2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Sobota 21 Lipca 2018
- Imieniny: Daniela, Andrzeja, Benedykta
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
10671468
-
- -
O rewitalizacji w Katowicach

Przedstawiciele Urzędu Miasta Żyrardowa z Zastępcą Prezydenta Lucjanem Krzysztofem Chrzanowskim, w dniu 21 maja br. odwiedzili kolejne miasto w ramach cyklu wizyt studyjnych, mających na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk z zakresu rewitalizacji. Tym razem delegacja zwiedziła Katowice, miasto które w 2015 roku uzyskało tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki, co ważne jest w kontekście podejmowanych działań rewitalizacyjnych. W Katowicach część przedsięwzięć z zakresu odnowy miasta prowadzona jest przy szczególnym uwzględnieniu funkcji kulturalnej. Wynikiem tych działań jest np. Strefa Kultury, która łączy kulturę z atrakcyjną przestrzenią wypoczynkowo-rekreacyjną.

Wizyta rozpoczęła się w Urzędzie Miasta Katowice, gości powitała pani wiceprezydent Marzena Szuba, która przyznała, że na początku XXI wieku Żyrardów dla ich miasta był inspiracją w zakresie odnowy zdegradowanych przestrzeni. Przez kolejne lata miasto Katowice wypracowało własne  metody i narzędzia prowadzenia działań rewitalizacyjnych, którymi podzieliła się z uczestnikami delegacji Pani Wiceprezydent i jej współpracownicy.

Podczas spotkania przybliżono uczestnikom historię Katowic, strukturę zarządzania i prowadzenia działań z zakresu rewitalizacji koordynowanych przez miasto, a także zaprezentowano przedsięwzięcia realizowane przez miasto lub we współpracy z partnerem.

Na szczególną uwagę zasługuje projekt „Naprawmy.To”, którego celem jest ułatwienie komunikacji pomiędzy samorządem a mieszkańcami. Za pomocą aplikacji mieszkańcy mogą zgłaszać problemy z zakresu m.in. bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Następnie w ciągu dwóch dni dostają informację od Urzędu Miasta Katowice, w jaki sposób będzie rozwiązany dany problem.

Drugą ciekawą inicjatywę podjęła instytucja kultury – Katowice Miasto Ogrodów, która realizuje projekt „Plac na glanc”. Od 2013 roku w ramach konkursu wybierane są podwórka do odnowy. Cały proces projektowy i realizacyjny opiera się o partycypację społeczną, czyli aktywne włączenie się mieszkańców i wspólne podejmowanie decyzji. Celem projektu jest edukacja mieszkańców, a także uświadomienie im, że mają wpływ na wygląd najbliższego otoczenia.

Po spotkaniu żyrardowska delegacja odwiedziła Strefę Kultury, czyli pokopalniany teren, na którym powstało Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Muzeum Śląskie. Pomiędzy zabudową została wykreowana przestrzeń wypoczynkowo-rekreacyjna.

Ostatnim punktem wizyty studyjnej było zwiedzanie osiedla robotniczego Nikiszowiec, na którym delegację przywitali Waldemar Jan i Anna Solińska (przedstawiciele Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych). Podczas spaceru po osiedlu gospodarze przedstawili historię Nikiszowca, a także opowiedzieli o początkach podejmowanych działań rewitalizacyjnych. Następnie uczestników zaproszono do Centrum Zimbardo, które zostało utworzone przez Stowarzyszenie w celu budowania lokalnej tożsamości wśród młodzieży, a także ma służyć rozwojowi lokalnej społeczności oraz edukacji nt. rewitalizacji w Nikiszowcu. W Centrum gospodarze opowiadali o pojawiających się problemach podczas działań rewitalizacyjnych, a także pomysłach na dalszy rozwój Nikiszowca.

Wizyta w Katowicach to jedno z zadań realizowanych w ramach projektu Rewitalizacja Miasta Żyrardowa motorem przemian społeczno-gospodarczych, na który Miasto Żyrardów pozyskano ponad 1,6  mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

Projekt  współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Poetyckie Wieczory Podwójne

W imieniu Żyrardowskich Wieczorów Literackich serdecznie zapraszamy na spotkanie literacko – muzyczne z Bogdanem Szymańczakiem, które odbędzie się w ramach Poetyckich Wieczorów Podwójnych w czwartek, 19 lipca, o godz. 18.00, w amfiteatrze Parku Miejskiego. Poetyckie Wieczory Podwójne to również turniej dwóch wierszy, który zorganizowany zostanie w Centrum Kultury w Żyrardowie. Zapraszamy!  

Wystawa prac Adama Pilorza w ResursieGaleria Resursa serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Adama Pilorza ,,Artefakty". Ekspozycja prezentowana jest do 5 sierpnia br. Zapraszamy!

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

-W dniach 30 czerwca - 1 lipca zapraszamy do hali sportowej AQUA Żyrardów na mecze eliminacyjne Mistrzostw Świata w Siatkówce U-20. Kibicujmy razem naszej reprezentacji! Wstęp na mecze bezpłatny.

PIĘĆ TYTUŁÓW MISTRZÓW POLSKI DLA BADMINTONISTÓW Z ŻYRARDOWA39 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie były dla żyrardowskich badmintonistów bardzo udane. Pięć złotych medali, trzy srebrne i jeden brązowy to dorobek naszej ekipy. Organizatorem tych mistrzostw był Sianów. Tu zjechali się z całej Polski najlepsi badmintoniści seniorzy. Ze względu na rekordową ilość zgłoszeń (245 zawodników) rywalizację o medale trzeba było rozłożyć na trzy dni.

Żyrardowski sukces w brydżu sportowymBrydżyści drużyny Bard13, reprezentujący powiat żyrardowski, w miniony weekend wywalczyli awans do II ligi Polskiego Związku Brydża Sportowego. W barażu pokonali drużynę COME BACK Rzeszów i od sezonu 2018/2019 będą reprezentowali barwy miasta w rozgrywkach o klasę wyższą.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -