2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Piątek 17 Sierpnia 2018
- Imieniny: Jacka, Anity, Elizy
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
10770717
-
- -
Z uwagą wsłuchujemy się w opinie mieszkańców

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. To jeden z pierwszych i najważniejszych etapów prac nad stworzeniem Gminnego Programu Rewitalizacji. Nowy dokument już w 2019 roku zastąpi Lokalny Program Rewitalizacji, który dotąd określał zakres problemów na obszarach zdegradowanych, wskazywał sposoby ich rozwiązywania, a wreszcie stanowił podstawę starań Żyrardowa o środki zewnętrzne przeznaczone na rewitalizację.

Stworzenie nowego, Gminnego Programu Rewitalizacji, wynika ze zmian przepisów na poziomie ustawowym. Ponieważ od wielu lat Żyrardów znajduje się w gronie samorządów, które wzorcowo i z sukcesami realizują działania rewitalizacyjne, Miastu udało się pozyskać dotację unijną w wysokości 1,6 mln zł z przeznaczeniem na wypracowanie, na bazie własnych doświadczeń, modelowych rozwiązań, które znajdą swe odzwierciedlenie zarówno w samym procesie prac nad przygotowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji, jak też później, w treści dokumentu.

Pierwsze miesiące prac nad Programem Rewitalizacji upłynęły na stworzeniu tzw. diagnozy, czyli zgromadzeniu informacji opisujących aktualną sytuację całego Miasta w sferze społeczno-gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, środowiskowej i technicznej. Zebrany materiał stał się podstawą do wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, na którym, w kolejnych etapach, koncentrować się będzie uwaga zespołu pracującego nad nowym dokumentem.

Jednym z podstawowych założeń prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji jest jak najszersze uspołecznienie tego procesu, w myśl zasady, że to mieszkańcy, jako użytkownicy danej przestrzeni, wiedzą najlepiej jakie problemy i jakie potrzeby występują w ich najbliższym otoczeniu. Dlatego też cykl spotkań konsultacyjnych, dając tym samym głos samym mieszkańcom, zainicjowano właśnie na etapie wyznaczania obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.

Docelowo, poprzez kolejne spotkania konsultacyjne, a także inne formy kontaktu z mieszkańcami (np. ankiety, mobilne punkty informacyjno-konsultacyjne, czy rodzinne pikniki) samorząd chce zaktywizować żyrardowian i włączyć ich w tworzenie programu. „Mamy nadzieję, że zapraszając do współpracy organizacje pozarządowe, nieformalne grupy mieszkańców, a także osoby indywidualne, uda nam się zbudować stałą i liczną reprezentację społeczną, która na bieżąco współdziałać będzie z zespołem pracującym nad programem – podkreśla Lucjan Krzysztof Chrzanowski, Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa. – Pierwsze spotkanie, które odbyło się 17 lipca w Resursie, uważam za bardzo cenne. Jestem dobrej myśli i wierzę, że wraz z kolejnymi działaniami, krąg osób aktywnie włączających się w proces konsultacji będzie się sukcesywnie poszerzał. Bardzo nam na tym zależy, bo Gminny Program Rewitalizacji ma być przede wszystkim odzwierciedleniem potrzeb i oczekiwań mieszkańców.”

  • IMG_6799
  • IMG_6817
  • IMG_6830

Co wydarzy się w najbliższym czasie?

Kolejne spotkanie konsultacyjne, tym razem w plenerze, zaplanowano na ostatni weekend lipca. W sobotę i niedzielę (28 i 29 lipca), w godz. 10.00-18.00, na Placu Jana Pawła II stanie mobilny punkt informacyjno-konsultacyjny, gdzie każdy będzie mógł zapoznać się z aktualnym stanem prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji,  zasięgnąć informacji o zamierzeniach Miasta w dziedzinie rewitalizacji, a także przedstawić swoje uwagi w tym zakresie.

Aby rozmowy o niewątpliwie trudnym i skomplikowanym zagadnieniu, jakim jest rewitalizacja zdegradowanych obszarów miasta, upływały w miłej atmosferze, przygotowano w tych dniach także szereg wydarzeń towarzyszących adresowanych  do dzieci i dorosłych.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony: rewitalizujemyzyrardow.pl i wzięcia udziału w geoankiecie, która daje możliwość wyrażenia swojej opinii i samodzielnego wskazania na mapie terenów problemowych, wymagających interwencji.

Zapraszamy na wszystkie wydarzenia i do aktywnego udziału w konsultacjach.

  • logo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020


  • Plakat I_konsultacje OZ i OR

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Wernisaż fotografii Łukasza Grudysza

Do połowy września w Galerii ,,Resursa” można oglądać fotografie autorstwa Łukasza Grudysza „W drodze na Jedwabnym Szlaku”. Autor prac, krośnianin, od najmłodszych lat związany jest z fotografią i filmem. Jest entuzjastą kultury karpackiej, podróżnikiem - uczestnikiem i dokumentalistą wielu wypraw do wielu krajów Europy, Bliskiego Wschodu i świata. Zapraszamy do obejrzenia wystawy! 

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

Mecz reprezentacji Polski i Luksemburga w kat. U15.

Już od kilku lat PZKosz przy współpracy z UKS „Trójka” organizuje w Żyrardowie mecze reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych oraz mecze międzypaństwowe. W dniach 10-12 sierpnia br. gościliśmy w naszym mieście żeńskie reprezentacje Polski i Luksemburga w kat. U15.

 

Festyn Rodzinny nad Zalewem

Gorąco zapraszamy w sobotę, 18 sierpnia br., na Festyn Rodzinny nad Zalewem Żyrardowskim.
W godz. 10:00 – 15:00 organizatorzy przygotowali dla uczestników mnóstwo atrakcji, a wśród nich: maraton pływacki, nauka pływania i udzielania pierwszej pomocy, pokazy ratownictwa wodnego, turniej siatkówki plażowej, mecze pokazowe w piłkę plażową nożną, siatkową oraz ręczną, bieg, aquafitness, fitness, ćwiczenia i pokazy służb mundurowych oraz wybory Miss i Mistera plaży. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami.

Żyrardowski sukces w brydżu sportowymBrydżyści drużyny Bard13, reprezentujący powiat żyrardowski, w miniony weekend wywalczyli awans do II ligi Polskiego Związku Brydża Sportowego. W barażu pokonali drużynę COME BACK Rzeszów i od sezonu 2018/2019 będą reprezentowali barwy miasta w rozgrywkach o klasę wyższą.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -