2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Sobota 21 Lipca 2018
- Imieniny: Daniela, Andrzeja, Benedykta
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
10671580
-
- -
Uroczyście, radośnie, śpiewająco…

Święto Konstytucji 3 Maja, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, Żyrardów obchodził uroczyście, radośnie, ze śpiewem na ustach. Obchody rozpoczęły się oficjalną uroczystością z udziałem asysty honorowej 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej i Orkiestry OSP Nadarzyn. W kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Zaraz po nabożeństwie, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, zainaugurowany został piknik historyczny, który potrwał do wieczora.

Uroczystość na Placu Jana Pawła uświetnili swą obecnością przedstawiciele środowisk kombatanckich, samorządu miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji społecznych i politycznych, miejskich placówek, a także młodzież szkolna i harcerze. Szczególne słowa uznania należą się młodzieży za godne reprezentowanie szkół w pocztach sztandarowych, pomimo wyjątkowo uciążliwego upału.        

Apel rozpoczął się podniesieniem na maszcie flagi państwowej i odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym wzbiły się do nieba gołębie, wypuszczone przez żyrardowski Klub Hodowców Gołębi Pocztowych.   

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Żyrardowa, Wojciech Jasiński.

- Święto Konstytucji 3 maja w tym roku ma szczególny charakter - podkreślił Prezydent. - 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość, 100 lat temu nasz kraj znowu powstał z kolan, po raz kolejny udowodniliśmy całemu światu, że Polska jeszcze nie zginęła. Dziś w Polsce silnie umocowanej w Unii Europejskiej i międzynarodowych sojuszach militarnych nie zagraża zewnętrzne niebezpieczeństwo. Ale właśnie teraz, jak nigdy, potrzeba nam wielkiej zgody narodowej. Twórzmy wspólnotę obywatelską, w której solidarnie znaczy jeden obok drugiego, a nie jeden przeciw drugiemu, w której nikt nikomu nie będzie mierzył poziomu jego polskości i patriotyzmu.

Po wystąpieniu Prezydenta przeprowadzony został Apel Pamięci, a następnie kompania wojskowa wykonała salwę honorową dla uczczenia Święta Konstytucji 3 Maja.

Na zakończenie uroczystości Orkiestra OSP Nadarzyn dała znakomity popis swoich możliwości artystycznych. Orkiestra, z tytułami Mistrza Polski we wszystkich konkurencjach: programie koncertowym, przemarszu oraz musztrze paradnej, zachwyciła swym występem również żyrardowian.      

Orkiestra zapewniła także oprawę muzyczną uroczystej mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia, z udziałem pocztów sztandarowych i kompanii wojskowej. Nabożeństwo odprawił proboszcz parafii, ks. dziekan Adam Bednarczyk.

Po nabożeństwie, zainaugurowaliśmy nową w naszym mieście tradycję świętowania ze śpiewem na ustach. Koncert ,,Żyrardów śpiewa pieśni patriotyczne” poprowadzili  Krzysztof Gwiazda i Karina Borządek, z towarzyszeniem  Chóru Miasta Żyrardowa, przy akompaniamencie pianistki Sary Nowakowskiej. Żyrardowianie śpiewająco zaliczyli pierwszą lekcję. Liczymy na taką samą aktywność przy kolejnych okazjach.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Żyrardowie to również piknik historyczny ,,Szlachecka kompania”. Pokazy walk, huk armat i zapach prochu, pokazy sokolnicze, nauka tańców dawnych, pokaz flagowy, wybijanie pamiątkowych monet z logo Niepodległa, rzemieślnicy, warsztaty niepodległościowe dla dzieci prowadzone przez pracowników Centrum Kultury w Żyrardowie i wiele innych atrakcji działo się na Placu Jana Pawła II do wieczora.

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Poetyckie Wieczory Podwójne

W imieniu Żyrardowskich Wieczorów Literackich serdecznie zapraszamy na spotkanie literacko – muzyczne z Bogdanem Szymańczakiem, które odbędzie się w ramach Poetyckich Wieczorów Podwójnych w czwartek, 19 lipca, o godz. 18.00, w amfiteatrze Parku Miejskiego. Poetyckie Wieczory Podwójne to również turniej dwóch wierszy, który zorganizowany zostanie w Centrum Kultury w Żyrardowie. Zapraszamy!  

Wystawa prac Adama Pilorza w ResursieGaleria Resursa serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Adama Pilorza ,,Artefakty". Ekspozycja prezentowana jest do 5 sierpnia br. Zapraszamy!

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

-W dniach 30 czerwca - 1 lipca zapraszamy do hali sportowej AQUA Żyrardów na mecze eliminacyjne Mistrzostw Świata w Siatkówce U-20. Kibicujmy razem naszej reprezentacji! Wstęp na mecze bezpłatny.

PIĘĆ TYTUŁÓW MISTRZÓW POLSKI DLA BADMINTONISTÓW Z ŻYRARDOWA39 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie były dla żyrardowskich badmintonistów bardzo udane. Pięć złotych medali, trzy srebrne i jeden brązowy to dorobek naszej ekipy. Organizatorem tych mistrzostw był Sianów. Tu zjechali się z całej Polski najlepsi badmintoniści seniorzy. Ze względu na rekordową ilość zgłoszeń (245 zawodników) rywalizację o medale trzeba było rozłożyć na trzy dni.

Żyrardowski sukces w brydżu sportowymBrydżyści drużyny Bard13, reprezentujący powiat żyrardowski, w miniony weekend wywalczyli awans do II ligi Polskiego Związku Brydża Sportowego. W barażu pokonali drużynę COME BACK Rzeszów i od sezonu 2018/2019 będą reprezentowali barwy miasta w rozgrywkach o klasę wyższą.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -