2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Piątek 17 Sierpnia 2018
- Imieniny: Jacka, Anity, Elizy
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
10770770
-
- -
Zapowiada się skok cywilizacyjny w dziedzinie komunikacji w mieście

Żyrardów pozyskał ponad 16,8 mln zł dofinansowania z przeznaczeniem na podniesienie komfortu życia w mieście, w tym rozwój transportu publicznego ukierunkowany na ograniczenie emisji spalin.

Przygotowany wspólnie przez Miasto Żyrardów,  Gminę Grodzisk Mazowiecki oraz Gminę Pruszków projekt pn. „Zielone płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej w gminach południowo-zachodniej części województwa” otrzyma ponad 34 mln zł unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Przyznaną dotację samorządy zainwestują w zakup nowych autobusów, przebudowę ulic, budowę parkingów „Parkuj i Jedź” oraz ścieżek rowerowych, a także wdrożenie nowoczesnego systemu do zarządzania ruchem.

Bezpośrednio do Żyrardowa, który pełni w tym samorządowym konsorcjum rolę lidera projektu, trafi ponad 16,8 mln zł. Będą to środki pochodzące z budżetu UE oraz budżetu państwa.

Dzięki realizacji projektu na żyrardowskich ulicach pojawią się, zakupione przez samorząd, dwa nowe niskoemisyjne autobusy elektryczne, które stanowić będą uzupełnienie dla standardowej komunikacji miejskiej.

Otrzymana dotacja pozwoli również na stworzenie w Żyrardowie dwóch kolejnych parkingów typu „Parkuj i Jedź” (przy ul. Skorwaczewskiego oraz przy ul. Ziołowej), a także budowę dwóch, dedykowanych rowerzystom, parkingów „Bike&ride” (w tych samych lokalizacjach). Wśród zadań ujętych w projekcie jest również zaprojektowanie i wykonanie ścieżek rowerowych wzdłuż ul. Kapitana Pałaca, ul. rtm. Witolda Pileckiego oraz ul. Procnera.

Projekt obejmuje ponadto wykonanie nowej lub modernizację już istniejącej sygnalizacji świetlnej na sześciu miejskich skrzyżowaniach, a także wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego, wspierającego uprzywilejowanie transportu publicznego. Pracami modernizacyjnymi objęte zostaną: skrzyżowanie ul. F.de Girarda z ul. Gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”; skrzyżowanie ul. Środkowej i Limanowskiego; ul. Środkowej i ul. Mireckiego; Al. Partyzantów i ul. Mireckiego; ul. 1 Maja i ul. Okrzei oraz skrzyżowanie ul. 1 Maja i Mickiewicza z ul. Jaktorowską i Reymonta. Sygnalizacja pojawi się także na bardzo trudnym obecnie dla kierowców, skrzyżowaniu ul. Mireckiego z ul. 1 Maja.

Kolejne zadanie ujęte w projekcie to budowa, przebudowa lub remont ulic na terenie miasta w celu dostosowania ich do wymagań miejskiej komunikacji niskoemisyjnej. Realizacja podzielona została na pięć kluczowych etapów:

  1. Przebudowa ul. Skrowaczewskiego i Kapitana Pałaca na odcinku od projektowanej zatoki autobusowej do skrzyżowania z ul. F. de Girarda wraz z przebudową skrzyżowania ul. Skrowaczewskiego i Kapitana Pałaca z ul. I. Zielińskiej, polegającą na wykonaniu ronda umożliwiającego bezkolizyjne poruszanie się pojazdów.
  2. Przebudowa ul. F. de Girarda oraz ul. Środkowej na odcinku od K. Pałaca do ul. Limanowskiego.
  3. Remont ul. Mickiewicza na odcinku od skrzyżowania z ul. Jaktorowską,  1 Maja i Reymonta aż do ul. Słowiańskiej.
  4. Remont ul. Słowiańskiej.
  5. Budowa ul. Ziołowej na odcinku od ul. Słowiańskiej do projektowanej zatoki autobusowej w ul. Ziołowej.

Wszystkie zadania inwestycyjne realizowane będą w formule „zaprojektuj i wybuduj”, w związku z tym pierwszym etapem będzie opracowanie szczegółowej dokumentacji technicznej.

Nie ulega wątpliwości, że realizacja projektu całkowicie odmieni realia komunikacyjne naszego miasta, poprawiając funkcjonalność i bezpieczeństwo żyrardowskich ulic.

Planowany termin zakończenia projektu to 30 czerwca 2020 r.

  • ...
  • ścieżka
    źródło: www.funduszedlamazowsza.eu

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Wernisaż fotografii Łukasza Grudysza

Do połowy września w Galerii ,,Resursa” można oglądać fotografie autorstwa Łukasza Grudysza „W drodze na Jedwabnym Szlaku”. Autor prac, krośnianin, od najmłodszych lat związany jest z fotografią i filmem. Jest entuzjastą kultury karpackiej, podróżnikiem - uczestnikiem i dokumentalistą wielu wypraw do wielu krajów Europy, Bliskiego Wschodu i świata. Zapraszamy do obejrzenia wystawy! 

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

Mecz reprezentacji Polski i Luksemburga w kat. U15.

Już od kilku lat PZKosz przy współpracy z UKS „Trójka” organizuje w Żyrardowie mecze reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych oraz mecze międzypaństwowe. W dniach 10-12 sierpnia br. gościliśmy w naszym mieście żeńskie reprezentacje Polski i Luksemburga w kat. U15.

 

Festyn Rodzinny nad Zalewem

Gorąco zapraszamy w sobotę, 18 sierpnia br., na Festyn Rodzinny nad Zalewem Żyrardowskim.
W godz. 10:00 – 15:00 organizatorzy przygotowali dla uczestników mnóstwo atrakcji, a wśród nich: maraton pływacki, nauka pływania i udzielania pierwszej pomocy, pokazy ratownictwa wodnego, turniej siatkówki plażowej, mecze pokazowe w piłkę plażową nożną, siatkową oraz ręczną, bieg, aquafitness, fitness, ćwiczenia i pokazy służb mundurowych oraz wybory Miss i Mistera plaży. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami.

Żyrardowski sukces w brydżu sportowymBrydżyści drużyny Bard13, reprezentujący powiat żyrardowski, w miniony weekend wywalczyli awans do II ligi Polskiego Związku Brydża Sportowego. W barażu pokonali drużynę COME BACK Rzeszów i od sezonu 2018/2019 będą reprezentowali barwy miasta w rozgrywkach o klasę wyższą.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -