2018
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2018 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Środa 21 Listopada 2018
- Imieniny: Janusza, Konrada, Oliwiera
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
11453978
-
- -
,,Szkoła Trewneńska. Tradycja i nowoczesność” - wernisaż w Resursie

W sobotni wieczór, 17 lutego 2018 roku w żyrardowskiej Resursie została otwarta wystawa pt. ,,Szkoła Trewneńska. Tradycja i nowoczesność”. Wernisaż poprzedził koncert wychowanków Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: ambasador Bułgarii w Polsce Emil Savov Yalnazov wraz z małżonką, sekretarz ambasady Bułgarii w Polsce Ivan Kitov oraz przedstawiciele Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie Darya Otaszlijska i Peter Lianguzov. Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński podkreślił związki z Trjawną, która jest dla Żyrardowa miastem partnerskim. Wystawa została zorganizowana z okazji objęcia przez Bułgarię Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszym półroczu bieżącego roku. Ekspozycja była prezentowana wcześniej w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie, oraz na Zamku Królewskim w grudniu 2017 i styczniu 2018. Ekspozycja gromadzi prace uczniów Państwowe Liceum Sztuk Pięknych „Szkoła Trewneńska” w Trjawnie (Bułgaria). Pokazano rzeźby w drewnie, ikony oraz wzornictwo przemysłowe (projekty mebli, przedmioty użytkowe i realizacje z zakresu projektowania wnętrz). Zgromadzone prace łączy rzemieślniczy profesjonalizm z artystycznym polotem. Czerpiąc inspiracje z narodowej tradycji, młodzi bułgarscy artyści tworzą dzieła na miarę współczesności.

Zanim jednak zaproszeni goście obejrzeli wystawę, mogli wysłuchać wspaniałego koncertu w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie. Młodzi muzycy zagrali utwory m.in. Fryderyka Chopina czy Tadeusza Szeligowskiego. Bardzo przyjemnym akcentem dla gości z Bułgarii był ostatni utwór autorstwa Wieczysława Semionowa - Suita bułgarska cz. I i III.

Największym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja ikon. Zwiedzający ulegli urokowi dzieł wykonanych zgodnie z regułami ikonopisarstwa kultywowanymi od dziesięcioleci w Szkole Trewneńskiej. Postacie świętych i proroków w połączeniu z żywą kolorystyką i blikującymi złotymi tłami ikon wprowadziły niesamowity nastrój. Przywołały zapomniany świat średniowiecznych świątyń Cesarstwa Bizantyjskiego. To tam powstały niezmienne od stuleci zasady malowania tych tak niezwykłych religijnych obrazów, które zwane też ,,oknem do nieba” sprawiają, że człowiek bezpośrednio dotyka świata duchowego.

 

Państwowe Liceum Sztuk Pięknych „Szkoła Trewneńska” w Trjawnie (Bułgaria) jest państwowym instytutem kultury podlegającym Ministerstwu Kultury. W szkole zachowane są tradycje Szkoły Ikonopisarstwa i Snycerstwa z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego, które współcześnie są kontynuowane, dzięki kształceniu zawodowemu uczniów z całej Bułgarii w trzech specjalnościach: „Sztuka rzeźbienia w drewnie”, „Architektura wnętrz” i „Ikonopisarstwo”.

Celem kształcenia w szkole nie jest tylko nauczenie minimum umiejętności zawodowych potrzebnych do uzyskania kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu. Głównym zdaniem jest przede wszystkim położenie podwalin kultury zawodowej, na której budowana będzie dalsza edukacja ucznia w wybranej dziedzinie przez cały okres kształcenia artystycznego i humanistycznego.

Działalności twórcze i badawcze w szkole są realizowane w ramach specjalnego przygotowania, które stanowi obowiązkowy punkt w planie lekcji i ma szczególne znaczenie. Otrzymane bowiem w szkole przygotowanie zawodowe daje możliwość konkretnej realizacji na rynku pracy, jak również w sferze sztuki, kultury, w branży artystycznej, w projektowaniu mebli oraz produkcji.

Ze swojej natury szkoły artystyczne łączą w sobie funkcje instytucji dydaktycznej i ośrodka artystyczno-twórczego czy kulturowego, które zasilają procesy kulturowe w kraju. Osoby, które kończą takie szkoły, stanowią potencjał dla wielu instytucji kulturowych i organizacji krajowych.

Nauczyciele i uczniowie są częścią artystycznego kapitału państwa. Tam, gdzie dotkną się rzemiosła i sztuki, rozpoczyna się ich misja. Misja, którą niesie ze sobą również Państwowe Liceum Sztuk Pięknych „Szkoła Trewneńska” – aby zachować i rozwijać tradycje przekazane przez Szkołę Ikonopisarstwa i Snycerstwa. Aby wzbogacić je o nowe walory artystyczne i estetyczne w dziedzinie sztuki rzeźbienia w drewnie, architektury wnętrz i ikonopisarstwa.

Szkoła Trewneńska jest skarbnicą bułgarskiej duchowości i kultury. Zapewnia profesjonalne wykształcenie, przygotowanie zawodowe oraz twórczy rozwój młodych talentów w Bułgarii w dziedzinie sztuk użytkowych. Dowodem na to jest uhonorowanie szkoły przez Europejską Społeczność Nauki i Kultury Złotą Pieczęcią i Złotą Księgą za wkład na rzecz rozwoju kultury bułgarskiej.

W ,,Szkole Trewneńskiej” pracuje wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska. Wybranych przedmiotów nauczają wybitni twórcy – malarze o bogatym artystycznym i dydaktycznym doświadczeniu. Szkoła ma na swoim koncie wiele nagród i stypendiów uczniów, którzy biorą udział w krajowych i międzynarodowych programach, konkursach, plenerach, wystawach, olimpiadach i forach sportowych. Wrażenie robi także panująca w szkole twórcza atmosfera i ciągłość między różnymi klasami.

Oprócz programu nauczania wymienionych specjalności, szkoła rozwija gamę możliwości działań pozaszkolnych, dzięki którym uczniowie poszerzają nabyte w szkole umiejętności w różnych obszarach kultury współczesnej. W związku z tym szkoła utrzymuje bliskie kontakty z organizacjami pozarządowymi, instytucjami społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi. Ma także podpisane umowy ze szkołami snycerskimi w Brienz (Szwajcarii) od 1997 roku oraz ze Szkołą Architektury Krajobrazu w Belgradzie.

Szkoła dysponuje bogatym zasobem materiałów i bazą techniczną. Umożliwia to nauczanie przy pomocy najnowocześniejszych technologii, takich jak programy i sterowniki CNC, skaner laserowy do obróbki i stemplowania wyrobów z drewna, które są niezbędne w dziedzinie modelowania 3D. Szkoła zapewnia przestrzenne atelier, pracownie i gabinety, nowocześnie urządzone klasy, unikatową bibliotekę, galerię, sklep z akcesoriami artystycznymi, jak również własny akademik.

Absolwenci PLSP „Szkoły Trewneńskiej” w Trjawnie kontynuują swoją naukę na akademiach sztuk pięknych, takich jak Państwowa Akademia Sztuk Pięknych w Sofii, Wyższa Szkoła Św. Św. Cyryla i Metodego, Wydział Architektury Uniwersytetu Architektury, Inżynierii Lądowej i Geodezji w Sofii, Uniwersytet Sofijski im. Klemensa z Ochrydy w Sofii, Uniwersytet w Szumenie. Uczniowie z PLSP „Szkoły Trewneńskiej” w Trjawnie kontynuują swoją naukę i robią specjalizacje w Austrii, Niemczech, Republice Południowej Afryki, Izraelu, Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech, Anglii.

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Koncert patriotyczny

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Miasta Żyrardowa oraz Dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej I st. im. A. Szalińskiego w Żyrardowie serdecznie zapraszają na koncert patriotyczny w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły. koncert odbędzie się w czwartek, 29 listopada br., o godz. 17.30 w Resursie. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Koncert w podziękowaniu za Niepodległość

Prezydent Miasta Żyrardowa, Proboszcz Parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie oraz Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Żyrardowie zapraszają w niedzielę, 25 listopada, o godzinie 20:00 na koncert dziękczynny z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Co kochać- nietradycyjny koncert niepodległościowy”

Zapraszamy 23 listopada, na godz. 18:00, do Resursy na koncert dedykowany upamiętnieniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości. „Co kochać- nietradycyjny koncert niepodległościowy” to oryginalne zestawienie operowego brzmienia z lubianą i przystępną muzyką góralską. W repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne, żołnierskie, podhalańskie i współczesne kompozycje. Na scenie wystąpią: Krzysztof Gwiazda (bas/baryton), Stanisław Deja (fortepian), Hanka Rybka z zespołem.

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

Rozpoczęły się zapisy do rozgrywek Żyrardowskiej Halowej Ligi Piłki Nożnej

Rozpoczęły się zapisy do rozgrywek Żyrardowskiej Halowej Ligi Piłki Nożnej. W dniu 23.11.2018 r. o godz. 18.00 w sali konferencyjnej AQUA Żyrardów odbędzie się zebranie organizacyjne. Jest to ostateczny termin zgłaszania drużyn do rozgrywek ‼️

Brąz na Mistrzostwach Polski Juniorów w Badmintonie

W weekend 6-8 października br. w białostockim Centrum Badmintona rozegrano Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowców 2018 w badmintonie. W turnieju wystartowało ponad 130 zawodników z całego kraju, a wśród nich żyrardowianka Ida Wiśniewska. Nasza badmintonistka wróciła z Białegostoku z brązowym medalem Mistrzostw Polski Juniorów.

XVIII Ogólnopolski Turniej Koszykówki Dziewcząt o Puchar Prezydenta Miasta Żyrardowa

W miniony weekend w Żyrardowie gościliśmy najlepsze drużyny koszykarek z całej Polski w kategorii młodziczek rocznik 2005. Tradycyjnie nasze miasto reprezentowały zespoły UKS Trójka w roczniku 2005 i 2006.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -