2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Wtorek 17 Lipca 2018
- Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
10654003
-
- -
Budujemy Nowy Świat!

Jesienią tego roku centrum miasta, a dokładnie poprzemysłowy teren dawnej ,,Centrali” Zakładów Lniarskich całkowicie zmieni swoje oblicze. We wtorek, 15 maja, Prezydent Wojciech Jasiński podpisał umowę na przebudowę ul. Nowy Świat, która po przeprowadzonej inwestycji stanie się reprezentacyjnym traktem pieszo – jezdnym. Powstanie tu jezdnia, chodniki, ciąg pieszo – rowerowy, parkingi, oświetlenie uliczne, elementy małej architektury, a wszystko pod czujnym okiem konserwatora zabytków, bowiem jest to teren ścisłej ochrony konserwatorskiej, posiadający status Pomnika Historii.

Budowa ul. Nowy Świat, to jedno w trzech zadań, które zostaną zrealizowane w ramach dużego projektu unijnego, na który Miasto pozyskało 6 mln zł dofinansowania.  ,,Zintegrowany projekt rewitalizacji centrum osady fabrycznej w Żyrardowie służący aktywizacji społecznej i gospodarczej”, oprócz budowy ul. Nowy Świat zakłada również stworzenie terenu zieleni, wypoczynku i rekreacji, sięgającego od Stawu Górnego do ulicy Nowy Świat oraz remont zabytkowej biblioteki fabrycznej (filia nr 6 MiPBP) wraz z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych i zagospodarowaniem terenu przy bibliotece na potrzeby kulturalno-edukacyjne.

Przetarg, w którym wyłoniony został wykonawca przebudowy ul. Nowy Świat, obejmuje również pozostałe dwa zadania. Aktualnie trwa analiza ofert złożonych na te zadania. Realizacja całego projektu zakończyć się ma do 31 października bieżącego roku.            

Prace w ul. Nowy Świat rozpoczną się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Ulica przebudowana zostanie na od ul. Limanowskiego do istniejącego utwardzenia. Powstanie nawierzchnia jezdni oraz parkingi z grafitowej kostki brukowej. Wybudowane zostaną chodniki, ciąg pieszo-rowerowy z płyt betonowych. W ulicy pojawi się też mała architektura stylistycznie nawiązująca do otoczenia – stojaki na rowery, kosze na śmieci, ławki, donice oraz stalowe latarnie uliczne.

Przebudowę ul. Nowy Świat wykona firma „Planeta” Sp. z o.o. Wartość zadania wyniesie 4 163 973,66 zł.    

W wyniku przeprowadzonej inwestycji ulica zyska nowe funkcje społeczno-gospodarcze m.in. poprzez wydzielenie w pasie drogowym miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej. Przewiduje się głównie sprzedaż produktów lokalnych w stylizowanych kramach. Jeśli dodamy do tego kolejne zadania planowane w ramach projektu, m.in. zagospodarowanie brzegu Stawu Górnego na cele wypoczynku i rekreacji, to z pewnością na całym obszarze dawnej ,,Centrali” nastąpi ożywienie społeczne – gospodarcze, poprawiając  jakość przestrzeni publicznej w centrum miasta.      

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców

Poetyckie Wieczory Podwójne

W imieniu Żyrardowskich Wieczorów Literackich serdecznie zapraszamy na spotkanie literacko – muzyczne z Bogdanem Szymańczakiem, które odbędzie się w ramach Poetyckich Wieczorów Podwójnych w czwartek, 19 lipca, o godz. 18.00, w amfiteatrze Parku Miejskiego. Poetyckie Wieczory Podwójne to również turniej dwóch wierszy, który zorganizowany zostanie w Centrum Kultury w Żyrardowie. Zapraszamy!  

Wystawa prac Adama Pilorza w ResursieGaleria Resursa serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Adama Pilorza ,,Artefakty". Ekspozycja prezentowana jest do 5 sierpnia br. Zapraszamy!

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

-W dniach 30 czerwca - 1 lipca zapraszamy do hali sportowej AQUA Żyrardów na mecze eliminacyjne Mistrzostw Świata w Siatkówce U-20. Kibicujmy razem naszej reprezentacji! Wstęp na mecze bezpłatny.

PIĘĆ TYTUŁÓW MISTRZÓW POLSKI DLA BADMINTONISTÓW Z ŻYRARDOWA39 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie były dla żyrardowskich badmintonistów bardzo udane. Pięć złotych medali, trzy srebrne i jeden brązowy to dorobek naszej ekipy. Organizatorem tych mistrzostw był Sianów. Tu zjechali się z całej Polski najlepsi badmintoniści seniorzy. Ze względu na rekordową ilość zgłoszeń (245 zawodników) rywalizację o medale trzeba było rozłożyć na trzy dni.

Żyrardowski sukces w brydżu sportowymBrydżyści drużyny Bard13, reprezentujący powiat żyrardowski, w miniony weekend wywalczyli awans do II ligi Polskiego Związku Brydża Sportowego. W barażu pokonali drużynę COME BACK Rzeszów i od sezonu 2018/2019 będą reprezentowali barwy miasta w rozgrywkach o klasę wyższą.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -