2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Czwartek 17 Stycznia 2019
- Imieniny: Antoniego, Jana, Rościsława
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
11813034
-
- -
Europejskie środki na remont Kantoru

Tuż przed końcem 2018 r. Prezydent Miasta Żyrardowa podpisał umowę dotyczącą  udzielenia Miastu Żyrardów pożyczki na remont budynku Kantoru. Ponad 17 mln zł, jakie samorząd miejski otrzyma na przestrzeni najbliższych trzech lat z Banku Gospodarstwa Krajowego, pozwoli  uratować bezcenny zabytek i nadać mu nowe funkcje.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest pośrednikiem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wdrażającym środki finansowe z przeznaczeniem na rewitalizację obszarów miejskich w województwie mazowieckim. Pożyczka pochodzić będzie z Instrumentu Finansowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 tzw. Jessica 2.

Ze względu na istotne efekty społeczne dla miasta Żyrardowa projekt uzyskał bardzo korzystne oprocentowanie na poziomie 0,30% w stosunku rocznym. Spłata pożyczki nastąpi w latach 2021-2027. Środki pochodzące z pożyczki rewitalizacyjnej stanowią 78% kosztów kwalifikowalnych projektu.

„Cieszę się, że udało nam się zapewnić, na bardzo dogodnych dla Miasta warunkach, sposób finansowania rewaloryzacji jednego z najważniejszych obiektów zabytkowych Żyrardowa – mówi prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski. – Podpisana umowa pożyczkowa umożliwia nam, przy minimalnych obciążeniach dla budżetu miasta, kontynuację prac remontowych prowadzonych od kilku miesięcy w budynku Kantoru. Jest ona zarazem kolejnym przykładem na to, że jako samorząd potrafimy z sukcesem sięgać po środki zewnętrzne i z powodzeniem korzystać z różnorodnych narzędzi finansowych oferowanych przez Unię Europejską.”

Prace przewidziane do realizacji w ramach projektu podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap jest już obecnie realizowany i dotyczy przeprowadzenia najważniejszych prac budowlanych. W ramach pierwszego etapu wykonany został kompleksowy remont dachu, remont stropu nad II piętrem, przedłużenia klatki schodowej, szybu windy. Wykonano również izolację poziomą i pionową ścian fundamentowych, drenaż opaskowy, odprowadzenie wód opadowych, przyłącza.  Z kolei w drugim etapie projektu zakłada się wykonanie pozostałych prac objętych dokumentacją techniczną, umożliwiających zaadaptowanie budynku na potrzeby Urzędu Miasta i Biblioteki Miejskiej. W ramach drugiego etapu przewidziano zatem wykonanie remontu stropu I i II kondygnacji, prace konserwatorskie elementów drewnianych i metalowych wyposażenia wnętrz, wykonanie instalacji wewnętrznych (centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, teletechnicznej, wentylacji i klimatyzacji), renowację i wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, prace wykończeniowe, prace konserwatorskie elewacji oraz zagospodarowanie terenu.

Po zakończeniu prac rewaloryzacyjnych budynek Kantoru stanowić ma istotny ośrodek administracji samorządowej oraz ośrodek kulturowo-edukacyjny, mający na celu integrację mieszkańców i pielęgnowanie lokalnych tradycji. Projekt zakłada, że docelowo budynek pełnić będzie dwie zasadnicze funkcje:

  1. część parteru budynku zaadaptowana zostanie na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej, wraz z Multimedialnym Ośrodkiem Tradycji i Edukacji Kulturowej (MOTEK).
  2. pozostała część parteru oraz kolejne kondygnacje zaadaptowane zostaną na siedzibę Urzędu Miasta Żyrardowa wraz z pomieszczeniami i funkcjami pomocniczymi.

W najbliższych tygodniach zostanie przeprowadzone zamówienie publiczne w formie przetargu nieograniczonego na wybór wykonawcy II etapu przebudowy i rewaloryzacji zabytkowego obiektu Kantoru.

Z

  • kantor1

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Koncert w stylu retro dla Babci i Dziadka

Z okazji Dnia Babci i Dziadka Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski serdecznie zaprasza na koncert ,,Piosenki w stylu retro” w wykonaniu Macieja Klocińskiego z zespołem w składzie: Katarzyna Winnicka (skrzypce), Dawid Ludkiewicz (fortepian), Adam Przybyłek (klarnet, saksofon), Tadeusz Kwiatkowski (akordeon) i Andrzej Owczynnikow (kontrabas). Koncert odbędzie się w poniedziałek, 21 stycznia, o godz. 19.00 w Resursie. Wstęp wolny!    

JAZZ W CENTRUM KULTURY – AGNIESZKA WILCZYŃSKA I ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO

Centrum Kultury w Żyrardowie informuje, że w związku z ogłoszeniem przez Prezydenta RP żałoby narodowej w dniu 19 stycznia, wydarzenie pn. ,,Jazz w Centrum Kultury" z udziałem Agnieszki Wilczyńskiej i Trio Andrzeja Jagodzińskiego zostaje przeniesione na 17 lutego br., na godz. 17.00. 

Kolęda jest kobietą

Klub Osiedlowy „Koliber” informuje, że ZE WZGLĘDU NA ŻAŁOBĘ NARODOWĄ KONCERT "KOLĘDA JEST KOBIETĄ", który miał odbyć się w dniu 18 stycznia 2019 r., został przeniesiony na piątek, 1 lutego br., na godz. 20.00. Zaproszenia będą aktualne na ten dzień. Prosimy osoby, które odebrały zaproszenia o ich zwrot, jeżeli nie mogą być z nami 1 lutego. Są jeszcze chętni na ten koncert.

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

„Babilon MMA 7”

Już 25 stycznia w Żyrardowie Michał „Masakra” Kita, spotka się z innym doświadczonym fighterem Arturem „Głuchym” Głuchowskim podczas gali „Babilon MMA 7”. Na Gali zobaczymy też efektownie walczącego Daniela Rutkowskiego, znanego z KSW i eksplozywnego w stójce Łukasz Rajewski oraz nieprzeciętnie utalentowanego Kamil Oniszczuk – to tylko niektórzy bohaterowie Babilon MMA 7.

Finał Żyrardowskiej Ligi Pływackiej

Spółka AQUA, Stowarzyszenie Pływaków i Ratowników AQUA Żyrardów oraz Żyrardowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zapraszają na Finał Żyrardowskiej Ligi Pływackiej. Zawody odbędą się na pływalni AQUA, w dniu 14 grudnia br. Strat o godz. 9.00. Zapraszamy!

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -