2017 drugi semestr
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2017 drugi semestr /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Wtorek 21 Listopada 2017
- Imieniny: Janusza, Konrada, Oliwiera
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
Karta dużej rodziny
Karta Seniora
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
Inwestorzy
Turyści
Fotogaleria
-
-
-
-
-
park_zieleń
gospodarowanie odpadami
oze
obiekt Flash - resursa
obiekt Flash - resursa
Manufaktura Satyry 2016
resursa_strona
wifi
SIP
indr mazowsze
SM
wi fi
punkty adresowe
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Budowa obwodnicy Żyrardowa
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
9407596
-
- -
Miejskie obchody 500-lecia Reformacji w Polsce

Halina Radacz Diakon Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Żyrardowie oraz Wojciech Jasiński Prezydent Miasta Żyrardowa zapraszają do miejskie obchody 500-lecia Reformacji w Polsce. 18 listopada o godz. 17.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego zaprezentowana zostanie wystawa ,,Ewangelicy w dawnym Żyrardowie”. Oficjalne uroczystości odbędą się 19 listopada, o godz. 15.00, w Resursie.

Program uroczystości:

Część I
- występ chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.
W wykonaniu chóru wysłuchamy:
1. Cię Boże chwalimy Mel. jeszcze przedreformacyjna. Słowa M. Luter, Oprac. ks. A. Hławiczka
2. Zachowaj nas przy Słowie Swym Muz. J. S. Bach, Słowa M. Luter
3. Alleluja - opracowanie polskie ks. J. Herma

Chór Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego powstał jesienią 1987 r. z inicjatywy założycielki i prowadzącej chór do chwili obecnej, Katarzyny Folgart.
Wieloletnie spotkania chóru stały się dla jego członków okazją do osobistego sławienia Boga, wyrażania swojej wiary oraz głoszenia Ewangelii.
Chór bierze czynny udział w nabożeństwach, uroczystościach w swojej parafii, jak również chętnie - w miarę możliwości - odpowiada na różne zaproszenia tak w kraju i za granicą. Wykonuje różnorodną muzykę. W swoim repertuarze posiada utwory: Gomółki, Bacha, Haendla, Moniuszki, jak i kompozytorów współczesnych. Nie jest to chór liczny. Jego liczebność oscyluje w granicach 25 osób.
Chór z radością przyjął zaproszenie diakon Haliny Radacz z parafii ewangelickiej w Żyrardowie do wzięcia udziału w dzisiejszej uroczystości.

- powitanie i słowo wstępu

- panel dyskusyjny na temat wpływu Reformacji na Kościół i społeczeństwo, z udziałem ks. dziekana Adama Bednarczyka, ks. dr. Andrzja Perzyńskiego, diakon Haliany Radacz.
Panel poprowadzi Dariusz Brunsz.

- przerwa

- Wystawa towarzysząca przedstawia od najstarszych pisanych fragmentów Pisma Świętego poprzez XVI-wieczne wydania w języku polskim Biblie postylle, druki religijne, po współczesne tłumaczenia ekumeniczne.

Część II
Koncert skrzypcowy a-mol - Jan, Sebastian Bach

Koncert D-dur na harfę lub organy w transkrypcji na gitarę z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej - Georg, Friedrich Händel.

Adrian Hanke, absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie UMFC), skrzypek, kameralista, także kompozytor i dyrygent. Do roku 2002 był związany jako solista i koncertmistrz z zespołem Fundacji Nowa Orkiestra Kameralna w Warszawie (później przemianowaną na Warsaw Camerata), a od 2003 roku nieprzerwanie prowadzi działalność dydaktyczną w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu, gdzie od kilku lat piastuje także funkcję Kierownika Sekcji Instrumentów Smyczkowych. Na scenie występuje głównie jako opiekun Szkolnej Orkiestry Symfonicznej w ZSM w Radomiu, ale także m.in. jako prymariusz nauczycielskiego kwartetu smyczkowego Kolberg Quartet.

Paulina Małgorzata Garlińska gitarzystka urodzona 1986 roku w Warszawie. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Opolu w klasie gitary Tadeusza Wybrańca, następnie kontynuowała naukę w Łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów u prof. Jerzego Nalepki. W 2012 roku ukończyła studia podyplomowe menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest laureatką II miejsca w Dolnośląskim Konkursie Gitarowym „Gitariada’’ w Kłodzku. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich u takich gitarzystów jak: Marco Tamayo (Kuba), Jarema Klich, Krzysztof Pełech, Marek Zieliński, Robert Horna. Prowadzi działalność koncertową którą promuje muzykę młodych polskich kompozytorów. W 2014 roku uczestniczyła w prawykonaniu opery „Labirynt Orfeja” Nikolett Burzyńskiej w ramach projektu FuturOpera w Warszawskiej Operze Kameralnej. W 2015 roku w ramach kolejnego projektu Sceny Młodych w Warszawskiej Operze Kameralnej wykonała min. Operę „Sacred Emily” Eun HoChanga oraz etiudy choreograficzne napisane specjalnie do projektu Rytuały MimOpera. W 2014 wystąpiła jako solistka na Festiwalu Miasto Gwiazd w Żyrardowie grając dwa koncerty gitarowe Carulliego i Vivaldiego. Występuje także z programem solowym i kameralnym.

Sinfonietta de Girarda jest kameralną orkiestrą smyczkową. Została założona w marcu 2015 roku przez obecnego dyrygenta maestro Mateusza Wiśniewskiego. Zespół wykonuje bogaty repertuar począwszy od muzyki barokowej, poprzez klasycyzm i romantyzm po muzykę współczesną.
Zespół daje cykliczne koncerty w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie, gdzie mieści się jego siedziba. Podczas tych wydarzeń artystycznych prezentowane były min. Stabat Mater G.B. Pergolesiego (koncert pasyjny) czy Eine Kleine Nachtmusik W.A. Mozarta.
Ponadto orkiestra brała udział w miejskich uroczystościach obchodu rocznicy Konstytucji 3-go maja, gdzie przygotowywał koncert wraz z solistami - śpiewakami. Sinfonietta występowała także podczas nocy muzeów organizowanej przez Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.
Zespół koncertuje także w okolicznych miastach i miejscowościach takich jak Rawa Mazowiecka i Mszczonów.
Sinfonietta wykonuje repertuar przeznaczony na orkiestrę smyczkową, a także współpracuje z solistami instrumentalistami i z całej Polski.

Obecny skład zespołu:
I skrzypce: II skrzypce:
Aneta Chrastek – koncertmistrz Natalia Zadrożna
Angelina Nartonowska Emilia Czyżewska
Anna Myszkowska Justyna Zajączkowska
Magda Oskiera
altówki: wiolonczele:
Sandra Ambroziak Karol Wachnik - koncertmistrz
Kimberly Inglis Aleksandra Klepaczka
Sylwia Michalik
Małgorzta Siniarska

dyrygent:
Mateusz Tomasz Wiśniewski ur. 7.08.1978. Dyrygent, kompozytor. Ukończył Akademię Muzyczną im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi oraz Muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2015 roku prowadzi, założoną przez siebie, orkiestrę smyczkową Sinfonietta de Girarda. Brał udział w projekcie Scena Młodych Mim Opera współtworzonym przez młode pokolenie kompozytorów i wykonawców odbywającym się w Warszawskiej Operze Kameralnej. Na co dzień prowadzi działalność pedagogiczną w zakresie teorii muzyki i chóralistyki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zapraszamy!

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje o działalności Samorządu
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców

Koncert Łukasz Pawlik Quartet Feat. Mike SternPrezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński oraz Włodek Pawlik (Laureat Nagrody Grammy) zapraszają na koncert promujący powracający jazz w Centrum Kultury w Żyrardowie - „Łukasz Pawlik Quartet Feat. Mike Stern”. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada br., o godzinie 19:00, w Centrum Kultury w Żyrardowie.

Tkanina artystyczna w ResursieGaleria ,,Resursa" serdecznie zaprasza otwarcie wystawy tkaniny artystycznej
SWAVY LAUNAY (Mougins/Prowansja/Francja) zatytułowanej ,,Igłą i nitką malowane". Wernisaż odbędzie się 25 listopada (sobota) br., godz.17.00. Zapraszamy!

Wieczór Lnianych Spódnic – stwórzmy go razem!Centrum Kultury w Żyrardowie zaprasza na spotkanie inicjujące „Wieczór Lnianych Spódnic”, które odbędzie się 20 listopada br., o godzinie 18:30, w Sali Klubowej. W trakcie wydarzenia chcielibyśmy zastanowić się nad ideą spotkań tylko dla kobiet i spędzenia czasu na wspólnej aktywności. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych oczekiwań dotyczących działań, które możemy wspólnie realizować.

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

KACPA CHALLENGE w ŻyrardowieW dniu 18 listopada br. na terenie obiektu sportowo - rekreacyjnego AQUA w Żyrardowie przy ul. Rotmistrza Pileckiego 25/27 (dawna ul. Jodłowskiego) odbędzie się kolejna edycja bezpłatnej imprezy sportowej KACPA CHALLENGE, która w Żyrardowie gościć będzie po raz drugi. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński.

Żyrardowska Liga PływackaUrząd Miasta Żyrardowa, Stowarzyszenie Pływaków i Ratowników AQUA Żyrardów oraz AQUA ŻYRARDÓW Sp. z o.o. zapraszają do udziału w zawodach pn. ,,Żyrardowska Liga Pływacka", które odbędą się 10 listopada br. (piątek) na Pływalni AQUA Żyrardów przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 25/27. Zgłoszenia zawodników przyjmowane są do 9 listopada br.

Udany start Kosmy Mastalerza pływaka Stowarzyszenia AQUA Żyrardów21 października w Warszawie rozpoczęła się seria zawodów „Od Młodziaka do Olimpijczyka 2017/18”. Zawodnicy ścigają się we wszystkich stylach pływackich na dystansach 50 i 100 m. Odbędzie się 5 edycji z finałem 16 czerwca 2018 r., do którego zostanie zakwalifikowanych po 15 zawodników z największą liczbą zdobytych punktów w każdym stylu. Do pierwszego startu zgłosiło się aż 1060 zawodników z 75 klubów. Bardzo dobrze wystartował Kosma Mastalerz, zawodnik Stowarzyszenia AQUA Żyrardów, rocznik 2008.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2017/2018
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.00 -