2019
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2019 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Czwartek 17 Stycznia 2019
- Imieniny: Antoniego, Jana, Rościsława
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
11813471
-
- -
Czy będą podwyżki opłat za odbiór odpadów?

Sygnalizowaliśmy już problem nieuchronnych podwyżek opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych, wynikających z rosnących cen energii, transportu i zwiększenia tzw. „opłaty środowiskowej”, która od 2012 r. wzrosła już ponad 6-krotnie. W Żyrardowie stawki na razie nie uległy zmianie, tymczasem kolejne miasta i gminy w Polsce podnoszą opłaty. Podwyżki te sięgają od kilkudziesięciu do nawet 100 procent. Samorząd Żyrardowa również stoi przed wyzwaniem urealnienia stawek.  

Podwyżki dotykają wszystkie miasta i gminy, w których ogłaszane są nowe przetargi. Niektóre gminy unieważniają przetargi, gdyż po otwarciu ofert okazuje się, że stawka za odpady zbierane selektywnie wynosi  ponad 30 zł od osoby za miesiąc (np. Milanówek, Grodzisk Mazowiecki, Izabelin, Jabłonna). Inne gminy, po doświadczeniach powtarzania kolejnych przetargów, decydują się na podniesie stawki opłaty dla mieszkańców, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Gminy nie mogą dopłacać z budżetu do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Według ustawodawcy ma być to system samofinansujący się czyli pochodzący tylko i wyłącznie z opłat właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Jedyne zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami, jakie przewiduje ustawodawca dotyczą rodzin wielodzietnych (obecnie Miasto Żyrardów dopłaca miesięcznie 5 zł do każdego członka rodziny wielodzietnej). Ostatnio radykalna podwyżka miała miejsce w Radziejowicach – mieszkańcy zapłacą 29 zł od osoby za odpady segregowane i 58 od osoby za odpady niesegregowane. Znaczną podwyżkę ogłoszono także w Łodzi. Od 1 stycznia 2019 r. opłata za śmieci segregowane wzrośnie z 7 do 13 zł od osoby a za śmieci niesegregowane z 12 do  22 zł za osobę. Należy przy tym zwrócić uwagę, że Łódź jest w innym regionie gospodarki odpadami, wyznaczonym przez sejmik województwa i ceny jakie tam dyktują Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) znacznie odbiegają od tych na Mazowszu.

Nasze województwo, jako jedyne w kraju nie posiada aktualnego, kluczowego dokumentu, jakim jest Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami (WPGO), którego uchwalenia dokonuje Sejmik Województwa Mazowieckiego. Od momentu uchwalenia „starego” WPGO sytuacja w gospodarce odpadami diametralnie się zmieniła – zakładano m.in., że ilość wytwarzanych odpadów będzie malała, natomiast ona z roku na rok rośnie. To ma swoje konsekwencje w niedoszacowaniu liczby i mocy przerobowych Regionalnych Instalacji do Zagospodarowania Odpadów Komunalnych (RIPOK) na Mazowszu, których obecnie brakuje. Sprowadza się to do tego, że firmy odbierające odpady od mieszkańców mają ograniczone możliwości przekazania ich do uprawnionych instalacji w ramach regionu a przepisy prawa nie pozwalają wywieźć śmieci poza region Mazowsza np. do województwa łódzkiego, gdzie jest więcej tego typu instalacji.

Miasto Żyrardów posiada czteroletnią umowę z Wykonawcą, która obowiązuje do dnia 30 czerwca 2019 roku. Jednakże już dwukrotnie Wykonawca występował z wnioskiem o zwiększenie wynagrodzenia umownego m.in. z uwagi na drastyczny wzrost stawek przyjęcia odpadów do instalacji RIPOK. Obecnie Urząd przygotowuje się do ogłoszenia nowego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych tak, aby zachować ciągłość usługi z nową umową obowiązującą od 1 lipca 2019 r.

Równocześnie trwają prace nad zmianą „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Żyrardowa”, który zostanie przekazany do konsultacji jeszcze w tym miesiącu. Pragniemy w tym miejscu zaznaczyć, iż obecnie obowiązujący w mieście Regulamin oferuje szerszy zakres usług niż w sąsiednich gminach, w tym m.in. częstszy odbiór odpadów. W przypadku zabudowy wielolokalowej odbiór odpadów zmieszanych odbywa się w naszym mieście 3 razy w tygodniu, podczas gdy w innych gminach odbiór jest rzadszy (np. Pruszków i Grodzisk Maz. – 1 raz na tydzień, Milanówek i Mszczonów – 2 razy w tygodniu). Sytuacja przedstawia się podobnie jeśli chodzi o odpady zbierane selektywnie – wywóz frakcji segregowanych (papier, tworzywa sztuczne, metale) z nieruchomości wielorodzinnych odbywa się częściej niż w innych gminach. Żyrardów - 2 razy w tygodniu, Grodzisk Maz., Mszczonów i Milanówek – 1 raz w tygodniu.

Musimy pamiętać, że szeroki zakres usług mający swoje odzwierciedlenie w Regulaminie ma niebagatelny wpływ na cenę oferowaną w przetargu i może ją znacznie podrożyć. Stąd konieczność wprowadzenia zmian w Regulaminie, które pozwolą zminimalizować wzrost opłat. Zatem już dziś zachęcamy do udziału w konsultacjach społecznych, aby wspólnie wypracować optymalny zakres usług, na poziomie minimalnym, a jednocześnie zaspokajającym potrzeby mieszkańców, co z pewnością nie jest łatwym zadaniem.    

  • foto odpady

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Koncert w stylu retro dla Babci i Dziadka

Z okazji Dnia Babci i Dziadka Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski serdecznie zaprasza na koncert ,,Piosenki w stylu retro” w wykonaniu Macieja Klocińskiego z zespołem w składzie: Katarzyna Winnicka (skrzypce), Dawid Ludkiewicz (fortepian), Adam Przybyłek (klarnet, saksofon), Tadeusz Kwiatkowski (akordeon) i Andrzej Owczynnikow (kontrabas). Koncert odbędzie się w poniedziałek, 21 stycznia, o godz. 19.00 w Resursie. Wstęp wolny!    

JAZZ W CENTRUM KULTURY – AGNIESZKA WILCZYŃSKA I ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO

Centrum Kultury w Żyrardowie informuje, że w związku z ogłoszeniem przez Prezydenta RP żałoby narodowej w dniu 19 stycznia, wydarzenie pn. ,,Jazz w Centrum Kultury" z udziałem Agnieszki Wilczyńskiej i Trio Andrzeja Jagodzińskiego zostaje przeniesione na 17 lutego br., na godz. 17.00. 

Kolęda jest kobietą

Klub Osiedlowy „Koliber” informuje, że ZE WZGLĘDU NA ŻAŁOBĘ NARODOWĄ KONCERT "KOLĘDA JEST KOBIETĄ", który miał odbyć się w dniu 18 stycznia 2019 r., został przeniesiony na piątek, 1 lutego br., na godz. 20.00. Zaproszenia będą aktualne na ten dzień. Prosimy osoby, które odebrały zaproszenia o ich zwrot, jeżeli nie mogą być z nami 1 lutego. Są jeszcze chętni na ten koncert.

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

„Babilon MMA 7”

Już 25 stycznia w Żyrardowie Michał „Masakra” Kita, spotka się z innym doświadczonym fighterem Arturem „Głuchym” Głuchowskim podczas gali „Babilon MMA 7”. Na Gali zobaczymy też efektownie walczącego Daniela Rutkowskiego, znanego z KSW i eksplozywnego w stójce Łukasz Rajewski oraz nieprzeciętnie utalentowanego Kamil Oniszczuk – to tylko niektórzy bohaterowie Babilon MMA 7.

Finał Żyrardowskiej Ligi Pływackiej

Spółka AQUA, Stowarzyszenie Pływaków i Ratowników AQUA Żyrardów oraz Żyrardowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zapraszają na Finał Żyrardowskiej Ligi Pływackiej. Zawody odbędą się na pływalni AQUA, w dniu 14 grudnia br. Strat o godz. 9.00. Zapraszamy!

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -