2019
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2019 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Wtorek 21 Maja 2019
- Imieniny: Jana, Kryspina, Wiktora
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
12657136
-
- -
Inwestycja w zieleń

Wykonawcy rozpoczęli roboty związane z rewitalizacją terenów zieleni w naszym mieście. Wszystkie prace realizowane się są w ramach projektu pn. „Poprawa jakości życia mieszkańców poprzez rozwój terenów zieleni w mieście Żyrardowie".

Firmy zajmujące się zadaniami w ramach wspomnianego projektu, rozpoczęły prace od przygotowania terenów poprzez wycinkę starych i chorych drzew. Inwentaryzacja drzewostanu została przeprowadzona bardzo skrupulatnie już na etapie projektowania. Drzewa do wycinki, wytypowane zostały komisyjnie, przez osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Dlatego nie ma możliwości, aby wycięte zostało jakiekolwiek zdrowe drzewo. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, iż nowe ścieżki i alejki projektowane są tak, aby nie tworzyć kolizji z istniejącymi drzewami i ocalić jak największą liczbę drzew. Decyzja o wycince drzew była poprzedzona również opinią ornitologa wg. której: "Przeznaczone do wycinki drzewa nie stanowią aktualnie czynnych siedlisk lęgowych ptaków.(...) Biorąc pod uwagę powyższe obserwacje można stwierdzić, że na dzień sporządzenia opinii przeprowadzenie wycinki drzew nie wpłynie negatywnie na awifaunę lęgową."

- Wycinka drzew to ostateczność w naszym mieście, poprzedzona oględzinami i ekspertyzami. Zależy nam, by zachować status miasta-ogrodu. Przemawia za tym liczba planowanych nowych nasadzeń drzew w Żyrardowie. Jeszcze w 2019 roku na terenie naszego miasta pojawi się ich 540 – mówił Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski

Drzewa się starzeją, chorują, nierzadko w wyniku działań ludzkich, doznają uszkodzeń mechanicznych i wymagają interwencji, które mogą skończyć się wycinką. Budując nową przestrzeń i udostępniając ją mieszkańcom, ratusz chce uniknąć sytuacji, w której drzewo o bardzo słabej kondycji będzie zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców. Takie drzewa mogą również zagrażać nowo wybudowanym alejkom, architekturze czy nowym nasadzeniom. Miasto nie może pozwolić na sytuację, aby w miejskich parkach drzewa „umierały śmiercią naturalną”, tak jak to ma miejsce w lasach, parkach krajobrazowych czy innych naturalnych siedliskach. W przypadku drzew miejskich, należy reagować znacznie wcześniej, aby zminimalizować ryzyko wypadku z udziałem powalonego drzewa.

Prace rozpoczęły się już na terenie parku przy ul. Wyspiańskiego (parku przy ul św. Jana oraz parku przy ul. Reymonta i Opolskiej) tam drzewa są w bardzo złej kondycji. Wiele z nich, które na pierwszy rzut oka wydają się być, są próchniejące, usychające, posiadają uszkodzenia mechaniczne, a ich stan fitosanitarny jest bardzo zły, co może skutkować powaleniem i spowodowaniem nieszczęśliwego wypadku. Przy okazji realizacji inwestycji na danym terenie, mającej na celu udostępnienie parku większej niż dotychczas  liczbie mieszkańców, poprzez budowę dodatkowych ścieżek, alejek oraz ławek, niezbędnym jest zadbanie, nie tylko o estetykę parku, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi korzystających z parku.

W związku z wycinką drzew, wykonane zostaną nasadzenia kompensacyjne w ramach realizowanego -  w parkach na terenie całego miasta - projektu. Przypominamy, iż pierwszą zrealizowaną częścią tego dużego projektu, jest Eko Park na osiedlu Wschód, gdzie posadziliśmy blisko 150 dużych okazów drzew z gatunków klon, lipa, jarząb, dąb, jesion. W tym roku miasto posadzi 540 nowych drzew na terenach objętych realizacją projektu.

Przypominamy, że w ramach projektu „ Poprawa jakości życia mieszkańców  poprzez rozwój terenów zieleni w mieście Żyrardowie” zostanie nasadzonych setki nowych drzew, tysiące krzewów i bylin. Projekt skupia się przede wszystkim na zieleni, budowa elementów architektury i ścieżek jest inwestycją towarzyszącą, jest zaprojektowana bezkolizyjnie i w żaden sposób nie przyczynia się do wycinki drzew.

Projekt dofinansowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

  • logo_FE_Infrastruktura_i_Srodowisko_rgb-1
  • UE_FS_rgb-1
  • czy wiesz ze bylin net
  • czy wiesz ze drzewa net

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

Młodziczki „Trójki” w finale Mistrzostw Polski

Drużyna młodziczek UKS „Trójka”, prowadzona przez Piotra Wacławka, przez cały turniej Półfinałów Mistrzostw Polski Kobiet U14K (10-12 maja br. w Bochni) przeszła jak burza wygrywając zdecydowanie wszystkie swoje mecze. Tym samym nasze zawodniczki wywalczyły awans do Finałów Mistrzostw Polski.

Finał Mistrzostw Polski dla kadetek UKS Trójka

W dniach 26-28 kwietnia w Żyrardowie odbył się Półfinałowy Turniej MP U16K. Zawodniczki UKS Trójka mimo zmęczenia fizycznego i kontuzji  konsekwentnie realizowały założenia taktyczne i awansowały do dalszych rozgrywek. Naszemu zespołowi pozostaje już tylko solidnie przygotować się do finałów, które za niespełna 3 tygodnie.

Trójka w Półfinałach Mistrzostw Polski Kobiet U16

Podopieczne Dominiki Sztąberskiej i Bartosza Słomińskiego awansowały do Turnieju Półfinałowego Mistrzostw Polski Kobiet U16 po udanych meczach rozegranych od 5 do 7 kwietnia w Poznaniu podczas ćwierćfinałów Mistrzostw Polski.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2019/2020
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -