2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Wtorek 21 Maja 2019
- Imieniny: Jana, Kryspina, Wiktora
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
12657114
-
- -
37. rocznica wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego

Dziś Żyrardów tradycyjnie odda hołd ofiarom stanu wojennego, działaczom ,,Solidarności”, którzy poświęcili swoje życie, zdrowie, rodziny, pracę zawodową, angażując się w walkę z komunistycznym reżimem.

Rada Oddziału NSZZ ,,Solidarność" w Żyrardowie zaprasza do udziału w okolicznościowych obchodach. W kościele pw. św. Karola Boromeusza, o godz. 17.00, odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. Po nabożeństwie złożone zostaną kwiaty przy Pomniku ,,Droga Polski ku Wolnym Narodom", na skwerze przy Al. Partyzantów/ ul. Mireckiego. O godz. 18.30 w Centrum Kultury odbędzie spektakl słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Żyrardowie .

Serdecznie zapraszamy!

***

13 grudnia 1981 roku, o północy, na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadzony został stan wojenny. Wprowadzono go niezgodnie z Konstytucją PRL , formalnie na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, a faktycznie decyzją  gen .Wojciecha Jaruzelskiego. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjny tymczasowy organ władzy, faktycznie nadrzędny wobec konstytucyjnych władz państwowych. W czasie stanu wojennego z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Internowano wielu działaczy ,,Solidarności” i innych organizacji opozycyjnych (w sumie w pierwszych dniach stanu wojennego ok. 5 tysięcy osób, łącznie około 10 tysięcy). Zawieszone zostały związki zawodowe oraz wiele organizacji społecznych, a także część kanałów telewizji i radia oraz większość gazet. Zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach, wprowadzono cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną, zmilitaryzowano najważniejsze zakłady pracy i wprowadzono godzinę milicyjną. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

/źródło: www.ipn.gov.pl, Wikipedia/

Z Żyrardowa zostało internowanych 8 osób: Jadwiga Chmielecka-Popielczyk, Barbara Durma, Krystyna Gruzielewicz, Grzegorz Popielczyk, Jan Żak, Adolf Madera, Zbigniew Łukaszewski, Krzysztof Pałac. Internowani byli też bracia Zbigniew i Kazimierz Rokiccy z pobliskiego Drzewicza Starego.

Po powrocie z internowania powstała grupa osób, która przez okres całego stanu wojennego prowadziła czynną działalność opozycyjną.

- Mimo represji i szantażu, szykanowania i inwigilacji działaczy, pozbawienia ich możliwości awansu zawodowego i społecznego, nakłanianiu do wyjazdu zagranicznego bez prawa powrotu – postawa i działalność grupy osób z kręgu podziemnej ,,Solidarności” była dowodem niezłomności duchowej oraz wielkiej odwagi osobistej – podkreśla Mieczysław Gabrylewicz w książce ,,Geneza i historia Oddziału Miejskiego NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie w latach 1980 – 2005.    

Najbardziej prześladowany spośród żyrardowskich działaczy opozycyjnych, zarówno podczas internowania, jak i przez kilka kolejnych lat, aż do 1988 roku, był Grzegorz Popielczyk – ponad 30 razy aresztowany, wielokrotnie przeszukiwany i wzywany na komendę MO, stale inwigilowany. Sam Grzegorz Popielczyk twierdzi jednak, że ,,na największe słowa uznania zasługuje moja małżonka, Jadwiga, której postawa i niezłomność była dla mnie prawdziwą ostoją duchową i moralną.”

/źródło: ,,Geneza i historia Oddziału Miejskiego NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie w latach 1980 – 2005” Mieczysław Gabrylewicz/   

  • zaproszenie Grudzień 2018 DRUK-1

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

Młodziczki „Trójki” w finale Mistrzostw Polski

Drużyna młodziczek UKS „Trójka”, prowadzona przez Piotra Wacławka, przez cały turniej Półfinałów Mistrzostw Polski Kobiet U14K (10-12 maja br. w Bochni) przeszła jak burza wygrywając zdecydowanie wszystkie swoje mecze. Tym samym nasze zawodniczki wywalczyły awans do Finałów Mistrzostw Polski.

Finał Mistrzostw Polski dla kadetek UKS Trójka

W dniach 26-28 kwietnia w Żyrardowie odbył się Półfinałowy Turniej MP U16K. Zawodniczki UKS Trójka mimo zmęczenia fizycznego i kontuzji  konsekwentnie realizowały założenia taktyczne i awansowały do dalszych rozgrywek. Naszemu zespołowi pozostaje już tylko solidnie przygotować się do finałów, które za niespełna 3 tygodnie.

Trójka w Półfinałach Mistrzostw Polski Kobiet U16

Podopieczne Dominiki Sztąberskiej i Bartosza Słomińskiego awansowały do Turnieju Półfinałowego Mistrzostw Polski Kobiet U16 po udanych meczach rozegranych od 5 do 7 kwietnia w Poznaniu podczas ćwierćfinałów Mistrzostw Polski.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2019/2020
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -