2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Sobota 21 Lipca 2018
- Imieniny: Daniela, Andrzeja, Benedykta
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
10671574
-
- -
Kolejne ścieżki rowerowe dzięki dofinansowaniu unijnemu

Dobra wiadomość dla miłośników jednośladów! W czasie, kiedy w mieście budowanych jest w sumie 8 km dróg rowerowych, Żyrardów pozyskał ponad 6,3 milionów zł na budowę ścieżek rowerowych o łącznej długości prawie 6 km. Środki pochodzą z funduszy unijnych przyznanych na realizację projektu, którego liderem jest Żyrardów. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 15,6 mln zł, a dofinansowanie 13,9 mln zł. Należy podkreślić, że prawie połowa budżetu, tj. ponad 7,1 mln zł, stanowi wydatki Miasta Żyrardowa, dzięki czemu nasze miasto otrzyma najwyższe dofinansowanie wśród partnerów.

Zarząd Województwa Mazowieckiego, w dniu 29 maja br., przyjął uchwałę w sprawie objęcia dofinansowaniem ze środków RPO WM 2014-2020 projektów znajdujących się na listach rezerwowych. Dzięki temu środki unijne otrzymał żyrardowski projekt pn. Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych - Etap II.

Partnerami projektu są: Gmina Michałowice, Gmina Grodzisk Maz., Gmina Milanówek oraz Miasto Podkowa Leśna i Gmina Miasto Pruszków. Podstawą współpracy jest porozumienie partnerskie zawarte w dniu 21 lipca 2017 roku.  

W wyniku realizacji projektu na terenie 6 gmin wybudowanych zostanie łącznie 12,19 km ścieżek rowerowych. W Żyrardowie zrealizowanych zostanie ponad 5,78 km dróg dla rowerów poprzez realizację następujących zadań:

1. Budowa ścieżki rowerowej i chodnika po byłym rowie 51 (na odcinku od ul. Skrowaczewskiego do ul. Okrzei), długość 1774,05 m.
Zadanie obejmuje budowę ścieżki rowerowej z betonu asfaltowego oraz budowę chodnika z kostki betonowej, a także oświetlenia. Ponadto zamontowane zostaną wiaty rowerowe ze stojakami na rowery. Powstanie też punkt naprawy rowerów BikeStop.

2. Budowa ścieżki rowerowej z betonu asfaltowego wzdłuż ul. Opolskiej (na odcinku od skrzyżowania z ul. Władysława Reymonta do skrzyżowania z ul. Rolną), dł. 546,20 m.

3. Budowa ścieżki rowerowej w ciągu ul. Spacerowej (na odcinku od skrzyżowania z ul. Mireckiego do skrzyżowania z ul. Okulickiego), dł. 162,30 m.
W ramach infrastruktury towarzyszącej zaplanowano tu oświetlenie uliczne.

4. Budowa ścieżki rowerowej w ul. Ziołowej (na odcinku od skrzyżowania z ul. Rolną do granic miasta), dł. 1407,85 m.
Powstanie tu ścieżka rowerowa z betonu asfaltowego, chodnik z kostki betonowej, parking dla rowerów, wiata rowerowa ze stojakami na rowery, punkt napraw rowerów BikeStop oraz  oświetlenie uliczne.

5. Budowa ciągu pieszo-rowerowego i infrastruktury towarzyszącej w ciągu ul. Mireckiego (od skrzyżowania z terenem po byłym rowie 51 do skrzyżowania z ul. Procnera), dł. 1895,35 m.
W ramach tego zadania planowana jest przebudowa ul. Mireckiego wraz z wykonaniem ciągu pieszo-rowerowego, remont istniejących zjazdów oraz wykonanie towarzyszącej infrastruktury rowerowej w postaci wiaty rowerowej ze stojakami dla rowerów oraz stanowiska „BikeStop”.

Budowa ścieżek w ramach II etapu projektu zakończy się do 30 czerwca 2020 r.

Dofinansowany projekt stanowi kontynuację obecnie realizowanych na terenie naszego Miasta ponad 8 km ścieżek rowerowych w ulicach: Bohaterów Warszawy, R. Dmowskiego, Towarowa, POW, Radziwiłłowska, Wyspiańskiego, Skrowaczewskiego, Żeromskiego, Okulickiego. Na I etap inwestycji z funduszy unijnych Żyrardów pozyskał ponad 6,6 mln zł. Prace przy budowie ścieżek idą pełną parą. Niektóre odcinki dróg rowerowych czy ciągów pieszo – rowerowych już służą miłośnikom jednośladów. Prawie wszystkie zaplanowane w I etapie odcinki mają powstać do września br.

Ścieżki rowerowe budowane w ramach I etapu.

  • ul. Bohaterów Warszawy
  • ul. Bohaterów Warszawy
  • ul. Radziwiłłowska
  • ul. Towarowa
  • ul. Wyspiańskiego
  • ul. Żeromskiego

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Poetyckie Wieczory Podwójne

W imieniu Żyrardowskich Wieczorów Literackich serdecznie zapraszamy na spotkanie literacko – muzyczne z Bogdanem Szymańczakiem, które odbędzie się w ramach Poetyckich Wieczorów Podwójnych w czwartek, 19 lipca, o godz. 18.00, w amfiteatrze Parku Miejskiego. Poetyckie Wieczory Podwójne to również turniej dwóch wierszy, który zorganizowany zostanie w Centrum Kultury w Żyrardowie. Zapraszamy!  

Wystawa prac Adama Pilorza w ResursieGaleria Resursa serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Adama Pilorza ,,Artefakty". Ekspozycja prezentowana jest do 5 sierpnia br. Zapraszamy!

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

-W dniach 30 czerwca - 1 lipca zapraszamy do hali sportowej AQUA Żyrardów na mecze eliminacyjne Mistrzostw Świata w Siatkówce U-20. Kibicujmy razem naszej reprezentacji! Wstęp na mecze bezpłatny.

PIĘĆ TYTUŁÓW MISTRZÓW POLSKI DLA BADMINTONISTÓW Z ŻYRARDOWA39 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie były dla żyrardowskich badmintonistów bardzo udane. Pięć złotych medali, trzy srebrne i jeden brązowy to dorobek naszej ekipy. Organizatorem tych mistrzostw był Sianów. Tu zjechali się z całej Polski najlepsi badmintoniści seniorzy. Ze względu na rekordową ilość zgłoszeń (245 zawodników) rywalizację o medale trzeba było rozłożyć na trzy dni.

Żyrardowski sukces w brydżu sportowymBrydżyści drużyny Bard13, reprezentujący powiat żyrardowski, w miniony weekend wywalczyli awans do II ligi Polskiego Związku Brydża Sportowego. W barażu pokonali drużynę COME BACK Rzeszów i od sezonu 2018/2019 będą reprezentowali barwy miasta w rozgrywkach o klasę wyższą.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -