2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Sobota 21 Lipca 2018
- Imieniny: Daniela, Andrzeja, Benedykta
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
10671452
-
- -
O kierunkach rozwoju Mazowsza na konferencji w Żyrardowie

Miasto Żyrardów jako lider nowo utworzonego subregionu żyrardowskiego, był gospodarzem subregionalnej konferencji „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość”, organizowanej przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie. W konferencji, która odbyła się 6 lipca br. w Resursie, wzięli udział samorządowcy z gmin subregionu żyrardowskiego oraz specjaliści z zakresu rozwoju regionalnego, planowania przestrzennego i pozyskiwania środków unijnych. Gości powitał Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński. 

Marszałek Adam Struzik podsumowywał dwadzieścia lat działalności Samorządu Województwa Mazowieckiego. Podkreślił on, że województwo mazowieckie jest dziś postrzegane jako region atrakcyjny gospodarczo, zdolny do konkurowania aktywny uczestnik procesów rozwojowych, wiarygodny i solidny partner, a także region, który wyróżnia się skutecznym wykorzystywaniem instrumentów finansowych i wysokim stopniem koordynacji polityki społeczno-gospodarczej w tej części Europy. Z badań Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2008-2014 województwo mazowieckie uzyskało najwyższy wzrost PKB na 1 mieszkańca i wyższy poziom rozwoju od średniej unijnej, plasując się w pierwszej piątce najszybciej rozwijających się regionów Unii.

Konferencja była także okazją do dyskusji na temat kierunków dalszego rozwoju województwa, w kontekście zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego i nowego podziału statystycznego regionu, który stwarza szansę na uzyskanie środków unijnych w kolejnej perspektywie finansowej po 2020 roku, na warunkach uwzględniających zróżnicowanie wewnętrzne województwa.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 roku Mazowsze zostało podzielone statystycznie na dwa obszary typu NUTS 2: Region Warszawski stołeczny,  który obejmuje: miasto stołeczne Warszawę wraz z 9 sąsiadującymi powiatami oraz Region Mazowiecki regionalny, który obejmuje pozostałą część województwa mazowieckiego, w tym powiat żyrardowski. Zmianom tym towarzyszyły korekty klasyfikacji Mazowsza na obszary typu NUTS 3 oraz powołanie nowego podregionu żyrardowskiego, obejmującego powiaty grójecki, sochaczewski i żyrardowski (dotychczas wszystkie w podregionie warszawskim zachodnim).

Nowy podział statystyczny województwa mazowieckiego przynosi dla Miasta Żyrardowa wiele kluczowych zmian, a co najważniejsze stwarza szansę na uzyskanie większych środków unijnych w nowej perspektywie po 2020 roku oraz rozwiązanie istotnych problemów społecznych i infrastrukturalnych. Żyrardów, jak i pozostałe ośrodki subregionalne, tj.: Ciechanów, Płock, Ostrołęka, Radom i Siedlce, stanowić będą bieguny rozwojowe Mazowsza, a ich rozmieszczenie umożliwia transferowanie impulsów rozwojowych na terenie całego województwa.

- Powołanie nowego podregionu żyrardowskiego oraz umocowanie Miasta Żyrardowa jako wiodącego ośrodka subregionalnego stawia przed naszym samorządem wiele wyzwań i wyznacza dla Miasta ważną rolę lidera w rozwoju regionu i zachodniej części Mazowsza – powiedział Prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński.

Konferencja w Żyrardowie była ostatnią już z cyklu debat o przyszłości Mazowsza. Wcześniej podobne spotkania odbyły się w Radomiu, Płocku, Siedlcach, Ciechanowie, Ostrołęce i Warszawie.


Nowy podział statystyczny Mazowsza

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Poetyckie Wieczory Podwójne

W imieniu Żyrardowskich Wieczorów Literackich serdecznie zapraszamy na spotkanie literacko – muzyczne z Bogdanem Szymańczakiem, które odbędzie się w ramach Poetyckich Wieczorów Podwójnych w czwartek, 19 lipca, o godz. 18.00, w amfiteatrze Parku Miejskiego. Poetyckie Wieczory Podwójne to również turniej dwóch wierszy, który zorganizowany zostanie w Centrum Kultury w Żyrardowie. Zapraszamy!  

Wystawa prac Adama Pilorza w ResursieGaleria Resursa serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Adama Pilorza ,,Artefakty". Ekspozycja prezentowana jest do 5 sierpnia br. Zapraszamy!

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

-W dniach 30 czerwca - 1 lipca zapraszamy do hali sportowej AQUA Żyrardów na mecze eliminacyjne Mistrzostw Świata w Siatkówce U-20. Kibicujmy razem naszej reprezentacji! Wstęp na mecze bezpłatny.

PIĘĆ TYTUŁÓW MISTRZÓW POLSKI DLA BADMINTONISTÓW Z ŻYRARDOWA39 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie były dla żyrardowskich badmintonistów bardzo udane. Pięć złotych medali, trzy srebrne i jeden brązowy to dorobek naszej ekipy. Organizatorem tych mistrzostw był Sianów. Tu zjechali się z całej Polski najlepsi badmintoniści seniorzy. Ze względu na rekordową ilość zgłoszeń (245 zawodników) rywalizację o medale trzeba było rozłożyć na trzy dni.

Żyrardowski sukces w brydżu sportowymBrydżyści drużyny Bard13, reprezentujący powiat żyrardowski, w miniony weekend wywalczyli awans do II ligi Polskiego Związku Brydża Sportowego. W barażu pokonali drużynę COME BACK Rzeszów i od sezonu 2018/2019 będą reprezentowali barwy miasta w rozgrywkach o klasę wyższą.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -