2017 drugi semestr
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2017 drugi semestr /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Piątek 20 Października 2017
- Imieniny: Ireny, Kleopatry, Wendelina
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
Karta dużej rodziny
Karta Seniora
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
Inwestorzy
Turyści
Fotogaleria
-
-
-
-
-
park_zieleń
gospodarowanie odpadami
oze
obiekt Flash - resursa
obiekt Flash - resursa
Manufaktura Satyry 2016
resursa_strona
wifi
SIP
indr mazowsze
SM
wi fi
punkty adresowe
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Budowa obwodnicy Żyrardowa
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
9237919
-
- -
Gorący czas remontów

Sezon letni w pełni, część z nas jest już po urlopie, inni wyczekują upragnionego odpoczynku. Tymczasem w mieście tempo prac budowlanych i remontowych nie zwalnia ani na chwilę.  Czwartkowym przedpołudniem, 27 lipca br., Zastępca Prezydenta Lucjan Krzysztof Chrzanowski wraz z Prezesem PGM Mirosławem Urbanowskim odwiedził zakupiony przez Miasto budynek „Medyka” przy ul. Waryńskiego, by sprawdzić przebieg  trwających tam od kilku tygodni prac remontowo -adaptacyjnych. Zgodnie z planami, w zbliżającym się roku szkolnym odnowiona część budynku zostanie oddana na potrzeby m.in. podopiecznych Miejskiego Przedszkola nr 9, gdzie rozpoczęły się już prace renowacyjne.

Przypominamy, że Miastu udało się pozyskać dotacje na rewaloryzację prawego skrzydła jednego z najbardziej charakterystycznych budynków Żyrardowa. Ze względu na zaplanowane prace, część oddziałów mieszczącego się w Ochronce Miejskiego Przedszkola nr 9, musi zostać przeniesiona do budynku zastępczego.

Miejmy nadzieję, że zgodnie z zapewnieniami wykonawcy, budynek przy ul. Waryńskiego będzie gotowy na przyjęcie we wrześniu przedszkolaków, a dzieci poczują się w nowych salach tak samo dobrze, jak w murach poprzedniego przedszkola.  

Akt erekcyjny pod budowę komunalnego budynku mieszkalnego wmurowany

Przy ul. Waryńskiego 42 powstaje pierwszy od wielu lat komunalny budynek mieszkalny. Już za niespełna rok zostaną oddane do użytku nowe lokale dla 43 rodzin. Dziś miało miejsce wmurowanie aktu erekcyjnego we wznoszone mury budynku. Ta uroczysta chwila odbyła się w obecności Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosława Adama Orlińskiego, przedstawicieli Samorządu Miasta, Samorządu Mieszkańców tej dzielnicy oraz wykonawców inwestycji. Budowę poświęcił ks. Janusz Włodarczyk.   

- Z podziwem obserwuję jak dynamicznie zmienia się Żyrardów, m.in. za sprawą miejskich inwestycji właśnie - powiedział Mirosław Adam Orliński. - Gratuluję władzom miasta tej dynamiki i trafnych decyzji co do inwestycji.

Podpisy pod aktem erekcyjnym złożyli: Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński, Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa Marcin Rosiński oraz przedstawiciele Wykonawcy inwestycji - Sławomir Borkowski reprezentujacy firmę TEL-BUD - lidera konsorcjum i Zbigniew Hordyj właściciel firmy AMAT.  

Budowa kosztować będzie ok. 6 mln zł. Na realizację budynku Miasto pozyskało ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Oprócz budowy budynku, inwestycja obejmuje także utwardzenie terenu wokół i zagospodarowanie zielenią.

Upały w całej Polsce. Unikajmy słońca!

W najbliższych dniach najlepiej ograniczyć do minimum przebywanie na słońcu. Wszystkim, którzy jednak nie mogą pozwolić sobie na taki komfort, proponujemy ochłodzić się bardzo przyjemną mgiełką. Na Placu Jana Pawła II spółka PGK ustawiła kurtynę wodną. W kolejnych dniach zraszacze pojawią się jeszcze w dwóch innych lokalizacjach na terenie miasta.

Najważniejsze zasady, które pozwolą przetrwać upały

• ogranicz przebywanie w pełnym słońcu,
• pij dużo niegazowanej wody,
• jeśli nie musisz, nie wychodź z domu,
• noś nakrycie głowy,
• stosuj kremy z filtrem UV,
• unikaj wysiłku fizycznego,
• nie zostawiaj dzieci i zwierząt w zaparkowanym aucie,
• nie pij alkoholu, bo odwadnia organizm,
• w ciągu dnia zamknij i zasłoń okna,
• noś lekką i przewiewną odzież.

Nie bagatelizujmy objawów przegrzania organizmu takich, jak: dreszcze, suchość skóry, przyśpieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy. Wówczas najlepiej zadzwonić pod nr 112 lub 999!

Dzień otwarty w Mondi

Mondi Warszawa Sp. z o.o. z siedzibą w Mszczonowie zaprasza mieszkańców Żyrardowa i okolicy na „Dzień Otwarty w Mondi”. Organizatorzy pragną zaprezentować firmę jako atrakcyjne i sprzyjające rozwojowi kariery miejsce pracy. W tym celu dla gości przygotowano piknik połączony ze zwiedzaniem zakładu. Można będzie więc poznać proces produkcji, porozmawiać z pracownikami oraz skorzystać z porad rekrutacyjnych. Poza piknikiem z grilem i muzyką, na odwiedzających czekać będzie loteria z atrakcyjnymi nagrodami, w której nagrodą główną jest rower górski.

Szczegóły: www.karierabezpudla.pl

Wstęp i wszystkie atrakcje będą bezpłatne.

Ruszył nabór wniosków o 500+

Drodzy Rodzice! Pamiętajcie, że od 1 sierpnia ruszył nabór wniosków o świadczenie wychowawcze 500 + i fundusz alimentacyjny na nowy okres zasiłkowy od października 2017 roku do września 2018 roku. Wnioski przyjmowane są m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żyrardowie przy ul. Armii Krajowej 3 (nr tel. 46 855 31 26). Aby zachować ciągłość w otrzymywaniu świadczenia wychowawczego 500+, wniosek należy złożyć w sierpniu.

 Jeśli w tym miesiącu nie złożymy odpowiednich dokumentów, na pieniądze trzeba będzie poczekać dłużej. Jeżeli wniosek zostanie złożony miesiąc później, czyli we wrześniu, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata następuje najpóźniej do 30 listopada tego roku.

Analogicznie będzie w kolejnych miesiącach:

- w przypadku złożenia wniosku w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do dnia 31 grudnia 2017 roku,

- w przypadku złożenia wniosku w listopadzie, przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do dnia 31 stycznia 2018 roku

- w przypadku złożenia wniosku w miesiącach grudzień 2017 – styczeń 2018, przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do końca lutego 2018 roku.

- wnioski złożone od lutego będą rozpatrywane na bieżąco.

W podstawowych zasadach wypłaty świadczeń nic się nie zmieni. Nadal przysługuje ono na drugie i kolejne dziecko niezależnie od osiąganego dochodu. Środki wypłacane będą także na pierwsze dziecko, jeśli dochód w przeliczeniu na członka rodziny nie przekroczy 800 złotych lub 1200 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne.

Zmiany przyznawanych świadczeń 500+ będą dotyczyć tych rodzin, które otrzymują pieniądze na pierwsze albo jedyne dziecko.

*Jeśli pracownik rozwiąże umowę z pracodawcą, by po krótkim czasie zawrzeć nową – z mniejszą pensją, która będzie uprawniała do świadczenia 500+, straci prawo do zasiłku na pierwsze dziecko.

*Aby deklaracja o samotnym wychowywaniu dziecka została przyjęta, rodzic będzie musiał wystąpić do sądu o alimenty – tylko wtedy (i jeśli spełni kryterium dochodowe) otrzyma 500+ na pierwsze dziecko.

* Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą rozliczała się ryczałtem lub kartą podatkową oświadczy, że osiągnęła niski dochód i tak będzie brany pod uwagę dochód wskazany w obwieszczeniu Ministra właściwego do spraw rodziny.

Aby w kolejnym okresie zasiłkowym czyli od 1 października 2017 roku do września 2018 roku otrzymywać pieniądze z programu „Rodzina 500+”, wnioski muszą złożyć wszyscy ci, którzy już pobierają zasiłek, jak i Ci, którzy starają się o niego po raz pierwszy.

Wnioski o przyznanie świadczenia można składać:

- w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żyrardowie ul. Armii Krajowej 3 od poniedziałku do piątku w godz.8.00 – 16.00, w środy 8.00 – 18.00;

- za pomocą systemu teleinformatycznego https://wnioski.mpips.gov.pl;

- za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych;

- za pośrednictwem systemu informatycznego banków krajowych świadczących usługi drogą elektroniczną;

Formularz wniosku wraz z załącznikami można pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub osobiście w siedzibie MOPS w Żyrardowie.

Kolejne dofinansowanie z Ministerstwa Sportu

Miasto Żyrardów pozyskało ponad 220 tys. zł na remont sześciu szkolnych sal gimnastycznych. Inwestycja uzyskała dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Szkolnej Infrastruktury Sportowej.

Złożony w marcu br. wniosek przeszedł pomyślnie ocenę i został pozytywnie zaopiniowany. Pozyskane dofinansowanie  w  ramach  Programu pokryje 33%  wydatków kwalifikowanych  zadania, pozostała część będzie stanowiła wkład Miasta.

Wyremontowane zostaną sale gimnastyczne w sześciu szkołach. Zakres prac obejmuje: 
- ZSP nr 1 - remont parkietu, wymiana instalacji elektrycznej i oświetlenia, malowanie pomieszczenia sali gimnastycznej i zaplecza z naprawą tynków, wymiana stolarki drzwiowej w pomieszczeniach sali gimnastycznej i zaplecza, wymiana drabinek gimnastycznych, tablic do koszykówki, bramki do piłki ręcznej, szafki do przebierali i na sprzęt sportowy;
- ZSP nr 2 - wymiana oświetlenia i fragmentów instalacji elektrycznej, remont pomieszczeń zaplecza, wymiana fragmentów podłogi drewnianej pod trybunami, szafki do przebierali i na sprzęt sportowy;
-  ZSP nr 3 - remont parkietu, wymiana instalacji elektrycznej i oświetlenia, malowanie pomieszczenia sali gimnastycznej, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej w pomieszczeniach sali gimnastycznej i zaplecza, wymiana drabinek gimnastycznych;
-  ZSP nr 4 - wymiana oświetlenia, remont pomieszczeń zaplecza oraz malowanie pomieszczeń zaplecza i sali gimnastycznej, wymiana drabinek gimnastycznych, tablic do koszykówki, bramki do piłki ręcznej, szafki do przebierali i na sprzęt sportowy;
- ZSP nr 6 - wymiana podłogi w sali gimnastycznej, wymiana instalacji elektrycznej i oświetlenia, malowanie pomieszczenia sali gimnastycznej i zaplecza z naprawą tynków, wymiana drzwi w pomieszczeniach sali gimnastycznej, wymiana drabinek gimnastycznych, tablic do koszykówki, bramki do piłki ręcznej, szafki do przebierali i na sprzęt sportowy;
- ZSP nr 7 - remont posadzki z parkietu, wymiana oświetlenia, malowanie pomieszczenia sali gimnastycznej i zaplecza z naprawą tynków, wymiana drzwi w pomieszczeniach sali gimnastycznej i zaplecza, wymiana drabinek gimnastycznych, tablic do koszykówki, bramki do piłki ręcznej, szafki do przebierali i na sprzęt sportowy.

To kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. W roku ubiegłym, dzięki dofinansowaniu w wysokości 157 500,00zł, przebudowane zostało boisko przy Zespole Szkół Publicznych nr 2, natomiast w roku bieżącym Miasto Żyrardów pozyskało ponad 833 tys. zł na remont hali sportowej przy ul. Jodłowskiego. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy prac. 

Przetarg na rewaloryzację Kantoru

Rok 2017 przejdzie do historii Żyrardowa jako rok rozpoczęcia niezwykle ważnej i bardzo dużej, kosztownej inwestycji, polegającej na rewaloryzacji jednego z najpiękniejszych zabytkowych obiektów miasta, jakim jest Kantor – dawna siedziba dyrekcji żyrardowskiej fabryki. Zgodnie z koncepcją władz miasta, monumentalny budynek Kantoru, o wyjątkowych walorach architektonicznych, usytuowany w centrum miasta, ma wielki potencjał, by stać się nowoczesnym Centrum Obsługi Mieszkańców, zachowując jednocześnie swój unikalny, historyczny charakter. Prezydent Wojciech Jasiński właśnie ogłosił przetarg na rewaloryzację Kantoru.

Przedmiotem zamówienia jest rewaloryzacja Kantoru z adaptacją na siedzibę Urzędu Miasta i multimedialnej biblioteki publicznej. Na oferty Miasto czeka do 17 sierpnia br. do godz. 10.00.

W Kantorze, po jego rewaloryzacji, skupione zostaną wszystkie wydziały Urzędu Miasta, które aktualnie mieszczą się przy Placu Jana Pawła II nr 1 i przy ul. Mireckiego 56. Takie rozwiązanie wygodne będzie przede wszystkim dla klientów urzędu, jak również korzystne z punktu widzenia ekonomicznego i organizacyjnego.

Na parterze budynku powstanie Sala Ślubów, jakiej w naszym mieście z całą pewnością brakuje. Ze względu na reprezentacyjny charakter, ma ona służyć również jako sala obrad Rady Miasta, miejsce odbywania konferencji prasowych, spotkań z mieszkańcami lub może być udostępniana na warsztaty, wykłady czy spotkania dyskusyjne organizowane przez różne podmioty.

Usytuowane na pierwszym piętrze pomieszczenie dawnego kantorku, niezwykle ważne miejsce z punktu widzenia historycznego, w którym znajdują się dwa zabytkowe sejfy oraz komoda, przeznaczono na Izbę Pamięci.

Założeniem jest dostępność budynku dla mieszkańców miasta, także poza godzinami pracy urzędu. Na parterze wprowadzono więc funkcję biblioteki, w której znajdują się czytelnia z wypożyczalnią dla dorosłych, sala multimedialna z dostępem do Internetu oraz czytelnia z wypożyczalnią dla dzieci.

Przewiduje się, że realizacja inwestycji, z uwagi na szeroki zakres prac i ich specyfikę, potrwa dwa lata. 

Żyrardów oddał hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego

Tradycyjnie, 1 sierpnia, w godzinę ,,W", dźwiękiem syreny alarmowej rozpoczęła się w Żyrardowie uroczystość upamiętniająca rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zorganizowana przez Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego. Przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej zgromadziło się wielu mieszkańców, by oddać hołd bohaterom tego wielkiego zrywu niepodległościowego, a wśród nich byli m.in. żyrardowscy kombatanci, członkowie światowego związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko ,,Żaba” w Żyrardowie, władze samorządowe Miasta i Powiatu, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społecznych, partii politycznych, związków zawodowych, kibice ,,Legii Warszawa".

- Punktualnie o godz. 17.00 w całym kraju syreny alarmowe przypomniały o godzinie ,,W”, godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego. Zamarła cała Polska, by w chwilowej zadumie uczcić pamięć o Bohaterach tego krwawego, a zarazem niezwykle heroicznego zrywu wolnościowego. My żyrardowianie również jednoczymy się w tym pierwszym sierpniowym dniu… Pamiętamy… - mówił Prezydent Wojciech Jasiński - Te tragiczne karty naszej historii niech będą dla nas przestrogą. Budujmy patriotyzm poprzez wspólną pracę dla Ojczyzny i wzajemny szacunek, w duchu narodowej wspólnoty. To nasza powinność wobec wszystkich, którzy w imię wolności poświęcili swoje życie, wobec Bohaterów Powstania Warszawskiego, dla których dziś tutaj się spotykamy. Cześć ich pamięci!

Porucznik Ryszard Wiśniewsk, żyrardowski kombatant, reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko ,,Żaba” w Żyrardowie wspominał te dramatyczne dni Powstania Warszawskiego z perspektywy mieszkańców Żyrardowa.   

Uroczystość uświetnił występ Towarzystwa Śpiewaczego ,,Echo". Chór pod dyrekcją Samuela Świdurskiego , przy akompaniamencie Marka Wolniewicza, wykonał kilka pieśni powstańczych i patriotycznych. Po złożeniu przez delegacje kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, uczestnicy uroczystości przeszli do Kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Bohaterów Powstania Warszawskiego. Po nabożeństwie, na Placu Jana Pawła II odbył się okolicznościowy koncert w wykonaniu  Pauliny Kapłon-Talik i Błażeja Knopka. O zmierzchu, na plenerowym ekranie, wyświetlony został film ,,Miasto 44”.  

Pomagamy poszkodowanym w pożarze. Dołączcie!

W nocy 30/31 lipca wybuchł pożar w bloku przy ul. Kapitana Pałaca 43. Doszczętnie spaliło się mieszkanie na parterze. W wyniku pożaru ucierpiało też kilka rodzin mieszkających w sąsiedztwie. Wszyscy poszkodowani, choć każdy w innym stopniu, potrzebują naszego wsparcia. W pomoc zaangażowało się już wielu mieszkańców. Zachęcamy wszystkich ludzi – dołączcie, pomóżcie!    Każda forma pomocy jest wskazana. Pomyśl, jak ty możesz pomóc?

1. Możesz przekazać pieniądze.

Zbiórkę prowadzą:
Stowarzyszenie Przymierze dla Żyrardowa
nr konta 72 1240 3350 1111 0010 4830 0851
(z dopiskiem: Dla Pogorzelców)

Fundacja ,,Z miłości do dziecka”
nr konta: 58 1600 1462 1837 3199 4000 0001
(z dopiskiem: Dla Pogorzelców)

2. Możesz przekazać rzeczy potrzebne rodzinom poszkodowanym w pożarze takie, jak: materiały budowlane, wykończeniowe, środki czyszczące, sprzęt RTV i AGD, meble itp.

Punkty zbiórki:
- Muzeum Lniarstwa, ul. Dittricha 18, codziennie od poniedziałku do niedzieli, w godz. 10.00 - 15.00, nr tel. 793 134 703.
- Fundacja ,,Z miłości do dziecka", ul. Piaskowa 21/23, w poniedziałki i czwartki w godz. 17.00 - 20.00, nr tel. 501 416 319.

Będziemy wdzieczni za przekazywanie rzeczy nowych bądź w dobrym stanie. W przypadku rzeczy wielkogabarytowych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

3. Możesz też pomóc w pracach porządkowych i remontowych.  

Kontakt: nr tel. 793 134 703, 501 416 319.

Pielgrzymi z Żyrardowa w drodze do Częstochowy

W niedzielę, 6 sierpnia, dwie grupy żyrardowskich pątników wyruszyły w pielgrzymkę do Częstochowy. Wczesnym rankiem autokarami uczestnicy udali się na mszę św. do Łowicza skąd dalej podążą pieszo na Jasną górę. Na szlaku towarzyszyć im będą czapeczki i koszulki przekazane przez Miasto Żyrardów. Uczestnicy zapewniali, że wygodne buty i dobry humor jak zawsze mają ze sobą. Życzymy wytrwałości, sprzyjającej pogody i radosnej atmosfery w drodze.

Przetarg na zagospodarowanie eko-parku

Zgodnie z prezentowanym wcześniej harmonogramem prac zaplanowanych do realizacji w ramach dużego, unijnego projektu pn. „Poprawa jakości życia mieszkańców poprzez rozwój terenów zieleni w mieście Żyrardowie”, Miasto ogłosiło przetarg na pierwsze zadanie, które rozpocznie się jeszcze w tym roku, czyli zagospodarowanie terenu eko-parku przy ul. Nietrzebki. Jeśli przetarg zakończy się pomyślnie, wykonawcę prac poznamy we wrześniu. Na oferty Miasto czeka do 29 sierpnia.     

Projekt „Poprawa jakości życia mieszkańców poprzez rozwój terenów zieleni w mieście Żyrardowie” ma na celu odnowienie i zagospodarowanie niemal wszystkich miejskich terenów zieleni o łącznej powierzchni aż 22,43 ha. Ostatnie prace zakończą się w roku 2020.       Wartość projektu kształtuje się na poziomie ponad 15 mln zł. Miasto pozyskało na jego realizację ponad 13 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, w ramach działania 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego”.

Eko-park jest jednym z największych terenów przewidzianych w projekcie do zagospodarowania - jego powierzchnia to 36 020 m2 i - co najważniejsze - zaplanowano tu najszerszy zakres prac. Prace powinny rozpocząć się jesienią, a zakończyć II kwartale 2018 roku.

Projekt zagospodarowania eko-parku przewiduje podział terenu na kilka stref. Obok istniejącego ,,Podwórka Nivea” i ,,bazy treningowej małych astronautów”, które stanowią ofertę dla najmłodszych, powstanie strefa dla starszych dzieci, gdzie wybudowany zostanie plac zabaw wyposażony w takie atrakcje, jak: zjeżdżalnia linowa, ścianki wspinaczkowe, linarium, huśtawki, równoważnie, tor łyżworolkowy, minigolf czy ścieżka muzyczna. Ponadto planowane jest wybudowanie boisk wielofunkcyjnych oraz zagospodarowanie istniejącej górki, gdzie powstaną przejścia rurowe, zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa i punkt widokowy. Z kolei w strefie aktywnego wypoczynku dla młodzieży i starszych osób, obok istniejących urządzeń do treningu siłowego zwanego street workout, pojawią się klasyczne urządzenia siłowni zewnętrznej. Ale to jeszcze nie wszystko. Zagospodarowany teren eko-parku będzie też miejscem atrakcyjnym dla seniorów. W strefie przeznaczonej dla starszych mieszkańców pojawią się stoły do gier m.in. w tenisa stołowego szachy, warcaby czy piłkarzyki. Projekt przewiduje też strefę odpoczynku, gdzie będzie można rozpalić ognisko bądź grilla. Tu pojawią się ławki i wiaty grillowe. W pobliżu tego miejsca planowane jest wybudowanie budynku sanitarnego. Ponadto zaprojektowane zostały drogi rowerowe, alejki dla pieszych, ławki oraz stojaki na rowery. Roślinność eko-parku wzbogacona zostanie o nowe nasadzenia drzew i krzewów. Z nowych drzew pojawią się takie gatunki jak: klon purpurowy, głóg dwuszyjkowy, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, jarząb zwyczajny. Cały teren będzie ogrodzony, oświetlony i monitorowany, a w przyszłości powstaną parkingi.

W tym roku planowane jest jeszcze przystąpienie do drugiego zadania w ramach projektu – to zagospodarowanie Starego Parku przy ul. Żeromskiego oraz terenów zieleni na placu osiedlowym przy ul. Wittenberga wraz z pasem zieleni przy ul. Wittenberga i ul. Sikorskiego oraz skweru na rozwidleniu ul. Żeromskiego i ul. Limanowskiego.

Teren przeznaczony do zagospodarowania

Częśc terenu eko-parku zagospodarowana placem zabaw i urządzeniami street workaut

9 sierpnia 1830 r. – dniem narodzin osady zwanej Żyrardowem

187 lat temu, 9 sierpnia 1830 r. – spisano akt notarialny zawiązania spółki ,,Karol Scholtz i Współka” celem rozwijania mechanicznego przędzenia lnu na maszynach według wynalazku Filipa de Girarda.

Do spółki weszli: Tomasz, Jan i Henryk Łubieńscy – właściciele dóbr w Rudzie Guzowskiej, gdzie zaplanowano budowę żyrardowskiej fabryki, Józef Lubowidzki – wiceprezes Banku Polskiego i Karol Scholtz – radca handlowy Banku.

Biorąc pod uwagę fakt, że Henryk Łubieński był jednocześnie dyrektorem Banku Polskiego, oznacza to jednoznacznie, że kierownictwo Banku zaangażowane było w finansowanie i realizację Fabryki Wyrobów Lnianych w Żyrardowie, nazywanym wówczas Girardowem, od nazwiska Filipa de Girarda, który został dyrektorem technicznym fabryki.

Spółka miała reprezentować przedsiębiorstwo zajmujące się przędzeniem lnu na maszynach wynalazku Filipa de Girarda, wyrabianiem z przędzy płótna i innych wyrobów lnianych oraz prowadzić sprzedaż własnych wyrobów.

Spółka zawiązana została na 20 lat. Tymczasową siedzibę miała na warszawskim Marymoncie, gdzie wcześniej, w 1828 r. powstała fabryka dla celów eksperymentalnych. Zasadniczym jednak celem była żyrardowska fabryka, której budowa ruszyła jeszcze przed spisaniem aktu notarialnego, czyli na początku 1830 roku. Przystąpiono wówczas do budowy przędzalni mechanicznej i tkalni ręcznej. W tym samym czasie szła produkcja eksperymentalna na Marymoncie, którą kierował Filip de Girard.

Prace przy budowie żyrardowskiej fabryki przerwał wybuch powstania listopadowego. Stanęła również produkcja w fabryce na Marymoncie, którą zamieniono w fabrykę broni, a sam Filip de Girard uczestniczył w powstaniu.  

W 1832 prace ruszyły na nowo. Produkcja w żyrardowskiej fabryce ruszyła 24 lipca 1833 r. i tę datę uznaje się za datę powstania Fabryki Wyrobów Lnianych w Żyrardowie, a datę 3 sierpnia 1830 r. – za dzień narodzin osady zwanej Żyrardowem. 

Powstał jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów przemysłowych w naszym kraju, a nawet w Europie Środkowej, zaplanowany przez wybitnego wynalazcę, Filipa de
Girarda, zrealizowany pod jego bezpośrednim nadzorem, w oparciu o najnowocześniejszą technologię produkcji.  

Źródło: ,,Żyrardów 1929 - 1945” pod red. Ireny Pietrzak Pawłowskiej.

Kopia aktu notarialnego zawiązania spółki ,,Karol Scholtz i Współka” wyeksponowana jest w żyrardowskiej Kręgielni na wystawie ,,Żyrardów – miasto tkaczy i wizjonerów”. Oryginał znajduje się w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy.  

 • Kopia aktu notarialnego znajduje się w Kręgielni na wystawie Żyrardów - miasto tkaczy i wizjonerów. Oryginał znajduje się w Archimum Państwowym m.st. Warszawy.
 • podpisy założycieli spółki
 • Pierwsza strona aktu
 • Ostatnia strona aktu
 • Prototyp mechanicznej przędzarki lnu projektu Filipa de Girarda, znajduje się w Musée des Arts et Métiers w Paryżu.
Przed nami kolejne inwestycje drogowe

W czasie kiedy zakończyła się budowa fragmentów ulic Konopnickiej i Krótkiej, a ulice Bohaterów Warszawy, Bema i Chmielna są w trakcie realizacji, w Urzędzie Miasta   właśnie zakończyły się postępowania przetargowe na kolejne inwestycje drogowe. Oznacza to, że niebawem rozpocznie się przebudowa ul. Żeromskiego i ul. Mazowieckiej.

Wyłonionym w przetargu wykonawcą przebudowy ul. Żeromskiego jest konsorcjum firm Eureka (lider) i Jarpol S.A (partner). Zakres zaplanowanych prac obejmuje przebudowę jezdni, budowę zatok postojowych, przebudowę części chodnikowej oraz wykonanie ciągu pieszo-rowerowego, chodnika i ścieżki rowerowej. Część robót takich, jak przebudowa jezdni, budowa zatok postojowych i przebudowa części chodnikowej, wykonanych zostanie w ramach współpracy z Powiatem Żyrardowskim. Ten zakres prac kosztować będzie 2 567 152,88 zł

Natomiast zadanie polegające na budowie ciągu pieszo-rowerowego, chodnika i ścieżki rowerowej, podobnie jak ścieżka rowerowa w ul. Bohaterów Warszawy, jest częścią projektu współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 pn. „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo - zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych - Etap I”. Wartość prac wyniesie 1 673 932,04 zł.

Harmonogram prac przewiduje wykonanie określonych zadań w następujących terminach:
1. odcinek od ul. Limanowskiego do ul. Ks. Wittenberga (ze skrzyżowaniem): do 17 listopada 2017 r.;
2. odcinek od ul. Ks. Wittenberga do ul. Piastowskiej: do 10 maja 2018 r.;
3. odcinek od ul. Piastowskiej do ul. Mokrej:
- wykonanie ciągu pieszo-rowerowego i ścieżki rowerowej: do 30 maja 2018 r.
- przebudowa jezdni: do 16 lipca 2018 r.

Z kolei wykonawcą przebudowy ul. Mazowieckiej będzie konsorcjum firm Drogomex z Pruszkowa i Eld-Mar Roboty Drogowe z Żyrardowa. Prace w tej ulicy będą obejmowały odcinek od ul. Kasprowicza do istniejącego utwardzenia. W ramach przebudowy powstanie jezdnia o nawierzchni z betonu asfaltowego wraz z chodnikiem i zatokami postojowymi. Zostaną ujednolicone nawierzchnie zjazdów na posesje. Zaplanowano również odprowadzanie wód deszczowych do istniejącej już kanalizacji deszczowej. Po wykonaniu robót budowlanych zostaną wykonane zieleńce. Zadanie to kosztować będzie Miasto 734 000,00 zł. Inwestycja powinna zakończyć się do końca października tego roku.

 • ul. Żeromskiego
 • ul. Mazowiecka
Żyrardów coraz lepiej oświetlony

O potrzebie oświetlania kolejnych miejskich ulic świadczą chociażby inicjatywy lokalne, wśród których zdecydowana większość, zarówno w ubiegłym roku, jak i w bieżącym, dotyczy właśnie oświetlenia ulic. Aktualnie w Urzędzie Miasta trwa postępowanie przetargowe na budowę oświetlenia w ośmiu ulicach, z których sześć zgłosili mieszkańcy właśnie w ramach inicjatyw lokalnych.

Przedmiotem zamówienia jest budowa oświetlenia ulicznego w podziale na cztery zadania:
- w ulicach Brzechwy, Różanej oraz Wypoczynkowej (w obrębie ulic Świerkowa - Żeromskiego) w ramach inicjatyw lokalnych,
- w ul. Ciepłej w ramach inicjatyw lokalnych,
- w ul. Batalionów Chłopskich i ul. Holca w ramach inicjatyw lokalnych,
- w ulicach Spółdzielczej i Werbickiego.       

Termin zakończenia inwestycji, ujęty w ogłoszeniu o przetargu, to 24 listopada br.

Oferty można składać do 18 sierpnia.

Przypomnijmy, że ubiegłym roku z 16 zgłoszonych inicjatyw, 8 dotyczyło budowy i rozbudowy oświetlenia ulic. W tym roku spośród 28 zgłoszonych inicjatyw tylko pięć nie dotyczy oświetlenia ulicznego.

 • Budowa oświetlenia ulicy w ramach ubiegłorocznych inicjatyw lokalnych
Czysta żyrardowska woda z kranu: pyszna, zdrowa i tania!

W środku lata, PGK Żyrardów rozpoczęło kampanię edukacyjną, zachęcającą mieszkańców do picia wody bezpośrednio z kranu. Spółka, która wybudowała ponad 110 km sieci wodociągowych, posiada pełne zaplecze techniczne gwarantujące dostarczanie do domostw wody najwyższej jakości. Najcenniejszy zasób posiadany przez Miasto Żyrardów, ujęcie wody podziemnej „Sokule”, jest dumą miasta i gwarantuje wodę najwyższej jakości. 

Woda z żyrardowskich wodociągów swoim składem i smakiem dorównuje wodzie źródlanej i mineralnej. Jest dostępna w naszych kranach przez całą dobę a jej niezwykle istotną zaletą jest także cena. Czysta żyrardowska woda z kranu jest bowiem kilkukrotnie tańsza od znanych nam z półek sklepowych, wód butelkowanych. 

Do picia żyrardowskiej wody zachęcają między innymi: Prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński oraz Prezes PGK Żyrardów Hanna Bieżuńska.

Zdrowie z głębi ziemi!

Woda ze źródła Sokule do naszych kranów odbywa trzyetapową podróż i każdy z tych etapów wpływa na jakość i smak wody. Wydobycie z wód głębinowych, czyli ze środka ziemi gwarantuje doskonałej jakości wodę. Dostęp do czystej żyrardowskiej wody z kranu na terenie Żyrardowa ma 100% mieszkańców. Zawdzięczamy to ogromnym inwestycjom, które pozwoliły zbudować system wodociągów.

Woda ta spełnia wszystkie wymagania mikrobiologiczne, organoleptyczne i fizykochemiczne a zasoby wodne Żyrardowa są objęte pełną ochronę na obszarze o powierzchni 670 ha.

Więcej na stronie: www.pgk.zyrardow.pl

Żyrardów upamiętnił bohaterów Bitwy Warszawskiej

Na terenie żyrardowskiego cmentarza, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w dniu 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterów jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata, stoczonej na przedpolach Warszawy w sierpniowe dni roku 1920. 

W 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej hołd poległym żołnierzom Wojska Polskiego złożyli żyrardowscy kombatanci, przedstawiciele władz miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji społecznych, zawodowych, partii politycznych, harcerze i zuchy Hufca ZHP Żyrardów oraz wielu innych mieszkańców.  

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu polskiego, po którym – na znak pokoju – wzbiły się do nieba gołębie wypuszczone przez żyrardowski Klub Hodowców Gołębi Pocztowych.

Modlitwę za zmarłych bohaterów walk niepodległościowych poprowadził ks. Adam Bednarczyk, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia.

Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa Dariusz Kaczanowski w okolicznościowym przemówieniu podkreślił znaczenie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która zatrzymała nawałę bolszewicką nie tylko na Polskę, ale i na Europę.

  - Powinnością nas wszystkich jest pielęgnować pamięć o bohaterach narodowych i przekazywać chlubne karty historii Polski kolejnym pokoleniom, bo sierpniowy cud nad Wisłą był możliwy tylko dlatego, że Polacy potrafili się zjednoczyć i zmobilizować w imię nadrzędnych, polskich interesów – mówił Dariusz Kaczanowski. – To miłość do Ojczyzny jest cnotą, która pozwala dokonywać rzeczy wielkich i powinna być dla nas drogowskazem.

Z kolei o powinności usuwania symboli komunistycznego reżimu wciąż istniejących w  przestrzeni naszego miasta mówił Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa Marcin Rosiński: - Nie możemy być obojętni wobec tego zjawiska, tak jak nie byli obojętni polscy żołnierze, którzy 97 lat temu zatrzymali pod Warszawą bolszewicką rewolucję.  

Po złożeniu przez delegacje kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, gdzie odprawiona została masz św. w intencji Ojczyzny. 

Coraz bliżej remontu ul. Żeromskiego

W czwartek, 17 sierpnia br., w Urzędzie Miasta została podpisana umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą przebudowy ul. Żeromskiego. Oznacza to, że niebawem na pierwszym remontowanym odcinku od ul. Limanowskiego do ul. Ks. Wittenberga zobaczymy pracującą ekipę konsorcjum firm Eureka (lider) i Jarpol S.A (partner).

Jak informowaliśmy wcześniej, zakres zaplanowanych prac obejmie przebudowę jezdni, budowę zatok postojowych, przebudowę części chodnikowej oraz wykonanie ciągu pieszo-rowerowego, chodnika i ścieżki rowerowej. Część robót wykonanych zostanie w ramach współpracy z Powiatem Żyrardowskim. Koszt prac pierwszego etapu wyniesie 2 567 152,88 zł.

Wartość kolejnego zadania polegającego na budowie ciągu pieszo-rowerowego, chodnika i ścieżki rowerowej to 1 673 932,04 zł. To zadanie jest jednocześnie częścią projektu współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 pn. „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo - zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych - Etap I”.

Zgodnie z harmonogramem, 17 listopada br. powinny zostać zakończone prace w ul. Żeromskiego na odcinku od ul. Limanowskiego do ul. Ks. Wittenberga.

Wakacje w Świetlicy TPD

Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Ks. Brzóski 9 przez cały okres wakacji tętni życiem. Tak jak w roku szkolnym bogata oferta zajęć przyciąga dzieci zarówno w wieku szkolnym, jak i przedszkolnym. Placówka w okresie wakacyjnym planowała objąć opieką ok. 25 dzieci, jednak frekwencja miło zaskoczyła prowadzących, gdyż podwoiła się liczba uczestników. Działalność Świetlicy TPD w Żyrardowie wspierają Prezydent Miasta Żyrardowa, Starosta Powiatu Żyrardowskiego oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie.

Opiekunowie nastawieni są na twórcze i kreatywne prowadzenie zajęć. Są to między innymi zajęcia małego odkrywcy, trening rozwoju kreatywności, zajęcia teatralne z elementami Dramy, Arteterapia, zajęcia rekreacyjno - sportowe.

Urozmaiceniem zajęć stacjonarnych są wycieczki. W pierwszej połowie sierpnia dzieci uczęszczające do świetlicy wyjechały ciuchcią turystyczną do pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego w Łubnie, gdzie przez cały dzień bawiły się na świeżym powietrzu, korzystając z rozległego terenu zabaw oraz boisk do gry w koszykówkę i piłkę nożną. Już samo obcowanie wśród zwierząt dawało dzieciom wiele frajdy. Jednak największą atrakcją okazały się zjazdy na tyrolce. Zabawa na łonie natury zwieńczona została oczywiście ogniskiem z kiełbaskami. Wycieczka, choć jednodniowa wywołała ogrom uśmiechów na twarzach dzieci.

Kolejną wyjazdową propozycją Świetlicy TPD była trzydniowa wycieczka nad morze. Dzieci zwiedziły zamek w Malborku, Hel i Sopot. Dla wielu z nich była to jedyna możliwość wakacyjnego spotkania z Bałtykiem.  

Nowy Rzecznik Prasowy w Urzędzie Miasta

Od poniedziałku, 21 sierpnia, pracę na stanowisku Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Żyrardowa rozpoczęła Joanna Zaniewicz.

Joanna Zaniewicz jest humanistką, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistką Public Relations.

Do zadań Pani Rzecznik należeć będzie szeroko pojęta współpraca z mediami, w tym  opracowywanie publikowanych w lokalnej prasie cotygodniowych serwisów informacyjnych, poświęconych funkcjonowaniu Samorządu Miasta, a także przekazywanie bieżących informacji na temat pracy Prezydenta i Urzędu Miasta. W zakresie obowiązków rzecznika prasowego jest także aktualizacja portalu Miasta Żyrardowa oraz obsługa spotkań Prezydenta z przedstawicielami mediów, organizacji społecznych i mieszkańcami.

Joanna Zaniewicz posiada 18-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte zarówno w sektorze prywatnym, jak i w administracji publicznej.

Szkoła bliżej nauki z Centrum Nauki Kopernik

Już we wrześniu w czterech miejskich placówkach oświatowych Centrum Nauki Kopernik rozpocznie realizację projektu pn. „Szkoła bliżej nauki”, w ramach którego zostaną stworzone warunki dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu.

Żyrardów jest jednym z siedmiu miast z terenu Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, w których Centrum Nauki Kopernik realizować będzie projekt ,,Szkoła bliżej nauki”. Działania edukacyjne prowadzone będą również w Otwocku, Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Kobyłkce, Lesznowoli i Starych Babicach. W sumie z oferty Centrum Nauki Kopernik skorzysta 1900 uczniów i 164 nauczycieli z 38 szkół podstawowych i gimnazjów. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WM 2014-2020 w wysokości 4,7 mln zł. Całkowita wartość projektu to ponad 4,9 mln zł.

Na terenie Miasta Żyrardowa udział w projekcie wezmą: Szkoła Podstawowa Nr 6 i nr 7 oraz Publiczne Gimnazjum Nr 1 oraz Nr 4. Placówki te wyposażone zostaną w zestawy edukacyjne i narzędzia do nauczania przedmiotów przyrodniczych, co pozwoli na realizację działań edukacyjno-badawczych.

Projekt adresowany jest do uczniów, którzy uzyskują najsłabsze wyniki edukacyjne. Zajęcia ukierunkowane będą na rozwijanie kompetencji przyrodniczych i informatycznych, a także kreatywności i umiejętności pracy zespołowej.

Nauka oparta na metodzie eksperymentu jest nie tylko nowoczesna, przyjazna dzieciom, ale i efektywna. Aby ułatwić uczniom przyswajanie trudnych zagadnień, najlepiej jest poeksperymentować. Zajęcia edukacyjne i wystawy w Centrum Nauki Kopernik mają wzbudzić w uczniach chęć poznawania świata. Uczestnicy wezmą także udział w zajęciach terenowych i projektach edukacyjno-badawczych. Z kolei zajęcia dodatkowe w szkołach prowadzone będą z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi dydaktycznych do nauczania przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz informatycznych zestawów edukacyjnych. Do placówek trafią m.in. przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik zestawy edukacyjne „WODA” zawierające scenariusze, materiały i sprzęt, które pomogą zrozumieć uczniom prawa, jakimi rządzą się otaczające nas rzeczy i zjawiska.

Dodatkowo nauczyciele przyrody, geografii, fizyki, chemii, biologii, matematyki czy informatyki wezmą udział w warsztatach edukacyjnych. Podczas zajęć poznają oni techniki i narzędzia wspierające rozwój kreatywności oraz twórcze myślenie uczniów. Zdobędą także umiejętności w zakresie prowadzenia pracy w grupach, tworzenia narzędzi edukacyjnych czy realizacji projektów badawczych.

Realizacja projektu ,,Szkoła bliżej nauki” zakończy się 31 lipca 2019 roku.

W kamienicy przy ul. Chopina 15 powstaną mieszkania socjalne

Przy współpracy z miejską spółką PGM Miasto pozyskało z Banku Gospodarstwa Krajowego dofinansowanie w wysokości ponad 730 tys. zł z przeznaczeniem na remont i rozbudowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Chopina 15. To pierwszy i ważny krok w kierunku zmiany wizerunku tej dzielnicy Żyrardowa, która przez wiele ostatnich lat pomijana była w planach inwestycyjnych miejskiego samorządu.

Kamienica przy ul. Chopina 15 wpisana jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Jak podkreśla Maria Badeńska-Stapp, Miejski Konserwator Zabytków, budynek, wspólnie z zabudową sąsiedzką, posiada duże wartości architektoniczne oraz urbanistyczne i świadczy o wysokiej kulturze budowniczej w Żyrardowie przełomu XIX i XX wieku.

Remont budynku, połączony z jego nadbudową, pozwoli wygospodarować 20 mieszkań socjalnych o powierzchni od 21 do 36 m kw. Lokale wyposażone będą w łazienki oraz kuchnie lub aneksy kuchenne, a sama kamienica przyłączona zostanie do miejskiej sieci cieplnej oraz wodno-kanalizacyjnej. Projekt przewiduje również odnowienie elewacji budynku przy zachowaniu jego najwartościowszych pod względem konserwatorskim elementów.

Kwota przyznanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansowania to 735 478,57 zł.  Całkowita wartość planowanej inwestycji będzie możliwa do określenia po zakończeniu postępowania przetargowego na realizację tego zadania.

Przygotowania do wielkiego jubileuszu stu lat Niepodległości

W 2018 roku obchodzić będziemy STULECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI! Pierwsze pomysły na celebrowanie tej rocznicy w Żyrardowie powstały jeszcze przed wakacjami. Okres urlopowy nieco spowolnił prace, ale od dziś ruszamy pełną parą, włączając się w ogólnopolski, wieloletni Program ,,Niepodległa”. Jednocześnie z Wami – Drodzy Mieszkańcy – pragniemy zbudować kreatywny zespół, który zaangażuje się w przygotowania do tego wyjątkowego jubileuszu.  

Jesteśmy już w kontakcie z Biurem Programu „Niepodległa”, z Instytutem Adama Mickiewicza, Departamentem Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury. W najbliższym czasie przedstawimy dalsze działania w zakresie przygotowań do obchodów jubileuszowych. Teraz czekamy na najważniejsze sugestie, dobre pomysły i zaangażowanie z Waszej strony.

Na adres: niepodlegla1918@zyrardow.pl zgłaszajcie swoje pomysły na eventy małe i duże, spotkania, konferencje, wystawy, konkursy. Wspierajcie nasze działania, bo rocznica jest WIELKA!

Zabacz także profil Programu ,,Niepodległa" na Facebooku:
https://www.facebook.com/niepodlegla1918/?fref=ts

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

W imieniu Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego serdecznie zapraszamy do udziału w miejskich obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się w dniu 1 września, na terenie żyrardowskiego cmentarza. Uroczystości rozpoczną o godz. 12.00 mszą polową w intencji Ojczyzny, która tradycyjnie odprawiona zostanie przed kaplicą cmentarną, w oprawie muzycznej Towarzystwa Śpiewaczego ,,Echo".      

Dalsza część uroczystości odbędzie sie przy Pomniku Żołnierzy Września, na terenie cmentarza. W programie m.in. modlitwa, okolicznościowe wystapienie Prezydenta Miasta Żyrardowa oraz złożenie kwiatów przy pomniku w hołdzie żołnierzom poległym w II wojnie światowej. 

Serdecznie zapraszamy!

Odpracuj swój dług

Realizując zalecenia Prezydenta Żyrardowa, Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej zainicjowało pilotażowy program spłaty zadłużenia najemców lokali komunalnych.

Przed przystąpieniem do odpracowania zaległości czynszowych osoby uczestniczące w programie, zostały objęte ubezpieczeniem od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, a kierownictwo Targowiska Miejskiego przeprowadziło odpowiedni instruktarz w zakresie BHP.

Uczestnicy programu wykonują prace gospodarcze i porządkowe na terenie Targowiska Miejskiego oraz w jego najbliższym otoczeniu.

Priorytetem jest sprzątanie terenów przyległych do Targowiska.

Osoby biorące udział w pilotażu programu, w dniach od 12 do 20 sierpnia odpracowały 114  godzin.

O wdrożenie pilotażowego programu wnioskował m.in. Radny Rady Miasta Żyrardowa, Robert Rybicki. Pozytywnie zaopiniowała program Komisja Mieszkaniowa Rady Miasta.   

Szczegółowych informacji udziela spółka PGM Żyrardów (tel. 46 858 10 00).

Drodzy Rodzice

Uprzejmie informujemy, że zajęcia w miejskich przedszkolach rozpoczynają się w dniu 1 września 2017 r. (piątek). Godziny pracy poszczególnych miejskich przedszkoli zamieszczone są na stronach internetowych tych jednostek oświatowych.

Szkoły i przedszkola przygotowane do nowego roku szkolnego

Przez cały okres wakacji w miejskich placówkach oświatowych trwały prace remontowe, by we wrześniu powitać dzieci i młodzież szkolną w odnowionych i doposażonych szkołach i przedszkolach.  

Największe przedsięwzięcie, do którego można zaliczyć proces adaptacyjny budynku oraz przystosowanie sal przedszkolnych, co pozwoli na przyjęcie 6 grup przedszkolaków, jest realizowane przy ul. Waryńskiego 1. Polega ono na przystosowaniu sal szkolnych do sal dla oddziałów przedszkolnych. Zostały one pomalowane; wymieniono lub uzupełniono powierzchnię podłóg, by rozmieścić na nich wykładziny, dywany oraz wstawić meble. W łazienkach wymieniono urządzenia sanitarne oraz zamontowano brodziki. Zgodnie z wymaganiami ppoż. zostały wymienione drzwi na przeciwpożarowe oraz zamontowano okna oddymiające klatkę schodową. Korytarze i schody zabezpieczono siatką. Poza pracami modernizacyjnymi nastąpiła instalacja urządzeń kuchennych umożliwiających rozdzielanie posiłków przywożonych z głównego budynku Miejskiego Przedszkola Nr 9 zlokalizowanego przy pl. Jana Pawła II nr 6. Zostały również przystosowane szatnie dla przedszkolaków oraz pomieszczenia administracyjne dla kadry pedagogicznej i pracowników obsługi. Przy budynku ul. Waryńskiego 1 wydzielono teren na plac zabaw, wokół którego niezbędne jest zamontowanie nowego ogrodzenia. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Oprócz prac adaptacyjnych, dostosowano i doposażono kuchnię do warunków przedszkola. Zakupiono lodówkę, zmywarkę, a także zastawę stołową oraz szafki na naczynia kuchenne. Dokładne wyliczenie kosztów nastąpi po zakończeniu prac remontowych.

W znacznym zakresie przeprowadzono też remonty i uzupełnienie wyposażenia w Miejskim Integracyjnym Przedszkolu Nr 10 w Żyrardowie. Polegały one na demontażu komina wentylacyjnego oraz jego wymienieniu na nowy z cegły klinkierowej. Poza tym przeprowadzono prace związane z wymianą stolarki okiennej z drewnianej na PCV.  Zakupiono również zmywarkę kapturową w ramach wyposażenia kuchni oraz piec konwekcyjno-parowy. Naprawiono schody zewnętrzne oraz wykładzinę tarasu frontowego, a także kostkę brukową przy wejściu do Przedszkola.  

W Miejskim Przedszkolu Nr 8 odbyła się wymiana elewacji drewnianej zewnętrznej. Dodatkowo wymieniono 3 drzwi, rynny i kominy wentylacyjne. Odnowiono sale, korytarze i łazienki. Jeszcze przed wakacjami wykonano remont dachu.  

W Miejskim Przedszkolu Nr 2 wykonano częściową naprawę dachu. Poza tym odnowiono pomieszczenia kuchenne oraz korytarz we własnym zakresie. Podobnie w Miejskim Przedszkolu Nr 5 odbyło się malowanie sal, a także naprawa zjeżdżalni oraz mostku na placu zabaw.

W Miejskim Przedszkolu Nr 6 im. Krasnala Hałabały trwają przygotowania do przyjęcia dodatkowego oddziału przedszkolnego, co wiąże się z zakupem mebli oraz wyposażenia: dywanu, mebli do szatni i sali, zabawek oraz z uzupełnieniem zastawy kuchennej. Pomalowano także hol główny, salę oraz dokonano częściowej naprawy dachu budynku przedszkolnego.  

W Szkole Podstawowej Nr 1 odbył się remont pomieszczeń kuchennych i wyposażenia. Ponadto pomalowane zostały sale, pomieszczenie gospodarcze oraz korytarze.

W Szkole Podstawowej Nr 2 doposażono sale informatyczne w komputery i monitory.  Przebudowa boiska szkolnego odbywała się w 2016 r., dlatego skupiono się na doinwestowaniu sal.

W Szkole Podstawowej Nr 3 odbyło się malowanie sal lekcyjnych, pomieszczeń dla pracowników, korytarzy, sanitariatów oraz remont pomieszczeń do zajęć terapeutycznych dla uczniów najmłodszych.

W Szkole Podstawowej Nr 4 pomalowano korytarze szkolne, naprawiono sanitariaty, odnowiono ławki na terenie wokół szkoły, pomalowano też elementy drewniane urządzeń na  placu zabaw. Ponadto wymienione zostało oświetlenie w salach lekcyjnych oraz na korytarzach.

W Szkole Podstawowej Nr 6 wymieniono podłogi w dwóch salach lekcyjnych, odmalowano 2 sale lekcyjne i hol wejściowy.

W Szkole Podstawowej Nr 7 wykonano remont 2 sal lekcyjnych, gabinetu wicedyrektorów, odnowiono korytarz na parterze budynku, doświetlono pomieszczenia strychu.

W Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie wykonano malowanie sal, odnowiono bramę wejściową, wymieniono klamki do drzwi.

Teraz pozostaje już tylko oczekiwanie na pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym 2017/2018.     

 

W czwartek zbiera się Rada Miasta Żyrardowa

Po wakacyjnej przerwie do cyklicznych posiedzeń i systematycznej pracy wraca Rada Miasta Żyrardowa. Najbliższą sesję zaplanowano na czwartek, 31 sierpnia.  Początek obrad  o godz. 12.00, w sali balowej Resursy.

W porządku obrad znajdą się m.in. dwa projekty uchwał odnoszących się do gospodarki finansowej Miasta. Pierwszy dotyczy korekty Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Żyrardowa na lata 2017-2026, zaś drugi – zmian w tegorocznym budżecie.

Radni wypowiedzą się również w sprawie zamiaru zawarcia umowy partnerskiej  między Miastem Żyrardów a Miastem st. Warszawa, dotyczącej realizacji projektu pn. „Budowa i wdrożenie zintegrowanego systemu wsparcia usług opiekuńczych opartego na narzędziach TIK na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (E-Opieka)” w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, zgłoszonego do współfinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia osób korzystających z usług opiekuńczych świadczonych przez samorządy gminne WOF poprzez budowę i wdrożenie systemu wsparcia tych usług, opartego na narzędziach technologii informacyjno-komunikacyjnych. Projekt służyć ma również podniesieniu efektywności świadczonych usług opiekuńczych, ułatwiając m.in. zarządzanie nimi i oraz ich monitorowanie.

W związku ze zbliżającym się ustawowym terminem wykonania tzw. Ustawy dekomunizacyjnej, na najbliższej sesji Rada Miasta Żyrardowa odniesie się również do rekomendacji przedstawionych przez Zespół ds. Upamiętniania Historii Miasta Żyrardowa w zakresie zmiany nazw żyrardowskich ulic, wynikających z realizacji zapisów ustawy.

Szczegółowy program sesji oraz projekty uchwał, które będą przedmiotem obrad Rady Miasta Żyrardowa znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej.

Pomoc materialna dla uczniów

Stypendium szkolne oraz rządowy program „Wyprawka szkolna”, to dwie podstawowe formy pomocy finansowej adresowanej do uczniów, które służyć mają wyrównywaniu szans edukacyjnych.

STYPENDIUM SZKOLNE

Warunkiem przyznania stypendium szkolnego jest kryterium dochodowe. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia ubiegającego o stypendium szkolne nie może przekroczyć kwoty 514 zł netto (wyliczonej zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, z późn. zm.).

Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego wraz z dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodu osiągniętego w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, można składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa w nieprzekraczalnym terminie do 15 września 2017 r.

Formularz wniosku otrzymać można w Wydziale Edukacji przy ul. Mireckiego 56 oraz w sekretariatach poszczególnych szkół. Można go również pobrać ze strony internetowej miasta.

Zgodnie z Uchwałą  Nr IX/72/07 Rady Miejskiej Żyrardowa z dnia 28 maja 2007 r. stypendium udzielane jest na zakup: podręczników, edukacyjnych programów komputerowych, pomocy szkolnych (plecak, zeszyty, artykuły piśmienne, artykuły biurowe, przybory szkolne), stroju i obuwia sportowego niezbędnego do uczestnictwa w zajęciach sportowych, sprzętu dydaktycznego zgodnego z zainteresowaniami ucznia, mebli i sprzętu umożliwiającego dziecku przygotowanie się do zajęć szkolnych, odzieży ochronnej do praktycznej nauki zawodu, jednolitego stroju zgodnie z przepisami prawa oświatowego oraz dofinansowanie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole i pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Prawo do pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego przysługuje uczniom  zamieszkałym na terenie Miasta Żyrardowa, bez względu na miejsce pobierania nauki, z wyłączeniem dzieci z tzw. oddziałów zerowych.

Wysokość stypendium szkolnego ustala się w oparciu o obowiązującą kwotę zasiłku rodzinnego.

Rodzice uczniów, którym przyznane będzie stypendium szkolne otrzymają zwrot poniesionych kosztów wyłącznie na podstawie przedłożonych dokumentów, potwierdzających fakt poniesienia kosztów zakupu lub udziału w zajęciach. Dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty edukacyjne są:

 • faktura VAT,
 • rachunek od przedsiębiorców niebędących podatnikami podatku od towarów i usług, za udział w zajęciach edukacyjnych i pozaszkolnych,
 • imienny bilet miesięczny,
 • imienny dowód wpłaty, np. za zakwaterowanie w przypadku pobierania nauki poza miejscem zamieszkania,
 • pisemne oświadczenie złożone przez wnioskodawcę w przypadku zakupu używanych podręczników szkolnych do kwoty 50 zł na jednego ucznia.

ZASIŁEK SZKOLNY

Inną formą pomocy materialnej jest zasiłek szkolny. Może być on przyznany uczniowi, który przejściowo, z powodu zdarzenia losowego, znalazł się w trudnej sytuacji materialnej. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie zasiłku.

WYPRAWKA SZKOLNA

Tegoroczna edycja programu „Wyprawka szkolna”, który umożliwia otrzymanie  dofinansowania zakupu podręczników i materiałów dydaktycznych, kierowana jest wyłącznie do uczniów niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zmiana adresata i zasad funkcjonowania programu związana jest z wprowadzaniem do szkół podręczników dotowanych (udostępnianych uczniom nieodpłatnie).

Tak więc w roku szkolnym 2017/2018, o dofinansowanie zakupu podręczników i materiałów dydaktycznych mogą występować rodzice uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją) z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera), z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej,  posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Pomoc finansowa w ramach programu „Wyprawka szkolna” przysługuje wymienionym powyżej uczniom, uczęszczającym w roku szkolnym 2017/2018 do klas:

- II i III szkoły podstawowej, w przypadku gdy uczniowie nie korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnianego nieodpłatnie przez  ministerstwo;

- II i III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej, prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia, klasy, klasy I branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy;

- II i III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej, prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia lub klasy I branżowej szkoły I stopnia;

- IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia;

- IV-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych;

- klas VII-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej albo liceum plastycznego.

W zależności od tego, czy uczeń korzysta z podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego czy kształcenia specjalnego, zakres dofinansowania będzie wynosił od 175 zł do 445 zł.

Pomoc finansowa w ramach programu „Wyprawka szkolna” udzielana jest na wniosek, niezależnie od wysokości dochodów wnioskodawcy. Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Żyrardowa wnioski można składać do 8 września br., w szkole do której będzie uczęszczał uczeń w roku szkolnym 2017/2018. Do wniosku należy dołączyć kserokopię aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną.

Pomoc finansowa w ramach programu „Wyprawka szkolna” udzielana jest na zasadzie refundacji. Dowodem zakupu podręczników/materiałów edukacyjnych jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego), rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych.

Szczegółowych informacji na temat form i zasad udzielania pomocy materialnej uczniom udziela Wydział Edukacji Urzędu Miasta Żyrardowa, tel. 46 858 15 69.

Kartka z kalendarza

Dobiega końca sierpień. Zanim przełożymy kartkę na wrzesień, któremu w naszym miejskim kalendarzu  patronuje Filip de Girard, przypomnijmy najważniejsze wydarzenia z historii Miasta, które miały miejsce w mijającym miesiącu.

187 lat temu, 9 sierpnia 1830 r. spisano akt notarialny zawiązania spółki „Karol Scholtz i Współka” celem rozwijania mechanicznego przędzenia lnu na maszynach według wynalazku Filipa de Girarda.

117 lat temu, 18 sierpnia 1900 r. zakłady żyrardowskie otrzymały nagrodę Grand Prix na światowej wystawie w Paryżu.

172 lata temu, 26 sierpnia 1845 r. zmarł w Paryżu Filip de Girard.

31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności

37 lat temu, po strajkach w całej Polsce, podpisane zostały porozumienia między rządem PRL i komitetami strajkowymi. Porozumienie sygnowane przez Lecha Wałęsę w 31 sierpnia 1981 w Stoczni Gdańskiej dopuszczało zarejestrowanie NSZZ ,,Solidarność”. To był początek zmian, które doprowadziły do obalenia komunizmu.

Jubileusz 37. rocznicy powstania NSZZ ,,Solidarność” żyrardowska Rada Oddziału Związku organizuje w dniach 23 – 24 września br. Pierwszego dnia obchodów odbędzie się Bieg Solidarności , a oficjalne uroczystości - dnia następnego. Już dziś zapraszamy do udziału w miejskich obchodach powstania ,,Solidarności”.   

Energetyczny Tornister na dobry początek roku szkolnego

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, Prezydent Wojciech Jasiński miał przyjemność uczestniczyć w niezwykle serdecznym spotkaniu przedstawicieli PGE Dystrybucja z dziećmi, którym przedsiębiorstwo ufundowało szkolną wyprawkę w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Energetyczny Tornister”. – Miło patrzeć na uśmiechnięte dzieci, które - wyposażone w tornister i szkolne przybory - nie mogą już doczekać się pierwszego dzwonka w szkole – mówi Prezydent Wojciech Jasiński. – Akcja PGE Dystrybucja zdecydowanie zasługuje na uznanie.

Szkolną wyprawkę wręczyli dzieciom na spotkaniu w Resursie, w dniu 29 sierpnia, Dyrektor Rejonu Energetycznego Żyrardów Piotr Bogumił i Prezydent Wojciech Jasiński. Obdarowanych zostało 60 dzieci.

Akcja realizowana jest we współpracy z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej. Podarowane wyprawki szkolne z pewnością odciążą mocno nadwyrężone przed rozpoczęciem roku szkolnego budżety wielu rodzin. W plecakach znalazły się zeszyty, piórniki z pełnym wyposażeniem, farby, kredki, flamastry, bloki rysunkowe i techniczne, bibuła, papier wycinankowy, klej, nożyczki, plastelina.  Wartość każdej wyprawki wynosi ok. 130 zł.  W Żyrardowie

,,Energetyczny tornister” to jedna z najważniejszych akcji PGE Dystrybucja z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Podobnie jak w latach ubiegłych, w ciągu niespełna dwóch tygodni odwiedzono ponad 50 miejscowości na terenie działania wszystkich Oddziałów Spółki. Na obszarze działania Oddziału Łódź szkolne wyprawki otrzyma w sumie 750 dzieci.

Zmiany w rozkładach jazdy PKP i miejskiej komunikacji

Od dnia 3 września 2017r. ulegnie zmianie rozkład PKP. Na  tę okoliczność PKS Sp. z o.o. w Grodzisku Mazowieckim skorygowało rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Żyrardowie na liniach 1  i 9. Po wakacjach rozpocznie się trudny okres dla osób podróżujących na trasie Żyrardów - Warszawa. PLK rozpoczyna wtedy modernizację linii kolejowej nr 447  na odcinku z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. W ciągu 12 miesięcy PKP  Polskie Linie Kolejowe przebudują na  tej trasie przystanki, tory i sieć trakcyjną. Koleje Mazowieckie proponują komunikację zastępczą, której podstawę stanowią linię autobusowe z Grodziska Maz. do Warszawy z przystankami w miastach znajdujących się na tej trasie.

Przedstawiamy  Państwu zmienione rozkłady jazdy komunikacji miejskiej i autobusowej komunikacji zastępczej.


Rozkład jazdy komunikacji zastepczej z Grodziska Mazowieckiego.

Czasowe utrudnienia w ruchu

Drodzy Mieszkańcy, deszczowa pogoda w dniu dzisiejszym sprawiła, że przedłużyła się realizacja zdjęć do filmu reklamowego w okolicach Placu Jana Pawła II. W związku z tym utrudnienia w ruchu drogowym przewidziane we wczesnych godzinach porannych, potrwają nieco dłużej, ale nie później niż do południa. Czasowo zablokowany jest wjazd w ul. Narutowicza na odcinku od ul. Limanowskiego do ul. Mireckiego. Przepraszamy za utrudnienia. Żyrardów jest miastem lubianym przez ekipy filmowe, co bardzo nas cieszy. Mamy nadzieję, że uciążliwości z tym związane spotkają sie z Państwa zrozumieniem.

Prawie 1 mln zł dofinansowania na przebudowę Targowiska Miejskiego

Miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości prawie 1 mln zł na przebudowę Targowiska Miejskiego. W sektorze rolnym wybudowane zostaną dwie wiaty handlowe zadaszone z oświetleniem indywidualnym łącznie na 96 stanowisk handlowych. Powstanie też niezadaszone miejsce do handlu z samochodów specjalistycznych na 54 stanowiska na utwardzonym kostką brukową terenie oraz miejsce utwardzone niezadaszone do handlu indywidualnego.

Teren zostanie oświetlony i utwardzony wraz z odprowadzeniem wód do sieci kanalizacji deszczowej. Planowane jest też zagospodarowanie terenów biologicznie czynnych poprzez nasadzenia roślin i założenie trawników.

Przewidziano także modernizację istniejącego budynku administracyjno – sanitarnego.

To niezwykle popularne w całym regionie tradycyjne miejsce handlu m.in. produktami rolnymi, dzięki przeprowadzonej inwestycji zostanie ucywilizowane, co zdecydowanie poprawi wizerunek targowiska oraz warunki handlu zarówno dla sprzedających, jak i kupujących. 

Zakończenie inwestycji nastąpi w kwietniu 2019 r.

Dofinansowanie pochodzi z krajowych środków publicznych i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020" na operacje typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020". Kwota dofinansowania: 953 050 zł.                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Żyrardowska oświata wzbogaciła się o kolejnych nauczycieli mianowanych

28 sierpnia 2017 r. Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński wręczył akty mianowania nauczycielom żyrardowskich szkół. Spotkanie z nauczycielami  prowadziła Dyrektor Wydziału Edukacji Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz. Ponadto uczestniczyli w nim: Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa Dariusz Kaczanowski, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Fizycznej Beata Marzęda-Przybysz oraz  dyrektorzy miejskich jednostek oświatowych. Kolejny stopień awansu uzyskało 7 nauczycieli, którzy pozytywnie przeszli postępowanie egzaminacyjne 18 lipca 2017 r.: przedstawili prezentacje multimedialne za okres stażu i odpowiedzieli na pytania członków Komisji Egzaminacyjnej.  Żyrardowska oświata wzbogaciła się o kolejnych nauczycieli mianowanych uczących matematyki, języków obcych, prowadzących zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego oraz  bibliotekarza.

Grupa tych nauczycieli złożyła uroczyste ślubowanie, zgodnie z art. 15 Karty Nauczyciela, według następującej roty:

"Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej."

Złożenie ślubowania jest niezbędne do nabycia praw wynikających z posiadania statusu nauczyciela mianowanego.  

Żyrardów oddał hołd żołnierzom poległym w II wojnie światowej

Miejskie obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły sie na terenie żyrardowskiego cmentarza. Liczna obecność mieszkańców, a wśród nich m.in. żyrardowskich kombatantów, przedstawicieli Samorządu Miasta i Powiatu, organizacji zawodowych i społecznych, partii politycznych, służb mundurowych, harcerzy Hufca ZHP Żyrardów oraz młodzieży reprezentującej miejskie placówki oświatowe - to najlepsze świadectwo pamięci.

Uroczystości rozpoczęły się mszą polową w intencji Ojczyzny, odprawioną przed kaplicą cmentarną. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał chór Towarzystwa Śpiewaczego ,,Echo” pod dyrekcją Samuela Świdurskiego, przy akompaniamencie Marka Wolniewicza.

Dalsza część uroczystości miała miejsce przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 r. Rozpoczęto ją odśpiewaniem hymnu polskiego i modlitwą w intencji żołnierzy poległych w II wojnie światowej.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński .

Uczestnicy uroczystości wysłuchali także poezji patriotycznej w interpretacji harcerzy Hufca ZHP Żyrardów – druhny Natalii Majewskiej i druha Filipa Kęsickiego.

W hołdzie bohaterom II wojny światowej delegacje złożyły kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 r.

Wartę przy pomniku wystawili: 37. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej i Hufiec ZHP Żyrardów.

,,Wesele” w Resursie, czyli Narodowe Czytanie dramatu S. Wyspiańskiego

W sobotę, 2 września, Żyrardów włączył się ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej RP. ,,Wesele" Stanisława Wyspiańskiego czytali uczniowie LO im. S. Żeromskiego; mieszkańcy, którzy przyjęli zaproszenie Miasta do wspólnego czytania. Czytał również gospodarz spotkania Prezydent Wojciech Jasiński oraz goście specjalni – aktorzy Magda Karel i Roch Siemianowski. Znakomite interpretacje wersów ,,Wesela” pozwoliły publiczności przenieść się w czasie i wsłuchać się w piękną polszczyznę.        

Wydarzenie z powodu niesprzyjającej pogody odbyło się w Resursie. Spotkanie prowadziła Bożena Gąsiorowska, polonistka z LO im. S. Żeromskiego, wprowadzając słuchaczy w wybrane do czytania sceny dramatu.   

Współorganizatorem Narodowego Czytania była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żyrardowie. Uczestnicy spotkania zostali obdarowani przez Bibliotekę egzemplarzem ,,Wesela” S. Wyspiańskiego i albumem z reprodukcjami obrazów S. Wyspiańskiego. Książki zostały ostemplowane pamiątkową pieczęcią, którą Miasto, jako organizator Narodowego Czytania, otrzymało z Kancelarii Prezydenta RP. Można też było nieodpłatnie nabyć książki, będące w posiadaniu Biblioteki w ramach tzw. ,,bookcrossingu”. A najmłodsi uczestnicy otrzymali zestaw gadżetów Biblioteki dla Małego Czytelnika. .

Wszyscy, którzy ten sobotni wieczór postanowili spędzić na wspólnym czytaniu ,,Wesela” w ramach Narodowego Czytania, otrzymali od Miasta pamiątkowe zakładki do książek.   

Gratulując znakomitej interpretacji ,,Wesela”, serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym. A wśród nich byli:    

Uczniowie LO im. s. Żeromskiego:
Marlena Olejnik,
Katarzyna Prądzyńska,
Magdalena Sadowska,
Paulina Karczewska,
Marek Chmielewski,
Krzysztof Lubański,
Jakub Wacławek,
Michał Szymerski,
Piotr Bałaziński.

Mieszkańcy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Miasta do wspólnego czytania:

Pani Beata Stanecka-Busz,
Pani Danuta Taszkun.

Goście specjalni, aktorzy: 

Pani Magda Karel,
Pan Roch Siemianowski,

Gospodarz spotkania – Prezydent Wojciech Jasiński .

Do zobaczenia za rok! 

 

 

 

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim wdrażanie reformy oświatowej

4 września we wszystkich szkołach zabrzmiał pierwszy dzwonek. W sześciu szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Żyrardów rozpoczęło naukę 2858 uczniów w 124 oddziałach oraz 135 sześciolatków w 7 oddziałach. Z kolei w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego, dla którego organem prowadzącym jest Miasto Żyrardów uczy się 532 uczniów.

Rok szkolny 2017/2018 to rok, w którym na dobre rusza wdrażanie reformy oświatowej, wprowadzającej 8-letnią szkołę podstawową, 4 letnie liceum ogólnokształcące, 5 letnie technikum oraz 3 i 2-letnią szkołę branżową I i II stopnia zamiast ,,zawodówek".

Warto podkreślić, że koszty wprowadzanej reformy w naszym mieście, w związku z przekształcaniem zespołów szkół publicznych w szkoły podstawowe nie są wysokie, ponieważ szkoły te funkcjonują w tych samych budynkach, zatrudnieni nauczyciele pozostają w tych samych jednostkach oświatowych.  Natomiast modernizacja budynków oraz wyposażenie sal jest procesem stałym i wymaga nakładów finansowych corocznie.

Absolwenci klas szóstych szkół podstawowych, a w miejskich placówkach jest ich 394, kontynuować będą naukę w nowo utworzonych klasach VII. W sumie powstało 16 takich oddziałów. W każdej ze szkół istnieją także tzw. wygasające gimnazja, w których uczyć się będzie 636 gimnazjalistów - uczniowie klas II - w 14 oddziałach oraz klas III - w 12 oddziałach. Z kolei ubiegłoroczni uczniowie I klas gimnazjów, którzy nie otrzymali promocji do klasy II, nowy rok szkolny rozpoczynają w klasach VII szkół podstawowych. W miejskich szkołach do II klasy gimnazjum nie otrzymało promocji 20 uczniów, choć po egzaminach poprawkowych ta liczba mogła się zmniejszyć.  

Jak podkreśla Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Żyrardowa, niektóre rozdziały nowego prawa oświatowego miały zastosowanie już wcześniej, np. te dotyczące rekrutacji. Nauczyciele miejskich szkół oraz pracownicy Wydziału Edukacji sukcesywnie uczestniczyli w szkoleniach i konferencjach dotyczących reformy, co potwierdza ich przygotowanie do wprowadzanych zmian w systemie oświaty.

Rok szkolny 2017/2018 to również pierwszy rok szkolny, w którym samorządy zobowiązane są zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim dzieciom biorącym udział w rekrutacji. W porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym utworzono 4 oddziały więcej. Trzy z nich będą funkcjonowały z zaadaptowanym na potrzeby przedszkola budynku przy ul. Waryńskiego 1 oraz jeden oddział w Miejskim Przedszkolu im. Krasnala Hałabały w Żyrardowie. W związku z rewaloryzacją skrzydła Miejskiego Przedszkola Nr 9 trzy grupy przedszkolaków z tej jednostki oświatowej zostały przeniesione do budynku przy ul. Waryńskiego 1. W sumie z wychowania przedszkolnego w miejskich przedszkolach od września korzysta 985 dzieci w 41 grupach przedszkolnych.

Wszystkim uczniom i przedszkolakom życzymy, aby był to rok pełen nowych doświadczeń i wyzwań,   aby każdy dzień odkrywał przed wami niezgłębione tajniki wiedzy, a jednocześnie dawał wiele radości.      

***

W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w LO im. S. Żeromskiego wzięła udział Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Żyrardowa.

Umowa na dofinansowanie przebudowy targowiska podpisana

Miasto Żyrardów jest jednym z 24 mazowieckich miast, które otrzymały dofinansowanie na „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020". Dziś Prezydent Wojciech Jasiński podpisał umowę na dofinansowanie z Marszałkiem  Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem. Przypomnijmy, że na przebudowę Targowiska Miejskiego w Żyrardowie Miasto otrzymało 953 050 zł.

W sektorze rolnym wybudowane zostaną dwie wiaty handlowe zadaszone z oświetleniem indywidualnym łącznie na 96 stanowisk handlowych. Powstanie też niezadaszone miejsce do handlu z samochodów specjalistycznych na 54 stanowiska na utwardzonym kostką brukową terenie oraz miejsce utwardzone niezadaszone do handlu indywidualnego.

Teren zostanie oświetlony i utwardzony wraz z odprowadzeniem wód do sieci kanalizacji deszczowej. Planowane jest też zagospodarowanie terenów biologicznie czynnych poprzez nasadzenia roślin i założenie trawników. Przewidziano także modernizację istniejącego budynku administracyjno – sanitarnego.

Zakończenie inwestycji nastąpi w kwietniu 2019 r.

Dofinansowanie pochodzi z krajowych środków publicznych i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020" na operacje typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.                                                        

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie

Z wizytą w nowych oddziałach przedszkolnych w dawnym ,,Medyczniaku”

W dniu 1 września przedstawiciele władz Miasta odwiedzili dzieci w nowo oddanym do użytku budynku przedszkola przy ul. Waryńskiego 1, w którym po przeprowadzonej adaptacji, powstało 6 przestronnych, komfortowych, kolorowych sal dla 150 dzieci.

Prace remontowo – adaptacyjne przeprowadzone zostały w części północno - wschodniej budynku o łącznej powierzchni 7894 m2. Przedszkole to powstało z myślą zarówno o dzieciach biorących udział w rekrutacji do miejskich przedszkoli, jak i kilku grupach Miejskiego Przedszkola nr 9, w którym prowadzona jest rewaloryzacja prawego skrzydła budynku.

Na parterze znajduje się jedna sala, pomieszczenia szatni, sanitariaty, sekretariat, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski, pomieszczenie porządkowe, socjalne, gospodarcze, pomieszczenie obsługi, kuchnia i zmywalnia. Na pierwszym piętrze powstały dwie sale dla trzylatków z możliwością leżakowania oraz dwie wydzielone sale do leżakowania, a także sanitariaty i pomieszczenie natrysku. Na drugim piętrze są trzy sale,  sanitariaty oraz pomieszczenie porządkowe. Sale dla dzieci pełnią funkcję sali zabaw, jadalni oraz są jednocześnie miejscem realizacji zadań wychowawczo - dydaktycznych i opiekuńczych. Wyposażone są w zestawy meblowe i pomoce dydaktyczne oraz szafki na zastawę stołową i blat do wydawania posiłków.

Badania w ramach CZASU DLA SERCA

Prezydent Miasta Żyrardowa zaprasza mieszkańców w sobotę 9 września br. do skorzystania z badań w ramach realizowanego przez nasze Miasto programu profilaktyki chorób układu krążenia pn. „CZAS DLA SERCA”. Koszt badań pokrywa Urząd Miasta Żyrardowa.

Z badań oraz porad będzie można skorzystać w godzinach 8.00 – 11.00 na skwerze przy ul. Okrzei, obok targowiska miejskiego.

W ramach akcji będą wykonywane m.in.: badania: ciśnienia krwi, poziomu cukru, cholesterolu, trójglicerydów we krwi, tkanki tłuszczowej, badania słuchu, porady prozdrowotne.

Należy pamiętać, aby przed badaniem krwi być na czczo.

Realizatorami będą m.in.: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „PROMYK”, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ZDROWIE”, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „SZKOL-MED”, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Miejsko – Powiatowy w Żyrardowie, Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich „JUTRZENKA”, Miejskie Stowarzyszenie Profilaktyki Uzależnień „DOTYK NADZIEI”, Stowarzyszenie Amazonki, „KLUB ODŻYWIANIA” Dorota Kuszneruk, Ośrodek Diagnostyki Słuchu i Mowy LOGO-MED.

Przedsięwzięcie ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na swoje zdrowie i każdego roku z oferty korzysta ponad tysiąc osób.

Szczegółowych informacji na temat akcji udziela Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Żyrardowa, tel. 46 858 15 71; 46 858 15 66.

Miasto ubiega się o dofinansowanie na kolejne kilometry ścieżek rowerowych

W ślad za podpisaniem w dniu 21 lipca br. z pięcioma mazowieckimi gminami porozumienia o współpracy i wspólnym ubieganiu się o kolejne środki unijne z przeznaczeniem na dalszą rozbudowę sieci zintegrowanych tras rowerowych, właśnie złożony został wniosek o dofinansowanie wspólnego przedsięwzięcia o łącznej wartości 15 648 786,00 zł., z czego 12 519 028,80 zł miałoby stanowić dofinansowanie z funduszy europejskich.  

Projekt realizowany będzie przez Miasto Żyrardów w partnerstwie z pięcioma gminami województwa mazowieckiego: Gminą Michałowice, Gminą Grodzisk Mazowiecki, Gminą Milanówek, Miastem Podkowa Leśna, Gminą Miasto Pruszków. Wszystkie wymienione wyżej gminy wchodzą w skład obszaru Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WOF).

W wyniku realizacji projektu wybudowanych i przebudowanych zostanie w sumie 12,19 km dróg dla rowerów, z czego w Żyrardowie powstanie prawie 6 km, w tym 3890,40 m ścieżki rowerowej i 1895,35 m ciągu pieszo – rowerowego.   

Wytyczono do realizacji 5 tras rowerowych:

 1. po byłym rowie burzowym, od ul. Skrowaczewskiego do ul. Okrzei;
 2. w ul. Spacerowej – od ul. Mireckiego do ul. Okulickiego;
 3. w ul. Opolskiej – od ul. Reymonta do ul. Rolnej;
 4. w ul. Ziołowej – od skrzyżowania z ul. Rolną do granicy miasta
 5. w ul. Mireckiego – od dawnego rowu burzowego do ul. Procnera.

Budowę ścieżek na terenie Żyrardowa oszacowano na kwotę 7 139 799,36 zł. To prawie płowa wartości całego projektu. Dofinansowanie dla Żyrardowa stanowiłoby kwotę 5 711 839,50 zł.

Zakres rzeczowy przedsięwzięcia obejmuje budowę ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, rozbudowę istniejących ścieżek wraz z budową oświetlenia oraz budową i montażem towarzyszącej infrastruktury rowerowej – wiat i parkingów dla rowerów, punktów samoobsługi serwisowej itp.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych.

Wspólny projekt pn. „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych – Etap II” przygotowany został, tak jak I etap, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym i ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Wynik postępowania konkursowego powinniśmy poznać w listopadzie br. Planowany termin zakończenia realizacji projektu to 30.06.2020 r.

Projekt jest kontynuacją trwającego już etapu I, realizowanego przez te same gminy, z tym że liderem I etapu jest Grodzisk Mazowiecki.  

Przypomnijmy, że w I etapie projektu, który już się rozpoczął, powstanie w sumie 36 km tras rowerowych, z czego ponad 8 km na terenie naszego miasta. Będą to ścieżki rowerowe w ulicach: Bohaterów Warszawy, Al. Wyzwolenia, Towarowej, POW, Radziwiłłowskiej, Wyspiańskiego, Skrowaczewskiego, Żeromskiego i Okulickiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych na terenie Żyrardowa w etapie I, to ponad 8,2 mln zł, z czego około 6,6 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.

 • fot. arch. Podpisanie porozumienia w dniu 21 lipca br.
Koncert dla Jędrka

Walka o życie Jędrka nadal trwa, a my możemy pomóc chłopcu pokonać chorobę. Już w najbliższy piątek 8 września o godz. 18:00 w Resursie odbędzie się koncert charytatywny, podczas którego zbierane będą pieniądze potrzebne na leczenie ostatniej szansy. Wystąpią Joanna Morea, Krzysztof Gwiazda i Robert Siniarski. W czasie koncertu przewidziana jest również aukcja prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, z której dochód także zostanie przekazany na leczenie chłopca.

Serdecznie zapraszamy!

Jeszcze we wrześniu rozpocznie się remont hali sportowej

Miasto wyłoniło w drodze przetargu wykonawcę remontu hali sportowej AQUA Żyrardów przy ul. Jodłowskiego 25/27. Prace przeprowadzi firma KAL-FAM Zakład Remontowo Budowlany z Kamiona Gmina Puszcza Mariańska. Inwestycja kosztować będzie 1 847 000 zł. Przy czym na jej realizację Miasto pozyskało dotację w wysokości ponad 833 000 zł. Środki przyznane zostały z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu modernizacji infrastruktury sportowej. Remont rozpocznie się jeszcze we wrześniu br.

Budynek hali sportowej oddany został do użytku w 1999 roku. Już prawie 20-letnie intensywne użytkowanie hali sprawiło, że konieczne jest przeprowadzenie remontu mającego na celu poprawę zarówno stanu technicznego, jak i estetyki obiektu. Warto podkreślić, że hala sportowa, ze względu na lokalizację, jest zapleczem sportowym Szkoły Podstawowej nr 3. Tak więc oprócz stowarzyszeń i klubów sportowych na co dzień korzystających z obiektu, również stale prowadzone są tu zajęcia wychowania fizycznego. Jest to jednocześnie miejsce organizacji wielu wydarzeń sportowych, począwszy od szkolnych, poprzez lokalne i regionalne, na ogólnopolskich a nawet międzynarodowych skończywszy.         

W ramach prac objętych dofinansowaniem przewidziano: remont dachu hali sportowej, remont łazienek i szatni (17 pomieszczeń), wymianę okien w hali sportowej, wymianę oświetlenia wewnętrznego (wymiana opraw i źródeł światła na ledowe), malowanie hali sportowej, remont tarasu zewnętrznego (wejściowego), wymianę oświetlenia zewnętrznego na parkingu hali. W pierwszej kolejności wykonawca przystąpi do remontu dachu. 

Zakończenie inwestycji planowane jest w kwietniu 2018 r.      

Przypomnijmy, że jest to kolejna i nie ostatnia inwestycja, która zostanie zrealizowana przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. W roku ubiegłym, dzięki dofinansowaniu w wysokości 157 500,00 zł przebudowane zostało boisko przy Zespole Szkół Publicznych nr 2.  A niebawem ogłoszony zostanie przetarg na remont hal gimnastycznych we wszystkich miejskich szkołach podstawowych. Na to zadanie Miasto pozyskało z Ministerstwa dotację w wysokości ponad 220 000 zł.

Seminarium dotyczące usuwania wyrobów zawierających azbest.

Urząd Miasta Żyrardowa informuje iż w ramach realizacji „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2007-2032” samorząd województwa mazowieckiego organizuje cykl seminariów szkoleniowych w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie  przy ul. Jagiellońskiej 26, pod nazwą „Obowiązki właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców obiektów zawierających azbest – inwentaryzacja, demontaż, unieszkodliwienie”. Spotkania odbędą się w 3 poniższych terminach  (do wyboru):

I - 5 października br., II - 11 października br., III - 25 października 2017 r. w godzinach 10:00-13:00.

Seminarium skierowane jest do osób prowadzących działalność gospodarczą, firm, stowarzyszeń i innych instytucji posiadających REGON, które wykorzystują wyroby azbestowe na swoich obiektach. Jednym z głównych jego założeń jest wskazanie takich działań, mechanizmów i źródeł finansowania, które pozwolą na bezpieczne usuwanie wyrobów z obszaru Mazowsza. W trakcie spotkania, poruszane będą zagadnienia dotyczące charakteru i stopnia szkodliwości wykorzystywanej substancji, obowiązków prawnych użytkownika przedmiotowych wyrobów (w tym sprawozdawczość), możliwości uzyskania dofinansowania na działania  związane  z ich usuwaniem oraz prawidłowego sposobu unieszkodliwiania odpadów zwierających azbest.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy przesłać na adres seminarium.azbest@mazovia.pl zgłoszenie zawierające wybrany termin spotkania (1 z 3), nazwę i adres przedsiębiorstwa oraz imię i nazwisko uczestnika. Rejestracja uczestników prowadzona jest do dnia 4 października br. (dla terminu I), 9 października br. (dla terminu II),   23 października br. (dla terminu III). Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 W celu uzyskania dodatkowych informacji proszę dzwonić pod nr telefonu (22) 59 79 463.

Straż Miejska nasili działania kontrolne wobec rowerzystów

Sezon rowerowy trwa cały rok, bo jazda rowerem, jak każdy wysiłek, pozytywnie wpływa na nasze ciało i umysł. Gorzej, gdy jeździmy niezgodnie z przepisami.

– Niestety wiele osób na terenie miasta zapomina o tym, że rowerem nie wolno jeździć po chodniku – zwraca uwagę Magdalena Popowczak, Naczelnik Wydziału Prewencji Straży Miejskiej w Żyrardowie. – Zakaz ten szczególnie często ignorują ludzie młodzi, którzy traktują chodniki jak pas ruchu i jeżdżą po nich bardzo szybko. Zdarza się, że również dorośli stwarzają zagrożenie w ruchu pieszych. Dlatego też apelujemy do wszystkich miłośników jednośladów o ostrożną jazdę, zgodną z zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Z obserwacji Straży Miejskiej wynika, że rowerzyści jeżdżą zbyt szybko, głównie po chodnikach, bardzo często przejeżdżają przez ulicę po przejściu dla pieszych, a także  poruszają się bez wymaganego od zmierzchu do świtu oświetlenia. Wielu rowerzystów nie zwraca też należytej uwagi na pieszych.

Przypominamy zatem, że kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Rowerzysta, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Z uwagi na wiele niebezpiecznych zdarzeń z udziałem rowerzystów poruszających się po chodnikach oraz w celu poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników w ruchu, Straż Miejska nasili działania, mające na celu dyscyplinowanie rowerzystów niestosujących się do przepisów ruchu drogowego.

Szukasz pracy? Przyjdź na spotkanie rekrutacyjne!

Korzystając z przychylności Prezydenta Miasta Żyrardowa dla wszelkich inicjatyw służących obniżaniu bezrobocia wśród mieszkańców naszego miasta, firma PTAK WARSAW EXPO z Nadarzyna zaprasza na spotkanie informacyjno-rekrutacyjne, organizowane we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Żyrardowie. Spotkanie odbędzie się 25 września (poniedziałek), w godz. od 10.00 do 13.00 w Centrum Kultury w Żyrardowie.

Kolejna dotacja unijna trafi do PGK

Spółka PGK „Żyrardów” pozyskała kolejne dofinansowanie z funduszy unijnych. Środki w wysokości ponad 750 tys. zł przeznaczone będą na kompleksową termomodernizację budynku oczyszczalni ścieków, w tym zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z systemem pomp ciepła powietrze-powietrze.

„Będzie to kolejna inwestycja prowadzona przez nasze przedsiębiorstwo z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej – podkreśla Hanna Bieżuńska, Prezes PGK „Żyrardów” Sp. z o.o. - Realizacja projektu będzie miała pozytywny wpływ na środowisko, przyczyni się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, a także zmniejszy koszty zużycia energii.”

Całkowita wartość projektu to 1 157 922,00 zł. Dofinansowanie w kwocie 753 120,00 zł żyrardowska spółka otrzymała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Inwestycja zostanie zrealizowana jeszcze przed końcem 2017 roku.

Podczas uroczystego podpisania umowy, które miało miejsce w ubiegły wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Spółkę reprezentowali Prezes Hanna Bieżuńska oraz Dyrektor ds. Technicznych, Artur Piotrowski.

A S F – afrykański pomór świń

W związku z pojawieniem się na terenie kraju nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń u świń i dzików, zgodnie z zaleceniami Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żyrardowie, informujemy o podstawowych zasadach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Afrykański pomór świń, czyli ASF, to bardzo groźna, szerząca się, choroba wirusowa. Niezwykle podatna na nią jest trzoda chlewna i dziki. Nie zagraża ona życiu i zdrowiu człowieka, powoduje jednak znaczne straty dla właścicieli świń oraz dla producentów mięsa i jego przetworów. Wirus ASF wystąpił w Polsce po raz pierwszy w lutym 2014 roku i rozprzestrzenia się na terytorium północno-wschodniej części Polski.

Informacja dla hodowców.

Przestrzegaj następujących zasad aby chronić gospodarstwo przed zawleczeniem wirusa:

 • kupuj świnie wyłącznie ze znanego źródła;
 • świnie wprowadzone do gospodarstwa muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia;
 • utrzymuj świnie bez możliwości kontaktu z dzikami;
 • zabezpiecz pasze i ściółkę przed dostępem zwierząt wolnożyjących;
 • wyłóż maty dezynfekcyjne przed wjazdem/wyjazdem z gospodarstwa i przed wejściami do budynków inwentarskich;
 • nie karm świń odpadkami kuchennymi;
 • ogranicz doi minimum ilość osób mających kontakt ze zwierzętami;
 • do pracy ze zwierzętami stosuj oddzielny strój i pozostaw go w chlewni;
 • codziennie obserwuj stan zdrowia świń.

Nie obawiaj się informować o wszelkich niepokojących objawach, jakie wystąpią
w twoim stadzie. Pamiętaj! W przypadku stwierdzenia afrykańskiego pomoru świń
i konieczności likwidacji stada, za każde zabite zwierzę przysługuje odszkodowanie
w wysokości 100% wartości rynkowej.

Objawy mogące wskazywać na wystąpienie ASF

 • wzrost wewnętrznej ciepłoty ciała do 41 – 42 C – brak poprawy przy leczeniu antybiotykami;
 • UWAGA! gorączkujące świnie mogą mieć zachowany apetyt;
 • sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, wybroczyny w skórze;
 • duszność, pienisty i niejednokrotnie krwisty wypływ z nosa;
 • zapalenie spojówek i wypływ z worka spojówkowego;
 • biegunka, często z domieszką krwi, wymioty;
 • zwiększone upadki.

Po zaobserwowaniu ww. objawów należy:

 • niezwłocznie zawiadomić lekarza weterynarii – do czasu jego przybycia pozostawić zwierzęta w miejscu przebywania;
 • nie wywozić z gospodarstwa zwierząt, zwłok zwierzęcych, produktów pochodzenia zwierzęcego, ściółki, paszy, sprzętu;
 • zwłoki padłych zwierząt muszą być przekazane do zakładu utylizacyjnego – zabronione jest grzebanie padłych zwierząt czy wywożenie ich do lasu, gdyż może to spowodować niekontrolowane rozprzestrzenianie się epizootii.

Podejrzewasz ASF zadzwoń!
Powiatowy Inspektor Weterynarii w Żyrardowie tel. 46 854 12 47.

Jubileusz 37-lecia NSZZ „Solidarność”

Prezydent Miasta Żyrardowa oraz Rada Oddziału NSZZ „Solidarność” w Żyrardowie serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniach jubileuszowych, zaplanowanych w dniach 23-24 września dla uczczenia 37-lecia Związku.

Akademia Edukacyjno –Terapeutyczna dla chorych na cukrzycę

Zarząd Oddziału Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Żyrardowie serdecznie zaprasza na Akademię Edukacyjno -Terapeutyczną dla seniorów chorych na cukrzycę. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25 – 26 września br. w Centrum Kultury w Żyrardowie.

Akademia organizowana jest przez Zarząd Województwa Mazowieckiego PSD w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

Wstęp wolny. Zapraszamy!   

Program:
25 września
godz. 9.00 – 10.00 wykład diabetologa
godz. 10.00 – 11.00 warsztaty z pielęgniarką
godz. 11.00 – 11.30 przerwa kawowa
godz. 11.30 – 12.30 wykład nt. ,,Wysiłek fizyczny – dlaczego jest tak ważny?”
godz. 12.30 – 13.30 warsztaty kulinarne – wykład + stół dietetyczny
godz. 13.30 – 14.30 obiad
godz. 14.30 – 15.30 spotkanie z chorym na cukrzycę – długie życie z cukrzycą bez powikłań   

26 września
godz. 9.00 – 10.00 warsztaty z psychologiem
godz. 10.00 – 11.00 spotkanie z prawnikiem
godz. 11.00 – 11.30 przerwa kawowa
godz. 11.30 – 12.30 zajęcia z politykiem społecznym – uprawnienia osób przewlekle chorych
godz. 12.30 – 13.30 zajęcia z edukatorem – ćwiczenie pamięci, dyktando i nie tylko
godz. 13.30 – 14.30 obiad
godz. 14.30 – 15.30 zajęcia z przedstawicielem prawa – jakie niebezpieczeństwa mogą nas spotkać

***

Jednocześnie Zarząd Oddziału Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Żyrardowie informuje o nowej siedzibie Stowarzyszenia, która mieści się przy ul. Piaskowej 21/23 (wejście od ul. Krótkiej).

Stypendia dla sportowców

Informujemy, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Żyrardowa nr XIII/83/11 z dnia 31 sierpnia 2011 roku, do końca września br. roku można złożyć wniosek o przyznanie stypendium sportowego za rok 2017. O stypendia mogą ubiegać się zawodnicy, trenerzy, którzy w mijającym roku odznaczyli się wybitnymi osiągnięciami w dowolnych dyscyplinach na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Poniżej znajdą Państwo stosowne wnioski, które należy wypełnić a następnie złożyć  do 30 września br. w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa przy Placu Jana Pawła II nr 1.

Nowa ekspozycja w Muzeum Lniarstwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W Muzeum Lniarstwa powstaje ekspozycja „Nić łącząca przeszłość z teraźniejszością” dedykowana oddziałowi tkalni Zakładów Lniarskich. Muzeum podpisało już umowę o dofinansowanie zadania w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i otrzymało 90 500 zł na realizację zadania. Jest to najwyższa z dotychczasowych dotacja, jaką  Muzeum otrzymało na przestrzeni dwóch lat ubiegania się o zewnętrzne środki.

Projekt zaaranżowania ekspozycji na poprzemysłowych halach dawnej fabryki lnu został opracowany w listopadzie zeszłego roku i zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu - Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dopiero w marcu br. poznaliśmy wyniki - wystawa pt. „Nić łącząca przeszłość z teraźniejszością” uplasowała się na 10. miejscu listy rankingowej, otrzymując prawie 100 tys. zł na realizację działania. Jest to ogromny sukces Muzeum, szczególnie, że projekt ekspozycji prześcignął pomysły innych, znacznie większych i bardziej znanych muzeów z Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy Gdańska (na 283 zgłoszonych wniosków, dofinansowanie zdobyło 67 projektów).

Ekspozycja zostanie zaaranżowana na łącznej powierzchni ponad 300m2 z wykorzystaniem zastanej przestrzeni trzech hal i wkomponowanych w nią zabytkowych maszyn tkackich. W dwóch pierwszych halach znajdowała się niegdyś tzw. kuchnia farb, czyli miejsce, gdzie dorabiano farby na drukarki sitodrukowe. Natomiast od momentu otwarcia Muzeum są to hale ekspozycyjne, w których usytuowano kilkanaście zabytkowych krosien tkackich typu STB 4-175, wyprodukowanych w ZSRR pod koniec lat 70. XX wieku (park maszynowy został wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego). Wśród tych maszyn znajduje się także krosno, na którym 15 czerwca 2009 r. utkano 1150-metrowy obrus lniany, bijając rekord Guinnessa na najdłuższy obrus na świecie. Na omawianych halach powstanie tzw. strefa historyczna tworzonej wystawy, na której oprócz krosien zostaną zaprezentowane także: wybijarka do kart wzornicowych, oryginalne wzorniki tkanin pochodzące z Zakładów Lniarskich, czółenka czy cewki. Przestrzeń zostanie wzbogacona m.in. o historyczne fotografie, treści merytoryczne zaprezentowane na szklanych planszach oraz projekcje filmowe. Natomiast w trzeciej hali, przeznaczonej na tzw. strefę manufaktury, zostanie uruchomiona pokazowa produkcja tkania na mechanicznym krośnie STB 4-175, krośnie żakardowym oraz drewnianym krośnie do tkania ręcznego.

Przygotowanie wystawy prezentującej historię tkactwa żyrardowskich Zakładów Lniarskich jest bardzo ważne ze względu na tradycję poprzemysłową i dziedzictwo kulturowe Żyrardowa. Tkactwo jest jednym z etapów produkcji wyrobów lnianych, które było wykorzystywane od samego początku uruchomienia fabryki. Polegało na przeplataniu ze sobą dwóch nici, tzw. wątku i osnowy w celu wyprodukowania gotowej surowej tkaniny. W latach 30. XIX wieku uruchomiono tkalnię ręczną oraz wykorzystywano pracę cudzoziemców, którzy dostarczali do fabryki surowe materiały utkane na krosnach w ich własnych drewnianych chałupach usytuowanych w pobliżu fabryki. Dopiero pod koniec lat 50. XIX wieku wybudowano tkalnię mechaniczną, tzw. Tkalnię Wanda, której budynek istnieje do dzisiaj (obiekt zrewitalizowano i nadano mu nową funkcję – centrum handlowego), a w latach 80. XX wieku wybudowano tzw. Nową Tkalnię, która usytuowana była w budynku sąsiadującym obecnie z Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Istotnym elementem realizacji projektu będzie zaangażowanie w działania dawnych pracowników Zakładów Lniarskich oraz odtworzenie częściowej produkcji tkania. Po kilkunastu latach od zamknięcia zakładów maszyny zostaną ponownie uruchomione, a w halach ponownie zabrzmi dźwięk krosien.

Bałkańskie rytmy w Resursie

Środowy wieczór upłynął w żyrardowskiej Resursie przy dźwiękach oryginalnej muzyki bałkańskiej połączonej z folkiem i jazzem w wykonaniu polsko-bułgarsko-czeskiej grupy SARAKINA Balkan Band. Gościnnie zagrał z zespołem Peyo Peev jeden z najbardziej znanych gadułarzy (muzyk grający na skrzypcach ludowych) w Bułgarii.

To wyjątkowe wydarzenie zawdzięczamy rozwijającej się współpracy Żyrardowa z partnerskim Miastem Trjawna w Bułgarii, a co za tym idzie również bliskim relacjom z Ambasadą Bułgarii w Polsce. Koncert zorganizowany został przez Bułgarski Instytut Kultury na okoliczność zbliżającego się Święta Niepodległości Bułgarii, obchodzonego w dniu 22 września.

Była to jednocześnie okazja do kolejnego spotkania z zaprzyjaźnionym z naszym miastem Ivanem Kitovem, zastępcą Ambasadora Bułgarii, który przybył na koncert z małżonką oraz do rozmów na temat dalszej współpracy z obecną na koncercie Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury, Kaliną Stanczevą. Na ich ręce Prezydent Wojciech Jasiński przekazał życzenia radosnego świętowania rocznicy ogłoszenia niepodległości Bułgarii. - Dzisiejszy koncert jest znakomitą formą uczczenia tej ważnej daty w historii Bułgarii, bowiem nic tak nie jednoczy, jak wzajemne czerpanie z dziedzictwa kulturowego zaprzyjaźnionych narodów - powiedział Prezydent. 

Dzień bez Samochodu w Żyrardowie

Tego jeszcze nie było! Po raz pierwszy w historii naszego miasta jutro, przez cały dzień, całkowicie za darmo będzie można korzystać z autobusów komunikacji miejskiej. Okolicznością do tego rodzaju promocji jest oczywiście Europejski Dzień bez Samochodu, przypadający na 22 września. - Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa oferta zachęci Państwa do pozostawienia samochodów na parkingach, przy swoich domach i poruszania się po mieście autobusami – mówi Prezydent Wojciech Jasiński. - Kto wie, może wielu z nas, którzy nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu, doceni jednak atuty transportu zbiorowego i zmieni styl życia na bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Gorąco zachęcam!      

W październiku obchodzić będziemy Dzień Psychoprofilaktyki

Stowarzyszenie na Rzecz Psychoprofilaktyki INTRA zaprasza na Dzień Psychoprofilaktyki, który odbędzie się 24 października w Resursie. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą, znane ze szklanego ekranu, sędzia Anna Maria Wesołowska oraz psycholog Aleksandra Piotrowska. Obie panie poprowadzą bezpłatne wykłady adresowane do rodziców i wychowawców.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Resursie, zapisy na wykłady przyjmowane są pod numerem telefonu: 881 277 866.

Projekt współfinansowany jest ze środków budżetu Miasta Żyrardowa w ramach realizacji powierzonego Stowarzyszeniu zadania publicznego, dotyczącego przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

V Bieg Sierpniowy

Ponad 150 osób uczestniczyło w minioną sobotę w V edycji Biegu Sierpniowego. Impreza była częścią obchodów 37. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, organizowanych przez Radę Oddziału NSZZ „Solidarność” w Żyrardowie.

Mimo niesprzyjającej pogody  na starcie biegu, wyznaczonej przy bramie głównej Zakładów Lniarskich, stawili się przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, dając wyraz temu, że bieganie ma coraz więcej zwolenników i jest jedną z najchętniej wybieranych form aktywności ruchowej. Peleton biegaczy poprowadził utytułowany żyrardowski triatlonista i alpinista, Artur Kurek, który tuż przed startem, zaprosił wszystkich do wspólnej rozgrzewki.

Biegacze mieli do pokonania ponad 2 km. Meldując się na mecie usytuowanej obok kortów tenisowych wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi w poszczególnych kategoriach – imponujące puchary.

Jednym z fundatorów pucharów dla zwycięzców był Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński.

37 lat ,,Solidarności” – jubileuszowe obchody w Żyrardowie

W minioną niedzielę Rada Oddziału NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie zaprosiła mieszkańców na uroczystości upamiętniające 37. rocznicę Porozumień Sierpniowych i powołania do życia NSZZ „Solidarność”.

Obchody uświetniły swą obecnością delegacje związkowe z całego regionu. Poczty sztandarowe wystawiły NSZZ ,,Solidarność” Regionu Mazowsze, Ursusa, Grodziska Maz., Skierniewic, Łowicza, Sochaczewa, Rawy Mazowieckiej i oczywiście ,,Żyrardowa”. W uroczystościach uczestniczyli też przedstawiciele władz miasta, powiatu, służb mundurowych, organizacji społecznych i politycznych oraz młodzież z żyrardowskich szkół.

W kościele pw. św. Karola Boromeusza odprawiona została uroczysta msza św. Następnie uczestnicy obchodów udali się na skwer Solidarności. Jubileuszowa uroczystość przy Pomniku ,,Droga Polski ku wolnym Narodom” rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu polskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Bogdan Zieliński, przewodniczący Rady Oddziału NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie.

 - 31 sierpnia 1980 r., dzień podpisania Porozumień Sierpniowych, jest naszym narodowym świętem, zwycięstwem największej pokojowej rewolucji w Polsce – podkreślił Bogdan Zieliński. – Dziś chcę przypomnieć słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane przed 15 laty w Watykanie do przedstawicieli Związku. ,,– Solidarność, jeśli prawdziwie pragnie służyć narodowi, winna wrócić do swoich korzeni, do ideałów jakie przyświecały jej, jako związkowi zawodowemu. Władza przechodzi z rąk do rąk, a pracownicy, nauczyciele, służba zdrowia, wszyscy inni zatrudnieni, bez względu na to, kto sprawuje władzę w kraju, oczekuje pomocy w obronie słusznych spraw. Tu nie może zabraknąć Solidarności. Jest to trudne i wymagające zadanie.” Na słowa Papieża jest tylko jedna odpowiedź. Nie zwinęliśmy i nie zwiniemy sztandaru Solidarności aby bronić godności i podmiotowości pracowników. Każdy kto na przestrzeni minionych lat w tym uczestniczył i uczestniczy ma prawo być dumny, ale musi pamiętać, że Solidarność jest przed nami, że dalej pozostaje wielkim wyzwaniem i wezwaniem do wspólnego działania.

Przewodniczący Bogdan Zieliński, przypominając genezę ,,Solidarności”, wiele uwagi poświęcił kształtowaniu się struktur w Żyrardowie oraz ludziom, którzy ten Związek w naszym mieście budowali.

W hołdzie działaczom ,,Solidarności” kwiaty przy Pomniku ,,Droga Polski ku Wolnym Narodom” złożyły delegacje NSZZ ,,Solidarność” z Żyrardowa i całego regionu, przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, organizacji społecznych, partii politycznych, służb mundurowych i miejskich placówek oświatowych. W imieniu Samorządu Miasta kwiaty przy pomniku złożyli Zastępcy Prezydenta, Lucjan Krzysztof Chrzanowski i Dariusz Kaczanowski oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Ryszard Mirgos i Mariusz Koźbiał.                

Zakończyła się budowa Parku Seniora

Po niespełna czterech miesiącach niezagospodarowany lasek sosnowy znajdujący się pomiędzy ulicami gen. Sosabowskiego, Sikorskiego, Konarskiego i Roosvelta, całkowicie zmienił swoje oblicze. Dziś jest miejscem, jakiego w Żyrardowie jeszcze nie było! A to za sprawą m.in. tężni solankowej i wielu innych urządzeń, służących wypoczynkowi i rekreacji na świeżym powietrzu. W poniedziałek, 25 września, odbył się odbiór techniczny Parku Seniora.

Obecność na terenie zakończonej inwestycji przedstawicieli Urzędu Miasta i Wykonawcy wzbudziła zainteresowanie wielu mieszkańców, którzy zdążyli już polubić to miejsce, korzystając z jego walorów niemal codziennie.

Oprócz głównej atrakcji parku, czyli wspomnianej już tężni, powstała tu siłownia zewnętrzna, są też stoliki do gry w szachy, alejki, pergole, które docelowo porośnięte będą pnączami, ławki i stojaki na rowery. Pojawiły się klomby wypełnione kwiatami i krzewami. Cały teren został oświetlony nowoczesnymi lampami, dającymi wieczorem niezwykle atrakcyjny efekt.

Wprawdzie park stworzony został między innymi z myślą o seniorach, to już teraz widać, że będzie to miejsce integrujące kilka pokoleń mieszkańców, począwszy od najmłodszych a na seniorach skończywszy.

Mieszkańcy przebywający na terenie parku podczas trwającego odbioru technicznego nie kryli zadowolenia z tego niezwykle atrakcyjnego terenu zieleni, dziękując Prezydentowi Wojciechowi Jasińskiemu za tę inwestycję. – Najważniejsze byśmy wszyscy dbali o to miejsce, aby w takim stanie jak dziś służyło nam jak najdłużej, byśmy wszyscy czerpali przyjemność, korzystając z parku – podkreślał Prezydent.

Odbiór techniczny zakończył się spisaniem drobnych usterek, które wykonawca zobowiązany jest naprawić w ciągu 14 dni. Wówczas nastąpi oficjalne otwarcie Parku Seniora.      

Dzień Dziękczynienia w kaplicy ewangelickiej

Parafia Ewangelicko – Augsburska w Żyrardowie serdecznie zaprasza w niedzielę, 1 października, na uroczystość z okazji Dnia Dziękczynienia, która odbędzie się w kaplicy parafialnej przy ul. Żeromskiego 7c. O godz. 14.00 odprawione zostanie nabożeństwo ekumeniczne. Po nabożeństwie odbędzie się koncert fortepianowy w wykonaniu Stanisława Deji. A na zakończenie spotkania tradycyjnie Parafia zaprasza na degustację szarlotki.    

Konsultacje projektu uchwały

Prezydent Miasta Żyrardowa zaprasza organizacje pozarządowe oraz inne podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817 z późn. zm.), które prowadzą działalność statutową na terenie Miasta Żyrardowa - do udziału w konsultacjach projektu uchwały w sprawie wysokości i zasad ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Miasta Żyrardowa

Swoje uwagi i opinie można zgłaszać poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego poniżej.

Wypełniony formularz można przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: wydzial.zps@zyrardow.pl lub złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa, Plac Jana Pawła II nr 1 do dnia 10.10.2017 r.

Spacer po zdrowie

„Spacer jest najlepszym lekiem człowieka”, mówił ponad 2400 lat temu Hipokrates, nazywany „ojcem medycyny”. I choć czasy się zmieniają, badania potwierdzają aktualność jego słów – już 30 minut żwawego marszu może wydłużyć nasze życie!

Wyjście z domu jest dla naszego organizmu dużo korzystniejsze niż na przykład przyjmowanie suplementów, czy witamin. Chodzenie ok. 8 km tygodniowo zwiększa aktywność mózgu i zmniejsza problemy z pamięcią. Spacer ma również zbawienny wpływ na nasz układ kostny i stawowy. Tylko 30 min marszu dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca.  

Ponieważ ruch to samo zdrowie, już w najbliższą sobotę, 30 września, zapraszamy do udziału w niecodziennym projekcie: „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”, organizowanym przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, przez jedyny w Polsce pionierski klub fitnessu medycznego, wspierany przez fundację “Zaskoczeni Wiekiem”. Projekt jest częścią globalnej inicjatywy Exercise is Medicine, obecnej aktualnie w 45 krajach świata.

Projekt ma charakter cykliczny. Jesienna edycja odbędzie się równolegle w 6 miastach Polski: Chrzanowie, Oświęcimiu, Sandomierzu, Tarnobrzegu, Skierniewicach oraz w Żyrardowie na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego AQUA Żyrardów. Start o godz. 10.00.

Piknik z pupilami

Wygląda na to, że obchodzony w naszym mieście po raz pierwszy Żyrardowski Dzień Zwierząt stanie się imprezą cykliczną. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęło bowiem tak dużo miłośników czworonogów, że nie sposób w przyszłości nie kontynuować tej, jak się okazuje, bardzo potrzebnej inicjatywy.

Podczas niedzielnego pikniku można było skorzystać z porad tresera, behawiorysty, weterynarza czy psiego fryzjera, a przede wszystkim miło spędzić czas  w gronie innych właścicieli czworonogów, wymieniając się doświadczeniami w opiece nad pupilami. Nie zabrakło również chętnych do udziału w konkursie na najsympatyczniejszy psi uśmiech i najdłuższy ogon. Wśród wielu proponowanych atrakcji znalazła się m.in. gra terenowa, pokazy psich zaprzęgów, czy też pokazy tresury.

Żyrardowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt imienia psa Kazana wykorzystało niedzielne spotkanie, by promować zasadę: „Nie kupuj! Adoptuj”, dzięki czemu kilkoro podopiecznych placówki znalazło nowe domy.

Żyrardowski Dzień Zwierząt był także okazją, by podziękować wolontariuszom schroniska, którzy z wielkim zaangażowaniem troszczą się o mieszkające w nim zwierzęta. Okolicznościowe dyplomy wręczył wolontariuszom Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński.

Piknik zakończył koncert żyrardowskiej grupy perkusyjnej Comparsa.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Żyrardowa.

Drogówka kontroluje niesprawne auta

We wtorek, 3 października, od wczesnych godzin rannych funkcjonariusze KPP Żyrardów przeprowadzają działania pod kryptonimem „SMOG”. Celem ogólnokrajowej akcji jest zweryfikowanie prawidłowego stanu technicznego samochodów i kontrola emisji spalin do atmosfery.

 

Policjanci żyrardowskiej drogówki mają za zadanie skrupulatnie kontrolować pojazdy, aby ograniczyć lub nawet wyeliminować z ruchu auta, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin. Policjanci będą również przypominać kierowcom, że to właśnie niesprawne technicznie pojazdy są jedną z głównych przyczyn zanieczyszczania powietrza.

 

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Zapraszamy serdecznie na uroczystość inauguracyjną roku akademickiego 2017/2018 żyrardowskiego UTW w Resursie, w dniu 4 października 2017 roku, w środę, o godz. 17.00. Swój udział w uroczystości zapowiedział Chór „Echo”, który wykona hymny studenckie i pieśni, a następnie wystąpi baryton Wojciech Kaczmarek, któremu na fortepianie akompaniował będzie Marek Wolniewicz.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to doskonała propozycja twórczego spędzania czasu dla ludzi dojrzałych, chcących zachować dobrą kondycję zarówno fizyczną, jak i intelektualną. Spotkania w ramach UTW pobudzają do aktywności, są pretekstem do wyjścia z domu, nawiązania nowych znajomości, a przy okazji służą poszerzaniu wiedzy z różnych dziedzin życia.

Chęć uczestnictwa w spotkaniach Uniwersytetu można zgłaszać do 12 października br. w Sali Kawiarnianej w Resursie.

 

„Trójka” walczy o 1000 książek dla swojej biblioteki

Szkoła Podstawowa Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Żyrardowie przystąpiła do ogłoszonego przez Empik konkursu pt. „Tysiąc powodów by czytać”, w którym nagrodą jest  1000 książek dla szkolnej biblioteki. Laureatów konkursu wybiorą internauci, dlatego zachęcamy do udziału w głosowaniu! Społeczność „Trójki” liczy na Wasze wsparcie!

Aby zagłosować należy wejść na stronę http://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj odszukać Szkołę Podstawową Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Żyrardowie (np. wpisując w wyszukiwarkę rankingu hasło: Żyrardów) i oddać głos na pracę konkursową, jaką specjalnie na ten właśnie konkurs stworzyła Karolina Zimnicka uczennica klasy II d. Warunkiem wzięcia udziału w głosowaniu jest założenie konta na www.empik.com

Głosowanie potrwa do 22 października br. do godz. 23:59. Z jednego konta można oddać tylko 1 głos dziennie.

Głosuj raz dziennie - codziennie!

Laureaci kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” na spotkaniu z prezydentem

W miniony wtorek Prezydent Wojciech Jasiński gościł w Urzędzie Miasta laureatów tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu ,,Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Poza gratulacjami i pochwałami, uczniowie żyrardowskich szkół podstawowych i gimnazjów otrzymali od prezydenta również dyplomy i nagrody.

Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, do której Miasto Żyrardów włączyło się w ramach realizacji działań Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i kształtowanie zachowań prozdrowotnych wśród młodzieży szolnej. W tym roku, w ramach kampanii zorganizowano konkurs literacko-plastyczny dla uczniów podstawówek i gimnazjów. Wśród kilku tysięcy prac zgłoszonych z całej Polski, kilkadziesiąt wykonanych zostało przez żyrardowian. Spośród nich ostatecznie nagrodzeni zostali:

 1. Alicja Łopusińska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Żyrardowie
 2. Maja Prokop, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Żyrardowie
 3. Milan Mich, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Żyrardowie
 4. Kinga Kamińska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie
 5. Klaudia Rutkowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie
 6. Aneta Węgier, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie
 7. Anna Piórkowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie

Uczniowie angażujący się w działania wykraczające poza obowiązki szkolne zawsze budzą podziw i uznanie, a jeśli osiągają na tym polu sukcesy, tym bardziej zasługują na uhonorowanie. Prezydent Wojciech Jasiński oraz obecna na spotkaniu dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Wiesława Wardziak gratulowali laureatom talentu, jednocześnie dziękując także pedagogom za zaangażowanie w promowanie prozdrowotnych zachowań w szkolnych społecznościach.

Po części oficjalnej, przy słodkim poczęstunku, goście rozmawiali z prezydentem na temat bieżących i planowanych wydarzeń w naszym mieście. My również dołączamy się do gratulacji i mamy nadzieję, że laureaci konkursu staną się wzorem dla swoich rówieśników.

PGK buduje kolejne odcinki sieci wodociągowej

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Żyrardów” Sp z o.o. podpisało umowę na realizację sieci wodociągowej wraz z odejściami w pasie drogowym ul. Staszica i ul. Kościelnej w Żyrardowie. Wykonawcą jest Firma GAZ-WATER Zakład Sieci i Instalacji Gazowych Wod.-Kan. Karol Guzewski  mająca swoją  siedzibę w Międzyborowie. Prace zakończą się w grudniu 2017r. Efektem inwestycji będzie sieć wodociągowa o długości  ponad 120 mb.

Inwestor z góry przeprasza za utrudnienia zaistniałe podczas prowadzenia robót.

Badanie opinii mieszkańców na zlecenie Urzędu Miasta Żyrardowa

W dniach od 2 do 20 października br. jest realizowane badanie opinii wśród mieszkańców miasta Żyrardowa oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i jednostek Urzędu Miasta Żyrardowa. Badanie prowadzone jest w formie ankietowej przez firmę Pracownia 3E i dotyczy włączania mieszkańców w działania podejmowane przez Urząd Miasta Żyrardowa.

Kluczowe kwestie poruszane w ankiecie dotyczą aktywnego udziału mieszkańców w działaniach Urzędu Miasta Żyrardowa (partycypacji). Chcemy poznać opinie mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji i instytucji, dotyczące różnych form włączania się mieszkańców w działania na rzecz miasta Żyrardowa i lokalnej społeczności. Zależy nam na tym, aby dowiedzieć się, które z działań włączających mieszkańców w działania lokalnego samorządu są najbardziej właściwe, i w jaki sposób powinny być prowadzone, aby angażować jak największą grupę mieszkańców miasta.

Realizowane badanie jest częścią diagnozy, na podstawie której Pracownia 3E we współpracy z Wydziałem Rewitalizacji i Rozwoju Urzędu Miasta Żyrardowa opracuje dokument ułatwiający włączanie mieszkańców w działania władz samorządowych. Ankieta jest anonimowa, jej wypełnienie zajmie około 10 minut, a zebrane informacje będą prezentowane w formie zbiorczego zestawienia. Formularze ankiety dostępne są w wersji papierowej i elektronicznej.

Link do ankiety w formie elektronicznej https://goo.gl/forms/9DGhpeZjd0OSRvWU2

Osoby, które wybiorą ankietę w formie elektronicznej mogą po jej wypełnieniu zobaczyć wykresy statystyk oraz zestawienie odpowiedzi opisowych (dane z wypełnionych e-ankiet) aktualne na dzień wypełnienia ankiety.

Manufaktura Satyry 2017 - wernisaż prac

W dniu 7 października b.r. w Galerii ,,Resursa” miało miejsce podsumowanie VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry”. Przybyłym z całej Polski laureatom nagrody wręczali: Wojciech Jasiński -  Prezydent Miasta Żyrardowa oraz Zbigniew Kołaczek - kurator artystyczny konkursu. Nagrody Specjalne wręczyli: Elżbieta Laskowska – dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie i Witold Mysyrowicz – prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W trakcie uroczystości podziękowano osobom prywatnym, instytucjom i mediom, które włączyły się w przygotowanie bieżącej edycji ,,Manufaktury Satyry”. Pamiątkowe dyplomy osobiście odebrali przedstawiciele lokalnych mediów oraz Krzysztof Wasilewski – kurator wystaw w grodziskiej galerii ,,Poczekalnia” (PKP – Przestrzeń Kulturze Przyjazna). Wiosną bieżącego roku w Grodzisku Mazowieckim była eksponowana wystawa poświęcona kolei, zorganizowana w ramach VI edycji żyrardowskiego konkursu. Prezydent Miasta Żyrardowa wręczył list gratulacyjny prezesowi Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury z okazji jubileuszu 30. lecia istnienia stowarzyszenia. SPAK od samego początku objął patronatem artystycznym ,,Manufakturę Satyry”. Gościem honorowym sobotniego wernisażu była Joanna Brześcińska- Riccio, która reprezentowała grupę włoskich artystów skupionych wokół Galerii ,,Simultanea” we Florencji. Galeria od kilku lat dzięki jej staraniom prezentuje w Żyrardowie prace Włochów. Artystka podarowała Prezydentowi Miasta portret Filipa de Girarda swojego autorstwa. Wśród przybyłych gości byli obecni również miejscowi artyści, którzy prezentowali na wystawie (lub prezentowali w latach ubiegłych) swoje prace: Danuta Rex, Monika Rosińska, Karolina Wielińska, Zbigniew Osiński, Bernard Buczny i Adam Pilorz.

Już następnego dnia, w niedzielę 8 października, wystawę obejrzało kilkadziesiąt osób. Warto wymienić grupy zorganizowane, które przyjechały zwiedzać Żyrardów. To turyści z podwarszawskich Marek, oraz grupa z Warszawy, z biura turystycznego ,,Horn”. Wystawa satyryczna była dodatkową atrakcją dla gości pragnących poznać industrialną historię miasta.

Wystawę można oglądać do 19 listopada br.

Choć Żyrardów leży w samym sercu Mazowsza, to w niczym nie przypomina tak charakterystycznych niską i często chaotyczną zabudową mazowieckich miast i miasteczek. Wyniosłe budynki fabryczne, regularna siatka ulic i placów, przy których stoją w równych rzędach budynki mieszkalne i budynki użyteczności publicznej przywodzą na myśl raczej architekturę okręgu łódzkiego, czy śląskiego. Wszystko zaś zbudowane z czerwonej, nieotynkowanej cegły, latem wspaniale kontrastującej z wszechobecną zielenią. Żyrardów to miasto niezwykłe. Powstało w XIX wieku wokół największej w Europie fabryki lniarskiej.

Choć umilkły fabryczne maszyny, pozostała wspaniała industrialna architektura. Ona to stała się tematem ósmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry 2017”. Zarówno ,,Architektura ceglana” jak i sam ,,Żyrardów - miasto z czerwonej cegły” stały się inspiracją dla kilkudziesięciu artystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Organizatorzy podobnie jak w latach ubiegłych zaprosili do pokazania swoich prac (poza konkursem) twórców z Kanady, Francji, Luksemburga, Włoch, Czech, Węgier, Rumunii, Rosji, Litwy, Ukrainy i Turcji. Zwycięzcą ósmej edycji ,,Manufaktury Satyry” został Andrzej Pijet mieszkający od wielu lat w kanadyjskim Montrealu. Jurorzy orzekli, że cykl jego pięciu rysunków najlepiej odpowiada tematowi konkursu. Są w nim zawarte zarówno charakterystyczne budowle: kościoły jak i magistrat. Jest ,,miejska legenda” o mieszkańcach miasta stojących od Radziejowic po Żyrardów i podających sobie cegły z rąk do rąk na budowę kościoła farnego. Jest też prządka z kołowrotkiem i genialny francuski wynalazca – Filip de Girard, którzy z lnianych nitek robią cegły. Zresztą cegły i szpulki z lnianymi nićmi to dominujący motyw tegorocznych prac. Nic dziwnego. Te banalne w swej prostocie przedmioty powielane w milionach, w połączeniu z geniuszem ich użytkowników tworzyły potęgę żyrardowskiej fabryki. Najlepiej też oddają charakter niezwykłego miasta w sercu Mazowsza jakim jest Żyrardów.

 • Adam Pilorz
 • Grzegorz Weigt
 • Halina Kuźnicka
 • Henryk Cebula
 • Jacek Lanckoroński
 • Joanna Brześcińska-Riccio
 • Marek Gliwa
 • Monika Rosińska
 • Paweł Stańczyk
 • Sławomir Łuczyński
 • Tomasz Niewiadomski
 • Zbigniew Piszczako

Cegła obok kamienia i drewna, jest najczęściej wykorzystywanym materiałem budowlanym w historii ludzkości. W starożytności mieszkańcy Mezopotamii, Egiptu i Babilonu wznosili swoje budowle z cegieł suszonych na słońcu. Jednak jej początki sięgają już 7 tysięcy lat p.n.e. kiedy wyrabiano ją w Jerychu i Jarmo. Znacznie większą trwałość, dzięki procesowi wypalania ceramicznego cegła zyskała w połowie III tysiąclecia p.n.e. w Mezopotamii. Stosowano ją jednak tylko do budowy najważniejszych obiektów. Wypalanie było bowiem procesem bardzo kosztownym ze względu na brak materiału opałowego. Suszone i wypalane cegły wyrabiano również w Chinach i Indiach.

W prekolumbijskiej Ameryce wznoszono budowle głównie z cegieł suszonych. W Grecji i Rzymie również stosowano cegły suszone. W Grecji cegłę wypalaną zaczęto używać ok. IV w. p.n.e. Najpóźniej, bo w połowie I w. p.n.e. zastosowali ją Rzymianie. W Europie produkcja cegieł została spopularyzowana w XI w. Wraz z narodzeniem gotyku w XIII wieku we Francji, cegła wypalana stała się najważniejszym materiałem budowlanym.

Ówcześni budowniczowie obok charakteru konstrukcyjnego wykorzystywali jej walory dekoracyjne. Imponujące elewacje z cegieł powstały głównie w rejonach Europy Północnej - w północnych Niemczech, Anglii, Holandii, Belgii, oraz krajach skandynawskich. Renesans i barok sprawiły, że cegła straciła swe wartości dekoracyjne, stając się wyłącznie elementem konstrukcji. W drugiej połowie XIX wieku produkcja cegieł rozwinęła się na masową skalę dzięki nowym wynalazkom - piecowi kręgowemu i mechanicznej prasie ceglarskiej. Zapanowała moda na surowe, nietynkowane budynki ceglane. Świadectwem tamtych czasów są budynki przemysłowe i powstające wokół nich osady fabryczne. Niektóre z nich dały początek późniejszym miastom. Tak właśnie było z Żyrardowem. To niezwykłe miasto powstało z osady fabrycznej rozwijającej się wokół pierwszej na ziemiach polskich fabryki lniarskiej. Żyrardowska starówka jest przykładem idealnej XIX-wiecznej osady fabrycznej, która przetrwała niemal w pierwotnym stanie do naszych czasów. Od roku 2012 jest Pomnikiem Historii. W jej obrębie znajduje się kilkaset zabytkowych budynków. Do najważniejszych z nich należą budynki fabryczne Starej i Nowej Przędzalni, Resursa, kantor, ochronka, szpital, magistrat i kościoły. Większość z zabytkowych budowli powstała z czerwonej radziejowickiej cegły. To stwarza niepowtarzalny klimat miasta, zwanego dawniej ,,czerwonym Żyrardowem”. Wiele budynków projektowali znakomici architekci. Jan Jakub Gay zaprojektował budynek Starej Przędzalni, Fritz Lessner kościół augsbursko-ewangelicki, Józef Pius Dziekoński żyrardowską farę, a Romuald Miller budynek drugiego dworca kolejowego.

Żyrardowska „Dwójka” ma już 125 lat!

Uroczyste obchody z udziałem społeczności szkolnej, absolwentów oraz zacnych gości, Szkoła Podstawowa nr 2 zorganizowała w sobotę, 7 października br. Świętowanie tak zacnego jubileuszu rozpoczęto uroczystą mszą św. w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia. Nabożeństwu przewodniczył ks. bp Andrzej F. Dziuba. Następnym punktem programu było odsłonięcie na budynku szkoły pamiątkowej tablicy. W dalszej części uroczystości nie zabrakło sentymentalnych wspomnień, wystepów w wykonaniu uczniów szkoły, jak również serdecznych życzeń i gratulacji kierowanych na ręce dyrektora, Krzysztofa Waśkowskiego.

Prezydent Wojciech Jasiński w swoim wystąpieniu podkreślił, że niewiele jest szkół, które mogą poszczycić się tak długą historią i bogatą tradycją jak „Dwójka”. A potwierdzenie tych słów można było znaleźć w przygotowanej przez uczniów i nauczycieli wystawie poświęconej 125-letniej placówce.

Na okoliczność jubileuszu szkoły Miasto Żyrardów wydało pamiątkową publikację, którą obdarowani zostali goście uroczystych obchodów.  

BIELnik po robocie - oficjalnie otwarcie

Otwarcie ,,BIELnika po robocie" przy Muzeum Lniarstwa przypadło w czasie rozkapryszonej jesieni, ale wierzymy, że od wiosny każdy żyrardowianin na pytanie: co robi po robocie, odpowie - JESTEM NA BIELNIKU. Gwiazdy wieczoru - L.U.C wespół w zespół z Rebel Babel rozsadzili scenę swoją energią. A teraz pozostaje nam czekać do wiosny, kiedy ,,BIELnik po robocie" rozkwitnie na dobre.

,,BIELnik po robocie" to wymyślony i wykonany przez Muzeum Lniarstwa ogród społeczny, na realizację którego mieszkańcy wspólnie, swoimi głosami, wywalczyli 50 tys. zł w ogólnopolskim pogramie LECHSTARTER zorganizowanego przez Lecha Premium, zajmując 4. miejsce w kategorii projektów za 50 tys. zł. Partnerem programu jest Fundacja Urban Forms.

Opracowany z myślą o mieszkańcach projekt ogrodu społecznego narodził się z chęci zaktywizowania części zapomnianego i zniszczonego terenu poprzemysłowego po nieczynnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie na obszarze tzw. Bielnika. Muzeum Lniarstwa podjęło się rewitalizacji części obszaru, nadając mu nowe życie i stwarzając mieszkańcom możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego w industrialnym klimacie budynków z czerwonej cegły. Efekty prac moglismy zobaczyć w minioną sobotę, podczas oficjalnej inauguracji ogrodu ,,BIELnik po robocie".  Było to jednocześnie jedyne oficjalne zakończenie projektu w ramach programu LECHSTARTER.

- Cieszymy się, że mieszkańcy Żyrardowa wywalczyli grant dla BIELnika po robocie. Ten projekt idealnie przedstawia zamysł tegorocznej edycji programu LECHSTARTER. Jest to tak zwany ogród społeczny, to znaczy miejsce w przestrzeni publicznej prowadzone dla mieszkańców, przez mieszkańców. BIELnik wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności i robi to według ich wspólnej wizji. Chcieliśmy łączyć ludzi w mieście, a projekt Muzeum Lniarstwa spełnia to założenie – podsumowuje Karolina Hasińska, przedstawiciel Lecha Premium, organizatora programu LECHSTARTER.

W dniu otwarcia ogrodu społecznego, Muzeum Lniarstwa przygotowało mnóstwo atrakcji. Oprócz zwiedzania BIELnika po robocie, zaproponowano pokaz przyrządzania potraw na bazie lnu, pokaz odzieży lnianej czy warsztaty kreatywne dla dorosłych. A wieczorem wystapił L.U.C z projektem Rebel Babel. To wspólny projekt rapera i wielojęzykowej orkiestry dętej, którego celem jest kreowanie dialogu, łączenie kultur i stylistyk, zawodowców i amatorów, przaśności i futuryzmu.

Choć 7 października nastąpiła oficjalna prezentacja BIELnika, to ogród będzie prężnie funkcjonować szczególnie w sezonie letnim, tj. od 1 maja do 30 września. Każdego roku mieszkańcy, jak i turyści, będą mogli korzystać bezpłatnie z przygotowanej przestrzeni oraz uczestniczyć w życiu ogrodu.

Nawiązując do tradycji Żyrardowa, jako ośrodka przemysłu lniarskiego, Muzeum przygotowało ogródek lniany, w którym zaprezentowało len ozdobny. Mury dawnych Zakładów Lniarskich uświetnił również mural w 3D, a ciekawostką historyczną jest zabytkowa, ostatnia istniejąca lokomotywa zakładowa, która stanęła na dziedzińcu przed wejściem do Muzeum. Przestrzeń wypełniły industrialne siedziska wykonane ze szpul oraz pofabrycznych wózków, które służyły niegdyś w fabryce do przewożenia tkanin, a także klimatyczne oświetlenie. Scena i zagospodarowana przestrzeń przy Muzeum Lniarstwa umożliwia organizację plenerowych wydarzeń i koncertów, a piaszczysta plaża z leżakami oraz strefa wypoczynku z hamakami będzie kusiła miłośników leniwego spędzania czasu. Na odwiedzających czekać będzie także strefa gastronomiczna z grillem i wędzarnią, która umili czas podczas towarzyskich spotkań, natomiast przestrzeń warsztatowa pozwoli nabywać nowe umiejętności i rozwijać swoje pasje. Wszystkie działania i atrakcje BIELnika sprzyjać będą integracji lokalnej społeczności. Charakter miejsca tworzą ludzie, którzy sadzą i pielęgnują rośliny oraz dbają o małą architekturę, dlatego też wszystkie osoby, które chciałyby zaangażować się w prace na rzecz utrzymania porządku na terenie ogrodu, proszone są o kontakt z Muzeum Lniarstwa.

Przedstawienie dla dzieci w Klubie ,,Koliber"

Klub Osiedlowy ,,Koliber" serdecznie zaprasza dzieci na przedstawienie Teatru Fantazja pt. ,,Pingwiny z zasadami". Spektakl odbędzie sie w sobotę, 14 października br., o godz. 11.00.  Dzieci wstęp wolny, opiekun 5 zł.  Zapraszamy!  

Dzień Otwarty w Akademii Malucha ,,Pluszowy miś"

Fundacja im. św. Michała Archanioła serdecznie zaprasza 22 października br., w godz. 14.00 - 17.00, na Dzień Otwarty w Akademii Malucha ,,Pluszowy miś" przy ul. Mireckiego 63. Fundacja przygotowała ciekawą ofertę zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Warto skorzystać! 

Próchnica zębów u dzieci to wciąż duży problem

Prezydent Miasta Wojciech Jasiński podpisał umowę na działania profilaktyczne i przeciwdziałające próchnicy u dzieci w grupie wiekowej 6 - 13 lat z terenu Miasta Żyrardowa.

Miejscem świadczenia usługi jest gabinet stomatologiczny mieszczący się na terenie Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie ul. Limanowskiego 30 pawilon „I”. Uczniowie w swoich szkołach otrzymują ulotki zachęcające do udziału w programie, który dla dzieci w grupie wiekowej 6-13 lat jest bezpłatny, jednak warunkiem skorzystania z usługi jest umówienie wizyty przez rodzica dziecka pod numerem telefonu: 512 810 402.

Podpisana umowa przewiduje działania profilaktyczne i przeciwdziałające próchnicy do 10 grudnia 2017 r.

Celem projektu jest wykonanie pełnej profilaktyki stomatologicznej u dzieci, polegającej na włączeniu procedur stomatologicznych nie objętych finansowaniem w ramach powszechnego systemu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wśród usług stomatologicznych, z jakich uczniowie mogą skorzystać w ramach programu jest: badanie lekarskie i przegląd zębów, czyszczenie i fluoryzacja zębów, lakowanie oraz leczenie próchnicy powierzchniowej.

Program był realizowany przez Miasto w roku szkolnym 2016/2017 i cieszył się dużym zainteresowaniem i frekwencją. Rodzice wyrażali duże zadowolenie z pomysłu i zorganizowania tego typu działań. Z programu skorzystało do tej pory blisko 200 dzieci. U wszystkich dzieci zostały przeprowadzone przeglądy stomatologiczne, nakierowane na identyfikację choroby próchnicowej oraz zapotrzebowania na leczenie ortodontyczne, a także profilaktykę dietetyczną. Wszystkim dzieciom przeprowadzono zabieg czyszczenia i fluoryzacji zębów, zarówno mlecznych jak i stałych oraz procedurę lakowania poszerzonego.

Oficjalne otwarcie Parku Seniora - zapraszamy!

W najbliższą sobotę, o godz. 12.00, serdecznie zapraszamy na oficjalne otwarcie Parku Seniora. To nowo zrealizowana inwestycja na osiedlu Żeromskiego, w lasku sosnowym. Teraz, gdy został zagospodarowany, tętni życiem, służy wypoczynkowi i rekreacji, a dzieki zlokalizowanej tam tężni solankowej - ma również walory zdrowotne, terapeutyczne.

Kto jeszcze tam nie był, tym bardziej zapraszamy w najbliższą sobotę.

Pokażemy, jak korzystać z urzadzeń siłowni plenerowej, zaprosimy do gry w szachy pod okiem instruktora, opowiemy jak zbudowana została tężnia solankowa. Będzie też można skorzystać z porad prozdrowotnych, jak również na miejscu, bez konieczności wizyty w Urzędzie Miasta, złożyć wniosek o wydanie Żyrardowskiej Karty Seniora. Zapoznamy seniorów z ofertą stowarzyszeń i miejskich placówek adresowaną właśnie do nich, a Straż Miejska uwrażliwiać będzie na zagadnienia związane z bezpieczeństwem seniorów.

Biesiadną atmosferę zapewni zespół Matrix w składzie: Janusz Figat (saksofon, klarnet, śpiew), Jacek Mirowski (akordeon), Tadeusz Stupiński (bębenek). Będzie również grill z kełbaskami i gorąca herbata.

Serdecznie zapraszamy!

Seminarium edukacyjne

Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS oraz Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych i Kuźnia Inicjatyw "Wiskitki.org" zapraszają grantobiorców FIO Mazowsze Lokalnie oraz wszystkie aktywne grupy i organizacje na seminarium edukacyjne, które odbędzie się w dniu 16 października  2017 roku w godzinach 15.45 – 19.30 w Żyrardowie (RESURSA, ul. 1 maja 45).

ZGŁOSZENIA prosimy przesyłać:

 • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego
  https://goo.gl/forms/LYPv8ziN9ZiK8v2t1             
 • mailowo pod adresem: a.zelazowska.kosiorek@gmail.com
 • telefonicznie pod numerem: 605 053 554
Uroczysta gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W piątek, 13 października, w Centrum Kultury w Żyrardowie z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się uroczysta gala zorganizowana dla całego środowiska żyrardowskiej oświaty przez Samorząd Miasta Żyrardowa, którego przedstawiciele dziękowali dyrektorom,   nauczycielom i pracownikom administracyjnym miejskich placówek oświatowych za trud i poświęcenie, z jakim edukują oraz wychowują dzieci i młodzież.

Okolicznościowe dyplomy dyrektorom i nauczycielom wręczyli, w imieniu Prezydenta Wojciecha Jasińskiego, Zastępca Prezydenta Dariusz Kaczanowski wraz z Dyrektorem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Urszulą Wieczorkiewicz – Tkacz.   

Dariusz Kaczanowski oraz Marcin Rosiński Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa dziękowali nauczycielom za wytrwałość, cierpliwość, a jednocześnie pasję i entuzjazm wkładane w prace z dziećmi i młodzieżą. Życzyli aby niełatwa misja nauczyciela, pedagoga i wychowawcy była źródłem satysfakcji, radości i inspiracji. Dyrektorom zaś podziękowali za zaangażowanie w zarządzanie jednostkami oświatowymi oraz pracę na rzecz rozwoju żyrardowskiej oświaty .   

Klamrą zamykającą obchody Dnia Edukacji Narodowej w Żyrardowie był występ uczniów, a na finał gali znakomity koncert Mietka Szcześniaka.

Nagrody Prezydenta Miasta Żyrardowa z okazji Dnia Edukacji Narodowej otrzymali nauczyciele:
Dorota Rachwalik Miejskie Przedszkole Nr 2, Teresa Parafińska Miejskie Przedszkole Nr 5, Beata Szkup Miejskie Przedszkole Nr 6, Ewa Kulik Miejskie Przedszkole Nr 6, Grażyna Galińska Miejskie Przedszkole Nr 9, Beata Las-Opolska Miejskie  Integracyjne Przedszkole Nr 10, Elżbieta Wójcik Szkoła Podstawowa Nr 1, Mariusz Szewczyk Szkoła Podstawowa Nr 1, Bożena Jedlińska Szkoła Podstawowa Nr 2, Żaneta Wesołowska Szkoła Podstawowa Nr 2, Bożena Jakubiak-Astapkowicz Szkoła Podstawowa Nr 2, Anna Kamińska-Woźniak  Szkoła Podstawowa Nr 3, Elżbieta Leksińska Szkoła Podstawowa Nr 3, Lidia Ziółkowska- Nowakowska Szkoła Podstawowa Nr 3, Maciej Jankowski Szkoła Podstawowa Nr 3, Kamil Wykrętowicz Szkoła Podstawowa Nr 3, Teresa Filutowska Szkoła Podstawowa Nr 4, Krystyna Karolak Szkoła Podstawowa Nr 4, Marcin Klepacz Szkoła Podstawowa Nr 4, Beata Marzęda-Przybysz Szkoła Podstawowa Nr 4, Anna Misiak Szkoła Podstawowa Nr 6, Aneta Wasilewska Szkoła Podstawowa Nr 6, Małgorzata Świetlik Szkoła Podstawowa Nr 6, Elżbieta Koźbiał Szkoła Podstawowa Nr 7, Beata Możdżyńska Szkoła Podstawowa Nr 7, Michał Ciecharowski , Marta Czarnocka Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Ewa Trzaskowska Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Bożena Gąsiorowska Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Edwin Nartonowicz Miejski Ogród Jordanowski, Małgorzata Strojek Miejski Ogród Jordanowski. 

Najserdeczniejsze życzenia dla Pracowników Oświaty w dniu Waszego Święta!

"Najlepsi nauczyciele to ci, którzy wskazują, gdzie patrzeć,
ale nie powiedzą co masz zobaczyć."

Alexandra K.Trenfor

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
dziękuję Nauczycielom, Pedagogom oraz Pracownikom Oświaty
za ogromny trud wkładany w wychowanie młodego pokolenia.

Kierując pod Państwa adresem wyrazy wdzięczności
za pełnienie trudnej i wymagającej misji,
jaką jest zawód nauczyciela,
składam Państwu najserdeczniejsze życzenia
satysfakcji z pracy z dziećmi, radości
z odkrywania ich talentów i uzdolnień,
dumy z sukcesów wychowanków
oraz twórczego zapału do podejmowania nowych wyzwań.

Prezydent Miasta Żyrardowa
Wojciech Jasiński

Park Seniora otwarty z przytupem

Żyrardowscy seniorzy są cudowni! Swoją radością życia mogliby obdzielić cały świat. W imieniu władz miasta, Prezydenta Wojciecha Jasińskiego, Zastępcy Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego i Radnych Rady Miasta Żyrardowa, którzy w sobotnie południe oficjalnie otworzyli Park Seniora na Osiedlu Żeromskiego, dziękujemy za tak entuzjastyczne przyjęcie inwestycji zrealizowanej właśnie dla Was, za wspólne jej otwarcie symbolicznym przecięciem wstęgi i znakomitą zabawę.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z Urzędem Miastem i Centrum Kultury przygotowali program sobotniego pikniku.   

Do tańca przygrywał zespołów Matrix, w składzie: Jacek Mirowski, Janusz Figat i Tadeusz Stupiński.  

Porad prozdrowotnych wszystkim zainteresowanym udzielały: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Miejsko - Powiatowy w Żyrardowie, Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym ,,Amazonki" w Żyrardowie oraz pielęgniarki z NZOZ ,,Zdrowie".    

Straż Miejska przybliżyła regulamin korzystania z Parku Seniora oraz zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa seniorów.

Do gry w szachy na plenerowych stołach szachowych zachęcał Stanisław Pękacki, na co dzień prowadzący zajęcia w Osiedlowym Domu Kultury.

Zasady korzystania z urządzeń siłowni plenerowej prezentował fizjoterapeuta Zbigniew Kowalski. 

A smaczne kiełbaski z grilla, kawę i herbatę serwowali pracownicy Centrum Kultury.   

Dziękujemy też mieszkańcom, którzy podczas pikniku zdecydowali się przystąpić do Programu Żyrardowska Karta Seniora.

Niech Park Seniora służy Wam, Drodzy Seniorzy, oraz wszystkim mieszkańcom jak najlepiej. Poświęcenie terenu przez ks. Prałata Stanisława Lecha pozwala mieć nadzieję, że służyć będzie jak najdłużej w pełnej krasie.

Gala Boksu Zawodowego BOXING NIGHT 13 w Żyrardowie

W sobotę, 21 października, o godz. 19.00, w Hali Sportowej AQUA przy ul. Pileckiego (dawna Jodłowskiego) 25/27 odbędzie się Gala Boksu Zawodowego BOXING NIGHT 13. Dla kibiców to wyjątkowa okazja, by  osobiście spotkać się z legendą polskiego boksu zawodowego Andrzejem Gołotą, który będzie gościem honorowym gali. Dodatkową atrakcją będzie walka charytatywna Marcina Najmana, Mistrza Europy Formuły K1 z Wiceprezydentem Żyrardowa Lucjanem Krzysztofem Chrzanowskim. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński.   

Podczas gali w pojedynkach w formule K-1 zaprezentują się Rafał Jackiewicz, Igor Kołacin. W walkach  bokserskich zobaczymy takich zawodników, jak Andrzej Sołdra czy Adam Koprowski.

Gala Boxing Night 13 w Żyrardowie na żywo tylko w TVP Sport. Transmisja od godziny 20.30.

Bilety do nabycia na kupbilet.pl, w recepcji hotelowej spółki AQUA, przy ul. Pileckiego (dawna Jodłowskiego) 25/27 oraz w salonie Empik przy ul. Hiellego 2.
Zapraszamy!

***

Zobacz co media piszą o Gali BOXING NIGHT 13 w Żyrardowie:

https://sportowefakty.wp.pl/boks/704142/golota-gosciem-specjalnym-gali-w-zyrardowie-najman-powalczy-z-wiceprezydentem-mi

http://wringu.net/golota-najman-kontra-v-prezydent-zyrardowa-21-pazdziernika/

http://future-champion.pl/21-pazdziernika-w-zyrardowie-odbedzie-sie-charytatywna-gala-boksu/

http://www.fakt.pl/sport/sporty-walki/golota-wejdzie-do-ringu/4pfenzw

http://www.przegladsportowy.pl/boks,andrzej-golota-zdobywa-tatry-z-dziennikarzem-przegladu-sportowego,artykul,815506,1,290.html

Ważenie zawodników przed galą BOXING NIGHT 13

W piątek, 20 października, o godz. 13.30, zapraszamy do Galerii Carrefour Żyrardów przy ul. 1 Maja 45 na ważenie zawodników przed Galą Boksu Zawodowego BOXING NIGHT 13, która odbędzie się w sobotę, 21 października w Hali Sportowej AQUA, ul. Jodłowskiego 25/27. Gościem honorowym wydarzenia będzie Andrzej Gołota. Na ringu walczyć będą m.in. Rafał Jackiewicz, Igor Kołacin, Andrzej Sołdra, Adam Koprowski. W walce charytatywnej rękawice skrzyżują Marcin Najman, Mistrz Europy Formuły K1 z Wiceprezydentem Żyrardowa Lucjanem Krzysztofem Chrzanowskim.

Na ważenie zawodników wstęp jest wolny. Zapraszamy!

Lokalizacja wydarzenia dzięki uprzejmości Galerii Carrefour Żyrardów.

Wyniki konsultacji projektu uchwały

Prezydent Miasta Żyrardowa ogłosił wyniki konsultacji projektu uchwały w sprawie: wysokości i zasad ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Miasta Żyrardowa.

Konsultacje projektu uchwały odbyły się w terminie od dnia 26.09.2017 r. do dnia 10.10.2017 r.

Informacja o rozpoczęciu konsultacji zamieszczona została:
1) na Portalu Urzędu Miasta Żyrardowa: www.zyrardow.pl,
2) w Biuletynie Informacji Publicznej: bip.zyrardow.pl,
3) na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Żyrardowa,
4) w prasie lokalnej.

Konsultacje zostały przeprowadzone na podstawie Uchwały Nr VIII/44/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 marca 2011 roku w sprawie: sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, zgodnie z Zarządzeniem nr 193/17 Prezydenta Miasta Żyrardowa z dnia 26 września 2017 roku w sprawie wyboru formy przeprowadzenia konsultacji.

Podmiotami uprawnionymi do konsultacji były: organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które mogły zgłaszać opinie poprzez wypełnienie załączonego formularza zamieszczonego na portalu Internetowym: www.zyrardow.pl, który można było przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: wydzial.zps@zyrardow.pl lub złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa, Plac Jana Pawła II nr 1.

W wyznaczonym terminie do projektu uchwały nie wniesiono uwag.

Jak postępują prace nad Zalewem Żyrardowskim?

Rozpoczęta w lipcu inwestycja polegająca na zagospodarowaniu plaży nad Zalewem Żyrardowskim idzie pełną parą, choć deszczowa pogoda, jaka w ostatnim czasie utrzymywała sie dość długo, nie sprzyjała prowadzeniu prac na mocno nawodnionym terenie.

Aktualnie układana jest infrastruktura podziemna: kanalizacje sanitarne, deszczowe, elektryczne i teletechniczne. Budowane są dwa obiekty równolegle. Wykonywane jest także tzw. korytowanie pod nawierzchnie utwardzone takie, jak deptak, ścieżki i parkingi.

Obfite opady deszczu, które jeszcze kilka dni temu mocno dawały się we znaki budowlańcom, uniemożliwiły obniżenie poziomu wody w zalewie, co jest konieczne do rozpoczęcia prac budowlanych przy pomostach i slipie. Jednak poprawa pogody w ostatnich dniach daje nadzieję na nadrobienie powstałego na skutek opadów opóźnienia.

Przypomnijmy, że wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm AMAT i TEL-BUD. W pierwszym etapie inwestycji powstanie budynek restauracji wraz z wypożyczalnią sprzętu wodnego, budynek wielofunkcyjny, taras restauracyjny, przystań i kąpielisko. Ponadto teren zostanie zagospodarowany boiskami piaszczystymi, placem zabaw, siłownią zewnętrzną, elementami małej architektury oraz zielenią. Dla gości korzystających ze strzeżonej plaży Zalewu Żyrardowskiego udostępnione zostaną miejsca parkingowe. Zakres prac obejmuje również budowę oświetlenia zewnętrznego, wszelkich niezbędnych instalacji, przyłączy, budowę nawierzchni utwardzonych, jak również odprowadzenia wód deszczowych do rzeki Okrzeszy. Inwestycja kosztować będzie Miasto ponad 9 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na koniec maja przyszłego roku.

Docelowo planowane jest zagospodarowanie obszaru o łącznej powierzchni ok. 20 ha, z czego 11,3 ha stanowi powierzchnia lustra wody.

Jak skutecznie włączyć mieszkańców w działania Samorządu Miasta? Zapraszamy na spotkanie!

Urząd Miasta Żyrardowa oraz Pracownia 3E zapraszają wszystkich mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji i przedsiębiorców na spotkanie poświęcone wdrażanemu aktualnie w naszym mieście Programowi Partycypacji i Aktywizacji Społecznej. Spotkanie odbędzie się 25 października br. (środa), w godz. 17.30 – 20.30, w Szkole Podstawowej nr 2 (w świetlicy) przy ul. Narutowicza 35 w Żyrardowie.

Program Partycypacji i Aktywizacji Społecznej dotyczy przede wszystkim form i rodzaju prowadzonych konsultacji i zbierania opinii mieszkańców. Finalnie zostanie opracowany dokument ułatwiający włączanie mieszkańców w działania władz samorządowych.

Podczas spotkania zostaną podsumowane wyniki badania ankietowego, prowadzonego w dniach od 2 do 20 października br. Uczestnicy spotkania w części warsztatowej będą pracować nad analizą SWOT Programu, a także – zależnie od frekwencji, określać wizję i cele Programu.

Program spotkania:

17.30 – 17.40 powitanie uczestników, wprowadzenie – Urząd Miasta Żyrardowa

17.40 – 17.50 teoretyczne i praktyczne znaczenie Programu Partycypacji i Aktywizacji Społecznej –Pracownia 3E

17.50 – 18.30 prezentacja wyników badania ankietowego – Pracownia 3E

18.30 – 18.50 pytania z sali

18.50 – 19.20 praca warsztatowa w grupach (określenie celów i oczekiwań mieszkańców, przedstawicieli organizacji, biznesu, itp., oraz analiza potencjałów i potrzeb / SWOT) – Pracownia 3E 19.20 – 19.50 praca warsztatowa w grupach (wizja, cele Programu Partycypacji i Aktywizacji Społecznej) – Pracownia 3E

19.50 – 20.20 prezentacja prac poszczególnych grup

20.20 – 20.30 podsumowanie spotkania – Urząd Miasta Żyrardowa, Pracownia 3E

Zapraszamy!

Zaprojektuj świąteczną pocztówkę

Miasto Żyrardów ogłasza konkurs na projekt pocztówki o tematyce bożonarodzeniowej i noworocznej. Celem konkursu jest uzyskanie oryginalnych projektów pocztówek o wysokich walorach artystycznych promujących Żyrardów poprzez odwołanie się do tradycji bożonarodzeniowych i noworocznych. Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie. Na projekty czekamy do 20 listopada br.

Uwaga! Zła jakość powietrza

W związku z przekroczeniem w 2017 r. poziomu III – Ostrzeżenia 1 stopnia o złej jakości powietrza (kolor żółty) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na obszarze województwa mazowieckiego Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłasza ostrzeżenie 1 stopnia.

Główną przyczyną podwyższonych wartości jest komunikacja, w tym wtórne pylenie z ulic i emisja spalin. Wystąpią również warunki meteorologiczne sprzyjające takiej sytuacji (słaby wiatr, wyż, zamglenia). Prognozuje się utrzymywanie podwyższonych stężeń pyłu, jednakże nie przewiduje się przekroczenia poziomu informowania oraz alarmowego, który mógłby powodować negatywne skutki zdrowotne.

Ogłoszone ostrzeżenie oznacza, że osoby z grup wrażliwych powinny być bardziej ostrożne i powinny unikać wychodzenia na zewnątrz oraz obserwować wyniki pomiarów i prognoz na stronie WIOŚ w Warszawie http://sojp.wios.warszawa.pl i na stronie GIOŚ http://powietrze.gios.gov.pl. W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia, oraz osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia oraz osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Pył zawieszony PM10 może powodować kaszel, trudności z oddychaniem, podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych.

Zaleca się ograniczenie przebywania dzieci na otwartej przestrzeni w czasie przebywania w placówce oraz unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń.

Czas obowiązywania ostrzeżenia: do dnia 20.10.2017 r.

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje o działalności Samorządu
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców

Piosenki w starym kinie – „Już nie zapomnisz mnie”Centrum Kultury w Żyrardowie zaprasza na piosenki w starym kinie w wykonaniu Tomasza Stockingera przy akompaniamencie fortepianowym Stefana Gąsienieca. Koncert pt. „Już nie zapomnisz mnie” odbędzie się 4 listopada 2017 roku o godzinie 19:00 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Żyrardowie, Plac Jana Pawła II nr 3.

PARTYZANT ZAGRA W KLUBIE KOLIBERWirtuoz gitary - pARTyzant, czyli Krzysztof Toczko – zagra w Klubie KOLIBER 11 listopada br. o godz. 19.00. To doświadczony muzyk, od 20 lat współpracujący z czołowymi artystami polskiej sceny. Grał m.in. z zespołem Dżem, jeszcze za czasów Ryśka Riedla. Obecnie współtworzy Zdrową Wodę i Paradox!. Ma za sobą wspólny występ na targach muzycznych "Music Messe" w 2008 roku we Frankfurcie ze światowym mistrzem gitary akustycznej - Tommy Emanuelem.

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

Grand Prix Gold juniorów.W dniach 14-15 października w Lubinie trwała rywalizacja w krajowym turnieju badmintona Grand Prix Gold juniorów, w którym triumfowała po raz kolejny żyrardowianka Ida Wiśniewska.

Kolejne dwa tytuły Mistrza Polski dla AdamaUtalentowany młody żyrardowianin Adam Wiśniewski dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium lipcowych Letnich Mistrzostwach Polski juniorów 14-letnich w pływaniu na dużym basenie (50 m) w Olsztynie.
Adam, reprezentując Stowarzyszenie Pływaków i Ratowników AQUA Żyrardów, zwyciężył na dystansie sprinterskim (50m) w stylu grzbietowym. Jako jedyny, zarówno w eliminacjach jak i w finale, pokonał ten dystans poniżej dwudziestu dziewięciu sekund (28.77).

-Poza tytułem Eryka Gąsińskiego i sukcesami młodych koszykarek „Trójki” wielkie uznanie zyskał również trener Robert Janiszewski. Szkolona pod jego okiem drużyna koszykarek kategorii U12 w sezonie 2016/2017nie przegrała ani jednego meczu.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2017/2018
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.00 -