2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Sobota 21 Lipca 2018
- Imieniny: Daniela, Andrzeja, Benedykta
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
10671394
-
- -
Jutro Święto Pracy i 14. rocznica wejścia Polski do UE

Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone każdego roku w dniu 1 maja, począwszy od 1890 roku. Wprowadzone zostało w 1889 roku przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia tragicznego w skutkach strajku, jaki miał miejsce w pierwszych dniach maja 1886 roku w Chicago, w ramach ogólnokrajowej kampanii na rzecz 8-godzinnego dnia pracy.

W Polsce obchody Święta Pracy kojarzą się przede wszystkim z pochodami pierwszomajowymi w czasach PRL. Jednak pierwsze obchody w naszym kraju również miały miejsce już w 1890 roku, choć odbywały się wbrew woli zaborców. W 1950 roku, rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego, czyniąc go dniem wolnym od pracy, czym możemy cieszyć się do dziś. I choć czasy pochodów pierwszomajowych minęły, to jednak w wielu miastach odbywają się marsze oraz uroczystości mające na celu m.in. zwrócenie uwagi na problematykę braku pracy, niskiej płacy czy nierówności na rynku pracy.

Jutro do udziału w obchodach Święta Pracy w Żyrardowie zaprasza Rada Powiatowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. O godz. 12:00 odbędzie się spotkanie pod pomnikiem Żyrardowskiej Prządki (ul. Nowy Świat). Następnie zebrani przeniosą się do Centrum Kultury, gdzie w sali klubowej odbędzie się koncert żyrardowskiego barda Bogdana Szymańczaka. Wyświetlone też zostaną filmy z archiwum Grzegorza Nowakowskiego dokumentujące obchody Święta Pracy na terenie naszego miasta sięgające lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

W Polsce dzień 1 maja to również to również rocznica wejścia naszego kraju do wspólnoty demokratycznych państw europejskich. 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. I choć nie brakuje eurosceptyków, to jednak skok cywilizacyjny, jaki dała nam UE jest faktem.

Rozwój Żyrardowa, tak jak innych miast w Polsce, determinują pozyskane środki europejskie. Pierwsze inwestycje zrealizowane w Żyrardowie przy wsparciu UE to m.in. remont szkół wraz z budową wielofunkcyjnych boisk przyszkolnych, rewaloryzacja Parku Dittricha oraz Resursy wraz z Kręgielnią. Obecna kadencja Samorządu Miasta zaowocowała już dziesiątkami milionów złotych dofinansowania z UE. Aktualnie realizowane są, bądź wkrótce rozpoczną się w naszym mieście inwestycje o łącznej wartości dofinansowania z funduszy europejskich w wysokości około 50 mln zł. To między innymi rozwój terenów zieleni, budowa tras rowerowych, parkingów, rewaloryzacja zabytkowych budynków takich jak Ochronka czy komunalne budynki mieszkalne oraz rewitalizacja zabytkowego centrum miasta.

A zatem świętujmy 1 maja!

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Poetyckie Wieczory Podwójne

W imieniu Żyrardowskich Wieczorów Literackich serdecznie zapraszamy na spotkanie literacko – muzyczne z Bogdanem Szymańczakiem, które odbędzie się w ramach Poetyckich Wieczorów Podwójnych w czwartek, 19 lipca, o godz. 18.00, w amfiteatrze Parku Miejskiego. Poetyckie Wieczory Podwójne to również turniej dwóch wierszy, który zorganizowany zostanie w Centrum Kultury w Żyrardowie. Zapraszamy!  

Wystawa prac Adama Pilorza w ResursieGaleria Resursa serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Adama Pilorza ,,Artefakty". Ekspozycja prezentowana jest do 5 sierpnia br. Zapraszamy!

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

-W dniach 30 czerwca - 1 lipca zapraszamy do hali sportowej AQUA Żyrardów na mecze eliminacyjne Mistrzostw Świata w Siatkówce U-20. Kibicujmy razem naszej reprezentacji! Wstęp na mecze bezpłatny.

PIĘĆ TYTUŁÓW MISTRZÓW POLSKI DLA BADMINTONISTÓW Z ŻYRARDOWA39 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie były dla żyrardowskich badmintonistów bardzo udane. Pięć złotych medali, trzy srebrne i jeden brązowy to dorobek naszej ekipy. Organizatorem tych mistrzostw był Sianów. Tu zjechali się z całej Polski najlepsi badmintoniści seniorzy. Ze względu na rekordową ilość zgłoszeń (245 zawodników) rywalizację o medale trzeba było rozłożyć na trzy dni.

Żyrardowski sukces w brydżu sportowymBrydżyści drużyny Bard13, reprezentujący powiat żyrardowski, w miniony weekend wywalczyli awans do II ligi Polskiego Związku Brydża Sportowego. W barażu pokonali drużynę COME BACK Rzeszów i od sezonu 2018/2019 będą reprezentowali barwy miasta w rozgrywkach o klasę wyższą.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -