2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Sobota 21 Lipca 2018
- Imieniny: Daniela, Andrzeja, Benedykta
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
10671501
-
- -

Projekt pn. „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych – Etap 1” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Ponad 8 km ścieżek rowerowych w budowie

Pełną parą idą prace przy budowie ścieżek rowerowych na terenie naszego miasta. Aktualnie trwa pierwszy etap dużego projektu realizowanego przy udziale środków unijnych wraz kilkoma innymi gminami Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, w ramach którego w Żyrardowie powstanie ponad 8 km tras rowerowych. Wszystko wskazuje na to, że już w jesienią będziemy mogli wybrać się na wycieczkę rowerową ścieżkami, które aktualnie są budowane.

W ubiegłym roku powstały pierwsze odcinki tras rowerowych w ul. Bohaterów Warszawy (na odcinku od Al. Partyzantów do ul. Środkowej) i w ul. Żeromskiego (na odcinku od. ul. Limanowskiego do ul. Wittenberga). Już w czerwcu przejedziemy rowerem na całej długości ulicy Żeromskiego aż do lasu przy ul. Mokrej. Z kolei dalszy odcinek trasy rowerowej w ul. Bohaterów Warszawy  do ul. Spacerowej powstanie do końca sierpnia br., podobnie jak ścieżka rowerowa w ul. Towarowej.

Jednocześnie trwają prace w ulicach POW i Radziwiłłowskiej, gdzie oprócz ścieżki powstanie także zadaszona wiata parkingowa dla rowerów i punkt naprawy rowerów „BikeStop” (przy skrzyżowaniu z ul. Wypoczynkową). Z trasą rowerową w ul. Radziwiłłowskiej łączyć się będzie kolejna z budowanych teraz ścieżek w ul. Wyspiańskiego. Aktualnie realizowany jest odcinek na terenie zieleni wzdłuż brzegu rzeki Pisi. Wzdłuż tego odcinka wykonana zostanie również linia oświetleniowa. Warto dodać, że ten rozległy teren zieleni zostanie w całości zagospodarowany na potrzeby rekreacji i wypoczynku w ramach innego projektu unijnego. Ścieżki w ul. POW, Radziwiłłowskiej i wzdłuż ul. Wyspiańskiego oddane zostaną rowerzystom z końcem września br.    

Kolejne ścieżki powstaną w ulicach: R. Dmowskiego (dawniej Al. Wyzwolenia), Skrowaczewskiego i Okulickiego (od skrzyżowania z ul. Spacerową do skrzyżowania z ul. Dmowskiego).

Całkowita wartość inwestycji realizowanych na terenie Żyrardowa w etapie I to ponad 8,2 mln zł, z czego około 6,6 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.

Szansa na dofinansowanie drugiego etapu

Równolegle z realizacją I etapu budowy ścieżek rowerowych, Miasto wspólnie z tym samymi pięcioma gminami, aplikuje o kolejne środki z funduszy europejskich na dalszą rozbudowę sieci zintegrowanych tras rowerowych.

W drugim etapie planowana jest budowa prawie 6 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo – rowerowych.  

Wytyczono do realizacji 5 tras:

  1. po byłym rowie burzowym, od ul. Skrowaczewskiego do ul. Okrzei;
  2. w ul. Spacerowej – od ul. Mireckiego do ul. Okulickiego;
  3. w ul. Opolskiej – od ul. Reymonta do ul. Rolnej;
  4. w ul. Ziołowej – od skrzyżowania z ul. Rolną do granicy miasta
  5. w ul. Mireckiego – od dawnego rowu burzowego do ul. Procnera.

Budowę tych ścieżek oszacowano na kwotę 7 139 799,36 zł. To prawie płowa wartości całego projektu. Dofinansowanie dla Żyrardowa stanowiłoby kwotę 5 711 839,50 zł. Czekamy z niecierpliwością na ostateczną decyzję Zarządu Województwa Mazowieckiego w sprawie dofinansowania.   

  • ul. Radziwiłłowska

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Poetyckie Wieczory Podwójne

W imieniu Żyrardowskich Wieczorów Literackich serdecznie zapraszamy na spotkanie literacko – muzyczne z Bogdanem Szymańczakiem, które odbędzie się w ramach Poetyckich Wieczorów Podwójnych w czwartek, 19 lipca, o godz. 18.00, w amfiteatrze Parku Miejskiego. Poetyckie Wieczory Podwójne to również turniej dwóch wierszy, który zorganizowany zostanie w Centrum Kultury w Żyrardowie. Zapraszamy!  

Wystawa prac Adama Pilorza w ResursieGaleria Resursa serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Adama Pilorza ,,Artefakty". Ekspozycja prezentowana jest do 5 sierpnia br. Zapraszamy!

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

-W dniach 30 czerwca - 1 lipca zapraszamy do hali sportowej AQUA Żyrardów na mecze eliminacyjne Mistrzostw Świata w Siatkówce U-20. Kibicujmy razem naszej reprezentacji! Wstęp na mecze bezpłatny.

PIĘĆ TYTUŁÓW MISTRZÓW POLSKI DLA BADMINTONISTÓW Z ŻYRARDOWA39 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie były dla żyrardowskich badmintonistów bardzo udane. Pięć złotych medali, trzy srebrne i jeden brązowy to dorobek naszej ekipy. Organizatorem tych mistrzostw był Sianów. Tu zjechali się z całej Polski najlepsi badmintoniści seniorzy. Ze względu na rekordową ilość zgłoszeń (245 zawodników) rywalizację o medale trzeba było rozłożyć na trzy dni.

Żyrardowski sukces w brydżu sportowymBrydżyści drużyny Bard13, reprezentujący powiat żyrardowski, w miniony weekend wywalczyli awans do II ligi Polskiego Związku Brydża Sportowego. W barażu pokonali drużynę COME BACK Rzeszów i od sezonu 2018/2019 będą reprezentowali barwy miasta w rozgrywkach o klasę wyższą.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -