2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Czwartek 17 Stycznia 2019
- Imieniny: Antoniego, Jana, Rościsława
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
11812238
-
- -
37. rocznica wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego

Dziś Żyrardów tradycyjnie odda hołd ofiarom stanu wojennego, działaczom ,,Solidarności”, którzy poświęcili swoje życie, zdrowie, rodziny, pracę zawodową, angażując się w walkę z komunistycznym reżimem.

Rada Oddziału NSZZ ,,Solidarność" w Żyrardowie zaprasza do udziału w okolicznościowych obchodach. W kościele pw. św. Karola Boromeusza, o godz. 17.00, odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. Po nabożeństwie złożone zostaną kwiaty przy Pomniku ,,Droga Polski ku Wolnym Narodom", na skwerze przy Al. Partyzantów/ ul. Mireckiego. O godz. 18.30 w Centrum Kultury odbędzie spektakl słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żyrardowie .

Serdecznie zapraszamy!

***

13 grudnia 1981 roku, o północy, na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadzony został stan wojenny. Wprowadzono go niezgodnie z Konstytucją PRL , formalnie na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, a faktycznie decyzją  gen .Wojciecha Jaruzelskiego. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjny tymczasowy organ władzy, faktycznie nadrzędny wobec konstytucyjnych władz państwowych. W czasie stanu wojennego z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Internowano wielu działaczy ,,Solidarności” i innych organizacji opozycyjnych (w sumie w pierwszych dniach stanu wojennego ok. 5 tysięcy osób, łącznie około 10 tysięcy). Zawieszone zostały związki zawodowe oraz wiele organizacji społecznych, a także część kanałów telewizji i radia oraz większość gazet. Zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach, wprowadzono cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną, zmilitaryzowano najważniejsze zakłady pracy i wprowadzono godzinę milicyjną. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

/źródło: www.ipn.gov.pl, Wikipedia/

Z Żyrardowa zostało internowanych 8 osób: Jadwiga Chmielecka-Popielczyk, Barbara Durma, Krystyna Gruzielewicz, Grzegorz Popielczyk, Jan Żak, Adolf Madera, Zbigniew Łukaszewski, Krzysztof Pałac. Internowani byli też bracia Zbigniew i Kazimierz Rokiccy z pobliskiego Drzewicza Starego.

Po powrocie z internowania powstała grupa osób, która przez okres całego stanu wojennego prowadziła czynną działalność opozycyjną.

- Mimo represji i szantażu, szykanowania i inwigilacji działaczy, pozbawienia ich możliwości awansu zawodowego i społecznego, nakłanianiu do wyjazdu zagranicznego bez prawa powrotu – postawa i działalność grupy osób z kręgu podziemnej ,,Solidarności” była dowodem niezłomności duchowej oraz wielkiej odwagi osobistej – podkreśla Mieczysław Gabrylewicz w książce ,,Geneza i historia Oddziału Miejskiego NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie w latach 1980 – 2005.    

Najbardziej prześladowany spośród żyrardowskich działaczy opozycyjnych, zarówno podczas internowania, jak i przez kilka kolejnych lat, aż do 1988 roku, był Grzegorz Popielczyk – ponad 30 razy aresztowany, wielokrotnie przeszukiwany i wzywany na komendę MO, stale inwigilowany. Sam Grzegorz Popielczyk twierdzi jednak, że ,,na największe słowa uznania zasługuje moja małżonka, Jadwiga, której postawa i niezłomność była dla mnie prawdziwą ostoją duchową i moralną.”

/źródło: ,,Geneza i historia Oddziału Miejskiego NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie w latach 1980 – 2005” Mieczysław Gabrylewicz/   

  • zaproszenie Grudzień 2018 DRUK-1

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Koncert w stylu retro dla Babci i Dziadka

Z okazji Dnia Babci i Dziadka Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski serdecznie zaprasza na koncert ,,Piosenki w stylu retro” w wykonaniu Macieja Klocińskiego z zespołem w składzie: Katarzyna Winnicka (skrzypce), Dawid Ludkiewicz (fortepian), Adam Przybyłek (klarnet, saksofon), Tadeusz Kwiatkowski (akordeon) i Andrzej Owczynnikow (kontrabas). Koncert odbędzie się w poniedziałek, 21 stycznia, o godz. 19.00 w Resursie. Wstęp wolny!    

JAZZ W CENTRUM KULTURY – AGNIESZKA WILCZYŃSKA I ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO

Centrum Kultury w Żyrardowie informuje, że w związku z ogłoszeniem przez Prezydenta RP żałoby narodowej w dniu 19 stycznia, wydarzenie pn. ,,Jazz w Centrum Kultury" z udziałem Agnieszki Wilczyńskiej i Trio Andrzeja Jagodzińskiego zostaje przeniesione na 17 lutego br., na godz. 17.00. 

Kolęda jest kobietą

Klub Osiedlowy „Koliber” informuje, że ZE WZGLĘDU NA ŻAŁOBĘ NARODOWĄ KONCERT "KOLĘDA JEST KOBIETĄ", który miał odbyć się w dniu 18 stycznia 2019 r., został przeniesiony na piątek, 1 lutego br., na godz. 20.00. Zaproszenia będą aktualne na ten dzień. Prosimy osoby, które odebrały zaproszenia o ich zwrot, jeżeli nie mogą być z nami 1 lutego. Są jeszcze chętni na ten koncert.

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

„Babilon MMA 7”

Już 25 stycznia w Żyrardowie Michał „Masakra” Kita, spotka się z innym doświadczonym fighterem Arturem „Głuchym” Głuchowskim podczas gali „Babilon MMA 7”. Na Gali zobaczymy też efektownie walczącego Daniela Rutkowskiego, znanego z KSW i eksplozywnego w stójce Łukasz Rajewski oraz nieprzeciętnie utalentowanego Kamil Oniszczuk – to tylko niektórzy bohaterowie Babilon MMA 7.

Finał Żyrardowskiej Ligi Pływackiej

Spółka AQUA, Stowarzyszenie Pływaków i Ratowników AQUA Żyrardów oraz Żyrardowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zapraszają na Finał Żyrardowskiej Ligi Pływackiej. Zawody odbędą się na pływalni AQUA, w dniu 14 grudnia br. Strat o godz. 9.00. Zapraszamy!

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -