio radykalna podwyżka miała miejsce w Radziejowicach – mieszkańcy zapłacą od stycznia 2020 roku 33,86 zł od osoby za odpady segregowane i 67,72 zł od osoby za odpady niesegregowane. Analogiczna sytuacja ma miejsce w Wiskitkach, gdzie mieszkańcy płacą za odpady segregowane 33,63 zł od osoby i 67,50 zł za odpady niesegregowane. Znaczną podwyżkę ogłoszono także w Łodzi. Od 1 stycznia 2020 r. opłata za śmieci segregowane wzrośnie z 13 zł do 24 zł od osoby a za śmieci niesegregowane z 22 zł do 48 zł za osobę. Należy przy tym zwrócić uwagę, że Łódź jest w innym regionie gospodarki odpadami, wyznaczonym przez sejmik województwa i ceny jakie do tej pory dyktowała instalacja znacznie odbiegały od tych na Mazowszu.

Poniżej przedstawiamy Państwu dane w formie tabeli, dla porównania stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów w Żyrardowie na tle innych miast w regionie: