2017 drugi semestr
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2017 drugi semestr /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Poniedziałek 25 Czerwca 2018
- Imieniny: Doroty, Łucji, Wilhelma
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
Karta dużej rodziny
Karta Seniora
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
Inwestorzy
Turyści
Fotogaleria
-
-
-
-
-
park_zieleń
gospodarowanie odpadami
obiekt Flash - resursa
obiekt Flash - resursa
Manufaktura Satyry 2018
resursa_strona
wifi
SIP
indr mazowsze
SM
wi fi
punkty adresowe
Transmisje obrad Rady Miasta Żyrardowa
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
10543320
-
- -
Gorący czas remontów

Sezon letni w pełni, część z nas jest już po urlopie, inni wyczekują upragnionego odpoczynku. Tymczasem w mieście tempo prac budowlanych i remontowych nie zwalnia ani na chwilę.  Czwartkowym przedpołudniem, 27 lipca br., Zastępca Prezydenta Lucjan Krzysztof Chrzanowski wraz z Prezesem PGM Mirosławem Urbanowskim odwiedził zakupiony przez Miasto budynek „Medyka” przy ul. Waryńskiego, by sprawdzić przebieg  trwających tam od kilku tygodni prac remontowo -adaptacyjnych. Zgodnie z planami, w zbliżającym się roku szkolnym odnowiona część budynku zostanie oddana na potrzeby m.in. podopiecznych Miejskiego Przedszkola nr 9, gdzie rozpoczęły się już prace renowacyjne.

Przypominamy, że Miastu udało się pozyskać dotacje na rewaloryzację prawego skrzydła jednego z najbardziej charakterystycznych budynków Żyrardowa. Ze względu na zaplanowane prace, część oddziałów mieszczącego się w Ochronce Miejskiego Przedszkola nr 9, musi zostać przeniesiona do budynku zastępczego.

Miejmy nadzieję, że zgodnie z zapewnieniami wykonawcy, budynek przy ul. Waryńskiego będzie gotowy na przyjęcie we wrześniu przedszkolaków, a dzieci poczują się w nowych salach tak samo dobrze, jak w murach poprzedniego przedszkola.  

Akt erekcyjny pod budowę komunalnego budynku mieszkalnego wmurowany

Przy ul. Waryńskiego 42 powstaje pierwszy od wielu lat komunalny budynek mieszkalny. Już za niespełna rok zostaną oddane do użytku nowe lokale dla 43 rodzin. Dziś miało miejsce wmurowanie aktu erekcyjnego we wznoszone mury budynku. Ta uroczysta chwila odbyła się w obecności Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosława Adama Orlińskiego, przedstawicieli Samorządu Miasta, Samorządu Mieszkańców tej dzielnicy oraz wykonawców inwestycji. Budowę poświęcił ks. Janusz Włodarczyk.   

- Z podziwem obserwuję jak dynamicznie zmienia się Żyrardów, m.in. za sprawą miejskich inwestycji właśnie - powiedział Mirosław Adam Orliński. - Gratuluję władzom miasta tej dynamiki i trafnych decyzji co do inwestycji.

Podpisy pod aktem erekcyjnym złożyli: Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński, Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa Marcin Rosiński oraz przedstawiciele Wykonawcy inwestycji - Sławomir Borkowski reprezentujacy firmę TEL-BUD - lidera konsorcjum i Zbigniew Hordyj właściciel firmy AMAT.  

Budowa kosztować będzie ok. 6 mln zł. Na realizację budynku Miasto pozyskało ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Oprócz budowy budynku, inwestycja obejmuje także utwardzenie terenu wokół i zagospodarowanie zielenią.

Upały w całej Polsce. Unikajmy słońca!

W najbliższych dniach najlepiej ograniczyć do minimum przebywanie na słońcu. Wszystkim, którzy jednak nie mogą pozwolić sobie na taki komfort, proponujemy ochłodzić się bardzo przyjemną mgiełką. Na Placu Jana Pawła II spółka PGK ustawiła kurtynę wodną. W kolejnych dniach zraszacze pojawią się jeszcze w dwóch innych lokalizacjach na terenie miasta.

Najważniejsze zasady, które pozwolą przetrwać upały

• ogranicz przebywanie w pełnym słońcu,
• pij dużo niegazowanej wody,
• jeśli nie musisz, nie wychodź z domu,
• noś nakrycie głowy,
• stosuj kremy z filtrem UV,
• unikaj wysiłku fizycznego,
• nie zostawiaj dzieci i zwierząt w zaparkowanym aucie,
• nie pij alkoholu, bo odwadnia organizm,
• w ciągu dnia zamknij i zasłoń okna,
• noś lekką i przewiewną odzież.

Nie bagatelizujmy objawów przegrzania organizmu takich, jak: dreszcze, suchość skóry, przyśpieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy. Wówczas najlepiej zadzwonić pod nr 112 lub 999!

Dzień otwarty w Mondi

Mondi Warszawa Sp. z o.o. z siedzibą w Mszczonowie zaprasza mieszkańców Żyrardowa i okolicy na „Dzień Otwarty w Mondi”. Organizatorzy pragną zaprezentować firmę jako atrakcyjne i sprzyjające rozwojowi kariery miejsce pracy. W tym celu dla gości przygotowano piknik połączony ze zwiedzaniem zakładu. Można będzie więc poznać proces produkcji, porozmawiać z pracownikami oraz skorzystać z porad rekrutacyjnych. Poza piknikiem z grilem i muzyką, na odwiedzających czekać będzie loteria z atrakcyjnymi nagrodami, w której nagrodą główną jest rower górski.

Szczegóły: www.karierabezpudla.pl

Wstęp i wszystkie atrakcje będą bezpłatne.

Ruszył nabór wniosków o 500+

Drodzy Rodzice! Pamiętajcie, że od 1 sierpnia ruszył nabór wniosków o świadczenie wychowawcze 500 + i fundusz alimentacyjny na nowy okres zasiłkowy od października 2017 roku do września 2018 roku. Wnioski przyjmowane są m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żyrardowie przy ul. Armii Krajowej 3 (nr tel. 46 855 31 26). Aby zachować ciągłość w otrzymywaniu świadczenia wychowawczego 500+, wniosek należy złożyć w sierpniu.

 Jeśli w tym miesiącu nie złożymy odpowiednich dokumentów, na pieniądze trzeba będzie poczekać dłużej. Jeżeli wniosek zostanie złożony miesiąc później, czyli we wrześniu, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata następuje najpóźniej do 30 listopada tego roku.

Analogicznie będzie w kolejnych miesiącach:

- w przypadku złożenia wniosku w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do dnia 31 grudnia 2017 roku,

- w przypadku złożenia wniosku w listopadzie, przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do dnia 31 stycznia 2018 roku

- w przypadku złożenia wniosku w miesiącach grudzień 2017 – styczeń 2018, przyznanie i wypłata świadczenia następuje najpóźniej do końca lutego 2018 roku.

- wnioski złożone od lutego będą rozpatrywane na bieżąco.

W podstawowych zasadach wypłaty świadczeń nic się nie zmieni. Nadal przysługuje ono na drugie i kolejne dziecko niezależnie od osiąganego dochodu. Środki wypłacane będą także na pierwsze dziecko, jeśli dochód w przeliczeniu na członka rodziny nie przekroczy 800 złotych lub 1200 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne.

Zmiany przyznawanych świadczeń 500+ będą dotyczyć tych rodzin, które otrzymują pieniądze na pierwsze albo jedyne dziecko.

*Jeśli pracownik rozwiąże umowę z pracodawcą, by po krótkim czasie zawrzeć nową – z mniejszą pensją, która będzie uprawniała do świadczenia 500+, straci prawo do zasiłku na pierwsze dziecko.

*Aby deklaracja o samotnym wychowywaniu dziecka została przyjęta, rodzic będzie musiał wystąpić do sądu o alimenty – tylko wtedy (i jeśli spełni kryterium dochodowe) otrzyma 500+ na pierwsze dziecko.

* Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą rozliczała się ryczałtem lub kartą podatkową oświadczy, że osiągnęła niski dochód i tak będzie brany pod uwagę dochód wskazany w obwieszczeniu Ministra właściwego do spraw rodziny.

Aby w kolejnym okresie zasiłkowym czyli od 1 października 2017 roku do września 2018 roku otrzymywać pieniądze z programu „Rodzina 500+”, wnioski muszą złożyć wszyscy ci, którzy już pobierają zasiłek, jak i Ci, którzy starają się o niego po raz pierwszy.

Wnioski o przyznanie świadczenia można składać:

- w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żyrardowie ul. Armii Krajowej 3 od poniedziałku do piątku w godz.8.00 – 16.00, w środy 8.00 – 18.00;

- za pomocą systemu teleinformatycznego https://wnioski.mpips.gov.pl;

- za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych;

- za pośrednictwem systemu informatycznego banków krajowych świadczących usługi drogą elektroniczną;

Formularz wniosku wraz z załącznikami można pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub osobiście w siedzibie MOPS w Żyrardowie.

Kolejne dofinansowanie z Ministerstwa Sportu

Miasto Żyrardów pozyskało ponad 220 tys. zł na remont sześciu szkolnych sal gimnastycznych. Inwestycja uzyskała dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Szkolnej Infrastruktury Sportowej.

Złożony w marcu br. wniosek przeszedł pomyślnie ocenę i został pozytywnie zaopiniowany. Pozyskane dofinansowanie  w  ramach  Programu pokryje 33%  wydatków kwalifikowanych  zadania, pozostała część będzie stanowiła wkład Miasta.

Wyremontowane zostaną sale gimnastyczne w sześciu szkołach. Zakres prac obejmuje: 
- ZSP nr 1 - remont parkietu, wymiana instalacji elektrycznej i oświetlenia, malowanie pomieszczenia sali gimnastycznej i zaplecza z naprawą tynków, wymiana stolarki drzwiowej w pomieszczeniach sali gimnastycznej i zaplecza, wymiana drabinek gimnastycznych, tablic do koszykówki, bramki do piłki ręcznej, szafki do przebierali i na sprzęt sportowy;
- ZSP nr 2 - wymiana oświetlenia i fragmentów instalacji elektrycznej, remont pomieszczeń zaplecza, wymiana fragmentów podłogi drewnianej pod trybunami, szafki do przebierali i na sprzęt sportowy;
-  ZSP nr 3 - remont parkietu, wymiana instalacji elektrycznej i oświetlenia, malowanie pomieszczenia sali gimnastycznej, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej w pomieszczeniach sali gimnastycznej i zaplecza, wymiana drabinek gimnastycznych;
-  ZSP nr 4 - wymiana oświetlenia, remont pomieszczeń zaplecza oraz malowanie pomieszczeń zaplecza i sali gimnastycznej, wymiana drabinek gimnastycznych, tablic do koszykówki, bramki do piłki ręcznej, szafki do przebierali i na sprzęt sportowy;
- ZSP nr 6 - wymiana podłogi w sali gimnastycznej, wymiana instalacji elektrycznej i oświetlenia, malowanie pomieszczenia sali gimnastycznej i zaplecza z naprawą tynków, wymiana drzwi w pomieszczeniach sali gimnastycznej, wymiana drabinek gimnastycznych, tablic do koszykówki, bramki do piłki ręcznej, szafki do przebierali i na sprzęt sportowy;
- ZSP nr 7 - remont posadzki z parkietu, wymiana oświetlenia, malowanie pomieszczenia sali gimnastycznej i zaplecza z naprawą tynków, wymiana drzwi w pomieszczeniach sali gimnastycznej i zaplecza, wymiana drabinek gimnastycznych, tablic do koszykówki, bramki do piłki ręcznej, szafki do przebierali i na sprzęt sportowy.

To kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. W roku ubiegłym, dzięki dofinansowaniu w wysokości 157 500,00zł, przebudowane zostało boisko przy Zespole Szkół Publicznych nr 2, natomiast w roku bieżącym Miasto Żyrardów pozyskało ponad 833 tys. zł na remont hali sportowej przy ul. Jodłowskiego. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy prac. 

Przetarg na rewaloryzację Kantoru

Rok 2017 przejdzie do historii Żyrardowa jako rok rozpoczęcia niezwykle ważnej i bardzo dużej, kosztownej inwestycji, polegającej na rewaloryzacji jednego z najpiękniejszych zabytkowych obiektów miasta, jakim jest Kantor – dawna siedziba dyrekcji żyrardowskiej fabryki. Zgodnie z koncepcją władz miasta, monumentalny budynek Kantoru, o wyjątkowych walorach architektonicznych, usytuowany w centrum miasta, ma wielki potencjał, by stać się nowoczesnym Centrum Obsługi Mieszkańców, zachowując jednocześnie swój unikalny, historyczny charakter. Prezydent Wojciech Jasiński właśnie ogłosił przetarg na rewaloryzację Kantoru.

Przedmiotem zamówienia jest rewaloryzacja Kantoru z adaptacją na siedzibę Urzędu Miasta i multimedialnej biblioteki publicznej. Na oferty Miasto czeka do 17 sierpnia br. do godz. 10.00.

W Kantorze, po jego rewaloryzacji, skupione zostaną wszystkie wydziały Urzędu Miasta, które aktualnie mieszczą się przy Placu Jana Pawła II nr 1 i przy ul. Mireckiego 56. Takie rozwiązanie wygodne będzie przede wszystkim dla klientów urzędu, jak również korzystne z punktu widzenia ekonomicznego i organizacyjnego.

Na parterze budynku powstanie Sala Ślubów, jakiej w naszym mieście z całą pewnością brakuje. Ze względu na reprezentacyjny charakter, ma ona służyć również jako sala obrad Rady Miasta, miejsce odbywania konferencji prasowych, spotkań z mieszkańcami lub może być udostępniana na warsztaty, wykłady czy spotkania dyskusyjne organizowane przez różne podmioty.

Usytuowane na pierwszym piętrze pomieszczenie dawnego kantorku, niezwykle ważne miejsce z punktu widzenia historycznego, w którym znajdują się dwa zabytkowe sejfy oraz komoda, przeznaczono na Izbę Pamięci.

Założeniem jest dostępność budynku dla mieszkańców miasta, także poza godzinami pracy urzędu. Na parterze wprowadzono więc funkcję biblioteki, w której znajdują się czytelnia z wypożyczalnią dla dorosłych, sala multimedialna z dostępem do Internetu oraz czytelnia z wypożyczalnią dla dzieci.

Przewiduje się, że realizacja inwestycji, z uwagi na szeroki zakres prac i ich specyfikę, potrwa dwa lata. 

Żyrardów oddał hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego

Tradycyjnie, 1 sierpnia, w godzinę ,,W", dźwiękiem syreny alarmowej rozpoczęła się w Żyrardowie uroczystość upamiętniająca rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zorganizowana przez Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego. Przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej zgromadziło się wielu mieszkańców, by oddać hołd bohaterom tego wielkiego zrywu niepodległościowego, a wśród nich byli m.in. żyrardowscy kombatanci, członkowie światowego związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko ,,Żaba” w Żyrardowie, władze samorządowe Miasta i Powiatu, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społecznych, partii politycznych, związków zawodowych, kibice ,,Legii Warszawa".

- Punktualnie o godz. 17.00 w całym kraju syreny alarmowe przypomniały o godzinie ,,W”, godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego. Zamarła cała Polska, by w chwilowej zadumie uczcić pamięć o Bohaterach tego krwawego, a zarazem niezwykle heroicznego zrywu wolnościowego. My żyrardowianie również jednoczymy się w tym pierwszym sierpniowym dniu… Pamiętamy… - mówił Prezydent Wojciech Jasiński - Te tragiczne karty naszej historii niech będą dla nas przestrogą. Budujmy patriotyzm poprzez wspólną pracę dla Ojczyzny i wzajemny szacunek, w duchu narodowej wspólnoty. To nasza powinność wobec wszystkich, którzy w imię wolności poświęcili swoje życie, wobec Bohaterów Powstania Warszawskiego, dla których dziś tutaj się spotykamy. Cześć ich pamięci!

Porucznik Ryszard Wiśniewsk, żyrardowski kombatant, reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko ,,Żaba” w Żyrardowie wspominał te dramatyczne dni Powstania Warszawskiego z perspektywy mieszkańców Żyrardowa.   

Uroczystość uświetnił występ Towarzystwa Śpiewaczego ,,Echo". Chór pod dyrekcją Samuela Świdurskiego , przy akompaniamencie Marka Wolniewicza, wykonał kilka pieśni powstańczych i patriotycznych. Po złożeniu przez delegacje kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, uczestnicy uroczystości przeszli do Kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Bohaterów Powstania Warszawskiego. Po nabożeństwie, na Placu Jana Pawła II odbył się okolicznościowy koncert w wykonaniu  Pauliny Kapłon-Talik i Błażeja Knopka. O zmierzchu, na plenerowym ekranie, wyświetlony został film ,,Miasto 44”.  

Pomagamy poszkodowanym w pożarze. Dołączcie!

W nocy 30/31 lipca wybuchł pożar w bloku przy ul. Kapitana Pałaca 43. Doszczętnie spaliło się mieszkanie na parterze. W wyniku pożaru ucierpiało też kilka rodzin mieszkających w sąsiedztwie. Wszyscy poszkodowani, choć każdy w innym stopniu, potrzebują naszego wsparcia. W pomoc zaangażowało się już wielu mieszkańców. Zachęcamy wszystkich ludzi – dołączcie, pomóżcie!    Każda forma pomocy jest wskazana. Pomyśl, jak ty możesz pomóc?

1. Możesz przekazać pieniądze.

Zbiórkę prowadzą:
Stowarzyszenie Przymierze dla Żyrardowa
nr konta 72 1240 3350 1111 0010 4830 0851
(z dopiskiem: Dla Pogorzelców)

Fundacja ,,Z miłości do dziecka”
nr konta: 58 1600 1462 1837 3199 4000 0001
(z dopiskiem: Dla Pogorzelców)

2. Możesz przekazać rzeczy potrzebne rodzinom poszkodowanym w pożarze takie, jak: materiały budowlane, wykończeniowe, środki czyszczące, sprzęt RTV i AGD, meble itp.

Punkty zbiórki:
- Muzeum Lniarstwa, ul. Dittricha 18, codziennie od poniedziałku do niedzieli, w godz. 10.00 - 15.00, nr tel. 793 134 703.
- Fundacja ,,Z miłości do dziecka", ul. Piaskowa 21/23, w poniedziałki i czwartki w godz. 17.00 - 20.00, nr tel. 501 416 319.

Będziemy wdzieczni za przekazywanie rzeczy nowych bądź w dobrym stanie. W przypadku rzeczy wielkogabarytowych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

3. Możesz też pomóc w pracach porządkowych i remontowych.  

Kontakt: nr tel. 793 134 703, 501 416 319.

Pielgrzymi z Żyrardowa w drodze do Częstochowy

W niedzielę, 6 sierpnia, dwie grupy żyrardowskich pątników wyruszyły w pielgrzymkę do Częstochowy. Wczesnym rankiem autokarami uczestnicy udali się na mszę św. do Łowicza skąd dalej podążą pieszo na Jasną górę. Na szlaku towarzyszyć im będą czapeczki i koszulki przekazane przez Miasto Żyrardów. Uczestnicy zapewniali, że wygodne buty i dobry humor jak zawsze mają ze sobą. Życzymy wytrwałości, sprzyjającej pogody i radosnej atmosfery w drodze.

Przetarg na zagospodarowanie eko-parku

Zgodnie z prezentowanym wcześniej harmonogramem prac zaplanowanych do realizacji w ramach dużego, unijnego projektu pn. „Poprawa jakości życia mieszkańców poprzez rozwój terenów zieleni w mieście Żyrardowie”, Miasto ogłosiło przetarg na pierwsze zadanie, które rozpocznie się jeszcze w tym roku, czyli zagospodarowanie terenu eko-parku przy ul. Nietrzebki. Jeśli przetarg zakończy się pomyślnie, wykonawcę prac poznamy we wrześniu. Na oferty Miasto czeka do 29 sierpnia.     

Projekt „Poprawa jakości życia mieszkańców poprzez rozwój terenów zieleni w mieście Żyrardowie” ma na celu odnowienie i zagospodarowanie niemal wszystkich miejskich terenów zieleni o łącznej powierzchni aż 22,43 ha. Ostatnie prace zakończą się w roku 2020.       Wartość projektu kształtuje się na poziomie ponad 15 mln zł. Miasto pozyskało na jego realizację ponad 13 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, w ramach działania 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego”.

Eko-park jest jednym z największych terenów przewidzianych w projekcie do zagospodarowania - jego powierzchnia to 36 020 m2 i - co najważniejsze - zaplanowano tu najszerszy zakres prac. Prace powinny rozpocząć się jesienią, a zakończyć II kwartale 2018 roku.

Projekt zagospodarowania eko-parku przewiduje podział terenu na kilka stref. Obok istniejącego ,,Podwórka Nivea” i ,,bazy treningowej małych astronautów”, które stanowią ofertę dla najmłodszych, powstanie strefa dla starszych dzieci, gdzie wybudowany zostanie plac zabaw wyposażony w takie atrakcje, jak: zjeżdżalnia linowa, ścianki wspinaczkowe, linarium, huśtawki, równoważnie, tor łyżworolkowy, minigolf czy ścieżka muzyczna. Ponadto planowane jest wybudowanie boisk wielofunkcyjnych oraz zagospodarowanie istniejącej górki, gdzie powstaną przejścia rurowe, zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa i punkt widokowy. Z kolei w strefie aktywnego wypoczynku dla młodzieży i starszych osób, obok istniejących urządzeń do treningu siłowego zwanego street workout, pojawią się klasyczne urządzenia siłowni zewnętrznej. Ale to jeszcze nie wszystko. Zagospodarowany teren eko-parku będzie też miejscem atrakcyjnym dla seniorów. W strefie przeznaczonej dla starszych mieszkańców pojawią się stoły do gier m.in. w tenisa stołowego szachy, warcaby czy piłkarzyki. Projekt przewiduje też strefę odpoczynku, gdzie będzie można rozpalić ognisko bądź grilla. Tu pojawią się ławki i wiaty grillowe. W pobliżu tego miejsca planowane jest wybudowanie budynku sanitarnego. Ponadto zaprojektowane zostały drogi rowerowe, alejki dla pieszych, ławki oraz stojaki na rowery. Roślinność eko-parku wzbogacona zostanie o nowe nasadzenia drzew i krzewów. Z nowych drzew pojawią się takie gatunki jak: klon purpurowy, głóg dwuszyjkowy, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, jarząb zwyczajny. Cały teren będzie ogrodzony, oświetlony i monitorowany, a w przyszłości powstaną parkingi.

W tym roku planowane jest jeszcze przystąpienie do drugiego zadania w ramach projektu – to zagospodarowanie Starego Parku przy ul. Żeromskiego oraz terenów zieleni na placu osiedlowym przy ul. Wittenberga wraz z pasem zieleni przy ul. Wittenberga i ul. Sikorskiego oraz skweru na rozwidleniu ul. Żeromskiego i ul. Limanowskiego.

Teren przeznaczony do zagospodarowania

Częśc terenu eko-parku zagospodarowana placem zabaw i urządzeniami street workaut

9 sierpnia 1830 r. – dniem narodzin osady zwanej Żyrardowem

187 lat temu, 9 sierpnia 1830 r. – spisano akt notarialny zawiązania spółki ,,Karol Scholtz i Współka” celem rozwijania mechanicznego przędzenia lnu na maszynach według wynalazku Filipa de Girarda.

Do spółki weszli: Tomasz, Jan i Henryk Łubieńscy – właściciele dóbr w Rudzie Guzowskiej, gdzie zaplanowano budowę żyrardowskiej fabryki, Józef Lubowidzki – wiceprezes Banku Polskiego i Karol Scholtz – radca handlowy Banku.

Biorąc pod uwagę fakt, że Henryk Łubieński był jednocześnie dyrektorem Banku Polskiego, oznacza to jednoznacznie, że kierownictwo Banku zaangażowane było w finansowanie i realizację Fabryki Wyrobów Lnianych w Żyrardowie, nazywanym wówczas Girardowem, od nazwiska Filipa de Girarda, który został dyrektorem technicznym fabryki.

Spółka miała reprezentować przedsiębiorstwo zajmujące się przędzeniem lnu na maszynach wynalazku Filipa de Girarda, wyrabianiem z przędzy płótna i innych wyrobów lnianych oraz prowadzić sprzedaż własnych wyrobów.

Spółka zawiązana została na 20 lat. Tymczasową siedzibę miała na warszawskim Marymoncie, gdzie wcześniej, w 1828 r. powstała fabryka dla celów eksperymentalnych. Zasadniczym jednak celem była żyrardowska fabryka, której budowa ruszyła jeszcze przed spisaniem aktu notarialnego, czyli na początku 1830 roku. Przystąpiono wówczas do budowy przędzalni mechanicznej i tkalni ręcznej. W tym samym czasie szła produkcja eksperymentalna na Marymoncie, którą kierował Filip de Girard.

Prace przy budowie żyrardowskiej fabryki przerwał wybuch powstania listopadowego. Stanęła również produkcja w fabryce na Marymoncie, którą zamieniono w fabrykę broni, a sam Filip de Girard uczestniczył w powstaniu.  

W 1832 prace ruszyły na nowo. Produkcja w żyrardowskiej fabryce ruszyła 24 lipca 1833 r. i tę datę uznaje się za datę powstania Fabryki Wyrobów Lnianych w Żyrardowie, a datę 3 sierpnia 1830 r. – za dzień narodzin osady zwanej Żyrardowem. 

Powstał jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów przemysłowych w naszym kraju, a nawet w Europie Środkowej, zaplanowany przez wybitnego wynalazcę, Filipa de
Girarda, zrealizowany pod jego bezpośrednim nadzorem, w oparciu o najnowocześniejszą technologię produkcji.  

Źródło: ,,Żyrardów 1929 - 1945” pod red. Ireny Pietrzak Pawłowskiej.

Kopia aktu notarialnego zawiązania spółki ,,Karol Scholtz i Współka” wyeksponowana jest w żyrardowskiej Kręgielni na wystawie ,,Żyrardów – miasto tkaczy i wizjonerów”. Oryginał znajduje się w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy.  

 • Kopia aktu notarialnego znajduje się w Kręgielni na wystawie Żyrardów - miasto tkaczy i wizjonerów. Oryginał znajduje się w Archimum Państwowym m.st. Warszawy.
 • podpisy założycieli spółki
 • Pierwsza strona aktu
 • Ostatnia strona aktu
 • Prototyp mechanicznej przędzarki lnu projektu Filipa de Girarda, znajduje się w Musée des Arts et Métiers w Paryżu.
Przed nami kolejne inwestycje drogowe

W czasie kiedy zakończyła się budowa fragmentów ulic Konopnickiej i Krótkiej, a ulice Bohaterów Warszawy, Bema i Chmielna są w trakcie realizacji, w Urzędzie Miasta   właśnie zakończyły się postępowania przetargowe na kolejne inwestycje drogowe. Oznacza to, że niebawem rozpocznie się przebudowa ul. Żeromskiego i ul. Mazowieckiej.

Wyłonionym w przetargu wykonawcą przebudowy ul. Żeromskiego jest konsorcjum firm Eureka (lider) i Jarpol S.A (partner). Zakres zaplanowanych prac obejmuje przebudowę jezdni, budowę zatok postojowych, przebudowę części chodnikowej oraz wykonanie ciągu pieszo-rowerowego, chodnika i ścieżki rowerowej. Część robót takich, jak przebudowa jezdni, budowa zatok postojowych i przebudowa części chodnikowej, wykonanych zostanie w ramach współpracy z Powiatem Żyrardowskim. Ten zakres prac kosztować będzie 2 567 152,88 zł

Natomiast zadanie polegające na budowie ciągu pieszo-rowerowego, chodnika i ścieżki rowerowej, podobnie jak ścieżka rowerowa w ul. Bohaterów Warszawy, jest częścią projektu współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 pn. „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo - zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych - Etap I”. Wartość prac wyniesie 1 673 932,04 zł.

Harmonogram prac przewiduje wykonanie określonych zadań w następujących terminach:
1. odcinek od ul. Limanowskiego do ul. Ks. Wittenberga (ze skrzyżowaniem): do 17 listopada 2017 r.;
2. odcinek od ul. Ks. Wittenberga do ul. Piastowskiej: do 10 maja 2018 r.;
3. odcinek od ul. Piastowskiej do ul. Mokrej:
- wykonanie ciągu pieszo-rowerowego i ścieżki rowerowej: do 30 maja 2018 r.
- przebudowa jezdni: do 16 lipca 2018 r.

Z kolei wykonawcą przebudowy ul. Mazowieckiej będzie konsorcjum firm Drogomex z Pruszkowa i Eld-Mar Roboty Drogowe z Żyrardowa. Prace w tej ulicy będą obejmowały odcinek od ul. Kasprowicza do istniejącego utwardzenia. W ramach przebudowy powstanie jezdnia o nawierzchni z betonu asfaltowego wraz z chodnikiem i zatokami postojowymi. Zostaną ujednolicone nawierzchnie zjazdów na posesje. Zaplanowano również odprowadzanie wód deszczowych do istniejącej już kanalizacji deszczowej. Po wykonaniu robót budowlanych zostaną wykonane zieleńce. Zadanie to kosztować będzie Miasto 734 000,00 zł. Inwestycja powinna zakończyć się do końca października tego roku.

 • ul. Żeromskiego
 • ul. Mazowiecka
Żyrardów coraz lepiej oświetlony

O potrzebie oświetlania kolejnych miejskich ulic świadczą chociażby inicjatywy lokalne, wśród których zdecydowana większość, zarówno w ubiegłym roku, jak i w bieżącym, dotyczy właśnie oświetlenia ulic. Aktualnie w Urzędzie Miasta trwa postępowanie przetargowe na budowę oświetlenia w ośmiu ulicach, z których sześć zgłosili mieszkańcy właśnie w ramach inicjatyw lokalnych.

Przedmiotem zamówienia jest budowa oświetlenia ulicznego w podziale na cztery zadania:
- w ulicach Brzechwy, Różanej oraz Wypoczynkowej (w obrębie ulic Świerkowa - Żeromskiego) w ramach inicjatyw lokalnych,
- w ul. Ciepłej w ramach inicjatyw lokalnych,
- w ul. Batalionów Chłopskich i ul. Holca w ramach inicjatyw lokalnych,
- w ulicach Spółdzielczej i Werbickiego.       

Termin zakończenia inwestycji, ujęty w ogłoszeniu o przetargu, to 24 listopada br.

Oferty można składać do 18 sierpnia.

Przypomnijmy, że ubiegłym roku z 16 zgłoszonych inicjatyw, 8 dotyczyło budowy i rozbudowy oświetlenia ulic. W tym roku spośród 28 zgłoszonych inicjatyw tylko pięć nie dotyczy oświetlenia ulicznego.

 • Budowa oświetlenia ulicy w ramach ubiegłorocznych inicjatyw lokalnych
Czysta żyrardowska woda z kranu: pyszna, zdrowa i tania!

W środku lata, PGK Żyrardów rozpoczęło kampanię edukacyjną, zachęcającą mieszkańców do picia wody bezpośrednio z kranu. Spółka, która wybudowała ponad 110 km sieci wodociągowych, posiada pełne zaplecze techniczne gwarantujące dostarczanie do domostw wody najwyższej jakości. Najcenniejszy zasób posiadany przez Miasto Żyrardów, ujęcie wody podziemnej „Sokule”, jest dumą miasta i gwarantuje wodę najwyższej jakości. 

Woda z żyrardowskich wodociągów swoim składem i smakiem dorównuje wodzie źródlanej i mineralnej. Jest dostępna w naszych kranach przez całą dobę a jej niezwykle istotną zaletą jest także cena. Czysta żyrardowska woda z kranu jest bowiem kilkukrotnie tańsza od znanych nam z półek sklepowych, wód butelkowanych. 

Do picia żyrardowskiej wody zachęcają między innymi: Prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński oraz Prezes PGK Żyrardów Hanna Bieżuńska.

Zdrowie z głębi ziemi!

Woda ze źródła Sokule do naszych kranów odbywa trzyetapową podróż i każdy z tych etapów wpływa na jakość i smak wody. Wydobycie z wód głębinowych, czyli ze środka ziemi gwarantuje doskonałej jakości wodę. Dostęp do czystej żyrardowskiej wody z kranu na terenie Żyrardowa ma 100% mieszkańców. Zawdzięczamy to ogromnym inwestycjom, które pozwoliły zbudować system wodociągów.

Woda ta spełnia wszystkie wymagania mikrobiologiczne, organoleptyczne i fizykochemiczne a zasoby wodne Żyrardowa są objęte pełną ochronę na obszarze o powierzchni 670 ha.

Więcej na stronie: www.pgk.zyrardow.pl

Żyrardów upamiętnił bohaterów Bitwy Warszawskiej

Na terenie żyrardowskiego cmentarza, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w dniu 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterów jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata, stoczonej na przedpolach Warszawy w sierpniowe dni roku 1920. 

W 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej hołd poległym żołnierzom Wojska Polskiego złożyli żyrardowscy kombatanci, przedstawiciele władz miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji społecznych, zawodowych, partii politycznych, harcerze i zuchy Hufca ZHP Żyrardów oraz wielu innych mieszkańców.  

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu polskiego, po którym – na znak pokoju – wzbiły się do nieba gołębie wypuszczone przez żyrardowski Klub Hodowców Gołębi Pocztowych.

Modlitwę za zmarłych bohaterów walk niepodległościowych poprowadził ks. Adam Bednarczyk, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia.

Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa Dariusz Kaczanowski w okolicznościowym przemówieniu podkreślił znaczenie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która zatrzymała nawałę bolszewicką nie tylko na Polskę, ale i na Europę.

  - Powinnością nas wszystkich jest pielęgnować pamięć o bohaterach narodowych i przekazywać chlubne karty historii Polski kolejnym pokoleniom, bo sierpniowy cud nad Wisłą był możliwy tylko dlatego, że Polacy potrafili się zjednoczyć i zmobilizować w imię nadrzędnych, polskich interesów – mówił Dariusz Kaczanowski. – To miłość do Ojczyzny jest cnotą, która pozwala dokonywać rzeczy wielkich i powinna być dla nas drogowskazem.

Z kolei o powinności usuwania symboli komunistycznego reżimu wciąż istniejących w  przestrzeni naszego miasta mówił Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa Marcin Rosiński: - Nie możemy być obojętni wobec tego zjawiska, tak jak nie byli obojętni polscy żołnierze, którzy 97 lat temu zatrzymali pod Warszawą bolszewicką rewolucję.  

Po złożeniu przez delegacje kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, gdzie odprawiona została masz św. w intencji Ojczyzny. 

Coraz bliżej remontu ul. Żeromskiego

W czwartek, 17 sierpnia br., w Urzędzie Miasta została podpisana umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą przebudowy ul. Żeromskiego. Oznacza to, że niebawem na pierwszym remontowanym odcinku od ul. Limanowskiego do ul. Ks. Wittenberga zobaczymy pracującą ekipę konsorcjum firm Eureka (lider) i Jarpol S.A (partner).

Jak informowaliśmy wcześniej, zakres zaplanowanych prac obejmie przebudowę jezdni, budowę zatok postojowych, przebudowę części chodnikowej oraz wykonanie ciągu pieszo-rowerowego, chodnika i ścieżki rowerowej. Część robót wykonanych zostanie w ramach współpracy z Powiatem Żyrardowskim. Koszt prac pierwszego etapu wyniesie 2 567 152,88 zł.

Wartość kolejnego zadania polegającego na budowie ciągu pieszo-rowerowego, chodnika i ścieżki rowerowej to 1 673 932,04 zł. To zadanie jest jednocześnie częścią projektu współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 pn. „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo - zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych - Etap I”.

Zgodnie z harmonogramem, 17 listopada br. powinny zostać zakończone prace w ul. Żeromskiego na odcinku od ul. Limanowskiego do ul. Ks. Wittenberga.

Wakacje w Świetlicy TPD

Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Ks. Brzóski 9 przez cały okres wakacji tętni życiem. Tak jak w roku szkolnym bogata oferta zajęć przyciąga dzieci zarówno w wieku szkolnym, jak i przedszkolnym. Placówka w okresie wakacyjnym planowała objąć opieką ok. 25 dzieci, jednak frekwencja miło zaskoczyła prowadzących, gdyż podwoiła się liczba uczestników. Działalność Świetlicy TPD w Żyrardowie wspierają Prezydent Miasta Żyrardowa, Starosta Powiatu Żyrardowskiego oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie.

Opiekunowie nastawieni są na twórcze i kreatywne prowadzenie zajęć. Są to między innymi zajęcia małego odkrywcy, trening rozwoju kreatywności, zajęcia teatralne z elementami Dramy, Arteterapia, zajęcia rekreacyjno - sportowe.

Urozmaiceniem zajęć stacjonarnych są wycieczki. W pierwszej połowie sierpnia dzieci uczęszczające do świetlicy wyjechały ciuchcią turystyczną do pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego w Łubnie, gdzie przez cały dzień bawiły się na świeżym powietrzu, korzystając z rozległego terenu zabaw oraz boisk do gry w koszykówkę i piłkę nożną. Już samo obcowanie wśród zwierząt dawało dzieciom wiele frajdy. Jednak największą atrakcją okazały się zjazdy na tyrolce. Zabawa na łonie natury zwieńczona została oczywiście ogniskiem z kiełbaskami. Wycieczka, choć jednodniowa wywołała ogrom uśmiechów na twarzach dzieci.

Kolejną wyjazdową propozycją Świetlicy TPD była trzydniowa wycieczka nad morze. Dzieci zwiedziły zamek w Malborku, Hel i Sopot. Dla wielu z nich była to jedyna możliwość wakacyjnego spotkania z Bałtykiem.  

Nowy Rzecznik Prasowy w Urzędzie Miasta

Od poniedziałku, 21 sierpnia, pracę na stanowisku Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Żyrardowa rozpoczęła Joanna Zaniewicz.

Joanna Zaniewicz jest humanistką, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistką Public Relations.

Do zadań Pani Rzecznik należeć będzie szeroko pojęta współpraca z mediami, w tym  opracowywanie publikowanych w lokalnej prasie cotygodniowych serwisów informacyjnych, poświęconych funkcjonowaniu Samorządu Miasta, a także przekazywanie bieżących informacji na temat pracy Prezydenta i Urzędu Miasta. W zakresie obowiązków rzecznika prasowego jest także aktualizacja portalu Miasta Żyrardowa oraz obsługa spotkań Prezydenta z przedstawicielami mediów, organizacji społecznych i mieszkańcami.

Joanna Zaniewicz posiada 18-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte zarówno w sektorze prywatnym, jak i w administracji publicznej.

Szkoła bliżej nauki z Centrum Nauki Kopernik

Już we wrześniu w czterech miejskich placówkach oświatowych Centrum Nauki Kopernik rozpocznie realizację projektu pn. „Szkoła bliżej nauki”, w ramach którego zostaną stworzone warunki dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu.

Żyrardów jest jednym z siedmiu miast z terenu Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, w których Centrum Nauki Kopernik realizować będzie projekt ,,Szkoła bliżej nauki”. Działania edukacyjne prowadzone będą również w Otwocku, Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Kobyłkce, Lesznowoli i Starych Babicach. W sumie z oferty Centrum Nauki Kopernik skorzysta 1900 uczniów i 164 nauczycieli z 38 szkół podstawowych i gimnazjów. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WM 2014-2020 w wysokości 4,7 mln zł. Całkowita wartość projektu to ponad 4,9 mln zł.

Na terenie Miasta Żyrardowa udział w projekcie wezmą: Szkoła Podstawowa Nr 6 i nr 7 oraz Publiczne Gimnazjum Nr 1 oraz Nr 4. Placówki te wyposażone zostaną w zestawy edukacyjne i narzędzia do nauczania przedmiotów przyrodniczych, co pozwoli na realizację działań edukacyjno-badawczych.

Projekt adresowany jest do uczniów, którzy uzyskują najsłabsze wyniki edukacyjne. Zajęcia ukierunkowane będą na rozwijanie kompetencji przyrodniczych i informatycznych, a także kreatywności i umiejętności pracy zespołowej.

Nauka oparta na metodzie eksperymentu jest nie tylko nowoczesna, przyjazna dzieciom, ale i efektywna. Aby ułatwić uczniom przyswajanie trudnych zagadnień, najlepiej jest poeksperymentować. Zajęcia edukacyjne i wystawy w Centrum Nauki Kopernik mają wzbudzić w uczniach chęć poznawania świata. Uczestnicy wezmą także udział w zajęciach terenowych i projektach edukacyjno-badawczych. Z kolei zajęcia dodatkowe w szkołach prowadzone będą z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi dydaktycznych do nauczania przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz informatycznych zestawów edukacyjnych. Do placówek trafią m.in. przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik zestawy edukacyjne „WODA” zawierające scenariusze, materiały i sprzęt, które pomogą zrozumieć uczniom prawa, jakimi rządzą się otaczające nas rzeczy i zjawiska.

Dodatkowo nauczyciele przyrody, geografii, fizyki, chemii, biologii, matematyki czy informatyki wezmą udział w warsztatach edukacyjnych. Podczas zajęć poznają oni techniki i narzędzia wspierające rozwój kreatywności oraz twórcze myślenie uczniów. Zdobędą także umiejętności w zakresie prowadzenia pracy w grupach, tworzenia narzędzi edukacyjnych czy realizacji projektów badawczych.

Realizacja projektu ,,Szkoła bliżej nauki” zakończy się 31 lipca 2019 roku.

W kamienicy przy ul. Chopina 15 powstaną mieszkania socjalne

Przy współpracy z miejską spółką PGM Miasto pozyskało z Banku Gospodarstwa Krajowego dofinansowanie w wysokości ponad 730 tys. zł z przeznaczeniem na remont i rozbudowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Chopina 15. To pierwszy i ważny krok w kierunku zmiany wizerunku tej dzielnicy Żyrardowa, która przez wiele ostatnich lat pomijana była w planach inwestycyjnych miejskiego samorządu.

Kamienica przy ul. Chopina 15 wpisana jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Jak podkreśla Maria Badeńska-Stapp, Miejski Konserwator Zabytków, budynek, wspólnie z zabudową sąsiedzką, posiada duże wartości architektoniczne oraz urbanistyczne i świadczy o wysokiej kulturze budowniczej w Żyrardowie przełomu XIX i XX wieku.

Remont budynku, połączony z jego nadbudową, pozwoli wygospodarować 20 mieszkań socjalnych o powierzchni od 21 do 36 m kw. Lokale wyposażone będą w łazienki oraz kuchnie lub aneksy kuchenne, a sama kamienica przyłączona zostanie do miejskiej sieci cieplnej oraz wodno-kanalizacyjnej. Projekt przewiduje również odnowienie elewacji budynku przy zachowaniu jego najwartościowszych pod względem konserwatorskim elementów.

Kwota przyznanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansowania to 735 478,57 zł.  Całkowita wartość planowanej inwestycji będzie możliwa do określenia po zakończeniu postępowania przetargowego na realizację tego zadania.

Przygotowania do wielkiego jubileuszu stu lat Niepodległości

W 2018 roku obchodzić będziemy STULECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI! Pierwsze pomysły na celebrowanie tej rocznicy w Żyrardowie powstały jeszcze przed wakacjami. Okres urlopowy nieco spowolnił prace, ale od dziś ruszamy pełną parą, włączając się w ogólnopolski, wieloletni Program ,,Niepodległa”. Jednocześnie z Wami – Drodzy Mieszkańcy – pragniemy zbudować kreatywny zespół, który zaangażuje się w przygotowania do tego wyjątkowego jubileuszu.  

Jesteśmy już w kontakcie z Biurem Programu „Niepodległa”, z Instytutem Adama Mickiewicza, Departamentem Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury. W najbliższym czasie przedstawimy dalsze działania w zakresie przygotowań do obchodów jubileuszowych. Teraz czekamy na najważniejsze sugestie, dobre pomysły i zaangażowanie z Waszej strony.

Na adres: niepodlegla1918@zyrardow.pl zgłaszajcie swoje pomysły na eventy małe i duże, spotkania, konferencje, wystawy, konkursy. Wspierajcie nasze działania, bo rocznica jest WIELKA!

Zabacz także profil Programu ,,Niepodległa" na Facebooku:
https://www.facebook.com/niepodlegla1918/?fref=ts

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

W imieniu Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego serdecznie zapraszamy do udziału w miejskich obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się w dniu 1 września, na terenie żyrardowskiego cmentarza. Uroczystości rozpoczną o godz. 12.00 mszą polową w intencji Ojczyzny, która tradycyjnie odprawiona zostanie przed kaplicą cmentarną, w oprawie muzycznej Towarzystwa Śpiewaczego ,,Echo".      

Dalsza część uroczystości odbędzie sie przy Pomniku Żołnierzy Września, na terenie cmentarza. W programie m.in. modlitwa, okolicznościowe wystapienie Prezydenta Miasta Żyrardowa oraz złożenie kwiatów przy pomniku w hołdzie żołnierzom poległym w II wojnie światowej. 

Serdecznie zapraszamy!

Odpracuj swój dług

Realizując zalecenia Prezydenta Żyrardowa, Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej zainicjowało pilotażowy program spłaty zadłużenia najemców lokali komunalnych.

Przed przystąpieniem do odpracowania zaległości czynszowych osoby uczestniczące w programie, zostały objęte ubezpieczeniem od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, a kierownictwo Targowiska Miejskiego przeprowadziło odpowiedni instruktarz w zakresie BHP.

Uczestnicy programu wykonują prace gospodarcze i porządkowe na terenie Targowiska Miejskiego oraz w jego najbliższym otoczeniu.

Priorytetem jest sprzątanie terenów przyległych do Targowiska.

Osoby biorące udział w pilotażu programu, w dniach od 12 do 20 sierpnia odpracowały 114  godzin.

O wdrożenie pilotażowego programu wnioskował m.in. Radny Rady Miasta Żyrardowa, Robert Rybicki. Pozytywnie zaopiniowała program Komisja Mieszkaniowa Rady Miasta.   

Szczegółowych informacji udziela spółka PGM Żyrardów (tel. 46 858 10 00).

Drodzy Rodzice

Uprzejmie informujemy, że zajęcia w miejskich przedszkolach rozpoczynają się w dniu 1 września 2017 r. (piątek). Godziny pracy poszczególnych miejskich przedszkoli zamieszczone są na stronach internetowych tych jednostek oświatowych.

Szkoły i przedszkola przygotowane do nowego roku szkolnego

Przez cały okres wakacji w miejskich placówkach oświatowych trwały prace remontowe, by we wrześniu powitać dzieci i młodzież szkolną w odnowionych i doposażonych szkołach i przedszkolach.  

Największe przedsięwzięcie, do którego można zaliczyć proces adaptacyjny budynku oraz przystosowanie sal przedszkolnych, co pozwoli na przyjęcie 6 grup przedszkolaków, jest realizowane przy ul. Waryńskiego 1. Polega ono na przystosowaniu sal szkolnych do sal dla oddziałów przedszkolnych. Zostały one pomalowane; wymieniono lub uzupełniono powierzchnię podłóg, by rozmieścić na nich wykładziny, dywany oraz wstawić meble. W łazienkach wymieniono urządzenia sanitarne oraz zamontowano brodziki. Zgodnie z wymaganiami ppoż. zostały wymienione drzwi na przeciwpożarowe oraz zamontowano okna oddymiające klatkę schodową. Korytarze i schody zabezpieczono siatką. Poza pracami modernizacyjnymi nastąpiła instalacja urządzeń kuchennych umożliwiających rozdzielanie posiłków przywożonych z głównego budynku Miejskiego Przedszkola Nr 9 zlokalizowanego przy pl. Jana Pawła II nr 6. Zostały również przystosowane szatnie dla przedszkolaków oraz pomieszczenia administracyjne dla kadry pedagogicznej i pracowników obsługi. Przy budynku ul. Waryńskiego 1 wydzielono teren na plac zabaw, wokół którego niezbędne jest zamontowanie nowego ogrodzenia. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Oprócz prac adaptacyjnych, dostosowano i doposażono kuchnię do warunków przedszkola. Zakupiono lodówkę, zmywarkę, a także zastawę stołową oraz szafki na naczynia kuchenne. Dokładne wyliczenie kosztów nastąpi po zakończeniu prac remontowych.

W znacznym zakresie przeprowadzono też remonty i uzupełnienie wyposażenia w Miejskim Integracyjnym Przedszkolu Nr 10 w Żyrardowie. Polegały one na demontażu komina wentylacyjnego oraz jego wymienieniu na nowy z cegły klinkierowej. Poza tym przeprowadzono prace związane z wymianą stolarki okiennej z drewnianej na PCV.  Zakupiono również zmywarkę kapturową w ramach wyposażenia kuchni oraz piec konwekcyjno-parowy. Naprawiono schody zewnętrzne oraz wykładzinę tarasu frontowego, a także kostkę brukową przy wejściu do Przedszkola.  

W Miejskim Przedszkolu Nr 8 odbyła się wymiana elewacji drewnianej zewnętrznej. Dodatkowo wymieniono 3 drzwi, rynny i kominy wentylacyjne. Odnowiono sale, korytarze i łazienki. Jeszcze przed wakacjami wykonano remont dachu.  

W Miejskim Przedszkolu Nr 2 wykonano częściową naprawę dachu. Poza tym odnowiono pomieszczenia kuchenne oraz korytarz we własnym zakresie. Podobnie w Miejskim Przedszkolu Nr 5 odbyło się malowanie sal, a także naprawa zjeżdżalni oraz mostku na placu zabaw.

W Miejskim Przedszkolu Nr 6 im. Krasnala Hałabały trwają przygotowania do przyjęcia dodatkowego oddziału przedszkolnego, co wiąże się z zakupem mebli oraz wyposażenia: dywanu, mebli do szatni i sali, zabawek oraz z uzupełnieniem zastawy kuchennej. Pomalowano także hol główny, salę oraz dokonano częściowej naprawy dachu budynku przedszkolnego.  

W Szkole Podstawowej Nr 1 odbył się remont pomieszczeń kuchennych i wyposażenia. Ponadto pomalowane zostały sale, pomieszczenie gospodarcze oraz korytarze.

W Szkole Podstawowej Nr 2 doposażono sale informatyczne w komputery i monitory.  Przebudowa boiska szkolnego odbywała się w 2016 r., dlatego skupiono się na doinwestowaniu sal.

W Szkole Podstawowej Nr 3 odbyło się malowanie sal lekcyjnych, pomieszczeń dla pracowników, korytarzy, sanitariatów oraz remont pomieszczeń do zajęć terapeutycznych dla uczniów najmłodszych.

W Szkole Podstawowej Nr 4 pomalowano korytarze szkolne, naprawiono sanitariaty, odnowiono ławki na terenie wokół szkoły, pomalowano też elementy drewniane urządzeń na  placu zabaw. Ponadto wymienione zostało oświetlenie w salach lekcyjnych oraz na korytarzach.

W Szkole Podstawowej Nr 6 wymieniono podłogi w dwóch salach lekcyjnych, odmalowano 2 sale lekcyjne i hol wejściowy.

W Szkole Podstawowej Nr 7 wykonano remont 2 sal lekcyjnych, gabinetu wicedyrektorów, odnowiono korytarz na parterze budynku, doświetlono pomieszczenia strychu.

W Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie wykonano malowanie sal, odnowiono bramę wejściową, wymieniono klamki do drzwi.

Teraz pozostaje już tylko oczekiwanie na pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym 2017/2018.     

 

W czwartek zbiera się Rada Miasta Żyrardowa

Po wakacyjnej przerwie do cyklicznych posiedzeń i systematycznej pracy wraca Rada Miasta Żyrardowa. Najbliższą sesję zaplanowano na czwartek, 31 sierpnia.  Początek obrad  o godz. 12.00, w sali balowej Resursy.

W porządku obrad znajdą się m.in. dwa projekty uchwał odnoszących się do gospodarki finansowej Miasta. Pierwszy dotyczy korekty Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Żyrardowa na lata 2017-2026, zaś drugi – zmian w tegorocznym budżecie.

Radni wypowiedzą się również w sprawie zamiaru zawarcia umowy partnerskiej  między Miastem Żyrardów a Miastem st. Warszawa, dotyczącej realizacji projektu pn. „Budowa i wdrożenie zintegrowanego systemu wsparcia usług opiekuńczych opartego na narzędziach TIK na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (E-Opieka)” w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, zgłoszonego do współfinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia osób korzystających z usług opiekuńczych świadczonych przez samorządy gminne WOF poprzez budowę i wdrożenie systemu wsparcia tych usług, opartego na narzędziach technologii informacyjno-komunikacyjnych. Projekt służyć ma również podniesieniu efektywności świadczonych usług opiekuńczych, ułatwiając m.in. zarządzanie nimi i oraz ich monitorowanie.

W związku ze zbliżającym się ustawowym terminem wykonania tzw. Ustawy dekomunizacyjnej, na najbliższej sesji Rada Miasta Żyrardowa odniesie się również do rekomendacji przedstawionych przez Zespół ds. Upamiętniania Historii Miasta Żyrardowa w zakresie zmiany nazw żyrardowskich ulic, wynikających z realizacji zapisów ustawy.

Szczegółowy program sesji oraz projekty uchwał, które będą przedmiotem obrad Rady Miasta Żyrardowa znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej.

Pomoc materialna dla uczniów

Stypendium szkolne oraz rządowy program „Wyprawka szkolna”, to dwie podstawowe formy pomocy finansowej adresowanej do uczniów, które służyć mają wyrównywaniu szans edukacyjnych.

STYPENDIUM SZKOLNE

Warunkiem przyznania stypendium szkolnego jest kryterium dochodowe. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia ubiegającego o stypendium szkolne nie może przekroczyć kwoty 514 zł netto (wyliczonej zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, z późn. zm.).

Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego wraz z dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodu osiągniętego w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, można składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa w nieprzekraczalnym terminie do 15 września 2017 r.

Formularz wniosku otrzymać można w Wydziale Edukacji przy ul. Mireckiego 56 oraz w sekretariatach poszczególnych szkół. Można go również pobrać ze strony internetowej miasta.

Zgodnie z Uchwałą  Nr IX/72/07 Rady Miejskiej Żyrardowa z dnia 28 maja 2007 r. stypendium udzielane jest na zakup: podręczników, edukacyjnych programów komputerowych, pomocy szkolnych (plecak, zeszyty, artykuły piśmienne, artykuły biurowe, przybory szkolne), stroju i obuwia sportowego niezbędnego do uczestnictwa w zajęciach sportowych, sprzętu dydaktycznego zgodnego z zainteresowaniami ucznia, mebli i sprzętu umożliwiającego dziecku przygotowanie się do zajęć szkolnych, odzieży ochronnej do praktycznej nauki zawodu, jednolitego stroju zgodnie z przepisami prawa oświatowego oraz dofinansowanie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole i pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Prawo do pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego przysługuje uczniom  zamieszkałym na terenie Miasta Żyrardowa, bez względu na miejsce pobierania nauki, z wyłączeniem dzieci z tzw. oddziałów zerowych.

Wysokość stypendium szkolnego ustala się w oparciu o obowiązującą kwotę zasiłku rodzinnego.

Rodzice uczniów, którym przyznane będzie stypendium szkolne otrzymają zwrot poniesionych kosztów wyłącznie na podstawie przedłożonych dokumentów, potwierdzających fakt poniesienia kosztów zakupu lub udziału w zajęciach. Dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty edukacyjne są:

 • faktura VAT,
 • rachunek od przedsiębiorców niebędących podatnikami podatku od towarów i usług, za udział w zajęciach edukacyjnych i pozaszkolnych,
 • imienny bilet miesięczny,
 • imienny dowód wpłaty, np. za zakwaterowanie w przypadku pobierania nauki poza miejscem zamieszkania,
 • pisemne oświadczenie złożone przez wnioskodawcę w przypadku zakupu używanych podręczników szkolnych do kwoty 50 zł na jednego ucznia.

ZASIŁEK SZKOLNY

Inną formą pomocy materialnej jest zasiłek szkolny. Może być on przyznany uczniowi, który przejściowo, z powodu zdarzenia losowego, znalazł się w trudnej sytuacji materialnej. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie zasiłku.

WYPRAWKA SZKOLNA

Tegoroczna edycja programu „Wyprawka szkolna”, który umożliwia otrzymanie  dofinansowania zakupu podręczników i materiałów dydaktycznych, kierowana jest wyłącznie do uczniów niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zmiana adresata i zasad funkcjonowania programu związana jest z wprowadzaniem do szkół podręczników dotowanych (udostępnianych uczniom nieodpłatnie).

Tak więc w roku szkolnym 2017/2018, o dofinansowanie zakupu podręczników i materiałów dydaktycznych mogą występować rodzice uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją) z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera), z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej,  posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Pomoc finansowa w ramach programu „Wyprawka szkolna” przysługuje wymienionym powyżej uczniom, uczęszczającym w roku szkolnym 2017/2018 do klas:

- II i III szkoły podstawowej, w przypadku gdy uczniowie nie korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnianego nieodpłatnie przez  ministerstwo;

- II i III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej, prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia, klasy, klasy I branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy;

- II i III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej, prowadzonych w branżowych szkołach I stopnia lub klasy I branżowej szkoły I stopnia;

- IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia;

- IV-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych;

- klas VII-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej albo liceum plastycznego.

W zależności od tego, czy uczeń korzysta z podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego czy kształcenia specjalnego, zakres dofinansowania będzie wynosił od 175 zł do 445 zł.

Pomoc finansowa w ramach programu „Wyprawka szkolna” udzielana jest na wniosek, niezależnie od wysokości dochodów wnioskodawcy. Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Żyrardowa wnioski można składać do 8 września br., w szkole do której będzie uczęszczał uczeń w roku szkolnym 2017/2018. Do wniosku należy dołączyć kserokopię aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną.

Pomoc finansowa w ramach programu „Wyprawka szkolna” udzielana jest na zasadzie refundacji. Dowodem zakupu podręczników/materiałów edukacyjnych jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego), rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych.

Szczegółowych informacji na temat form i zasad udzielania pomocy materialnej uczniom udziela Wydział Edukacji Urzędu Miasta Żyrardowa, tel. 46 858 15 69.

Kartka z kalendarza

Dobiega końca sierpień. Zanim przełożymy kartkę na wrzesień, któremu w naszym miejskim kalendarzu  patronuje Filip de Girard, przypomnijmy najważniejsze wydarzenia z historii Miasta, które miały miejsce w mijającym miesiącu.

187 lat temu, 9 sierpnia 1830 r. spisano akt notarialny zawiązania spółki „Karol Scholtz i Współka” celem rozwijania mechanicznego przędzenia lnu na maszynach według wynalazku Filipa de Girarda.

117 lat temu, 18 sierpnia 1900 r. zakłady żyrardowskie otrzymały nagrodę Grand Prix na światowej wystawie w Paryżu.

172 lata temu, 26 sierpnia 1845 r. zmarł w Paryżu Filip de Girard.

31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności

37 lat temu, po strajkach w całej Polsce, podpisane zostały porozumienia między rządem PRL i komitetami strajkowymi. Porozumienie sygnowane przez Lecha Wałęsę w 31 sierpnia 1981 w Stoczni Gdańskiej dopuszczało zarejestrowanie NSZZ ,,Solidarność”. To był początek zmian, które doprowadziły do obalenia komunizmu.

Jubileusz 37. rocznicy powstania NSZZ ,,Solidarność” żyrardowska Rada Oddziału Związku organizuje w dniach 23 – 24 września br. Pierwszego dnia obchodów odbędzie się Bieg Solidarności , a oficjalne uroczystości - dnia następnego. Już dziś zapraszamy do udziału w miejskich obchodach powstania ,,Solidarności”.   

Energetyczny Tornister na dobry początek roku szkolnego

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, Prezydent Wojciech Jasiński miał przyjemność uczestniczyć w niezwykle serdecznym spotkaniu przedstawicieli PGE Dystrybucja z dziećmi, którym przedsiębiorstwo ufundowało szkolną wyprawkę w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Energetyczny Tornister”. – Miło patrzeć na uśmiechnięte dzieci, które - wyposażone w tornister i szkolne przybory - nie mogą już doczekać się pierwszego dzwonka w szkole – mówi Prezydent Wojciech Jasiński. – Akcja PGE Dystrybucja zdecydowanie zasługuje na uznanie.

Szkolną wyprawkę wręczyli dzieciom na spotkaniu w Resursie, w dniu 29 sierpnia, Dyrektor Rejonu Energetycznego Żyrardów Piotr Bogumił i Prezydent Wojciech Jasiński. Obdarowanych zostało 60 dzieci.

Akcja realizowana jest we współpracy z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej. Podarowane wyprawki szkolne z pewnością odciążą mocno nadwyrężone przed rozpoczęciem roku szkolnego budżety wielu rodzin. W plecakach znalazły się zeszyty, piórniki z pełnym wyposażeniem, farby, kredki, flamastry, bloki rysunkowe i techniczne, bibuła, papier wycinankowy, klej, nożyczki, plastelina.  Wartość każdej wyprawki wynosi ok. 130 zł.  W Żyrardowie

,,Energetyczny tornister” to jedna z najważniejszych akcji PGE Dystrybucja z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Podobnie jak w latach ubiegłych, w ciągu niespełna dwóch tygodni odwiedzono ponad 50 miejscowości na terenie działania wszystkich Oddziałów Spółki. Na obszarze działania Oddziału Łódź szkolne wyprawki otrzyma w sumie 750 dzieci.

Zmiany w rozkładach jazdy PKP i miejskiej komunikacji

Od dnia 3 września 2017r. ulegnie zmianie rozkład PKP. Na  tę okoliczność PKS Sp. z o.o. w Grodzisku Mazowieckim skorygowało rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Żyrardowie na liniach 1  i 9. Po wakacjach rozpocznie się trudny okres dla osób podróżujących na trasie Żyrardów - Warszawa. PLK rozpoczyna wtedy modernizację linii kolejowej nr 447  na odcinku z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. W ciągu 12 miesięcy PKP  Polskie Linie Kolejowe przebudują na  tej trasie przystanki, tory i sieć trakcyjną. Koleje Mazowieckie proponują komunikację zastępczą, której podstawę stanowią linię autobusowe z Grodziska Maz. do Warszawy z przystankami w miastach znajdujących się na tej trasie.

Przedstawiamy  Państwu zmienione rozkłady jazdy komunikacji miejskiej i autobusowej komunikacji zastępczej.


Rozkład jazdy komunikacji zastepczej z Grodziska Mazowieckiego.

Czasowe utrudnienia w ruchu

Drodzy Mieszkańcy, deszczowa pogoda w dniu dzisiejszym sprawiła, że przedłużyła się realizacja zdjęć do filmu reklamowego w okolicach Placu Jana Pawła II. W związku z tym utrudnienia w ruchu drogowym przewidziane we wczesnych godzinach porannych, potrwają nieco dłużej, ale nie później niż do południa. Czasowo zablokowany jest wjazd w ul. Narutowicza na odcinku od ul. Limanowskiego do ul. Mireckiego. Przepraszamy za utrudnienia. Żyrardów jest miastem lubianym przez ekipy filmowe, co bardzo nas cieszy. Mamy nadzieję, że uciążliwości z tym związane spotkają sie z Państwa zrozumieniem.

Prawie 1 mln zł dofinansowania na przebudowę Targowiska Miejskiego

Miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości prawie 1 mln zł na przebudowę Targowiska Miejskiego. W sektorze rolnym wybudowane zostaną dwie wiaty handlowe zadaszone z oświetleniem indywidualnym łącznie na 96 stanowisk handlowych. Powstanie też niezadaszone miejsce do handlu z samochodów specjalistycznych na 54 stanowiska na utwardzonym kostką brukową terenie oraz miejsce utwardzone niezadaszone do handlu indywidualnego.

Teren zostanie oświetlony i utwardzony wraz z odprowadzeniem wód do sieci kanalizacji deszczowej. Planowane jest też zagospodarowanie terenów biologicznie czynnych poprzez nasadzenia roślin i założenie trawników.

Przewidziano także modernizację istniejącego budynku administracyjno – sanitarnego.

To niezwykle popularne w całym regionie tradycyjne miejsce handlu m.in. produktami rolnymi, dzięki przeprowadzonej inwestycji zostanie ucywilizowane, co zdecydowanie poprawi wizerunek targowiska oraz warunki handlu zarówno dla sprzedających, jak i kupujących. 

Zakończenie inwestycji nastąpi w kwietniu 2019 r.

Dofinansowanie pochodzi z krajowych środków publicznych i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020" na operacje typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020". Kwota dofinansowania: 953 050 zł.                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Żyrardowska oświata wzbogaciła się o kolejnych nauczycieli mianowanych

28 sierpnia 2017 r. Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński wręczył akty mianowania nauczycielom żyrardowskich szkół. Spotkanie z nauczycielami  prowadziła Dyrektor Wydziału Edukacji Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz. Ponadto uczestniczyli w nim: Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa Dariusz Kaczanowski, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Fizycznej Beata Marzęda-Przybysz oraz  dyrektorzy miejskich jednostek oświatowych. Kolejny stopień awansu uzyskało 7 nauczycieli, którzy pozytywnie przeszli postępowanie egzaminacyjne 18 lipca 2017 r.: przedstawili prezentacje multimedialne za okres stażu i odpowiedzieli na pytania członków Komisji Egzaminacyjnej.  Żyrardowska oświata wzbogaciła się o kolejnych nauczycieli mianowanych uczących matematyki, języków obcych, prowadzących zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego oraz  bibliotekarza.

Grupa tych nauczycieli złożyła uroczyste ślubowanie, zgodnie z art. 15 Karty Nauczyciela, według następującej roty:

"Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej."

Złożenie ślubowania jest niezbędne do nabycia praw wynikających z posiadania statusu nauczyciela mianowanego.  

Żyrardów oddał hołd żołnierzom poległym w II wojnie światowej

Miejskie obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły sie na terenie żyrardowskiego cmentarza. Liczna obecność mieszkańców, a wśród nich m.in. żyrardowskich kombatantów, przedstawicieli Samorządu Miasta i Powiatu, organizacji zawodowych i społecznych, partii politycznych, służb mundurowych, harcerzy Hufca ZHP Żyrardów oraz młodzieży reprezentującej miejskie placówki oświatowe - to najlepsze świadectwo pamięci.

Uroczystości rozpoczęły się mszą polową w intencji Ojczyzny, odprawioną przed kaplicą cmentarną. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał chór Towarzystwa Śpiewaczego ,,Echo” pod dyrekcją Samuela Świdurskiego, przy akompaniamencie Marka Wolniewicza.

Dalsza część uroczystości miała miejsce przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 r. Rozpoczęto ją odśpiewaniem hymnu polskiego i modlitwą w intencji żołnierzy poległych w II wojnie światowej.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński .

Uczestnicy uroczystości wysłuchali także poezji patriotycznej w interpretacji harcerzy Hufca ZHP Żyrardów – druhny Natalii Majewskiej i druha Filipa Kęsickiego.

W hołdzie bohaterom II wojny światowej delegacje złożyły kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 r.

Wartę przy pomniku wystawili: 37. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej i Hufiec ZHP Żyrardów.

,,Wesele” w Resursie, czyli Narodowe Czytanie dramatu S. Wyspiańskiego

W sobotę, 2 września, Żyrardów włączył się ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej RP. ,,Wesele" Stanisława Wyspiańskiego czytali uczniowie LO im. S. Żeromskiego; mieszkańcy, którzy przyjęli zaproszenie Miasta do wspólnego czytania. Czytał również gospodarz spotkania Prezydent Wojciech Jasiński oraz goście specjalni – aktorzy Magda Karel i Roch Siemianowski. Znakomite interpretacje wersów ,,Wesela” pozwoliły publiczności przenieść się w czasie i wsłuchać się w piękną polszczyznę.        

Wydarzenie z powodu niesprzyjającej pogody odbyło się w Resursie. Spotkanie prowadziła Bożena Gąsiorowska, polonistka z LO im. S. Żeromskiego, wprowadzając słuchaczy w wybrane do czytania sceny dramatu.   

Współorganizatorem Narodowego Czytania była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żyrardowie. Uczestnicy spotkania zostali obdarowani przez Bibliotekę egzemplarzem ,,Wesela” S. Wyspiańskiego i albumem z reprodukcjami obrazów S. Wyspiańskiego. Książki zostały ostemplowane pamiątkową pieczęcią, którą Miasto, jako organizator Narodowego Czytania, otrzymało z Kancelarii Prezydenta RP. Można też było nieodpłatnie nabyć książki, będące w posiadaniu Biblioteki w ramach tzw. ,,bookcrossingu”. A najmłodsi uczestnicy otrzymali zestaw gadżetów Biblioteki dla Małego Czytelnika. .

Wszyscy, którzy ten sobotni wieczór postanowili spędzić na wspólnym czytaniu ,,Wesela” w ramach Narodowego Czytania, otrzymali od Miasta pamiątkowe zakładki do książek.   

Gratulując znakomitej interpretacji ,,Wesela”, serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym. A wśród nich byli:    

Uczniowie LO im. s. Żeromskiego:
Marlena Olejnik,
Katarzyna Prądzyńska,
Magdalena Sadowska,
Paulina Karczewska,
Marek Chmielewski,
Krzysztof Lubański,
Jakub Wacławek,
Michał Szymerski,
Piotr Bałaziński.

Mieszkańcy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Miasta do wspólnego czytania:

Pani Beata Stanecka-Busz,
Pani Danuta Taszkun.

Goście specjalni, aktorzy: 

Pani Magda Karel,
Pan Roch Siemianowski,

Gospodarz spotkania – Prezydent Wojciech Jasiński .

Do zobaczenia za rok! 

 

 

 

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim wdrażanie reformy oświatowej

4 września we wszystkich szkołach zabrzmiał pierwszy dzwonek. W sześciu szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Żyrardów rozpoczęło naukę 2858 uczniów w 124 oddziałach oraz 135 sześciolatków w 7 oddziałach. Z kolei w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego, dla którego organem prowadzącym jest Miasto Żyrardów uczy się 532 uczniów.

Rok szkolny 2017/2018 to rok, w którym na dobre rusza wdrażanie reformy oświatowej, wprowadzającej 8-letnią szkołę podstawową, 4 letnie liceum ogólnokształcące, 5 letnie technikum oraz 3 i 2-letnią szkołę branżową I i II stopnia zamiast ,,zawodówek".

Warto podkreślić, że koszty wprowadzanej reformy w naszym mieście, w związku z przekształcaniem zespołów szkół publicznych w szkoły podstawowe nie są wysokie, ponieważ szkoły te funkcjonują w tych samych budynkach, zatrudnieni nauczyciele pozostają w tych samych jednostkach oświatowych.  Natomiast modernizacja budynków oraz wyposażenie sal jest procesem stałym i wymaga nakładów finansowych corocznie.

Absolwenci klas szóstych szkół podstawowych, a w miejskich placówkach jest ich 394, kontynuować będą naukę w nowo utworzonych klasach VII. W sumie powstało 16 takich oddziałów. W każdej ze szkół istnieją także tzw. wygasające gimnazja, w których uczyć się będzie 636 gimnazjalistów - uczniowie klas II - w 14 oddziałach oraz klas III - w 12 oddziałach. Z kolei ubiegłoroczni uczniowie I klas gimnazjów, którzy nie otrzymali promocji do klasy II, nowy rok szkolny rozpoczynają w klasach VII szkół podstawowych. W miejskich szkołach do II klasy gimnazjum nie otrzymało promocji 20 uczniów, choć po egzaminach poprawkowych ta liczba mogła się zmniejszyć.  

Jak podkreśla Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Żyrardowa, niektóre rozdziały nowego prawa oświatowego miały zastosowanie już wcześniej, np. te dotyczące rekrutacji. Nauczyciele miejskich szkół oraz pracownicy Wydziału Edukacji sukcesywnie uczestniczyli w szkoleniach i konferencjach dotyczących reformy, co potwierdza ich przygotowanie do wprowadzanych zmian w systemie oświaty.

Rok szkolny 2017/2018 to również pierwszy rok szkolny, w którym samorządy zobowiązane są zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim dzieciom biorącym udział w rekrutacji. W porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym utworzono 4 oddziały więcej. Trzy z nich będą funkcjonowały z zaadaptowanym na potrzeby przedszkola budynku przy ul. Waryńskiego 1 oraz jeden oddział w Miejskim Przedszkolu im. Krasnala Hałabały w Żyrardowie. W związku z rewaloryzacją skrzydła Miejskiego Przedszkola Nr 9 trzy grupy przedszkolaków z tej jednostki oświatowej zostały przeniesione do budynku przy ul. Waryńskiego 1. W sumie z wychowania przedszkolnego w miejskich przedszkolach od września korzysta 985 dzieci w 41 grupach przedszkolnych.

Wszystkim uczniom i przedszkolakom życzymy, aby był to rok pełen nowych doświadczeń i wyzwań,   aby każdy dzień odkrywał przed wami niezgłębione tajniki wiedzy, a jednocześnie dawał wiele radości.      

***

W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w LO im. S. Żeromskiego wzięła udział Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Żyrardowa.

Umowa na dofinansowanie przebudowy targowiska podpisana

Miasto Żyrardów jest jednym z 24 mazowieckich miast, które otrzymały dofinansowanie na „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020". Dziś Prezydent Wojciech Jasiński podpisał umowę na dofinansowanie z Marszałkiem  Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem. Przypomnijmy, że na przebudowę Targowiska Miejskiego w Żyrardowie Miasto otrzymało 953 050 zł.

W sektorze rolnym wybudowane zostaną dwie wiaty handlowe zadaszone z oświetleniem indywidualnym łącznie na 96 stanowisk handlowych. Powstanie też niezadaszone miejsce do handlu z samochodów specjalistycznych na 54 stanowiska na utwardzonym kostką brukową terenie oraz miejsce utwardzone niezadaszone do handlu indywidualnego.

Teren zostanie oświetlony i utwardzony wraz z odprowadzeniem wód do sieci kanalizacji deszczowej. Planowane jest też zagospodarowanie terenów biologicznie czynnych poprzez nasadzenia roślin i założenie trawników. Przewidziano także modernizację istniejącego budynku administracyjno – sanitarnego.

Zakończenie inwestycji nastąpi w kwietniu 2019 r.

Dofinansowanie pochodzi z krajowych środków publicznych i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020" na operacje typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.                                                        

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie

Z wizytą w nowych oddziałach przedszkolnych w dawnym ,,Medyczniaku”

W dniu 1 września przedstawiciele władz Miasta odwiedzili dzieci w nowo oddanym do użytku budynku przedszkola przy ul. Waryńskiego 1, w którym po przeprowadzonej adaptacji, powstało 6 przestronnych, komfortowych, kolorowych sal dla 150 dzieci.

Prace remontowo – adaptacyjne przeprowadzone zostały w części północno - wschodniej budynku o łącznej powierzchni 7894 m2. Przedszkole to powstało z myślą zarówno o dzieciach biorących udział w rekrutacji do miejskich przedszkoli, jak i kilku grupach Miejskiego Przedszkola nr 9, w którym prowadzona jest rewaloryzacja prawego skrzydła budynku.

Na parterze znajduje się jedna sala, pomieszczenia szatni, sanitariaty, sekretariat, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski, pomieszczenie porządkowe, socjalne, gospodarcze, pomieszczenie obsługi, kuchnia i zmywalnia. Na pierwszym piętrze powstały dwie sale dla trzylatków z możliwością leżakowania oraz dwie wydzielone sale do leżakowania, a także sanitariaty i pomieszczenie natrysku. Na drugim piętrze są trzy sale,  sanitariaty oraz pomieszczenie porządkowe. Sale dla dzieci pełnią funkcję sali zabaw, jadalni oraz są jednocześnie miejscem realizacji zadań wychowawczo - dydaktycznych i opiekuńczych. Wyposażone są w zestawy meblowe i pomoce dydaktyczne oraz szafki na zastawę stołową i blat do wydawania posiłków.

Badania w ramach CZASU DLA SERCA

Prezydent Miasta Żyrardowa zaprasza mieszkańców w sobotę 9 września br. do skorzystania z badań w ramach realizowanego przez nasze Miasto programu profilaktyki chorób układu krążenia pn. „CZAS DLA SERCA”. Koszt badań pokrywa Urząd Miasta Żyrardowa.

Z badań oraz porad będzie można skorzystać w godzinach 8.00 – 11.00 na skwerze przy ul. Okrzei, obok targowiska miejskiego.

W ramach akcji będą wykonywane m.in.: badania: ciśnienia krwi, poziomu cukru, cholesterolu, trójglicerydów we krwi, tkanki tłuszczowej, badania słuchu, porady prozdrowotne.

Należy pamiętać, aby przed badaniem krwi być na czczo.

Realizatorami będą m.in.: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „PROMYK”, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ZDROWIE”, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „SZKOL-MED”, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Miejsko – Powiatowy w Żyrardowie, Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich „JUTRZENKA”, Miejskie Stowarzyszenie Profilaktyki Uzależnień „DOTYK NADZIEI”, Stowarzyszenie Amazonki, „KLUB ODŻYWIANIA” Dorota Kuszneruk, Ośrodek Diagnostyki Słuchu i Mowy LOGO-MED.

Przedsięwzięcie ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na swoje zdrowie i każdego roku z oferty korzysta ponad tysiąc osób.

Szczegółowych informacji na temat akcji udziela Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Żyrardowa, tel. 46 858 15 71; 46 858 15 66.

Miasto ubiega się o dofinansowanie na kolejne kilometry ścieżek rowerowych

W ślad za podpisaniem w dniu 21 lipca br. z pięcioma mazowieckimi gminami porozumienia o współpracy i wspólnym ubieganiu się o kolejne środki unijne z przeznaczeniem na dalszą rozbudowę sieci zintegrowanych tras rowerowych, właśnie złożony został wniosek o dofinansowanie wspólnego przedsięwzięcia o łącznej wartości 15 648 786,00 zł., z czego 12 519 028,80 zł miałoby stanowić dofinansowanie z funduszy europejskich.  

Projekt realizowany będzie przez Miasto Żyrardów w partnerstwie z pięcioma gminami województwa mazowieckiego: Gminą Michałowice, Gminą Grodzisk Mazowiecki, Gminą Milanówek, Miastem Podkowa Leśna, Gminą Miasto Pruszków. Wszystkie wymienione wyżej gminy wchodzą w skład obszaru Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WOF).

W wyniku realizacji projektu wybudowanych i przebudowanych zostanie w sumie 12,19 km dróg dla rowerów, z czego w Żyrardowie powstanie prawie 6 km, w tym 3890,40 m ścieżki rowerowej i 1895,35 m ciągu pieszo – rowerowego.   

Wytyczono do realizacji 5 tras rowerowych:

 1. po byłym rowie burzowym, od ul. Skrowaczewskiego do ul. Okrzei;
 2. w ul. Spacerowej – od ul. Mireckiego do ul. Okulickiego;
 3. w ul. Opolskiej – od ul. Reymonta do ul. Rolnej;
 4. w ul. Ziołowej – od skrzyżowania z ul. Rolną do granicy miasta
 5. w ul. Mireckiego – od dawnego rowu burzowego do ul. Procnera.

Budowę ścieżek na terenie Żyrardowa oszacowano na kwotę 7 139 799,36 zł. To prawie płowa wartości całego projektu. Dofinansowanie dla Żyrardowa stanowiłoby kwotę 5 711 839,50 zł.

Zakres rzeczowy przedsięwzięcia obejmuje budowę ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, rozbudowę istniejących ścieżek wraz z budową oświetlenia oraz budową i montażem towarzyszącej infrastruktury rowerowej – wiat i parkingów dla rowerów, punktów samoobsługi serwisowej itp.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych.

Wspólny projekt pn. „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych – Etap II” przygotowany został, tak jak I etap, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym i ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Wynik postępowania konkursowego powinniśmy poznać w listopadzie br. Planowany termin zakończenia realizacji projektu to 30.06.2020 r.

Projekt jest kontynuacją trwającego już etapu I, realizowanego przez te same gminy, z tym że liderem I etapu jest Grodzisk Mazowiecki.  

Przypomnijmy, że w I etapie projektu, który już się rozpoczął, powstanie w sumie 36 km tras rowerowych, z czego ponad 8 km na terenie naszego miasta. Będą to ścieżki rowerowe w ulicach: Bohaterów Warszawy, Al. Wyzwolenia, Towarowej, POW, Radziwiłłowskiej, Wyspiańskiego, Skrowaczewskiego, Żeromskiego i Okulickiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych na terenie Żyrardowa w etapie I, to ponad 8,2 mln zł, z czego około 6,6 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.

 • fot. arch. Podpisanie porozumienia w dniu 21 lipca br.
Koncert dla Jędrka

Walka o życie Jędrka nadal trwa, a my możemy pomóc chłopcu pokonać chorobę. Już w najbliższy piątek 8 września o godz. 18:00 w Resursie odbędzie się koncert charytatywny, podczas którego zbierane będą pieniądze potrzebne na leczenie ostatniej szansy. Wystąpią Joanna Morea, Krzysztof Gwiazda i Robert Siniarski. W czasie koncertu przewidziana jest również aukcja prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, z której dochód także zostanie przekazany na leczenie chłopca.

Serdecznie zapraszamy!

Jeszcze we wrześniu rozpocznie się remont hali sportowej

Miasto wyłoniło w drodze przetargu wykonawcę remontu hali sportowej AQUA Żyrardów przy ul. Jodłowskiego 25/27. Prace przeprowadzi firma KAL-FAM Zakład Remontowo Budowlany z Kamiona Gmina Puszcza Mariańska. Inwestycja kosztować będzie 1 847 000 zł. Przy czym na jej realizację Miasto pozyskało dotację w wysokości ponad 833 000 zł. Środki przyznane zostały z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu modernizacji infrastruktury sportowej. Remont rozpocznie się jeszcze we wrześniu br.

Budynek hali sportowej oddany został do użytku w 1999 roku. Już prawie 20-letnie intensywne użytkowanie hali sprawiło, że konieczne jest przeprowadzenie remontu mającego na celu poprawę zarówno stanu technicznego, jak i estetyki obiektu. Warto podkreślić, że hala sportowa, ze względu na lokalizację, jest zapleczem sportowym Szkoły Podstawowej nr 3. Tak więc oprócz stowarzyszeń i klubów sportowych na co dzień korzystających z obiektu, również stale prowadzone są tu zajęcia wychowania fizycznego. Jest to jednocześnie miejsce organizacji wielu wydarzeń sportowych, począwszy od szkolnych, poprzez lokalne i regionalne, na ogólnopolskich a nawet międzynarodowych skończywszy.         

W ramach prac objętych dofinansowaniem przewidziano: remont dachu hali sportowej, remont łazienek i szatni (17 pomieszczeń), wymianę okien w hali sportowej, wymianę oświetlenia wewnętrznego (wymiana opraw i źródeł światła na ledowe), malowanie hali sportowej, remont tarasu zewnętrznego (wejściowego), wymianę oświetlenia zewnętrznego na parkingu hali. W pierwszej kolejności wykonawca przystąpi do remontu dachu. 

Zakończenie inwestycji planowane jest w kwietniu 2018 r.      

Przypomnijmy, że jest to kolejna i nie ostatnia inwestycja, która zostanie zrealizowana przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. W roku ubiegłym, dzięki dofinansowaniu w wysokości 157 500,00 zł przebudowane zostało boisko przy Zespole Szkół Publicznych nr 2.  A niebawem ogłoszony zostanie przetarg na remont hal gimnastycznych we wszystkich miejskich szkołach podstawowych. Na to zadanie Miasto pozyskało z Ministerstwa dotację w wysokości ponad 220 000 zł.

Seminarium dotyczące usuwania wyrobów zawierających azbest.

Urząd Miasta Żyrardowa informuje iż w ramach realizacji „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2007-2032” samorząd województwa mazowieckiego organizuje cykl seminariów szkoleniowych w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie  przy ul. Jagiellońskiej 26, pod nazwą „Obowiązki właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców obiektów zawierających azbest – inwentaryzacja, demontaż, unieszkodliwienie”. Spotkania odbędą się w 3 poniższych terminach  (do wyboru):

I - 5 października br., II - 11 października br., III - 25 października 2017 r. w godzinach 10:00-13:00.

Seminarium skierowane jest do osób prowadzących działalność gospodarczą, firm, stowarzyszeń i innych instytucji posiadających REGON, które wykorzystują wyroby azbestowe na swoich obiektach. Jednym z głównych jego założeń jest wskazanie takich działań, mechanizmów i źródeł finansowania, które pozwolą na bezpieczne usuwanie wyrobów z obszaru Mazowsza. W trakcie spotkania, poruszane będą zagadnienia dotyczące charakteru i stopnia szkodliwości wykorzystywanej substancji, obowiązków prawnych użytkownika przedmiotowych wyrobów (w tym sprawozdawczość), możliwości uzyskania dofinansowania na działania  związane  z ich usuwaniem oraz prawidłowego sposobu unieszkodliwiania odpadów zwierających azbest.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy przesłać na adres seminarium.azbest@mazovia.pl zgłoszenie zawierające wybrany termin spotkania (1 z 3), nazwę i adres przedsiębiorstwa oraz imię i nazwisko uczestnika. Rejestracja uczestników prowadzona jest do dnia 4 października br. (dla terminu I), 9 października br. (dla terminu II),   23 października br. (dla terminu III). Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 W celu uzyskania dodatkowych informacji proszę dzwonić pod nr telefonu (22) 59 79 463.

Straż Miejska nasili działania kontrolne wobec rowerzystów

Sezon rowerowy trwa cały rok, bo jazda rowerem, jak każdy wysiłek, pozytywnie wpływa na nasze ciało i umysł. Gorzej, gdy jeździmy niezgodnie z przepisami.

– Niestety wiele osób na terenie miasta zapomina o tym, że rowerem nie wolno jeździć po chodniku – zwraca uwagę Magdalena Popowczak, Naczelnik Wydziału Prewencji Straży Miejskiej w Żyrardowie. – Zakaz ten szczególnie często ignorują ludzie młodzi, którzy traktują chodniki jak pas ruchu i jeżdżą po nich bardzo szybko. Zdarza się, że również dorośli stwarzają zagrożenie w ruchu pieszych. Dlatego też apelujemy do wszystkich miłośników jednośladów o ostrożną jazdę, zgodną z zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Z obserwacji Straży Miejskiej wynika, że rowerzyści jeżdżą zbyt szybko, głównie po chodnikach, bardzo często przejeżdżają przez ulicę po przejściu dla pieszych, a także  poruszają się bez wymaganego od zmierzchu do świtu oświetlenia. Wielu rowerzystów nie zwraca też należytej uwagi na pieszych.

Przypominamy zatem, że kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Rowerzysta, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Z uwagi na wiele niebezpiecznych zdarzeń z udziałem rowerzystów poruszających się po chodnikach oraz w celu poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników w ruchu, Straż Miejska nasili działania, mające na celu dyscyplinowanie rowerzystów niestosujących się do przepisów ruchu drogowego.

Szukasz pracy? Przyjdź na spotkanie rekrutacyjne!

Korzystając z przychylności Prezydenta Miasta Żyrardowa dla wszelkich inicjatyw służących obniżaniu bezrobocia wśród mieszkańców naszego miasta, firma PTAK WARSAW EXPO z Nadarzyna zaprasza na spotkanie informacyjno-rekrutacyjne, organizowane we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Żyrardowie. Spotkanie odbędzie się 25 września (poniedziałek), w godz. od 10.00 do 13.00 w Centrum Kultury w Żyrardowie.

Kolejna dotacja unijna trafi do PGK

Spółka PGK „Żyrardów” pozyskała kolejne dofinansowanie z funduszy unijnych. Środki w wysokości ponad 750 tys. zł przeznaczone będą na kompleksową termomodernizację budynku oczyszczalni ścieków, w tym zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z systemem pomp ciepła powietrze-powietrze.

„Będzie to kolejna inwestycja prowadzona przez nasze przedsiębiorstwo z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej – podkreśla Hanna Bieżuńska, Prezes PGK „Żyrardów” Sp. z o.o. - Realizacja projektu będzie miała pozytywny wpływ na środowisko, przyczyni się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, a także zmniejszy koszty zużycia energii.”

Całkowita wartość projektu to 1 157 922,00 zł. Dofinansowanie w kwocie 753 120,00 zł żyrardowska spółka otrzymała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Inwestycja zostanie zrealizowana jeszcze przed końcem 2017 roku.

Podczas uroczystego podpisania umowy, które miało miejsce w ubiegły wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Spółkę reprezentowali Prezes Hanna Bieżuńska oraz Dyrektor ds. Technicznych, Artur Piotrowski.

A S F – afrykański pomór świń

W związku z pojawieniem się na terenie kraju nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń u świń i dzików, zgodnie z zaleceniami Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żyrardowie, informujemy o podstawowych zasadach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Afrykański pomór świń, czyli ASF, to bardzo groźna, szerząca się, choroba wirusowa. Niezwykle podatna na nią jest trzoda chlewna i dziki. Nie zagraża ona życiu i zdrowiu człowieka, powoduje jednak znaczne straty dla właścicieli świń oraz dla producentów mięsa i jego przetworów. Wirus ASF wystąpił w Polsce po raz pierwszy w lutym 2014 roku i rozprzestrzenia się na terytorium północno-wschodniej części Polski.

Informacja dla hodowców.

Przestrzegaj następujących zasad aby chronić gospodarstwo przed zawleczeniem wirusa:

 • kupuj świnie wyłącznie ze znanego źródła;
 • świnie wprowadzone do gospodarstwa muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia;
 • utrzymuj świnie bez możliwości kontaktu z dzikami;
 • zabezpiecz pasze i ściółkę przed dostępem zwierząt wolnożyjących;
 • wyłóż maty dezynfekcyjne przed wjazdem/wyjazdem z gospodarstwa i przed wejściami do budynków inwentarskich;
 • nie karm świń odpadkami kuchennymi;
 • ogranicz doi minimum ilość osób mających kontakt ze zwierzętami;
 • do pracy ze zwierzętami stosuj oddzielny strój i pozostaw go w chlewni;
 • codziennie obserwuj stan zdrowia świń.

Nie obawiaj się informować o wszelkich niepokojących objawach, jakie wystąpią
w twoim stadzie. Pamiętaj! W przypadku stwierdzenia afrykańskiego pomoru świń
i konieczności likwidacji stada, za każde zabite zwierzę przysługuje odszkodowanie
w wysokości 100% wartości rynkowej.

Objawy mogące wskazywać na wystąpienie ASF

 • wzrost wewnętrznej ciepłoty ciała do 41 – 42 C – brak poprawy przy leczeniu antybiotykami;
 • UWAGA! gorączkujące świnie mogą mieć zachowany apetyt;
 • sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, wybroczyny w skórze;
 • duszność, pienisty i niejednokrotnie krwisty wypływ z nosa;
 • zapalenie spojówek i wypływ z worka spojówkowego;
 • biegunka, często z domieszką krwi, wymioty;
 • zwiększone upadki.

Po zaobserwowaniu ww. objawów należy:

 • niezwłocznie zawiadomić lekarza weterynarii – do czasu jego przybycia pozostawić zwierzęta w miejscu przebywania;
 • nie wywozić z gospodarstwa zwierząt, zwłok zwierzęcych, produktów pochodzenia zwierzęcego, ściółki, paszy, sprzętu;
 • zwłoki padłych zwierząt muszą być przekazane do zakładu utylizacyjnego – zabronione jest grzebanie padłych zwierząt czy wywożenie ich do lasu, gdyż może to spowodować niekontrolowane rozprzestrzenianie się epizootii.

Podejrzewasz ASF zadzwoń!
Powiatowy Inspektor Weterynarii w Żyrardowie tel. 46 854 12 47.

Jubileusz 37-lecia NSZZ „Solidarność”

Prezydent Miasta Żyrardowa oraz Rada Oddziału NSZZ „Solidarność” w Żyrardowie serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniach jubileuszowych, zaplanowanych w dniach 23-24 września dla uczczenia 37-lecia Związku.

Akademia Edukacyjno –Terapeutyczna dla chorych na cukrzycę

Zarząd Oddziału Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Żyrardowie serdecznie zaprasza na Akademię Edukacyjno -Terapeutyczną dla seniorów chorych na cukrzycę. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25 – 26 września br. w Centrum Kultury w Żyrardowie.

Akademia organizowana jest przez Zarząd Województwa Mazowieckiego PSD w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

Wstęp wolny. Zapraszamy!   

Program:
25 września
godz. 9.00 – 10.00 wykład diabetologa
godz. 10.00 – 11.00 warsztaty z pielęgniarką
godz. 11.00 – 11.30 przerwa kawowa
godz. 11.30 – 12.30 wykład nt. ,,Wysiłek fizyczny – dlaczego jest tak ważny?”
godz. 12.30 – 13.30 warsztaty kulinarne – wykład + stół dietetyczny
godz. 13.30 – 14.30 obiad
godz. 14.30 – 15.30 spotkanie z chorym na cukrzycę – długie życie z cukrzycą bez powikłań   

26 września
godz. 9.00 – 10.00 warsztaty z psychologiem
godz. 10.00 – 11.00 spotkanie z prawnikiem
godz. 11.00 – 11.30 przerwa kawowa
godz. 11.30 – 12.30 zajęcia z politykiem społecznym – uprawnienia osób przewlekle chorych
godz. 12.30 – 13.30 zajęcia z edukatorem – ćwiczenie pamięci, dyktando i nie tylko
godz. 13.30 – 14.30 obiad
godz. 14.30 – 15.30 zajęcia z przedstawicielem prawa – jakie niebezpieczeństwa mogą nas spotkać

***

Jednocześnie Zarząd Oddziału Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Żyrardowie informuje o nowej siedzibie Stowarzyszenia, która mieści się przy ul. Piaskowej 21/23 (wejście od ul. Krótkiej).

Stypendia dla sportowców

Informujemy, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Żyrardowa nr XIII/83/11 z dnia 31 sierpnia 2011 roku, do końca września br. roku można złożyć wniosek o przyznanie stypendium sportowego za rok 2017. O stypendia mogą ubiegać się zawodnicy, trenerzy, którzy w mijającym roku odznaczyli się wybitnymi osiągnięciami w dowolnych dyscyplinach na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Poniżej znajdą Państwo stosowne wnioski, które należy wypełnić a następnie złożyć  do 30 września br. w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa przy Placu Jana Pawła II nr 1.

Nowa ekspozycja w Muzeum Lniarstwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W Muzeum Lniarstwa powstaje ekspozycja „Nić łącząca przeszłość z teraźniejszością” dedykowana oddziałowi tkalni Zakładów Lniarskich. Muzeum podpisało już umowę o dofinansowanie zadania w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i otrzymało 90 500 zł na realizację zadania. Jest to najwyższa z dotychczasowych dotacja, jaką  Muzeum otrzymało na przestrzeni dwóch lat ubiegania się o zewnętrzne środki.

Projekt zaaranżowania ekspozycji na poprzemysłowych halach dawnej fabryki lnu został opracowany w listopadzie zeszłego roku i zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu - Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dopiero w marcu br. poznaliśmy wyniki - wystawa pt. „Nić łącząca przeszłość z teraźniejszością” uplasowała się na 10. miejscu listy rankingowej, otrzymując prawie 100 tys. zł na realizację działania. Jest to ogromny sukces Muzeum, szczególnie, że projekt ekspozycji prześcignął pomysły innych, znacznie większych i bardziej znanych muzeów z Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy Gdańska (na 283 zgłoszonych wniosków, dofinansowanie zdobyło 67 projektów).

Ekspozycja zostanie zaaranżowana na łącznej powierzchni ponad 300m2 z wykorzystaniem zastanej przestrzeni trzech hal i wkomponowanych w nią zabytkowych maszyn tkackich. W dwóch pierwszych halach znajdowała się niegdyś tzw. kuchnia farb, czyli miejsce, gdzie dorabiano farby na drukarki sitodrukowe. Natomiast od momentu otwarcia Muzeum są to hale ekspozycyjne, w których usytuowano kilkanaście zabytkowych krosien tkackich typu STB 4-175, wyprodukowanych w ZSRR pod koniec lat 70. XX wieku (park maszynowy został wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego). Wśród tych maszyn znajduje się także krosno, na którym 15 czerwca 2009 r. utkano 1150-metrowy obrus lniany, bijając rekord Guinnessa na najdłuższy obrus na świecie. Na omawianych halach powstanie tzw. strefa historyczna tworzonej wystawy, na której oprócz krosien zostaną zaprezentowane także: wybijarka do kart wzornicowych, oryginalne wzorniki tkanin pochodzące z Zakładów Lniarskich, czółenka czy cewki. Przestrzeń zostanie wzbogacona m.in. o historyczne fotografie, treści merytoryczne zaprezentowane na szklanych planszach oraz projekcje filmowe. Natomiast w trzeciej hali, przeznaczonej na tzw. strefę manufaktury, zostanie uruchomiona pokazowa produkcja tkania na mechanicznym krośnie STB 4-175, krośnie żakardowym oraz drewnianym krośnie do tkania ręcznego.

Przygotowanie wystawy prezentującej historię tkactwa żyrardowskich Zakładów Lniarskich jest bardzo ważne ze względu na tradycję poprzemysłową i dziedzictwo kulturowe Żyrardowa. Tkactwo jest jednym z etapów produkcji wyrobów lnianych, które było wykorzystywane od samego początku uruchomienia fabryki. Polegało na przeplataniu ze sobą dwóch nici, tzw. wątku i osnowy w celu wyprodukowania gotowej surowej tkaniny. W latach 30. XIX wieku uruchomiono tkalnię ręczną oraz wykorzystywano pracę cudzoziemców, którzy dostarczali do fabryki surowe materiały utkane na krosnach w ich własnych drewnianych chałupach usytuowanych w pobliżu fabryki. Dopiero pod koniec lat 50. XIX wieku wybudowano tkalnię mechaniczną, tzw. Tkalnię Wanda, której budynek istnieje do dzisiaj (obiekt zrewitalizowano i nadano mu nową funkcję – centrum handlowego), a w latach 80. XX wieku wybudowano tzw. Nową Tkalnię, która usytuowana była w budynku sąsiadującym obecnie z Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Istotnym elementem realizacji projektu będzie zaangażowanie w działania dawnych pracowników Zakładów Lniarskich oraz odtworzenie częściowej produkcji tkania. Po kilkunastu latach od zamknięcia zakładów maszyny zostaną ponownie uruchomione, a w halach ponownie zabrzmi dźwięk krosien.

Bałkańskie rytmy w Resursie

Środowy wieczór upłynął w żyrardowskiej Resursie przy dźwiękach oryginalnej muzyki bałkańskiej połączonej z folkiem i jazzem w wykonaniu polsko-bułgarsko-czeskiej grupy SARAKINA Balkan Band. Gościnnie zagrał z zespołem Peyo Peev jeden z najbardziej znanych gadułarzy (muzyk grający na skrzypcach ludowych) w Bułgarii.

To wyjątkowe wydarzenie zawdzięczamy rozwijającej się współpracy Żyrardowa z partnerskim Miastem Trjawna w Bułgarii, a co za tym idzie również bliskim relacjom z Ambasadą Bułgarii w Polsce. Koncert zorganizowany został przez Bułgarski Instytut Kultury na okoliczność zbliżającego się Święta Niepodległości Bułgarii, obchodzonego w dniu 22 września.

Była to jednocześnie okazja do kolejnego spotkania z zaprzyjaźnionym z naszym miastem Ivanem Kitovem, zastępcą Ambasadora Bułgarii, który przybył na koncert z małżonką oraz do rozmów na temat dalszej współpracy z obecną na koncercie Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury, Kaliną Stanczevą. Na ich ręce Prezydent Wojciech Jasiński przekazał życzenia radosnego świętowania rocznicy ogłoszenia niepodległości Bułgarii. - Dzisiejszy koncert jest znakomitą formą uczczenia tej ważnej daty w historii Bułgarii, bowiem nic tak nie jednoczy, jak wzajemne czerpanie z dziedzictwa kulturowego zaprzyjaźnionych narodów - powiedział Prezydent. 

Dzień bez Samochodu w Żyrardowie

Tego jeszcze nie było! Po raz pierwszy w historii naszego miasta jutro, przez cały dzień, całkowicie za darmo będzie można korzystać z autobusów komunikacji miejskiej. Okolicznością do tego rodzaju promocji jest oczywiście Europejski Dzień bez Samochodu, przypadający na 22 września. - Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa oferta zachęci Państwa do pozostawienia samochodów na parkingach, przy swoich domach i poruszania się po mieście autobusami – mówi Prezydent Wojciech Jasiński. - Kto wie, może wielu z nas, którzy nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu, doceni jednak atuty transportu zbiorowego i zmieni styl życia na bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Gorąco zachęcam!      

W październiku obchodzić będziemy Dzień Psychoprofilaktyki

Stowarzyszenie na Rzecz Psychoprofilaktyki INTRA zaprasza na Dzień Psychoprofilaktyki, który odbędzie się 24 października w Resursie. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą, znane ze szklanego ekranu, sędzia Anna Maria Wesołowska oraz psycholog Aleksandra Piotrowska. Obie panie poprowadzą bezpłatne wykłady adresowane do rodziców i wychowawców.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Resursie, zapisy na wykłady przyjmowane są pod numerem telefonu: 881 277 866.

Projekt współfinansowany jest ze środków budżetu Miasta Żyrardowa w ramach realizacji powierzonego Stowarzyszeniu zadania publicznego, dotyczącego przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

V Bieg Sierpniowy

Ponad 150 osób uczestniczyło w minioną sobotę w V edycji Biegu Sierpniowego. Impreza była częścią obchodów 37. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, organizowanych przez Radę Oddziału NSZZ „Solidarność” w Żyrardowie.

Mimo niesprzyjającej pogody  na starcie biegu, wyznaczonej przy bramie głównej Zakładów Lniarskich, stawili się przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, dając wyraz temu, że bieganie ma coraz więcej zwolenników i jest jedną z najchętniej wybieranych form aktywności ruchowej. Peleton biegaczy poprowadził utytułowany żyrardowski triatlonista i alpinista, Artur Kurek, który tuż przed startem, zaprosił wszystkich do wspólnej rozgrzewki.

Biegacze mieli do pokonania ponad 2 km. Meldując się na mecie usytuowanej obok kortów tenisowych wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi w poszczególnych kategoriach – imponujące puchary.

Jednym z fundatorów pucharów dla zwycięzców był Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński.

37 lat ,,Solidarności” – jubileuszowe obchody w Żyrardowie

W minioną niedzielę Rada Oddziału NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie zaprosiła mieszkańców na uroczystości upamiętniające 37. rocznicę Porozumień Sierpniowych i powołania do życia NSZZ „Solidarność”.

Obchody uświetniły swą obecnością delegacje związkowe z całego regionu. Poczty sztandarowe wystawiły NSZZ ,,Solidarność” Regionu Mazowsze, Ursusa, Grodziska Maz., Skierniewic, Łowicza, Sochaczewa, Rawy Mazowieckiej i oczywiście ,,Żyrardowa”. W uroczystościach uczestniczyli też przedstawiciele władz miasta, powiatu, służb mundurowych, organizacji społecznych i politycznych oraz młodzież z żyrardowskich szkół.

W kościele pw. św. Karola Boromeusza odprawiona została uroczysta msza św. Następnie uczestnicy obchodów udali się na skwer Solidarności. Jubileuszowa uroczystość przy Pomniku ,,Droga Polski ku wolnym Narodom” rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu polskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Bogdan Zieliński, przewodniczący Rady Oddziału NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie.

 - 31 sierpnia 1980 r., dzień podpisania Porozumień Sierpniowych, jest naszym narodowym świętem, zwycięstwem największej pokojowej rewolucji w Polsce – podkreślił Bogdan Zieliński. – Dziś chcę przypomnieć słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane przed 15 laty w Watykanie do przedstawicieli Związku. ,,– Solidarność, jeśli prawdziwie pragnie służyć narodowi, winna wrócić do swoich korzeni, do ideałów jakie przyświecały jej, jako związkowi zawodowemu. Władza przechodzi z rąk do rąk, a pracownicy, nauczyciele, służba zdrowia, wszyscy inni zatrudnieni, bez względu na to, kto sprawuje władzę w kraju, oczekuje pomocy w obronie słusznych spraw. Tu nie może zabraknąć Solidarności. Jest to trudne i wymagające zadanie.” Na słowa Papieża jest tylko jedna odpowiedź. Nie zwinęliśmy i nie zwiniemy sztandaru Solidarności aby bronić godności i podmiotowości pracowników. Każdy kto na przestrzeni minionych lat w tym uczestniczył i uczestniczy ma prawo być dumny, ale musi pamiętać, że Solidarność jest przed nami, że dalej pozostaje wielkim wyzwaniem i wezwaniem do wspólnego działania.

Przewodniczący Bogdan Zieliński, przypominając genezę ,,Solidarności”, wiele uwagi poświęcił kształtowaniu się struktur w Żyrardowie oraz ludziom, którzy ten Związek w naszym mieście budowali.

W hołdzie działaczom ,,Solidarności” kwiaty przy Pomniku ,,Droga Polski ku Wolnym Narodom” złożyły delegacje NSZZ ,,Solidarność” z Żyrardowa i całego regionu, przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, organizacji społecznych, partii politycznych, służb mundurowych i miejskich placówek oświatowych. W imieniu Samorządu Miasta kwiaty przy pomniku złożyli Zastępcy Prezydenta, Lucjan Krzysztof Chrzanowski i Dariusz Kaczanowski oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Ryszard Mirgos i Mariusz Koźbiał.                

Zakończyła się budowa Parku Seniora

Po niespełna czterech miesiącach niezagospodarowany lasek sosnowy znajdujący się pomiędzy ulicami gen. Sosabowskiego, Sikorskiego, Konarskiego i Roosvelta, całkowicie zmienił swoje oblicze. Dziś jest miejscem, jakiego w Żyrardowie jeszcze nie było! A to za sprawą m.in. tężni solankowej i wielu innych urządzeń, służących wypoczynkowi i rekreacji na świeżym powietrzu. W poniedziałek, 25 września, odbył się odbiór techniczny Parku Seniora.

Obecność na terenie zakończonej inwestycji przedstawicieli Urzędu Miasta i Wykonawcy wzbudziła zainteresowanie wielu mieszkańców, którzy zdążyli już polubić to miejsce, korzystając z jego walorów niemal codziennie.

Oprócz głównej atrakcji parku, czyli wspomnianej już tężni, powstała tu siłownia zewnętrzna, są też stoliki do gry w szachy, alejki, pergole, które docelowo porośnięte będą pnączami, ławki i stojaki na rowery. Pojawiły się klomby wypełnione kwiatami i krzewami. Cały teren został oświetlony nowoczesnymi lampami, dającymi wieczorem niezwykle atrakcyjny efekt.

Wprawdzie park stworzony został między innymi z myślą o seniorach, to już teraz widać, że będzie to miejsce integrujące kilka pokoleń mieszkańców, począwszy od najmłodszych a na seniorach skończywszy.

Mieszkańcy przebywający na terenie parku podczas trwającego odbioru technicznego nie kryli zadowolenia z tego niezwykle atrakcyjnego terenu zieleni, dziękując Prezydentowi Wojciechowi Jasińskiemu za tę inwestycję. – Najważniejsze byśmy wszyscy dbali o to miejsce, aby w takim stanie jak dziś służyło nam jak najdłużej, byśmy wszyscy czerpali przyjemność, korzystając z parku – podkreślał Prezydent.

Odbiór techniczny zakończył się spisaniem drobnych usterek, które wykonawca zobowiązany jest naprawić w ciągu 14 dni. Wówczas nastąpi oficjalne otwarcie Parku Seniora.      

Dzień Dziękczynienia w kaplicy ewangelickiej

Parafia Ewangelicko – Augsburska w Żyrardowie serdecznie zaprasza w niedzielę, 1 października, na uroczystość z okazji Dnia Dziękczynienia, która odbędzie się w kaplicy parafialnej przy ul. Żeromskiego 7c. O godz. 14.00 odprawione zostanie nabożeństwo ekumeniczne. Po nabożeństwie odbędzie się koncert fortepianowy w wykonaniu Stanisława Deji. A na zakończenie spotkania tradycyjnie Parafia zaprasza na degustację szarlotki.    

Konsultacje projektu uchwały

Prezydent Miasta Żyrardowa zaprasza organizacje pozarządowe oraz inne podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817 z późn. zm.), które prowadzą działalność statutową na terenie Miasta Żyrardowa - do udziału w konsultacjach projektu uchwały w sprawie wysokości i zasad ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Miasta Żyrardowa

Swoje uwagi i opinie można zgłaszać poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego poniżej.

Wypełniony formularz można przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: wydzial.zps@zyrardow.pl lub złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa, Plac Jana Pawła II nr 1 do dnia 10.10.2017 r.

Spacer po zdrowie

„Spacer jest najlepszym lekiem człowieka”, mówił ponad 2400 lat temu Hipokrates, nazywany „ojcem medycyny”. I choć czasy się zmieniają, badania potwierdzają aktualność jego słów – już 30 minut żwawego marszu może wydłużyć nasze życie!

Wyjście z domu jest dla naszego organizmu dużo korzystniejsze niż na przykład przyjmowanie suplementów, czy witamin. Chodzenie ok. 8 km tygodniowo zwiększa aktywność mózgu i zmniejsza problemy z pamięcią. Spacer ma również zbawienny wpływ na nasz układ kostny i stawowy. Tylko 30 min marszu dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca.  

Ponieważ ruch to samo zdrowie, już w najbliższą sobotę, 30 września, zapraszamy do udziału w niecodziennym projekcie: „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”, organizowanym przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, przez jedyny w Polsce pionierski klub fitnessu medycznego, wspierany przez fundację “Zaskoczeni Wiekiem”. Projekt jest częścią globalnej inicjatywy Exercise is Medicine, obecnej aktualnie w 45 krajach świata.

Projekt ma charakter cykliczny. Jesienna edycja odbędzie się równolegle w 6 miastach Polski: Chrzanowie, Oświęcimiu, Sandomierzu, Tarnobrzegu, Skierniewicach oraz w Żyrardowie na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego AQUA Żyrardów. Start o godz. 10.00.

Piknik z pupilami

Wygląda na to, że obchodzony w naszym mieście po raz pierwszy Żyrardowski Dzień Zwierząt stanie się imprezą cykliczną. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęło bowiem tak dużo miłośników czworonogów, że nie sposób w przyszłości nie kontynuować tej, jak się okazuje, bardzo potrzebnej inicjatywy.

Podczas niedzielnego pikniku można było skorzystać z porad tresera, behawiorysty, weterynarza czy psiego fryzjera, a przede wszystkim miło spędzić czas  w gronie innych właścicieli czworonogów, wymieniając się doświadczeniami w opiece nad pupilami. Nie zabrakło również chętnych do udziału w konkursie na najsympatyczniejszy psi uśmiech i najdłuższy ogon. Wśród wielu proponowanych atrakcji znalazła się m.in. gra terenowa, pokazy psich zaprzęgów, czy też pokazy tresury.

Żyrardowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt imienia psa Kazana wykorzystało niedzielne spotkanie, by promować zasadę: „Nie kupuj! Adoptuj”, dzięki czemu kilkoro podopiecznych placówki znalazło nowe domy.

Żyrardowski Dzień Zwierząt był także okazją, by podziękować wolontariuszom schroniska, którzy z wielkim zaangażowaniem troszczą się o mieszkające w nim zwierzęta. Okolicznościowe dyplomy wręczył wolontariuszom Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński.

Piknik zakończył koncert żyrardowskiej grupy perkusyjnej Comparsa.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Żyrardowa.

Drogówka kontroluje niesprawne auta

We wtorek, 3 października, od wczesnych godzin rannych funkcjonariusze KPP Żyrardów przeprowadzają działania pod kryptonimem „SMOG”. Celem ogólnokrajowej akcji jest zweryfikowanie prawidłowego stanu technicznego samochodów i kontrola emisji spalin do atmosfery.

 

Policjanci żyrardowskiej drogówki mają za zadanie skrupulatnie kontrolować pojazdy, aby ograniczyć lub nawet wyeliminować z ruchu auta, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin. Policjanci będą również przypominać kierowcom, że to właśnie niesprawne technicznie pojazdy są jedną z głównych przyczyn zanieczyszczania powietrza.

 

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Zapraszamy serdecznie na uroczystość inauguracyjną roku akademickiego 2017/2018 żyrardowskiego UTW w Resursie, w dniu 4 października 2017 roku, w środę, o godz. 17.00. Swój udział w uroczystości zapowiedział Chór „Echo”, który wykona hymny studenckie i pieśni, a następnie wystąpi baryton Wojciech Kaczmarek, któremu na fortepianie akompaniował będzie Marek Wolniewicz.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to doskonała propozycja twórczego spędzania czasu dla ludzi dojrzałych, chcących zachować dobrą kondycję zarówno fizyczną, jak i intelektualną. Spotkania w ramach UTW pobudzają do aktywności, są pretekstem do wyjścia z domu, nawiązania nowych znajomości, a przy okazji służą poszerzaniu wiedzy z różnych dziedzin życia.

Chęć uczestnictwa w spotkaniach Uniwersytetu można zgłaszać do 12 października br. w Sali Kawiarnianej w Resursie.

 

„Trójka” walczy o 1000 książek dla swojej biblioteki

Szkoła Podstawowa Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Żyrardowie przystąpiła do ogłoszonego przez Empik konkursu pt. „Tysiąc powodów by czytać”, w którym nagrodą jest  1000 książek dla szkolnej biblioteki. Laureatów konkursu wybiorą internauci, dlatego zachęcamy do udziału w głosowaniu! Społeczność „Trójki” liczy na Wasze wsparcie!

Aby zagłosować należy wejść na stronę http://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj odszukać Szkołę Podstawową Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Żyrardowie (np. wpisując w wyszukiwarkę rankingu hasło: Żyrardów) i oddać głos na pracę konkursową, jaką specjalnie na ten właśnie konkurs stworzyła Karolina Zimnicka uczennica klasy II d. Warunkiem wzięcia udziału w głosowaniu jest założenie konta na www.empik.com

Głosowanie potrwa do 22 października br. do godz. 23:59. Z jednego konta można oddać tylko 1 głos dziennie.

Głosuj raz dziennie - codziennie!

Laureaci kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” na spotkaniu z prezydentem

W miniony wtorek Prezydent Wojciech Jasiński gościł w Urzędzie Miasta laureatów tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu ,,Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Poza gratulacjami i pochwałami, uczniowie żyrardowskich szkół podstawowych i gimnazjów otrzymali od prezydenta również dyplomy i nagrody.

Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, do której Miasto Żyrardów włączyło się w ramach realizacji działań Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i kształtowanie zachowań prozdrowotnych wśród młodzieży szolnej. W tym roku, w ramach kampanii zorganizowano konkurs literacko-plastyczny dla uczniów podstawówek i gimnazjów. Wśród kilku tysięcy prac zgłoszonych z całej Polski, kilkadziesiąt wykonanych zostało przez żyrardowian. Spośród nich ostatecznie nagrodzeni zostali:

 1. Alicja Łopusińska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Żyrardowie
 2. Maja Prokop, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Żyrardowie
 3. Milan Mich, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Żyrardowie
 4. Kinga Kamińska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie
 5. Klaudia Rutkowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie
 6. Aneta Węgier, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie
 7. Anna Piórkowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie

Uczniowie angażujący się w działania wykraczające poza obowiązki szkolne zawsze budzą podziw i uznanie, a jeśli osiągają na tym polu sukcesy, tym bardziej zasługują na uhonorowanie. Prezydent Wojciech Jasiński oraz obecna na spotkaniu dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Wiesława Wardziak gratulowali laureatom talentu, jednocześnie dziękując także pedagogom za zaangażowanie w promowanie prozdrowotnych zachowań w szkolnych społecznościach.

Po części oficjalnej, przy słodkim poczęstunku, goście rozmawiali z prezydentem na temat bieżących i planowanych wydarzeń w naszym mieście. My również dołączamy się do gratulacji i mamy nadzieję, że laureaci konkursu staną się wzorem dla swoich rówieśników.

PGK buduje kolejne odcinki sieci wodociągowej

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Żyrardów” Sp z o.o. podpisało umowę na realizację sieci wodociągowej wraz z odejściami w pasie drogowym ul. Staszica i ul. Kościelnej w Żyrardowie. Wykonawcą jest Firma GAZ-WATER Zakład Sieci i Instalacji Gazowych Wod.-Kan. Karol Guzewski  mająca swoją  siedzibę w Międzyborowie. Prace zakończą się w grudniu 2017r. Efektem inwestycji będzie sieć wodociągowa o długości  ponad 120 mb.

Inwestor z góry przeprasza za utrudnienia zaistniałe podczas prowadzenia robót.

Badanie opinii mieszkańców na zlecenie Urzędu Miasta Żyrardowa

W dniach od 2 do 20 października br. jest realizowane badanie opinii wśród mieszkańców miasta Żyrardowa oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i jednostek Urzędu Miasta Żyrardowa. Badanie prowadzone jest w formie ankietowej przez firmę Pracownia 3E i dotyczy włączania mieszkańców w działania podejmowane przez Urząd Miasta Żyrardowa.

Kluczowe kwestie poruszane w ankiecie dotyczą aktywnego udziału mieszkańców w działaniach Urzędu Miasta Żyrardowa (partycypacji). Chcemy poznać opinie mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji i instytucji, dotyczące różnych form włączania się mieszkańców w działania na rzecz miasta Żyrardowa i lokalnej społeczności. Zależy nam na tym, aby dowiedzieć się, które z działań włączających mieszkańców w działania lokalnego samorządu są najbardziej właściwe, i w jaki sposób powinny być prowadzone, aby angażować jak największą grupę mieszkańców miasta.

Realizowane badanie jest częścią diagnozy, na podstawie której Pracownia 3E we współpracy z Wydziałem Rewitalizacji i Rozwoju Urzędu Miasta Żyrardowa opracuje dokument ułatwiający włączanie mieszkańców w działania władz samorządowych. Ankieta jest anonimowa, jej wypełnienie zajmie około 10 minut, a zebrane informacje będą prezentowane w formie zbiorczego zestawienia. Formularze ankiety dostępne są w wersji papierowej i elektronicznej.

Link do ankiety w formie elektronicznej https://goo.gl/forms/9DGhpeZjd0OSRvWU2

Osoby, które wybiorą ankietę w formie elektronicznej mogą po jej wypełnieniu zobaczyć wykresy statystyk oraz zestawienie odpowiedzi opisowych (dane z wypełnionych e-ankiet) aktualne na dzień wypełnienia ankiety.

Manufaktura Satyry 2017 - wernisaż prac

W dniu 7 października b.r. w Galerii ,,Resursa” miało miejsce podsumowanie VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry”. Przybyłym z całej Polski laureatom nagrody wręczali: Wojciech Jasiński -  Prezydent Miasta Żyrardowa oraz Zbigniew Kołaczek - kurator artystyczny konkursu. Nagrody Specjalne wręczyli: Elżbieta Laskowska – dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie i Witold Mysyrowicz – prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W trakcie uroczystości podziękowano osobom prywatnym, instytucjom i mediom, które włączyły się w przygotowanie bieżącej edycji ,,Manufaktury Satyry”. Pamiątkowe dyplomy osobiście odebrali przedstawiciele lokalnych mediów oraz Krzysztof Wasilewski – kurator wystaw w grodziskiej galerii ,,Poczekalnia” (PKP – Przestrzeń Kulturze Przyjazna). Wiosną bieżącego roku w Grodzisku Mazowieckim była eksponowana wystawa poświęcona kolei, zorganizowana w ramach VI edycji żyrardowskiego konkursu. Prezydent Miasta Żyrardowa wręczył list gratulacyjny prezesowi Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury z okazji jubileuszu 30. lecia istnienia stowarzyszenia. SPAK od samego początku objął patronatem artystycznym ,,Manufakturę Satyry”. Gościem honorowym sobotniego wernisażu była Joanna Brześcińska- Riccio, która reprezentowała grupę włoskich artystów skupionych wokół Galerii ,,Simultanea” we Florencji. Galeria od kilku lat dzięki jej staraniom prezentuje w Żyrardowie prace Włochów. Artystka podarowała Prezydentowi Miasta portret Filipa de Girarda swojego autorstwa. Wśród przybyłych gości byli obecni również miejscowi artyści, którzy prezentowali na wystawie (lub prezentowali w latach ubiegłych) swoje prace: Danuta Rex, Monika Rosińska, Karolina Wielińska, Zbigniew Osiński, Bernard Buczny i Adam Pilorz.

Już następnego dnia, w niedzielę 8 października, wystawę obejrzało kilkadziesiąt osób. Warto wymienić grupy zorganizowane, które przyjechały zwiedzać Żyrardów. To turyści z podwarszawskich Marek, oraz grupa z Warszawy, z biura turystycznego ,,Horn”. Wystawa satyryczna była dodatkową atrakcją dla gości pragnących poznać industrialną historię miasta.

Wystawę można oglądać do 19 listopada br.

Choć Żyrardów leży w samym sercu Mazowsza, to w niczym nie przypomina tak charakterystycznych niską i często chaotyczną zabudową mazowieckich miast i miasteczek. Wyniosłe budynki fabryczne, regularna siatka ulic i placów, przy których stoją w równych rzędach budynki mieszkalne i budynki użyteczności publicznej przywodzą na myśl raczej architekturę okręgu łódzkiego, czy śląskiego. Wszystko zaś zbudowane z czerwonej, nieotynkowanej cegły, latem wspaniale kontrastującej z wszechobecną zielenią. Żyrardów to miasto niezwykłe. Powstało w XIX wieku wokół największej w Europie fabryki lniarskiej.

Choć umilkły fabryczne maszyny, pozostała wspaniała industrialna architektura. Ona to stała się tematem ósmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry 2017”. Zarówno ,,Architektura ceglana” jak i sam ,,Żyrardów - miasto z czerwonej cegły” stały się inspiracją dla kilkudziesięciu artystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Organizatorzy podobnie jak w latach ubiegłych zaprosili do pokazania swoich prac (poza konkursem) twórców z Kanady, Francji, Luksemburga, Włoch, Czech, Węgier, Rumunii, Rosji, Litwy, Ukrainy i Turcji. Zwycięzcą ósmej edycji ,,Manufaktury Satyry” został Andrzej Pijet mieszkający od wielu lat w kanadyjskim Montrealu. Jurorzy orzekli, że cykl jego pięciu rysunków najlepiej odpowiada tematowi konkursu. Są w nim zawarte zarówno charakterystyczne budowle: kościoły jak i magistrat. Jest ,,miejska legenda” o mieszkańcach miasta stojących od Radziejowic po Żyrardów i podających sobie cegły z rąk do rąk na budowę kościoła farnego. Jest też prządka z kołowrotkiem i genialny francuski wynalazca – Filip de Girard, którzy z lnianych nitek robią cegły. Zresztą cegły i szpulki z lnianymi nićmi to dominujący motyw tegorocznych prac. Nic dziwnego. Te banalne w swej prostocie przedmioty powielane w milionach, w połączeniu z geniuszem ich użytkowników tworzyły potęgę żyrardowskiej fabryki. Najlepiej też oddają charakter niezwykłego miasta w sercu Mazowsza jakim jest Żyrardów.

 • Adam Pilorz
 • Grzegorz Weigt
 • Halina Kuźnicka
 • Henryk Cebula
 • Jacek Lanckoroński
 • Joanna Brześcińska-Riccio
 • Marek Gliwa
 • Monika Rosińska
 • Paweł Stańczyk
 • Sławomir Łuczyński
 • Tomasz Niewiadomski
 • Zbigniew Piszczako

Cegła obok kamienia i drewna, jest najczęściej wykorzystywanym materiałem budowlanym w historii ludzkości. W starożytności mieszkańcy Mezopotamii, Egiptu i Babilonu wznosili swoje budowle z cegieł suszonych na słońcu. Jednak jej początki sięgają już 7 tysięcy lat p.n.e. kiedy wyrabiano ją w Jerychu i Jarmo. Znacznie większą trwałość, dzięki procesowi wypalania ceramicznego cegła zyskała w połowie III tysiąclecia p.n.e. w Mezopotamii. Stosowano ją jednak tylko do budowy najważniejszych obiektów. Wypalanie było bowiem procesem bardzo kosztownym ze względu na brak materiału opałowego. Suszone i wypalane cegły wyrabiano również w Chinach i Indiach.

W prekolumbijskiej Ameryce wznoszono budowle głównie z cegieł suszonych. W Grecji i Rzymie również stosowano cegły suszone. W Grecji cegłę wypalaną zaczęto używać ok. IV w. p.n.e. Najpóźniej, bo w połowie I w. p.n.e. zastosowali ją Rzymianie. W Europie produkcja cegieł została spopularyzowana w XI w. Wraz z narodzeniem gotyku w XIII wieku we Francji, cegła wypalana stała się najważniejszym materiałem budowlanym.

Ówcześni budowniczowie obok charakteru konstrukcyjnego wykorzystywali jej walory dekoracyjne. Imponujące elewacje z cegieł powstały głównie w rejonach Europy Północnej - w północnych Niemczech, Anglii, Holandii, Belgii, oraz krajach skandynawskich. Renesans i barok sprawiły, że cegła straciła swe wartości dekoracyjne, stając się wyłącznie elementem konstrukcji. W drugiej połowie XIX wieku produkcja cegieł rozwinęła się na masową skalę dzięki nowym wynalazkom - piecowi kręgowemu i mechanicznej prasie ceglarskiej. Zapanowała moda na surowe, nietynkowane budynki ceglane. Świadectwem tamtych czasów są budynki przemysłowe i powstające wokół nich osady fabryczne. Niektóre z nich dały początek późniejszym miastom. Tak właśnie było z Żyrardowem. To niezwykłe miasto powstało z osady fabrycznej rozwijającej się wokół pierwszej na ziemiach polskich fabryki lniarskiej. Żyrardowska starówka jest przykładem idealnej XIX-wiecznej osady fabrycznej, która przetrwała niemal w pierwotnym stanie do naszych czasów. Od roku 2012 jest Pomnikiem Historii. W jej obrębie znajduje się kilkaset zabytkowych budynków. Do najważniejszych z nich należą budynki fabryczne Starej i Nowej Przędzalni, Resursa, kantor, ochronka, szpital, magistrat i kościoły. Większość z zabytkowych budowli powstała z czerwonej radziejowickiej cegły. To stwarza niepowtarzalny klimat miasta, zwanego dawniej ,,czerwonym Żyrardowem”. Wiele budynków projektowali znakomici architekci. Jan Jakub Gay zaprojektował budynek Starej Przędzalni, Fritz Lessner kościół augsbursko-ewangelicki, Józef Pius Dziekoński żyrardowską farę, a Romuald Miller budynek drugiego dworca kolejowego.

Żyrardowska „Dwójka” ma już 125 lat!

Uroczyste obchody z udziałem społeczności szkolnej, absolwentów oraz zacnych gości, Szkoła Podstawowa nr 2 zorganizowała w sobotę, 7 października br. Świętowanie tak zacnego jubileuszu rozpoczęto uroczystą mszą św. w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia. Nabożeństwu przewodniczył ks. bp Andrzej F. Dziuba. Następnym punktem programu było odsłonięcie na budynku szkoły pamiątkowej tablicy. W dalszej części uroczystości nie zabrakło sentymentalnych wspomnień, wystepów w wykonaniu uczniów szkoły, jak również serdecznych życzeń i gratulacji kierowanych na ręce dyrektora, Krzysztofa Waśkowskiego.

Prezydent Wojciech Jasiński w swoim wystąpieniu podkreślił, że niewiele jest szkół, które mogą poszczycić się tak długą historią i bogatą tradycją jak „Dwójka”. A potwierdzenie tych słów można było znaleźć w przygotowanej przez uczniów i nauczycieli wystawie poświęconej 125-letniej placówce.

Na okoliczność jubileuszu szkoły Miasto Żyrardów wydało pamiątkową publikację, którą obdarowani zostali goście uroczystych obchodów.  

BIELnik po robocie - oficjalnie otwarcie

Otwarcie ,,BIELnika po robocie" przy Muzeum Lniarstwa przypadło w czasie rozkapryszonej jesieni, ale wierzymy, że od wiosny każdy żyrardowianin na pytanie: co robi po robocie, odpowie - JESTEM NA BIELNIKU. Gwiazdy wieczoru - L.U.C wespół w zespół z Rebel Babel rozsadzili scenę swoją energią. A teraz pozostaje nam czekać do wiosny, kiedy ,,BIELnik po robocie" rozkwitnie na dobre.

,,BIELnik po robocie" to wymyślony i wykonany przez Muzeum Lniarstwa ogród społeczny, na realizację którego mieszkańcy wspólnie, swoimi głosami, wywalczyli 50 tys. zł w ogólnopolskim pogramie LECHSTARTER zorganizowanego przez Lecha Premium, zajmując 4. miejsce w kategorii projektów za 50 tys. zł. Partnerem programu jest Fundacja Urban Forms.

Opracowany z myślą o mieszkańcach projekt ogrodu społecznego narodził się z chęci zaktywizowania części zapomnianego i zniszczonego terenu poprzemysłowego po nieczynnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie na obszarze tzw. Bielnika. Muzeum Lniarstwa podjęło się rewitalizacji części obszaru, nadając mu nowe życie i stwarzając mieszkańcom możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego w industrialnym klimacie budynków z czerwonej cegły. Efekty prac moglismy zobaczyć w minioną sobotę, podczas oficjalnej inauguracji ogrodu ,,BIELnik po robocie".  Było to jednocześnie jedyne oficjalne zakończenie projektu w ramach programu LECHSTARTER.

- Cieszymy się, że mieszkańcy Żyrardowa wywalczyli grant dla BIELnika po robocie. Ten projekt idealnie przedstawia zamysł tegorocznej edycji programu LECHSTARTER. Jest to tak zwany ogród społeczny, to znaczy miejsce w przestrzeni publicznej prowadzone dla mieszkańców, przez mieszkańców. BIELnik wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności i robi to według ich wspólnej wizji. Chcieliśmy łączyć ludzi w mieście, a projekt Muzeum Lniarstwa spełnia to założenie – podsumowuje Karolina Hasińska, przedstawiciel Lecha Premium, organizatora programu LECHSTARTER.

W dniu otwarcia ogrodu społecznego, Muzeum Lniarstwa przygotowało mnóstwo atrakcji. Oprócz zwiedzania BIELnika po robocie, zaproponowano pokaz przyrządzania potraw na bazie lnu, pokaz odzieży lnianej czy warsztaty kreatywne dla dorosłych. A wieczorem wystapił L.U.C z projektem Rebel Babel. To wspólny projekt rapera i wielojęzykowej orkiestry dętej, którego celem jest kreowanie dialogu, łączenie kultur i stylistyk, zawodowców i amatorów, przaśności i futuryzmu.

Choć 7 października nastąpiła oficjalna prezentacja BIELnika, to ogród będzie prężnie funkcjonować szczególnie w sezonie letnim, tj. od 1 maja do 30 września. Każdego roku mieszkańcy, jak i turyści, będą mogli korzystać bezpłatnie z przygotowanej przestrzeni oraz uczestniczyć w życiu ogrodu.

Nawiązując do tradycji Żyrardowa, jako ośrodka przemysłu lniarskiego, Muzeum przygotowało ogródek lniany, w którym zaprezentowało len ozdobny. Mury dawnych Zakładów Lniarskich uświetnił również mural w 3D, a ciekawostką historyczną jest zabytkowa, ostatnia istniejąca lokomotywa zakładowa, która stanęła na dziedzińcu przed wejściem do Muzeum. Przestrzeń wypełniły industrialne siedziska wykonane ze szpul oraz pofabrycznych wózków, które służyły niegdyś w fabryce do przewożenia tkanin, a także klimatyczne oświetlenie. Scena i zagospodarowana przestrzeń przy Muzeum Lniarstwa umożliwia organizację plenerowych wydarzeń i koncertów, a piaszczysta plaża z leżakami oraz strefa wypoczynku z hamakami będzie kusiła miłośników leniwego spędzania czasu. Na odwiedzających czekać będzie także strefa gastronomiczna z grillem i wędzarnią, która umili czas podczas towarzyskich spotkań, natomiast przestrzeń warsztatowa pozwoli nabywać nowe umiejętności i rozwijać swoje pasje. Wszystkie działania i atrakcje BIELnika sprzyjać będą integracji lokalnej społeczności. Charakter miejsca tworzą ludzie, którzy sadzą i pielęgnują rośliny oraz dbają o małą architekturę, dlatego też wszystkie osoby, które chciałyby zaangażować się w prace na rzecz utrzymania porządku na terenie ogrodu, proszone są o kontakt z Muzeum Lniarstwa.

Przedstawienie dla dzieci w Klubie ,,Koliber"

Klub Osiedlowy ,,Koliber" serdecznie zaprasza dzieci na przedstawienie Teatru Fantazja pt. ,,Pingwiny z zasadami". Spektakl odbędzie sie w sobotę, 14 października br., o godz. 11.00.  Dzieci wstęp wolny, opiekun 5 zł.  Zapraszamy!  

Dzień Otwarty w Akademii Malucha ,,Pluszowy miś"

Fundacja im. św. Michała Archanioła serdecznie zaprasza 22 października br., w godz. 14.00 - 17.00, na Dzień Otwarty w Akademii Malucha ,,Pluszowy miś" przy ul. Mireckiego 63. Fundacja przygotowała ciekawą ofertę zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Warto skorzystać! 

Próchnica zębów u dzieci to wciąż duży problem

Prezydent Miasta Wojciech Jasiński podpisał umowę na działania profilaktyczne i przeciwdziałające próchnicy u dzieci w grupie wiekowej 6 - 13 lat z terenu Miasta Żyrardowa.

Miejscem świadczenia usługi jest gabinet stomatologiczny mieszczący się na terenie Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie ul. Limanowskiego 30 pawilon „I”. Uczniowie w swoich szkołach otrzymują ulotki zachęcające do udziału w programie, który dla dzieci w grupie wiekowej 6-13 lat jest bezpłatny, jednak warunkiem skorzystania z usługi jest umówienie wizyty przez rodzica dziecka pod numerem telefonu: 512 810 402.

Podpisana umowa przewiduje działania profilaktyczne i przeciwdziałające próchnicy do 10 grudnia 2017 r.

Celem projektu jest wykonanie pełnej profilaktyki stomatologicznej u dzieci, polegającej na włączeniu procedur stomatologicznych nie objętych finansowaniem w ramach powszechnego systemu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wśród usług stomatologicznych, z jakich uczniowie mogą skorzystać w ramach programu jest: badanie lekarskie i przegląd zębów, czyszczenie i fluoryzacja zębów, lakowanie oraz leczenie próchnicy powierzchniowej.

Program był realizowany przez Miasto w roku szkolnym 2016/2017 i cieszył się dużym zainteresowaniem i frekwencją. Rodzice wyrażali duże zadowolenie z pomysłu i zorganizowania tego typu działań. Z programu skorzystało do tej pory blisko 200 dzieci. U wszystkich dzieci zostały przeprowadzone przeglądy stomatologiczne, nakierowane na identyfikację choroby próchnicowej oraz zapotrzebowania na leczenie ortodontyczne, a także profilaktykę dietetyczną. Wszystkim dzieciom przeprowadzono zabieg czyszczenia i fluoryzacji zębów, zarówno mlecznych jak i stałych oraz procedurę lakowania poszerzonego.

Oficjalne otwarcie Parku Seniora - zapraszamy!

W najbliższą sobotę, o godz. 12.00, serdecznie zapraszamy na oficjalne otwarcie Parku Seniora. To nowo zrealizowana inwestycja na osiedlu Żeromskiego, w lasku sosnowym. Teraz, gdy został zagospodarowany, tętni życiem, służy wypoczynkowi i rekreacji, a dzieki zlokalizowanej tam tężni solankowej - ma również walory zdrowotne, terapeutyczne.

Kto jeszcze tam nie był, tym bardziej zapraszamy w najbliższą sobotę.

Pokażemy, jak korzystać z urzadzeń siłowni plenerowej, zaprosimy do gry w szachy pod okiem instruktora, opowiemy jak zbudowana została tężnia solankowa. Będzie też można skorzystać z porad prozdrowotnych, jak również na miejscu, bez konieczności wizyty w Urzędzie Miasta, złożyć wniosek o wydanie Żyrardowskiej Karty Seniora. Zapoznamy seniorów z ofertą stowarzyszeń i miejskich placówek adresowaną właśnie do nich, a Straż Miejska uwrażliwiać będzie na zagadnienia związane z bezpieczeństwem seniorów.

Biesiadną atmosferę zapewni zespół Matrix w składzie: Janusz Figat (saksofon, klarnet, śpiew), Jacek Mirowski (akordeon), Tadeusz Stupiński (bębenek). Będzie również grill z kełbaskami i gorąca herbata.

Serdecznie zapraszamy!

Seminarium edukacyjne

Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS oraz Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych i Kuźnia Inicjatyw "Wiskitki.org" zapraszają grantobiorców FIO Mazowsze Lokalnie oraz wszystkie aktywne grupy i organizacje na seminarium edukacyjne, które odbędzie się w dniu 16 października  2017 roku w godzinach 15.45 – 19.30 w Żyrardowie (RESURSA, ul. 1 maja 45).

ZGŁOSZENIA prosimy przesyłać:

 • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego
  https://goo.gl/forms/LYPv8ziN9ZiK8v2t1             
 • mailowo pod adresem: a.zelazowska.kosiorek@gmail.com
 • telefonicznie pod numerem: 605 053 554
Uroczysta gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W piątek, 13 października, w Centrum Kultury w Żyrardowie z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się uroczysta gala zorganizowana dla całego środowiska żyrardowskiej oświaty przez Samorząd Miasta Żyrardowa, którego przedstawiciele dziękowali dyrektorom,   nauczycielom i pracownikom administracyjnym miejskich placówek oświatowych za trud i poświęcenie, z jakim edukują oraz wychowują dzieci i młodzież.

Okolicznościowe dyplomy dyrektorom i nauczycielom wręczyli, w imieniu Prezydenta Wojciecha Jasińskiego, Zastępca Prezydenta Dariusz Kaczanowski wraz z Dyrektorem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Urszulą Wieczorkiewicz – Tkacz.   

Dariusz Kaczanowski oraz Marcin Rosiński Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa dziękowali nauczycielom za wytrwałość, cierpliwość, a jednocześnie pasję i entuzjazm wkładane w prace z dziećmi i młodzieżą. Życzyli aby niełatwa misja nauczyciela, pedagoga i wychowawcy była źródłem satysfakcji, radości i inspiracji. Dyrektorom zaś podziękowali za zaangażowanie w zarządzanie jednostkami oświatowymi oraz pracę na rzecz rozwoju żyrardowskiej oświaty .   

Klamrą zamykającą obchody Dnia Edukacji Narodowej w Żyrardowie był występ uczniów, a na finał gali znakomity koncert Mietka Szcześniaka.

Nagrody Prezydenta Miasta Żyrardowa z okazji Dnia Edukacji Narodowej otrzymali nauczyciele:
Dorota Rachwalik Miejskie Przedszkole Nr 2, Teresa Parafińska Miejskie Przedszkole Nr 5, Beata Szkup Miejskie Przedszkole Nr 6, Ewa Kulik Miejskie Przedszkole Nr 6, Grażyna Galińska Miejskie Przedszkole Nr 9, Beata Las-Opolska Miejskie  Integracyjne Przedszkole Nr 10, Elżbieta Wójcik Szkoła Podstawowa Nr 1, Mariusz Szewczyk Szkoła Podstawowa Nr 1, Bożena Jedlińska Szkoła Podstawowa Nr 2, Żaneta Wesołowska Szkoła Podstawowa Nr 2, Bożena Jakubiak-Astapkowicz Szkoła Podstawowa Nr 2, Anna Kamińska-Woźniak  Szkoła Podstawowa Nr 3, Elżbieta Leksińska Szkoła Podstawowa Nr 3, Lidia Ziółkowska- Nowakowska Szkoła Podstawowa Nr 3, Maciej Jankowski Szkoła Podstawowa Nr 3, Kamil Wykrętowicz Szkoła Podstawowa Nr 3, Teresa Filutowska Szkoła Podstawowa Nr 4, Krystyna Karolak Szkoła Podstawowa Nr 4, Marcin Klepacz Szkoła Podstawowa Nr 4, Beata Marzęda-Przybysz Szkoła Podstawowa Nr 4, Anna Misiak Szkoła Podstawowa Nr 6, Aneta Wasilewska Szkoła Podstawowa Nr 6, Małgorzata Świetlik Szkoła Podstawowa Nr 6, Elżbieta Koźbiał Szkoła Podstawowa Nr 7, Beata Możdżyńska Szkoła Podstawowa Nr 7, Michał Ciecharowski , Marta Czarnocka Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Ewa Trzaskowska Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Bożena Gąsiorowska Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Edwin Nartonowicz Miejski Ogród Jordanowski, Małgorzata Strojek Miejski Ogród Jordanowski. 

Najserdeczniejsze życzenia dla Pracowników Oświaty w dniu Waszego Święta!

"Najlepsi nauczyciele to ci, którzy wskazują, gdzie patrzeć,
ale nie powiedzą co masz zobaczyć."

Alexandra K.Trenfor

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
dziękuję Nauczycielom, Pedagogom oraz Pracownikom Oświaty
za ogromny trud wkładany w wychowanie młodego pokolenia.

Kierując pod Państwa adresem wyrazy wdzięczności
za pełnienie trudnej i wymagającej misji,
jaką jest zawód nauczyciela,
składam Państwu najserdeczniejsze życzenia
satysfakcji z pracy z dziećmi, radości
z odkrywania ich talentów i uzdolnień,
dumy z sukcesów wychowanków
oraz twórczego zapału do podejmowania nowych wyzwań.

Prezydent Miasta Żyrardowa
Wojciech Jasiński

Park Seniora otwarty z przytupem

Żyrardowscy seniorzy są cudowni! Swoją radością życia mogliby obdzielić cały świat. W imieniu władz miasta, Prezydenta Wojciecha Jasińskiego, Zastępcy Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego i Radnych Rady Miasta Żyrardowa, którzy w sobotnie południe oficjalnie otworzyli Park Seniora na Osiedlu Żeromskiego, dziękujemy za tak entuzjastyczne przyjęcie inwestycji zrealizowanej właśnie dla Was, za wspólne jej otwarcie symbolicznym przecięciem wstęgi i znakomitą zabawę.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z Urzędem Miastem i Centrum Kultury przygotowali program sobotniego pikniku.   

Do tańca przygrywał zespołów Matrix, w składzie: Jacek Mirowski, Janusz Figat i Tadeusz Stupiński.  

Porad prozdrowotnych wszystkim zainteresowanym udzielały: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Miejsko - Powiatowy w Żyrardowie, Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym ,,Amazonki" w Żyrardowie oraz pielęgniarki z NZOZ ,,Zdrowie".    

Straż Miejska przybliżyła regulamin korzystania z Parku Seniora oraz zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa seniorów.

Do gry w szachy na plenerowych stołach szachowych zachęcał Stanisław Pękacki, na co dzień prowadzący zajęcia w Osiedlowym Domu Kultury.

Zasady korzystania z urządzeń siłowni plenerowej prezentował fizjoterapeuta Zbigniew Kowalski. 

A smaczne kiełbaski z grilla, kawę i herbatę serwowali pracownicy Centrum Kultury.   

Dziękujemy też mieszkańcom, którzy podczas pikniku zdecydowali się przystąpić do Programu Żyrardowska Karta Seniora.

Niech Park Seniora służy Wam, Drodzy Seniorzy, oraz wszystkim mieszkańcom jak najlepiej. Poświęcenie terenu przez ks. Prałata Stanisława Lecha pozwala mieć nadzieję, że służyć będzie jak najdłużej w pełnej krasie.

Gala Boksu Zawodowego BOXING NIGHT 13 w Żyrardowie

W sobotę, 21 października, o godz. 19.00, w Hali Sportowej AQUA przy ul. Pileckiego (dawna Jodłowskiego) 25/27 odbędzie się Gala Boksu Zawodowego BOXING NIGHT 13. Dla kibiców to wyjątkowa okazja, by  osobiście spotkać się z legendą polskiego boksu zawodowego Andrzejem Gołotą, który będzie gościem honorowym gali. Dodatkową atrakcją będzie walka charytatywna Marcina Najmana, Mistrza Europy Formuły K1 z Wiceprezydentem Żyrardowa Lucjanem Krzysztofem Chrzanowskim. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński.   

Podczas gali w pojedynkach w formule K-1 zaprezentują się Rafał Jackiewicz, Igor Kołacin. W walkach  bokserskich zobaczymy takich zawodników, jak Andrzej Sołdra czy Adam Koprowski.

Gala Boxing Night 13 w Żyrardowie na żywo tylko w TVP Sport. Transmisja od godziny 20.30.

Bilety do nabycia na kupbilet.pl, w recepcji hotelowej spółki AQUA, przy ul. Pileckiego (dawna Jodłowskiego) 25/27 oraz w salonie Empik przy ul. Hiellego 2.
Zapraszamy!

***

Zobacz co media piszą o Gali BOXING NIGHT 13 w Żyrardowie:

https://sportowefakty.wp.pl/boks/704142/golota-gosciem-specjalnym-gali-w-zyrardowie-najman-powalczy-z-wiceprezydentem-mi

http://wringu.net/golota-najman-kontra-v-prezydent-zyrardowa-21-pazdziernika/

http://future-champion.pl/21-pazdziernika-w-zyrardowie-odbedzie-sie-charytatywna-gala-boksu/

http://www.fakt.pl/sport/sporty-walki/golota-wejdzie-do-ringu/4pfenzw

http://www.przegladsportowy.pl/boks,andrzej-golota-zdobywa-tatry-z-dziennikarzem-przegladu-sportowego,artykul,815506,1,290.html

Ważenie zawodników przed galą BOXING NIGHT 13

W piątek, 20 października, o godz. 13.30, zapraszamy do Galerii Carrefour Żyrardów przy ul. 1 Maja 45 na ważenie zawodników przed Galą Boksu Zawodowego BOXING NIGHT 13, która odbędzie się w sobotę, 21 października w Hali Sportowej AQUA, ul. Jodłowskiego 25/27. Gościem honorowym wydarzenia będzie Andrzej Gołota. Na ringu walczyć będą m.in. Rafał Jackiewicz, Igor Kołacin, Andrzej Sołdra, Adam Koprowski. W walce charytatywnej rękawice skrzyżują Marcin Najman, Mistrz Europy Formuły K1 z Wiceprezydentem Żyrardowa Lucjanem Krzysztofem Chrzanowskim.

Na ważenie zawodników wstęp jest wolny. Zapraszamy!

Lokalizacja wydarzenia dzięki uprzejmości Galerii Carrefour Żyrardów.

Wyniki konsultacji projektu uchwały

Prezydent Miasta Żyrardowa ogłosił wyniki konsultacji projektu uchwały w sprawie: wysokości i zasad ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Miasta Żyrardowa.

Konsultacje projektu uchwały odbyły się w terminie od dnia 26.09.2017 r. do dnia 10.10.2017 r.

Informacja o rozpoczęciu konsultacji zamieszczona została:
1) na Portalu Urzędu Miasta Żyrardowa: www.zyrardow.pl,
2) w Biuletynie Informacji Publicznej: bip.zyrardow.pl,
3) na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Żyrardowa,
4) w prasie lokalnej.

Konsultacje zostały przeprowadzone na podstawie Uchwały Nr VIII/44/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 marca 2011 roku w sprawie: sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, zgodnie z Zarządzeniem nr 193/17 Prezydenta Miasta Żyrardowa z dnia 26 września 2017 roku w sprawie wyboru formy przeprowadzenia konsultacji.

Podmiotami uprawnionymi do konsultacji były: organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które mogły zgłaszać opinie poprzez wypełnienie załączonego formularza zamieszczonego na portalu Internetowym: www.zyrardow.pl, który można było przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: wydzial.zps@zyrardow.pl lub złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa, Plac Jana Pawła II nr 1.

W wyznaczonym terminie do projektu uchwały nie wniesiono uwag.

Jak postępują prace nad Zalewem Żyrardowskim?

Rozpoczęta w lipcu inwestycja polegająca na zagospodarowaniu plaży nad Zalewem Żyrardowskim idzie pełną parą, choć deszczowa pogoda, jaka w ostatnim czasie utrzymywała sie dość długo, nie sprzyjała prowadzeniu prac na mocno nawodnionym terenie.

Aktualnie układana jest infrastruktura podziemna: kanalizacje sanitarne, deszczowe, elektryczne i teletechniczne. Budowane są dwa obiekty równolegle. Wykonywane jest także tzw. korytowanie pod nawierzchnie utwardzone takie, jak deptak, ścieżki i parkingi.

Obfite opady deszczu, które jeszcze kilka dni temu mocno dawały się we znaki budowlańcom, uniemożliwiły obniżenie poziomu wody w zalewie, co jest konieczne do rozpoczęcia prac budowlanych przy pomostach i slipie. Jednak poprawa pogody w ostatnich dniach daje nadzieję na nadrobienie powstałego na skutek opadów opóźnienia.

Przypomnijmy, że wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm AMAT i TEL-BUD. W pierwszym etapie inwestycji powstanie budynek restauracji wraz z wypożyczalnią sprzętu wodnego, budynek wielofunkcyjny, taras restauracyjny, przystań i kąpielisko. Ponadto teren zostanie zagospodarowany boiskami piaszczystymi, placem zabaw, siłownią zewnętrzną, elementami małej architektury oraz zielenią. Dla gości korzystających ze strzeżonej plaży Zalewu Żyrardowskiego udostępnione zostaną miejsca parkingowe. Zakres prac obejmuje również budowę oświetlenia zewnętrznego, wszelkich niezbędnych instalacji, przyłączy, budowę nawierzchni utwardzonych, jak również odprowadzenia wód deszczowych do rzeki Okrzeszy. Inwestycja kosztować będzie Miasto ponad 9 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na koniec maja przyszłego roku.

Docelowo planowane jest zagospodarowanie obszaru o łącznej powierzchni ok. 20 ha, z czego 11,3 ha stanowi powierzchnia lustra wody.

Jak skutecznie włączyć mieszkańców w działania Samorządu Miasta? Zapraszamy na spotkanie!

Urząd Miasta Żyrardowa oraz Pracownia 3E zapraszają wszystkich mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji i przedsiębiorców na spotkanie poświęcone wdrażanemu aktualnie w naszym mieście Programowi Partycypacji i Aktywizacji Społecznej. Spotkanie odbędzie się 25 października br. (środa), w godz. 17.30 – 20.30, w Szkole Podstawowej nr 2 (w świetlicy) przy ul. Narutowicza 35 w Żyrardowie.

Program Partycypacji i Aktywizacji Społecznej dotyczy przede wszystkim form i rodzaju prowadzonych konsultacji i zbierania opinii mieszkańców. Finalnie zostanie opracowany dokument ułatwiający włączanie mieszkańców w działania władz samorządowych.

Podczas spotkania zostaną podsumowane wyniki badania ankietowego, prowadzonego w dniach od 2 do 20 października br. Uczestnicy spotkania w części warsztatowej będą pracować nad analizą SWOT Programu, a także – zależnie od frekwencji, określać wizję i cele Programu.

Program spotkania:

17.30 – 17.40 powitanie uczestników, wprowadzenie – Urząd Miasta Żyrardowa

17.40 – 17.50 teoretyczne i praktyczne znaczenie Programu Partycypacji i Aktywizacji Społecznej –Pracownia 3E

17.50 – 18.30 prezentacja wyników badania ankietowego – Pracownia 3E

18.30 – 18.50 pytania z sali

18.50 – 19.20 praca warsztatowa w grupach (określenie celów i oczekiwań mieszkańców, przedstawicieli organizacji, biznesu, itp., oraz analiza potencjałów i potrzeb / SWOT) – Pracownia 3E 19.20 – 19.50 praca warsztatowa w grupach (wizja, cele Programu Partycypacji i Aktywizacji Społecznej) – Pracownia 3E

19.50 – 20.20 prezentacja prac poszczególnych grup

20.20 – 20.30 podsumowanie spotkania – Urząd Miasta Żyrardowa, Pracownia 3E

Zapraszamy!

Zaprojektuj świąteczną pocztówkę

Miasto Żyrardów ogłasza konkurs na projekt pocztówki o tematyce bożonarodzeniowej i noworocznej. Celem konkursu jest uzyskanie oryginalnych projektów pocztówek o wysokich walorach artystycznych promujących Żyrardów poprzez odwołanie się do tradycji bożonarodzeniowych i noworocznych. Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie. Na projekty czekamy do 20 listopada br.

Uwaga! Zła jakość powietrza

W związku z przekroczeniem w 2017 r. poziomu III – Ostrzeżenia 1 stopnia o złej jakości powietrza (kolor żółty) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na obszarze województwa mazowieckiego Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłasza ostrzeżenie 1 stopnia.

Główną przyczyną podwyższonych wartości jest komunikacja, w tym wtórne pylenie z ulic i emisja spalin. Wystąpią również warunki meteorologiczne sprzyjające takiej sytuacji (słaby wiatr, wyż, zamglenia). Prognozuje się utrzymywanie podwyższonych stężeń pyłu, jednakże nie przewiduje się przekroczenia poziomu informowania oraz alarmowego, który mógłby powodować negatywne skutki zdrowotne.

Ogłoszone ostrzeżenie oznacza, że osoby z grup wrażliwych powinny być bardziej ostrożne i powinny unikać wychodzenia na zewnątrz oraz obserwować wyniki pomiarów i prognoz na stronie WIOŚ w Warszawie http://sojp.wios.warszawa.pl i na stronie GIOŚ http://powietrze.gios.gov.pl. W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia, oraz osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia oraz osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Pył zawieszony PM10 może powodować kaszel, trudności z oddychaniem, podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych.

Zaleca się ograniczenie przebywania dzieci na otwartej przestrzeni w czasie przebywania w placówce oraz unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń.

Czas obowiązywania ostrzeżenia: do dnia 20.10.2017 r.

Przyjaciele z zagranicy odwiedzili Żyrardów

Od czwartku do niedzieli w Żyrardowie gościliśmy przedstawicieli Lourmarin (Francja), Krasnej Lipy (Czechy), Trjawny (Bułgaria) i Brienz (Szwajcaria) podczas I Zjazdu Miast Partnerskich. To pierwsze tego typu spotkanie w naszym mieście, które stało się okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy,  nakreślenia kierunków dalszych wspólnych działań i zacieśnienia relacji. Do najważniejszych punktów programu Zjazdu należała niewątpliwie piątkowa konferencja w Resursie zatytułowana ,,Żyrardów – miasto tkaczy i wizjonerów”.  Jej najważniejsze treści udostępniamy Państwu w poniższej prezentacji multimedialnej.

Wśród atrakcji, jakie przygotowano dla przybyłych gości znalazły się wycieczki szlakiem postindustrialnego dziedzictwa Żyrardowa, połączone z lekcją historii naszego miasta oraz zwiedzanie fabryki Polmos Żyrardów i Żelazowej Woli. W dawnym domu Chopina na gości czekała miła niespodzianka, mianowicie koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Żyrardowie.

Przedstawiciele miast partnerskich wzięli również udział w sobotniej Gali Boxing Night 13, gdzie gorąco dopingowali Zastępcę Prezydenta Miasta Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego.  Delegacja z Trjawny przygotowała nawet specjalne koszulki z wizerunkiem zawodnika z Żyrardowa i podpisem „Trjawna wspiera Cię”.

Poniżej prezentujemy fotorelację z I Zjazdu Miast Partnerskich w Żyrardowie.

Gala Boxing Night 13 przeszła do historii

W sobotę, 21 października, od godz. 19.00, halę sportową AQUA zaczęli zapełniać pierwsi kibice boksu. Niewątpliwie wielu liczyło na spotkanie z legendą polskiego boksu zawodowego Andrzejem Gołotą, który był gościem honorowym gali. Podczas czterogodzinnego show na ringu zmierzyli się m.in. Rafał Jackiewicz, Igor Kołacin, Andrzej Sołdra czy Adam Koprowski. Walka wieczoru należała bezsprzecznie do Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego, Zastępcy Prezydenta Miasta Żyrardowa, który skrzyżował rękawice z Marcinem Najmanem, Mistrzem Europy Formuły K. Obydwaj zawodnicy mierzyli się w walce charytatywnej na rzecz dzieci dotkniętych ciężkimi, przewlekłymi chorobami, w tym żyrardowianina Jędrka Różewskiego. Dodatkowo, dzięki licytacji przeprowadzonej podczas bokserskiego wieczoru udało się zebrać 8100 zł.

Przypominamy, że całe wydarzenie transmitowane było na żywo na kanale TVP Sport, a jego zapis jest dostępny na stronie http://sport.tvp.pl/34497090/gala-boksu-zawodowego-boxing-night-13-w-zyrardowie

Gala Boxing Night 13 przechodzi więc do historii jako duży sukces organizacyjny i wspaniale wykorzystana okazja do promocji naszego miasta.  Prezydent Wojciech Jasiński żegnając wszystkich uczestników i gości gali zapraszał fanów sportów walki do Żyrardowa za rok. Wierzymy więc, że jesienią 2018 roku znowu spotkamy się na Gali Boxing Night 14.

Mamy I miejsce na liście rankingowej i 6 mln. na rewitalizację centrum miasta!

Żyrardów po raz kolejny udowodnił, że jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie działań rewitalizacyjnych i pozyskiwania na ten cel środków zewnętrznych. Złożony przez Miasto w maju br. wniosek pn. Zintegrowany projekt rewitalizacji centrum osady fabrycznej w Żyrardowie służący aktywizacji społecznej i gospodarczej pozytywnie przeszedł etap oceny formalnej oraz merytorycznej i decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego uzyskał dofinansowanie w wysokości 6 mln zł.

Spośród trzydziestu ubiegających się o dofinansowanie projektów, środki finansowe przyznano jedenastu. Projekt Żyrardowa zdobył 100% punktów i zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej.

„To kolejny wielki sukces Żyrardowa w obszarze działań rewitalizacyjnych – podkreśla Wojciech Jasiński, Prezydent Miasta Żyrardowa. – Myślę, że nie tylko ja, ale również wszyscy pracując nad tym projektem, mamy wielką satysfakcję. Nowy Świat, to miejsce niezwykle ważne dla Żyrardowa, dlatego cieszę się, że już wkrótce będziemy mogli nadać mu zupełnie nowy, godny centrum miasta wygląd. Co ważne podkreślenia, inwestycja realizowana będzie niemal w całości za środki zewnętrzne. Wkład własny miasta uwzględniony w projekcie, to tylko 600 tys. zł.”

Projekt zakłada kompleksową rewitalizację centrum osady fabrycznej, co poza zdecydowaną poprawą wizerunku tej części miasta, służyć ma aktywizacji społecznej i gospodarczej. Składa się na niego realizacja trzech dużych zadań infrastrukturalnych:

Zadanie 1. „Nowy Świat” - budowa ulicy wraz z infrastrukturą.

Zadanie obejmuje przebudowę ul. Nowy Świat na odcinku o długości 350,90 m i nadanie  jej nowej funkcji społeczno-gospodarczej. Wykonana zostanie nowa nawierzchnia ulicy wraz z chodnikami, ciągiem pieszo-rowerowym oraz  miejscami parkingowymi. Całości dopełni stylizowana mała architektura w postaci stojaków na rowery, koszy na śmieci, ławek, donic oraz ulicznych latarni. W ramach inwestycji przewiduje się także wydzielenie w pasie drogowym miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej (m. in. sprzedaż produktów lokalnych).

Zadanie 2. Stworzenie terenu zieleni o funkcji społecznej i rekreacyjnej.

Zadanie to zakłada stworzenie terenu zieleni, sięgającego od zbiornika rzeki Pisia Gągolina do ulicy Nowy Świat. Zakres zadania obejmuje m.in. budowę ścieżki pieszo-rowerowej,  alejek wśród roślinności z kameralnymi miejscami wypoczynku oraz zadaszonej siłowni plenerowej z motywami maszyn przędzalniczych i instalacji przemysłowych. Zagospodarowana zostanie również linia brzegowa Górnego Stawu - niezbyt dużego, ale z niezwykłym klimatem zbiornika wodnego, położonego na terenie Centrali. Powstanie tam m.in. taras widokowy oraz „polana piknikowa”. Cały teren zostanie oczywiście oświetlony i objęty monitoringiem miejskim.

Zadanie 3. Remont zabytkowej biblioteki fabrycznej (filia nr 6 MiPBP) wraz
z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych i zagospodarowaniem kwartału na potrzeby kulturalno-edukacyjne.

Zadanie obejmuje kompleksowy remont i termomodernizację zabytkowej biblioteki fabrycznej, w tym także przebudowę schodów i wybudowanie podjazdu dla niepełnosprawnych. Całkowicie zmieni się także otoczenie biblioteki, ponieważ wokół budynku powstaną m.in. ciągi piesze i pieszo-jezdne, tak potrzebne czytelnikom miejsca parkingowe i oczywiście oświetlenie.  

Projekt ma charakter partnerski. Partnerami projektu są Powiatowy Urząd Pracy w Żyrardowie oraz Gmina Grodzisk Mazowiecki. Inwestycja dofinansowana zostanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Realizacja projektu powinna się zakończyć 31 grudnia 2018 r.

 

 

Azbest znika z Żyrardowa

W ramach realizacji zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z obiektów zlokalizowanych na terenie miasta Żyrardowa” w bieżącym roku zostało zdemontowanych i przekazanych do utylizacji blisko 40 ton wyrobów zawierających azbest pochodzących z 27 nieruchomości. Prace były wykonywane w okresie od maja do września bieżącego roku przez firmę P.H.U „Piotr” z Leszna. Łączny koszt realizacji zadania wyniósł 13.251,37 zł.

Zgodnie z zapisami  „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z obiektów zlokalizowanych na terenie Miasta Żyrardowa w latach 2008 – 2032” od wielu lat sukcesywnie podejmowane są przez Urząd Miasta Żyrardowa działania zmierzające do całkowitego usunięcia wyrobów zawierających azbest w terminie do 2032 roku.

W latach 2012-2017, w ramach realizacji programu, udało się usunąć blisko 430 ton wyrobów zawierających azbest ze 145 nieruchomości. Koszt realizacji powyższych prac wyniósł łącznie 162.354,28 zł, z czego ponad 140.000,00 zł stanowiło dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Jednocześnie informujemy, że mieszkańcy zainteresowani usunięciem wyrobów zawierających azbest ze swoich nieruchomości w 2018 roku mogą składać stosowne wnioski w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Żyrardowa.

Wnioski oraz dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska  Urzędu Miasta Żyrardowa, pok. 31 (drugie piętro), tel. 46 858 15 46.

Czy chciałbyś korzystać z e-urzędu?

Urząd Miasta Żyrardowa przystąpił do opracowania wniosku w ramach konkursu HUMAN SMART CITIES, organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Głównym celem konkursu jest kreowanie, przy użyciu inteligentnych rozwiązań, miasta jako przestrzeni przyjaznej do życia, za którą współodpowiedzialność ponoszą także mieszkańcy, biorąc aktywny udział w zarządzaniu i współdecydowaniu o niej.

Projekt przygotowywany jest wspólnie przez samorządy Wołomina, Pruszkowa oraz Żyrardowa, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Ze względu na pilotażowy charakter wdrażanych rozwiązań technologicznych i innowacji społecznych, niezmiernie ważne jest wypracowanie kanonu dobrych praktyk, które w przyszłości mogą znaleźć powszechne zastosowanie wśród różnych interesariuszy oraz innych miast o podobnych uwarunkowaniach.

Wstępne założenia projektu uwzględniają stworzenie możliwości realizacji e-usług w takich obszarach, jak przeprowadzenie konsultacji społecznych z wybranymi mieszkańcami (wyselekcjonowanymi np. ze względu na płeć, wiek, lokalizację miejsca zamieszkania), Stworzony system e-usług zapewnić ma również administracji samorządowej  możliwość wysyłania mieszkańcom komunikatów w wybranych kategoriach – np. bezpieczeństwo, kultura, ochrona środowiska, miejskie wydarzenia itp. System ma również umożliwić dodawanie kolejnych modułów, tak aby oprócz pakietu podstawowego, instalowanego domyślnie, mieszkaniec mógł sam wybierać te usługi, które chce realizować za pomocą aplikacji.

Na etapie opracowania założeń projektu zależy nam na określeniu potrzeb oraz opinii mieszkańców co do optymalnego zakresu korzystania z usług e-urzędu, dlatego też zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfs3ewwrpUZiaK82SLBMS-8qZfOhFdr8wYh
cplHmlLvjz6gUg/viewform

Na opinie czekamy do 6 listopada. Liczymy na Państwa pomoc i cenne dla nas sugestie.

 

Czasowe zmiany organizacji ruchu w okolicach cmentarza

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych w dniach 31 października i 1 listopada br. zostaną wprowadzone  zmiany w organizacji  ruchu drogowego w ulicach sąsiadujących z cmentarzem parafialnym w Żyrardowie.

Osoby planujące handel w pobliżu cmentarza w Żyrardowie w dniach 31 października i 1 listopada br., proszone są o zaopatrywanie stoisk handlowych w tych dniach najpóźniej do godziny 1000

Zmiany czasowej organizacji ruchu będą obowiązywać w dniach od 31 października 2017 r. od godz. 600 do 1 listopada 2017 r. do godz. 2100   

Zmiany będą dotyczyć:

 1. przełączenia sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Limanowskiego i Mireckiego z ul. Środkową na cykl pulsacyjny,
   
 2. zamknięcia dla ruchu kołowego fragmentów ulicy Kasztanowej na odcinku od  skrzyżowania z ulicą Kościuszki do skrzyżowania z ulicą Choińskiego, ulicy Limanowskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Środkową do skrzyżowania z ulicą Kasztanową, ulicy Konopnickiej na odcinku od ul. Kościuszki do skrzyżowania z ulicą Kasztanową,  
   
 3. wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na fragmencie ulic Kościuszki i Konopnickiej z wjazdem od ulicy Środkowej  na odcinku od skrzyżowania z ulicą Środkową do skrzyżowania z ulicą Mireckiego,
   
 4. na ul. Mireckiego wprowadzenia zakazu skrętu w lewo i w prawo w ulicę Konopnickiej,
   
 5. wprowadzenia zakazu zatrzymywania się pojazdów w ulicy Pileckiego po obydwu stronach jezdni na odcinku od skrzyżowania z ulicą Ireny Przybysz do skrzyżowania z ulicą  Mireckiego z tabliczką T-24 wskazującą, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela,
   
 6. w ulicy Środkowej po stronie nieparzystej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Kościuszki do skrzyżowania z ulicą Limanowskiego wprowadzenie zakazu zatrzymywania się z tabliczką T-24 wskazującą, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela,
   
 7. wprowadzenia obustronnego zakazu zatrzymywania się pojazdów w ul. Środkowej na odcinku od ul. Spokojnej do ul. Limanowskiego,
   
 8. wprowadzenia zakazu zatrzymywania się pojazdów w ulicy Konopnickiej po stronie nieparzystej (po stronie LOK) na odcinku od skrzyżowania z ulicą Kościuszki do skrzyżowania z ulicą Mireckiego z tabliczką T-24 wskazującą, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela,
   
 9. wprowadzenia zakazu zatrzymywania się pojazdów w ul. Kościuszki (strona nieparzysta) na odcinku od ul. Ossowskiego do ul. Środkowej z tabliczką T-24 wskazującą, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela,
   
 10. wprowadzenia zakazu zatrzymywania się pojazdów w ul. Spokojnej na odcinku od ul. Środkowej do ul. Kasztanowej z tabliczką T-24 wskazującą, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela,
   
 11. wprowadzenia zakazu zatrzymywania się pojazdów w ul. Kościuszki od strony ul. Środkowej po stronie nieparzystej,

W celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, dla osób korzystających z parkowania pojazdów na terenie działki przy ul Spokojnej, preferowany jest wjazd od strony ul. Kilińskiego.

Biblioteka zaprasza dzieci do udziału w konkursie recytatorskim

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Pawła Hulki-Laskowskiego w Żyrardowie serdecznie zaprasza do udziału w II edycji konkursu recytatorskiego o tytuł Najlepszego Wierszolatka Powiatu Żyrardowskiego. Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku od 4 do 6 lat, uczęszczających do przedszkoli, klubów malucha, świetlic środowiskowych i domów kultury z terenu naszego powiatu.

Szczegółowych informacji na temat konkursu udzielają organizatorzy pod numerem telefonu 46 856 10 20 lub 46 856 10 70.

Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji "Festiwalu Śpiewających Siątek"

Już 10 listopada zapraszamy do Resursy na szóstą edycję "Festiwalu Śpiewających Siątek".  Gościem specjalnym festiwalu będzie Joanna Darowna z zespołu Alibabki. Do udziału w festiwalu mogą zgłaszać się osoby utalentowane wokalnie, recytatorzy, poeci, artyści solowi oraz zespoły z przedziału wiekowego 50-100 lat! Mogą być to zarówno amatorzy, jak też osoby zawodowo związane z twórczością artystyczną. Zgłoszenia  przyjmowane są do 9 listopada w Centrum Kultury w Żyrardowie.

Uwaga na silny wiatr!

Informujemy o przedłużeniu ostrzeżenia dla województwa mazowieckiego wydanego przez Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych IMGW - PIB w Warszawie. Silny wiatr z północnego zachodu, wiejący z prędkością od 35 km/h do 50 km/h, z porywami do 90 km/h najprawdopodobniej będzie nam towarzyszył do godz. 21:00, 30 października br.  

Prosimy o zachowanie wszelkich środków ostrożności.

Konsultacje przyszłorocznego programu współpracy Miasta z NGO

Prezydent Miasta Żyrardowa zaprasza organizacje pozarządowe oraz inne podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817, z późn. zm.), które prowadzą działalność statutową na terenie gminy Żyrardów do udziału w konsultacjach społecznych projektu uchwały w sprawie Programu Współpracy Miasta Żyrardowa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2018.

Konsultacje prowadzone będą w dniach od 31 października 2017 r. do 14 listopada 2017 r. Uwagi i opinie można zgłaszać poprzez wypełnienie zamieszczonego poniżej formularza. Wypełniony formularz można przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: wydzial.zps@zyrardow.pl lub złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa, Plac Jana Pawła II nr 1.

Dziękujemy za Waszą hojność

W Dzień Wszystkich Świętych już po raz 11 Prezydent Wojciech Jasiński i grupa wolontariuszy kwestowali na żyrardowskim cmentarzu na rzecz zabytkowych pomników. Dzięki Waszej hojności w puszkach znalazło się  7906,10 zł. Zebrana kwota zostanie przekazana na renowację grobu Wilhelma i Fridy Leupold z 1882 r., wykonanego z piaskowca, który przedstawia postać śpiącego aniołka. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wsparcie kwesty.

Obchody Święta Niepodległości w Żyrardowie

Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński zaprasza do udziału w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada. Rozpoczynamy o godz. 11.00 uroczystością przy Grobie Nieznanego Żołnierza na terenie cmentarza. W południe odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia. W tym świątecznym dniu Plac Jana Pawła II zamieni sie w obóz legionów polskich z mnóstwem historycznych atrakcji. O godz. 16.00 zapraszamy do Centrum Kultury na koncert pieśni patriotycznych i historycznych w wykonaniu artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Obchody zakończą się widowiskiem multimedialnym na Placu Jana Pawła II. Zapraszamy!  

PROGRAM:

Godz. 11.00
Uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza z asystą honorową wystawioną przez 3. Warszawską Brygadę Rakietową Obrony Powietrznej
CMENTARZ ŻYRARDOWSKI

Godz. 12.00

Msza święta w intencji Ojczyzny
KOŚCIÓŁ PW. MATKI BOŻEJ POCIESZENIA

Godz. 16.00

Koncert pieśni patriotycznych i historycznych w wykonaniu m.in. artystów z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego "Wieczór w Adrii – Szlagiery międzywojnia"
CENTRUM KULTURY W ŻYRARDOWIE – wstęp wolny

Godz. 17.30

Widowisko multimedialne „Droga Polski ku Wolności”
PLAC JANA PAWŁA II

Godz. 11.00 - 18.00

OBÓZ LEGIONÓW POLSKICH
PLAC JANA PAWŁA II

Godz. 13.10 Bitwa pod Kostiuchnówką - widowisko historyczne z efektami pirotechnicznymi.

Godz. 14.30 Turniej strzelecki

Godz. 15.30 Pokazy kawaleryjskie

Ponadto w programie:

- Plenerowe kino w namiocie wojskowym prezentujące historyczne kronik II RP.

- Pokazy sprzętu militarnego.

Weź udział w debacie o bezpieczeństwie

W najbliższą środę, 8 listopada, w Centrum Kultury w Żyrardowie, o godz. 14:00, rozpocznie się powiatowa debata społeczna, której inicjatorem jest insp. Arkadiusz Zgieb, Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie. Tegoroczna debata zorganizowana została pod hasłem: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie-możesz mieć na nie wpływ”.

To już kolejne spotkanie, na które zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, dla których bezpieczeństwo jest równie ważne jak dla policjantów. Wśród gości znajdą się m.in. Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Prezydent Żyrardowa, Burmistrz Miasta i Gminy Mszczonów oraz wójtowie gmin. W trakcie debaty przedstawiony zostanie m.in. stan bezpieczeństwa na terenie powiatu w bieżącym roku. Przybliżony zostanie także program MSWiA „Dzielnicowy Bliżej Nas” oraz łącząca się z nim aplikacja „Moja Komenda”, która pozwala na szybkie znalezienie najbliższej jednostki Policji oraz zlokalizowanie swojego dzielnicowego. Zaprezentowane zostanie również on-line funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli platformy internetowej, dzięki której w prosty sposób można przekazać policjantom informację o zagrożeniach na terenie powiatu.

Zachęcamy- przyjdź, porozmawiaj, miej wpływ na bezpieczeństwo!

Żyrardów uczestniczył w I Światowym Kongresie Polaków

3 listopada miał miejsce Światowy Kongres Polaków. Odbywał się pod hasłem „Strategia dla Polski ponad podziałami”. Na Zamku Królewskim w Warszawie na Kongresie pojawili się rodacy z całego świata , a także zaproszeni goście z różnych stron Polski.

Uroczystego otwarcia dokonał Prezes Stowarzyszenia Światowy Kongres Polaków –  mecenas Stefan Hambura, a wykład inagurujący „Przywództwo – prawdy i mity” wygłosił dr Bart Tkacz z University of California w Berkeley. Agenda wydarzenia prezentowała się imponująco. Odbyły się cztery panele dyskusyjne, w tym m.in. „Strategia dla Polski, a międzynarodowa współpraca Polaków w dziedzinie gospodarki, nauki i kultury, jako dźwignia rozwojowa” czy „Status Polaków w świecie”.

Wśród gości Kongresu byli m.in.: prof. Anna Kuligowska-Korzeniowska z Akademii Teatralnej w Warszawie, Kazimierz Zdunowski – Prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, dr Sylwester Szafarz – b. Konsul Generalny i Zastępca Ambasadora w Chinach czy Walentyna Szymańska – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Polonia Respublika.

Wśród zaproszonych gości byli także żyrardowianie: dr Dariusz Kaczanowski i prof. Artur Krajewski. Ten ostatni został powołany przez Kongres na stanowisko Konsultanta ds. Kultury. W rozmowie przedstawiono koncepcję „QUO VADIS Żyrardów 4, czyli…. idea potrzebna od zaraz!”, która dotyczy dalekosiężnego planu stworzenia z Żyrardowa Miasta Kultury i Sztuki z wykorzystaniem całego jego potencjału.

Wiceprezes Światowego Kongresu Polaków – Krystyna Krzekotowska - zainteresowała się żyrardowską inicjatywą. Na propozycję prof. Artura Krajewskiego, aby kolejną edycję Kongresu zorganizować właśnie pomiędzy Łodzią a Warszawą - np. na Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie - przystała z entuzjazmem i dużym zainteresowaniem.

Na zdjęciu od lewej: prof. Artur Krajewski - Honorowy Obywatel Miasta Żyrardowa, Małgorzata Jarecka - Internetowa Telewizja Polonia, dr Krystyna  Krzekotowska – wiceprezes Stowarzyszenia Światowy Kongres Polaków, Stefan Hambura - prezes Stowarzyszenia Światowy Kongres Polaków, Marta Ewa Olbryś – Główny Koordynator Festiwalu Sztuk M{i}aSTO/a Gwiazd w Żyrardowie, dr Dariusz Kaczanowski – Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa.

Oddaj krew - uratuj komuś życie

Dziś kolejna akcja krwiodawstwa w Żyrardowie. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwaw Warszawie czeka na dawców krwi na Placu Jana Pawła II do godz. 13.00. Gorąco zachęcamy! Akcje krwiodawstwa organizowane są w naszym mieście w pierwszy poniedziałek i drugi czwartek każdego miesiąca.  

Bohaterowie poszukiwani

Czy bohaterem można być tylko w nadzwyczajnych okolicznościach? Czy można dokonać szlachetnego czynu w codziennych sytuacjach? Jeśli znasz kogoś, kto bezinteresownie robi wyjątkowe rzeczy dla innych, do 10 grudnia zgłoś jego kandydaturę do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”.

Przyznawaną od 6 lat nagrodę ustanowiło Muzeum Powstania Warszawskiego, które pragnie dotrzeć do ludzi wyjątkowych, prawdziwych społeczników, którzy swoją postawą, doświadczeniem i energią życiową wspierają innych. Obecnie trwa VII edycja Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” – z nową kategorią „Wyjątkowy czyn”, w ramach której będą honorowane osoby odznaczające się niezwykłą inicjatywą społeczną.

W poprzednich edycjach jury nagrodziło m.in. nastolatka, który wskoczył do rzeki i uratował dwoje tonących dzieci, policjanta, który uratował mężczyznę znajdującego się w ogarniętym pożarem budynku, czy studenta, który będąc na wakacjach, ocalił życie czterech osób.

Ponadto w trzech kategoriach przyznawane jest honorowe wyróżnienie:

 1. za całokształt dokonań oraz godną naśladowania postawę życiową;
 2. za aktywność społeczną (np. dzieło, inicjatywę) stanowiącą wzór dla młodego pokolenia;
 3. za wyjątkowy czyn (np. podjęcie błyskawicznej decyzji ratowania zagrożonego życia ludzkiego).

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest poniżej i na stronie www.1944.pl, a zgłoszenie można wysłać do 10 grudnia za pomocą e-maila na adres: anoda@1944.pl  oraz korespondencyjnie: Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa. Ogłoszenie wyników odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego w pierwszej połowie marca 2018 roku, w 95. rocznicę urodzin Jana Rodowicza „Anody”.

Portal ,,Niepodległa" o 11 listopada w Żyrardowie

Wyjątkowo bogaty w tym roku program obchodów Święta Niepodległości w Żyrardowie prezentuje portal rządowego programu ,,Niepodległa" (www.niepodlegla.gov.pl). Jesteśmy dumni ze współpracy z ,,Niepodległą", która podnosi rangę naszych lokalnych wydarzeń jubileuszowych.

Żyrardów przystąpił do Programu ,,Niepodległa" w związku z trwającymi przygotowaniami do przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. ,Niepodległa” ma łączyć jubileuszowe inicjatywy, pielęgnujące wartości wyróżniające polską tożsamość: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność.

Rozmawiano o bezpieczeństwie

Z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie insp. Arkadiusza Zgieba, w Centrum Kultury, 8 listopada, odbyła się z debata z mieszkańcami poświęcona bezpieczeństwu na terenie naszego powiatu. Omówiony został stan bezpieczeństwa i podejmowane przez policję działania. Mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi, zadawali pytania. Miejmy nadzieję, że była to owocna dyskusja, z której wnioski - zgodnie z deklaracją Komendanta Policji - zostały przyjęte do realizacji w najbliższym czasie.

Oprócz mieszkańców, przedstawicieli placówek oświatowych, organizacji pozarządowych w debacie uczestniczyli też przedstawiciele Samorządu Miasta i Powiatu – Starosta Wojciech Szustakiewicz, Zastępca Prezydenta Żyrardowa Dariusz Kaczanowski oraz Radni Radu Miasta i Powiatu. Debacie przysłuchiwał się Marek Szymański - Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Szczegółowa relacja z debaty na stronie: http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/

Pierwsze spotkanie Zespołu ds. rewitalizacji

W związku z realizowanym przez Miasto Programem Rewitalizacji Miasta Żyrardowa do roku 2020, w dniu 8 listopada, w Resursie odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. rewitalizacji Miasta Żyrardowa, stanowiącego forum współpracy i dialogu mieszkańców, przedsiębiorców, zarządców nieruchomości, organizacji pozarządowych z organami gminy, w sprawach dotyczących prowadzenia i oceny działań rewitalizacyjnych. 

Zespół pełni funkcję opiniodawczo-doradczą dla Prezydenta Miasta, włączając się tym samym w proces zarządzania Programem Rewitalizacji MŻ.

Członkowie Zespołu zostali wyłonieni w drodze otwartego naboru, na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Żyrardowa w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Zespołu ds. Rewitalizacji.

W spotkaniu wzięło udział jedenastu członków z siedemnastoosobowego składu. Pracownicy Wydziału Rewitalizacji i Rozwoju zaprezentowali uczestnikom główne założenia Programu Rewitalizacji Miasta Żyrardowa do roku 2020 oraz stopień zaawansowania poszczególnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych.  Omówiono również ideę konkursu Modelowej rewitalizacji miast i przekazano członkom Zespołu informację o postępach realizacji projektu Rewitalizacja Miasta Żyrardowa motorem przemian społeczno-gospodarczych. Ostatnią część spotkania przeznaczono na przypomnienie najważniejszych zasad funkcjonowania Zespołu ds. rewitalizacji, a następnie przystąpiono do wyboru prezydium.

W drodze głosowania jawnego powołano:

 • Przewodniczącego – Pana Ryszarda Mirgosa (przedstawiciel organizacji pozarządowej),
 • Wiceprzewodniczącego – Panią Grażynę Beliniak (przedstawiciel instytucji publicznej),
 • Sekretarza – Panią Danutę Taszkun (przedstawiciel organizacji pozarządowej).

Uczestnicy spotkania uzgodnili, że kolejne posiedzenie Zespołu ds. rewitalizacji odbędzie się w pierwszym kwartale 2018 roku.

Miejskie obchody 500-lecia Reformacji w Polsce

Halina Radacz Diakon Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Żyrardowie oraz Wojciech Jasiński Prezydent Miasta Żyrardowa zapraszają do miejskie obchody 500-lecia Reformacji w Polsce. 18 listopada o godz. 17.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego zaprezentowana zostanie wystawa ,,Ewangelicy w dawnym Żyrardowie”. Oficjalne uroczystości odbędą się 19 listopada, o godz. 15.00, w Resursie.

Program uroczystości:

Część I
- występ chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.
W wykonaniu chóru wysłuchamy:
1. Cię Boże chwalimy Mel. jeszcze przedreformacyjna. Słowa M. Luter, Oprac. ks. A. Hławiczka
2. Zachowaj nas przy Słowie Swym Muz. J. S. Bach, Słowa M. Luter
3. Alleluja - opracowanie polskie ks. J. Herma

Chór Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego powstał jesienią 1987 r. z inicjatywy założycielki i prowadzącej chór do chwili obecnej, Katarzyny Folgart.
Wieloletnie spotkania chóru stały się dla jego członków okazją do osobistego sławienia Boga, wyrażania swojej wiary oraz głoszenia Ewangelii.
Chór bierze czynny udział w nabożeństwach, uroczystościach w swojej parafii, jak również chętnie - w miarę możliwości - odpowiada na różne zaproszenia tak w kraju i za granicą. Wykonuje różnorodną muzykę. W swoim repertuarze posiada utwory: Gomółki, Bacha, Haendla, Moniuszki, jak i kompozytorów współczesnych. Nie jest to chór liczny. Jego liczebność oscyluje w granicach 25 osób.
Chór z radością przyjął zaproszenie diakon Haliny Radacz z parafii ewangelickiej w Żyrardowie do wzięcia udziału w dzisiejszej uroczystości.

- powitanie i słowo wstępu

- panel dyskusyjny na temat wpływu Reformacji na Kościół i społeczeństwo, z udziałem ks. dziekana Adama Bednarczyka, ks. dr. Andrzja Perzyńskiego, diakon Haliany Radacz.
Panel poprowadzi Dariusz Brunsz.

- przerwa

- Wystawa towarzysząca przedstawia od najstarszych pisanych fragmentów Pisma Świętego poprzez XVI-wieczne wydania w języku polskim Biblie postylle, druki religijne, po współczesne tłumaczenia ekumeniczne.

Część II
Koncert skrzypcowy a-mol - Jan, Sebastian Bach

Koncert D-dur na harfę lub organy w transkrypcji na gitarę z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej - Georg, Friedrich Händel.

Adrian Hanke, absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie UMFC), skrzypek, kameralista, także kompozytor i dyrygent. Do roku 2002 był związany jako solista i koncertmistrz z zespołem Fundacji Nowa Orkiestra Kameralna w Warszawie (później przemianowaną na Warsaw Camerata), a od 2003 roku nieprzerwanie prowadzi działalność dydaktyczną w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu, gdzie od kilku lat piastuje także funkcję Kierownika Sekcji Instrumentów Smyczkowych. Na scenie występuje głównie jako opiekun Szkolnej Orkiestry Symfonicznej w ZSM w Radomiu, ale także m.in. jako prymariusz nauczycielskiego kwartetu smyczkowego Kolberg Quartet.

Paulina Małgorzata Garlińska gitarzystka urodzona 1986 roku w Warszawie. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Opolu w klasie gitary Tadeusza Wybrańca, następnie kontynuowała naukę w Łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów u prof. Jerzego Nalepki. W 2012 roku ukończyła studia podyplomowe menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest laureatką II miejsca w Dolnośląskim Konkursie Gitarowym „Gitariada’’ w Kłodzku. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich u takich gitarzystów jak: Marco Tamayo (Kuba), Jarema Klich, Krzysztof Pełech, Marek Zieliński, Robert Horna. Prowadzi działalność koncertową którą promuje muzykę młodych polskich kompozytorów. W 2014 roku uczestniczyła w prawykonaniu opery „Labirynt Orfeja” Nikolett Burzyńskiej w ramach projektu FuturOpera w Warszawskiej Operze Kameralnej. W 2015 roku w ramach kolejnego projektu Sceny Młodych w Warszawskiej Operze Kameralnej wykonała min. Operę „Sacred Emily” Eun HoChanga oraz etiudy choreograficzne napisane specjalnie do projektu Rytuały MimOpera. W 2014 wystąpiła jako solistka na Festiwalu Miasto Gwiazd w Żyrardowie grając dwa koncerty gitarowe Carulliego i Vivaldiego. Występuje także z programem solowym i kameralnym.

Sinfonietta de Girarda jest kameralną orkiestrą smyczkową. Została założona w marcu 2015 roku przez obecnego dyrygenta maestro Mateusza Wiśniewskiego. Zespół wykonuje bogaty repertuar począwszy od muzyki barokowej, poprzez klasycyzm i romantyzm po muzykę współczesną.
Zespół daje cykliczne koncerty w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie, gdzie mieści się jego siedziba. Podczas tych wydarzeń artystycznych prezentowane były min. Stabat Mater G.B. Pergolesiego (koncert pasyjny) czy Eine Kleine Nachtmusik W.A. Mozarta.
Ponadto orkiestra brała udział w miejskich uroczystościach obchodu rocznicy Konstytucji 3-go maja, gdzie przygotowywał koncert wraz z solistami - śpiewakami. Sinfonietta występowała także podczas nocy muzeów organizowanej przez Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.
Zespół koncertuje także w okolicznych miastach i miejscowościach takich jak Rawa Mazowiecka i Mszczonów.
Sinfonietta wykonuje repertuar przeznaczony na orkiestrę smyczkową, a także współpracuje z solistami instrumentalistami i z całej Polski.

Obecny skład zespołu:
I skrzypce: II skrzypce:
Aneta Chrastek – koncertmistrz Natalia Zadrożna
Angelina Nartonowska Emilia Czyżewska
Anna Myszkowska Justyna Zajączkowska
Magda Oskiera
altówki: wiolonczele:
Sandra Ambroziak Karol Wachnik - koncertmistrz
Kimberly Inglis Aleksandra Klepaczka
Sylwia Michalik
Małgorzta Siniarska

dyrygent:
Mateusz Tomasz Wiśniewski ur. 7.08.1978. Dyrygent, kompozytor. Ukończył Akademię Muzyczną im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi oraz Muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2015 roku prowadzi, założoną przez siebie, orkiestrę smyczkową Sinfonietta de Girarda. Brał udział w projekcie Scena Młodych Mim Opera współtworzonym przez młode pokolenie kompozytorów i wykonawców odbywającym się w Warszawskiej Operze Kameralnej. Na co dzień prowadzi działalność pedagogiczną w zakresie teorii muzyki i chóralistyki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zapraszamy!

UWAGA! SILNE WIATRY!

W związku z ostrzeżeniem otrzymanym dziś ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie informujemy, że w dniach 10 - 11 listopada br. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje silne wiatry.  Zachowajmy ostrożność!

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Żyrardów, jak co roku, aktywnie włączył się w ogólnopolskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zgodnie z wieloletnią tradycją lokalne uroczystości rocznicowe zainaugurowano na żyrardowskim cmentarzu, przy symbolicznej mogile żołnierzy poległych w walce o wolną Polskę. W uroczystości wzięli udział kombatanci, samorządowcy, reprezentanci miejskich instytucji, przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym liczna grupa zuchów i harcerzy Hufca ZHP Żyrardów, delegacje i poczty sztandarowe żyrardowskich szkół oraz mieszkańcy miasta. Kompanię Honorową pod dowództwem ppor. Krzysztofa Kowalika wystawił 37. Sochaczewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej.

W okolicznościowym przemówieniu Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński przypomniał wydarzenia sprzed prawie 100 lat, oddając hołd bohaterom walk o wolną i niepodległą Ojczyznę oraz wszystkim tym, którzy mieli swój udział w powrocie Polski na mapę Europy. „Żyrardów z dumą kontynuuje dzieło swych ojców – powiedział prezydent. - Wierzę głęboko, że dziedzictwo, które otrzymaliśmy od naszych przodków przekażemy następnym pokoleniom Polaków w nienaruszonej postaci, otaczając je należną czcią i pielęgnując pamięć o bohaterach tamtych dni.”

Po uroczystości na cmentarzu, w samo południe w Kościele Farnym, ks. dziekan Adam Bednarczyk odprawił mszę świętą w intencji poległych w obronie Ojczyzny. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał Chór Towarzystwa Śpiewaczego ,,Lira”.

W ramach rocznicowych obchodów, przez całą sobotę, na Placu Jana Pawła II, stacjonował obóz legionów polskich. Rekonstruktorzy zaprezentowali m.in. inscenizację inspirowaną bitwą pod Kostiuchnówką, a także przygotowali szereg innych atrakcji, takich jak turniej strzelecki, pokazy kawaleryjskie czy pokazy sprzętu militarnego.

Wczesnym popołudniem, w sali widowiskowej Centrum Kultury w Żyrardowie można było wysłuchać koncertu zatytułowanego "Wieczór w Adrii – Szlagiery międzywojnia” w wykonaniu artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który także swoim duchem i klimatem nawiązywał do wydarzeń z 1918 roku.

Klamrą zamykającą tegoroczne żyrardowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości było niezwykle efektowne, plenerowe widowisko multimedialne, opowiadające – przy pomocy światła i dźwięku  - o ,,Drodze Polski ku Wolności”.

Zapraszamy do udziału w Forum Pożytku Publicznego

Prezydent Miasta Żyrardowa zaprasza przedstawicieli Organizacji Pozarządowych i Samorządu Miasta na spotkanie pn. „FORUM POŻYTKU PUBLICZNEGO”, które odbędzie się dnia 16 listopada br., o  godz. 16.00, w Resursie przy ul. 1 Maja 45.

Celem organizowanego Forum jest integracja i wymiana doświadczeń między organizacjami obywatelskimi, prowadzącymi różnorodne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych Żyrardowa.

W programie spotkania zaplanowano m.in.:
- sprawozdanie z działań realizowanych przez Samorząd wspólnie z NGO,
- przedstawienie przez organizacje propozycji współpracy z Miastem,
- omówienie istotnych wymogów formalno - prawnych obowiązujących we wzajemnej współpracy Trzeciego Sektora z Samorządem.

Fundacja Kreatywna zaprasza

Fundacja Kreatywna zaprasza mieszkańców do udziału w dwóch programach: Pracowni Wolontarystycznej KREATARIAT oraz PROGRAMIE promującym segregację odpadów i recykling.

Program promujący segregację odpadów i ponowne ich użycie w procesie recyklingu.

NA CZYM POLEGA?
Za odpowiednią ilość surowców wtórnych przyniesionych do Fundacji Kreatywna, wydajemy specjalne kupony, którymi można potem zapłacić za nasze zajęcia.

Kupony to inaczej banknoty o nominale 1 zł.

Za każdy przyniesiony pakiet surowców otrzymasz naklejkę, którą wkleja się w puste okienko na kuponie. Gdy zbierzesz 5 naklejek, kupon będzie gotowy do wymiany. W ten sposób możesz gromadzić kapitał, którym zapłacisz za zajęcia.

JAKIE SUROWCE ZBIERAĆ?

- MAKULATURA - gazety, ulotki, prasa czarno-biała, foldery, papier ksero (nie zbieramy kartonów),
- BUTELKI PET - kolorowe butelki z oznaczeniem PET - są to głównie butelki po wodzie i napojach. Butelki mogą być zgniecione. Ważne żeby były całe i miały nakrętkę,
- PUSZKI ALUMINIOWE - wszystkie puszki po napojach i po piwie o różnych rozmiarach 0,33l, 0,5l i większe, puszki mogą być zgniecione. Prosimy żeby były przepłukane wodą by pozbyć się z nich resztek zawartości.

NAKLEJKĘ OTRZYMUJEMY ZA 1 RODZAJ SUROWCA PRZY ZACHOWANIU MINIMALNEJ

ILOŚCI:
- 1 kg makulatury
- 25 butelek PET
- 5 puszek

Przykładowo, gdy przyniesiesz do Fundacji 2 kg makulatury, 25 butelek PET i 10 puszek, otrzymasz 5 naklejek, które możesz wkleić na kupon o wartości 1zł. Możesz przynieść do Fundacji tego samego dnia więcej surowców na wymianę, ale pamiętaj by zawsze była to zwielokrotniona ilość pakietowa surowca z jednego rodzaju, np.:

- 5kg makulatury, 25 butelek, 20 puszek - 2zł. Fundacja nie przyjmuje niepełnych pakietów. W Fundacji będzie waga, na której będzie można odważyć makulaturę.

 

Druga akcja to otwarcie Pracowni Wolontarystycznej KREATARIAT.

NA CZYM TO POLEGA?

Poświęcając Fundacji 2 godziny w tygodniu, możecie ofiarować swoją pomoc, wykonując dla Fundacji różne kreatywne przedmioty. W każdy czwartek o godzinie 18:00 prowadzone są bezpłatne warsztaty dla dorosłych, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak zrobić np.: kosz z papierowej wikliny, jak utkać chodniczek łazienkowy lub zrobić ozdobny lampion. Rzeczy, które stworzycie podczas warsztatu będą stanowiły własność Fundacji, ale w zamian otrzymacie kupony rabatowe o wartości 10 zł na weekendowe zajęcia dla dzieci.

Zgłoszenia do udziału w programie KREATARIAT przyjmowane są przez FB https://web.facebook.com/fundacjakreatywna/ lub telefonicznie pod numerem: 507443674

Siedziba Fundacji Kreatywna mieści się przy ul. Skłodowskiej 14, niedaleko Ogrodu Jordanowskiego.  

Wybierz się z nami na mecz ONICO Warszawa – Jastrzębski Węgiel

Przed nami prawdziwy hit pierwszej połowy rundy zasadniczej! W niedzielę 26 listopada w meczu 11. kolejki PlusLigi w stołecznej hali COS Torwar ONICO Warszawa zmierzy się z Jastrzębskim Węglem. Mamy dla Was do rozdania 40 biletów!

W listopadzie drużyna Stephane’a Antigi po raz pierwszy w tym sezonie zagra przez własną publicznością z medalistą ubiegłego sezonu PlusLigi. W kwietniu to właśnie jastrzębianie pod wodzą Marka Lebedewa zdobyli brązowy medal siatkarskiej ekstraklasy 2016/2017. Do ostatniego starcia między obiema drużynami doszło 18 marca w warszawskiej hali Torwar. Po pięciosetowej walce górą byli warszawianie.

Aktualnie drużyna Stephane’a Antigi z czternastoma punktami na koncie plasuje się na 4. lokacie w plusligowej tabeli. Warszawianie odnieśli do tej pory cztery zwycięstwa ― z Łuczniczką Bydgoszcz, GKS-em Katowice, Dafi Społem Kielce oraz BBTS-em Bielsko-Biała. Po ośmiu kolejkach PlusLigi jastrzębianie plasują się zaledwie jedną pozycję niżej i, podobnie jak ONICO Warszawa, mają na koncie cztery zwycięstwa i cztery porażki.

Mecz ONICO Warszawa ― Jastrzębski Węgiel odbędzie się w niedzielę 26 listopada o godzinie 14:45 w warszawskiej hali COS Torwar. Wejścia zostaną otwarte godzinę przed pierwszym gwizdkiem.

Ponieważ partnerem dwumeczu z jastrzębianami jest gmina Żyrardów, mamy do rozdania 40 biletów w facebookowym konkursie! Szczegóły tu: https://www.facebook.com/murowaneklimaty/photos/a.250070591753705.57605.239860792774685/1530580133702738/?type=3&theater

Poza konkursem bilety dostępne są pod adresem: http://ticketik.pl/#!/Wydarzenie/848

Zapraszamy na spotkanie poświęcone zarządzaniu Pomnikiem Historii RP, czyli żyrardowską Osadą Fabryczną

Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński serdecznie zaprasza na spotkanie, podczas którego przedstawiciele Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS zaprezentują opracowany dla Miasta Żyrardowa Plan Zarządzania Pomnikiem Historii ,,Żyrardów. XIX-wieczna Osada Fabryczna”. Dokument ten ułatwi Miastu świadome zarządzanie zabytkowym obszarem, godząc politykę planistyczną i inwestycyjną Miasta z ochroną najcenniejszych wartości naszego przemysłowego dziedzictwa. Spotkanie odbędzie się 23 listopada (czwartek), o godz. 17.00, w żyrardowskiej Resursie. 

Program spotkania :

 • Powitanie i słowo tytułem wstępu
  Wojciech Jasiński Prezydent Miasta Żyrardowa
 • Przedstawienie Planu Zarządzania Pomnikiem Historii ,,Żyrardów. XIX-wieczna Osada Fabryczna”
  prof. Bogusław Szmygin i dr Andrzej Siwek (ICOMOS)
 • Podsumowanie
  Maria Badeńska-Stapp Miejski Konserwator Zabytków
 • Otwarta dyskusja moderowana

Zakończenie spotkania przewidujemy ok. godz. 19.00.

***

ICOMOS - International Council on Monuments and Sites - Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków jest organizacją pozarządową o zasięgu międzynarodowym, afiliowaną przy UNESCO. 

Do głównych zadań ICOMOS należy rozpowszechnianie metod ochrony dziedzictwa kulturowego i konserwacji zabytków. Ważną formą działalności jest opiniowanie obiektów kandydujących do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego oraz monitorowanie miast, miejsc i obiektów polskich znajdujących się na Liście (WHL).

Żyrardowska Orkiestra Uliczna w świetnej formie

W miniony piątkowy wieczór scena Centrum Kultury należała do Żyrardowskiej Orkiestry Ulicznej. „Włókniarka”, „Żyrardowskie Tango”, „Modry Len” to tylko niektóre z wielu utworów, jakie porwały licznie zgromadzoną publiczność. Przednia zabawa słuchaczy jest świadectwem, że era  polskich i zagranicznych szlagierów ulicznych jeszcze nie przeminęła.  

Żyrardów. Fabryka Świętego Mikołaja w nowej odsłonie

,,Żyrardów. Fabryka Świętego Mikołaja” to cykl wydarzeń wprowadzających nas w świąteczny nastrój przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. To między innymi Mikołajki, koncerty, warsztaty, pokazy, Miejska Wigilia i wreszcie Jarmark Bożonarodzeniowy, który w tym roku przejdzie do historii jako pierwszy jarmark organizowany w plenerze, w sercu zabytkowej osady fabrycznej, czyli na Placu Jana Pawła II i w dodatku trwać będzie aż dwa tygodnie, od 2 do 17 grudnia! Takiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Żyrardowie jeszcze nie było! Mamy nadzieję, że spotka się z uznaniem żyrardowian, jak również z zainteresowaniem mieszkańców okolicznych miast i miasteczek. 

Jarmark Bożonarodzeniowy to 20 drewnianych domków handlowych, oferujących rękodzieło, produkty regionalne czy małą gastronomię. To również sektor rękodzieła, rozmaitości i świątecznych produktów spożywczych w ogrzewanej hali namiotowej, którego budowa właśnie się rozpoczęła. No i wreszcie mnóstwo atrakcji towarzyszących, z których wiele odbywać się będzie na świątecznej scenie, pod namiotem. Codziennie podczas trwania jarmarku organizowane będą: konkursy,  świąteczne zabawy, warsztaty plastyczne oraz innego rodzaju zajęcia takie, jak: tańce polskie, warsztaty kuglarskie, warsztaty tkackie, wikliniarskie, garncarskie, szklarskie, kuchnia staropolska, szermierka staropolska, warsztaty filcownictwa, prezentacja ptaków drapieżnych, występy zespołu kolędników.

 

Uroczyste otwarcie jarmarku odbędzie się w Mikołajki, 6 grudnia. W programie m.in. unikalny pokaz świątecznego Teatru Ognia w wykonaniu śnieżynek i św. Mikołaja, animacje dla dzieci, pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem, konkursy i zabawy świąteczne, prelekcja na temat historii i rozwoju tradycji świątecznych w Polsce i na świecie.

Równie mocnym akcentem zakończy się Jarmark Bożonarodzeniowy w naszym mieście, kiedy to zaprosimy mieszkańców na Wigilią Miejską, w niedzielę 17 grudnia. Na tę okoliczność z kolei przygotowywany jest spektakl taneczno-muzyczny w oparciu o światowe szlagiery świąteczne, unikalny pokaz z wykorzystaniem laserów i świateł w wykonaniu śnieżynek i św. Mikołaja, stanowisko św. Mikołaja oraz wilki quiz świąteczny.   

Już dziś zapraszamy bardzo serdecznie!

Zachęcamy jednocześnie handlowców do wzbogacenia jarmarku swoją ofertą, a szczególnie gorąco polecamy się naszym lokalnym przedsiębiorcom, którzy mają możliwość skorzystania z powierzchni handlowej na wyjątkowo preferencyjnych zasadach.  

Kontakt do koordynatora hali namiotowej: tel. 793 134 703.
Kontakt do koordynatora domków drewnianych: tel. 781 005 573. 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Żyrardowie
2 -17 grudnia 2017 r.
pon. - pt. w godz. 12:00 - 20:00

sob. - ndz. W godz. 11:00 - 21:00

Miejsce: Pl. Jana Pawła II

Strona wydarzenia na fb:

https://www.facebook.com/Fabryka-%C5%9Awi%C4%99tego-Miko%C5%82aja-2017-189468938268603/

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Pracownik socjalny to nie tylko zawód,
to odpowiedzialna misja wspierania osób będących w trudnej sytuacji życiowej.
Chylimy czoła przed wszystkimi, którzy każdego dnia niosą pomoc drugiemu człowiekowi,
wykazując przy tym profesjonalizm, zaangażowanie i wrażliwość.
  Dziękujemy za budowanie dobrego klimatu wokół rodziny,
za radość i nadzieję wnoszoną w życie innych.

Życzymy jednocześnie nieskończonych pokładów siły,
sukcesów w pracy, jak również pomyślności w życiu osobistym.

Z wyrazami szacunku i uznania

Wojciech Jasiński Prezydent Miasta Żyrardowa

Marcin Rosiński Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa                                                                                                 
             

Specjalny rabat na kurs języka francuskiego

Dzięki serdecznym kontaktom z Ambasadą Francji w Polsce oraz bliskiej współpracy z władzami partnerskiego miasta Lourmarin, nasze miasto staje się rozpoznawalnym na Mazowszu ośrodkiem promocji kultury frankofońskiej. Dlatego też z radością informujemy o specjalnym rabacie w wysokości 15% na kursy w warszawskiej szkole języka francuskiego L’atelier de français prowadzonej przez rodowitą Francuzkę Sandrine Jacques. 

Rabat dedykowany jest przez placówkę wyłącznie mieszkańcom Żyrardowa! Warunkiem udzielenia rabatu jest  zameldowanie na terenie naszego miasta. Jest to zapewne dobra wiadomość dla żyrardowian realizujących się zawodowo w stolicy lub uczniów i studentów, którzy używają w pracy czy szkole języka francuskiego.

Więcej informacji o l’Atelier de français znajdziecie pod adresem: www.francuski.com.pl

Miejskie obchody 500-lecia Reformacji

Światowe obchody 500-lecia Reformacji zainaugurowane zostały rok temu w Lund (Szwecja) z udziałem Papieża Franciszka. Po raz pierwszy w historii papież modlił się wspólnie z najwyższymi rangą przedstawicielami protestantyzmu. Tak jak, prawdopodobnie po raz pierwszy w historii naszego miasta odbyła się uroczystość z udziałem przedstawicieli kościoła katolickiego i protestanckiego, w tym również protestanckich związków wyznaniowych. Zorganizowali ją wspólnie, w ramach miejskich obchodów 500-lecia Reformacji, Halina Radacz Diakon Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Żyrardowie i Prezydent Wojciech Jasiński, a odbyła się w Resursie, 19 listopada.      

Patronat honorowy nad obchodami objęli: Andrzej Franciszek Dziuba Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej, Jan Cieślar Biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Wojciech Szustakiewicz Starosta Powiatu Żyrardowskiego.

- Cieszę, że dzięki przychylności Prezydenta Wojciecha Jasińskiego możemy ten wyjątkowy dzień przeżywać w pięknej Resursie. A dzień to wyjątkowy, bo dzieje się to, co dla wielu wydaje się niemożliwe. Katolicy, ewangelicy, baptyści, zielonoświątkowcy i agnostycy – razem świętujemy 500 lat Reformacji. Tymi słowami diakon Halina Radacz rozpoczęła ekumeniczną uroczystość jubileuszową. Przypominała jednocześnie o trwającym od wielu lat dialogu miedzy kościołem katolickim i ewangelickim; dialogiem, który doprowadził do podpisania wielu ważnych dokumentów i deklaracji, w tym m.in. tej ostatniej podpisanej przez papieża Franciszka i przewodniczącego Światowej Federacji Luterańskiej bp. Muniba Younana właśnie w Lund, w ramach wspólnej inauguracji światowych obchodów 500-lecia Reformacji. Czytamy w niej m.in. ,,Pięćdziesiąt lat trwałego i owocnego dialogu ekumenicznego między katolikami a luteranami pomogło nam przezwyciężyć wiele różnic i pogłębiło nasze wzajemne zrozumienie i zaufanie. Jednocześnie zbliżyliśmy się do siebie poprzez wspólną służbą naszym bliźnim - często w sytuacji cierpienia i prześladowania. Poprzez dialog i wspólne świadectwo nie jesteśmy już obcymi. Przeciwnie, nauczyliśmy się, że to, co nas łączy, jest większe niż to, co nas dzieli (…). Wzywamy wszystkie parafie i wspólnoty katolickie i luterańskie do śmiałości i kreatywności, by były radosne i pełne nadziei w swoim zaangażowaniu, by kontynuowały wspaniałą drogę, która jest przed nami. Zamiast konfliktów z przeszłości, Boży dar jedności między nami powinien kierować współpracą i pogłębiać naszą solidarność”.

Wybrane fragmenty deklaracji z Lund wybrzmiały także w żyrardowskiej Resursie, podczas uroczystości czytał je ks. Waldemar Radacz. Przypomniał on również dwie z 95 tez Marcina Lutra, fragment kazania Franciszka Papieża, mówiący o ekumenizmie i pojednaniu, cytował też Mikołaja Reja, który był nie tylko poetą, prozaikiem i piewcą języka polskiego, ale również teologiem ewangelickim.

Prezydent Wojciech Jasiński przekazując na ręce Diakon Haliny Radacz, dla całej ewangelickiej społeczności w Żyrardowie, wyrazy szacunku i wdzięczności za olbrzymi wkład w budowanie naszego miasta, jego tradycji i duchowego oblicza, przypomniał jak wiele znamienitych osób, jak choćby Filip de Girard, Karol Dittrich, Karol Hielle, czy Paweł Hulka-Laskowski, którzy swoją działalnością na trwałe zapisały się w dziejach naszego miasta, było wyznania ewangelickiego.

Podczas uroczystości odbył się interesujący panel dyskusyjny na temat wpływu Reformacji na Kościół i społeczeństwo, z udziałem ks. dziekana Adama Bednarczyka, ks. dr. Andrzeja Perzyńskiego, ks. biskupa Adama Cieślara oraz diakon Haliny Radacz. Panel poprowadził Dariusz Bruncz, redaktor naczelny portalu ekumenizm.pl.

Uroczystość uświetnił występ chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie pod dyrekcją Katarzyny Folgart oraz koncert orkiestry Sinfonietta de Girarda pod dyrekcją Mateusza Wiśniewskiego z gościnnym udziałem solistów: Adriana Hanke (skrzypce) i Pauliny Małgorzaty Garlińskiej (gitara klasyczna).

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prezentująca pisane fragmenty Pisma Świętego, od najstarszych, poprzez XVI-wieczne wydania w języku polskim Biblie postylle, druki religijne, po współczesne tłumaczenia ekumeniczne.

W przeddzień uroczystości, w ramach miejskich obchodów 500-lecia Reformacji, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie otworzyło wystawę ,,Ewangelicy w dawnym Żyrardowie”. Na wernisażu, wśród wielu znakomitych gości, był patron honorowy obchodów Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba.

UWAGA! Niebezpieczny pył w powietrzu

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłasza ostrzeżenie 1 stopnia o złej jakości powietrza dla pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu na obszarze województwa mazowieckiego. Wymieniony pył może powodować kaszel, trudności z oddychaniem czy podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych. Apelujemy zatem, aby osoby z grup wrażliwych zachowały ostrożność, unikały wychodzenia na zewnątrz oraz zachęcamy do obserwowania wyników pomiarów i prognoz.

W poniższym załączniku znajdziecie Państwo komunikat Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prosimy o wnikliwe zapoznanie się z jego treścią.

Stowarzyszenie Diabetyków zaprasza członków na zebranie

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Miejsko-Powiatowy w Żyradowie zaprasza członków na zebranie, które odbędzie się w sobotę, 25 listopada br., o godz. 12.00, w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Moniuszki 15.

Prezydent podpisał umowę na zagospodarowanie Eko Parku

W dniu 21 listopada Prezydent Wojciech Jasiński podpisał umowę na  realizację zadania pn. „Zagospodarowanie terenu Eko Parku w Żyrardowie” w ramach projektu pn. „Poprawa jakości życia mieszkańców poprzez  rozwój terenów zieleni w mieście Żyrardowie”. Podpisanie umowy oznacza, że wkrótce teren zostanie przekazany wykonawcy i do czasu zakończenia inwestycji, której realizacja potrwa do końca lipca 2018 r., Eko-Park będzie wyłączony z użytkowania.  

Wyłonionym w przetargu Wykonawcą jest firma Krisbud Sp. z o.o. reprezentowana przez Krzysztofa Głucha, Prezesa Zarządu.

W pierwszej kolejności Wykonawca przystąpi  m.in. do budowy ogrodzenia, budynku sanitarnego i monitoringu oraz uzbrojenia terenu w niezbędne instalacje.   

Zakres planowanych prac obejmie m.in. budowę placów zabaw z atrakcjami dla najmłodszych, strefę aktywnego wypoczynku dla młodzieży i osób starszych, ścieżek rowerowych, chodników, oświetlenia i monitoringu. Na terenie Eko Parku powstanie również budynek sanitarny, nowe boiska i wiaty grillowe. Roślinność Eko Parku wzbogacona zostanie o nowe nasadzenia drzew i krzewów. Cały teren będzie ogrodzony, a w przyszłości powstaną parkingi.

Koszt inwestycji wyniesie 6.389.000,00 zł brutto. Zagospodarowanie Eko Parku to pierwsze z 10 zadań składających się na duży projekty unijny, na realizację którego Miasto pozyskało ponad 13 mln zł dofinansowania z Funduszu Spójności.  

Ich praca budzi szacunek i uznanie

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, Prezydent Wojciech Jasiński spotkał się w Resursie z  pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żyrardowie oraz przedstawicielami instytucji, placówek i organizacji, z którymi na co dzień współpracują pracownicy socjalni, niosąc pomoc potrzebującym mieszkańcom naszego miasta.

Ta okolicznościowa uroczystość była okazją do serdecznych podziękowań wszystkim pracownikom Ośrodka oraz Dyrektor Ewie Laseckiej za ich pełną poświęceń pracę, pozwalającą żyrardowskim rodzinom uporać się z przeciwnościami losu.     

Prezydent Wojciech Jasiński wraz z zastępcą Dariuszem Kaczanowskim wręczyli pracownikom socjalnym okolicznościowe listy oraz kwiaty. Podziękowali także Ewie Laseckiej za sprawne kierowanie Ośrodkiem oraz stworzenie fantastycznego zespołu specjalistów oddanych służbie na rzecz osób wymagających wsparcia w codziennym życiu.  

Dyrektor Ewa Lasecka składając życzenia swoim pracownikom i współpracownikom, zaznaczyła, że Dzień Pracownika Socjalnego jest zarazem Dniem Życzliwości, i właśnie tej wzajemnej życzliwości życzyła wszystkim zgromadzonym na sali.  

Spotkanie było również okazją, by choć na chwilę, przy kawie i słodkim poczęstunku, oderwać się od pracy i towarzyszącym jej problemom.  Muzyczną niespodziankę przygotowało Centrum Kultury w Żyrardowie. Goście wysłuchali recitalu w wykonaniu Roberta Siniarskiego.

Podsumowanie współpracy Miasta z NGO, czyli Forum Pożytku Publicznego

W Żyrardowie doświadczenia współpracy samorządu Miasta z organizacjami pozarządowymi sięgają wielu lat. Tradycją stało się więc organizowanie corocznego FORUM POŻYTKU PUBLICZNEGO, podczas którego przedstawiciele obydwu sektorów mają okazję podsumować współpracę i omówić zaplanowane działania.

16 listopada na zorganizowane w Resursie spotkanie podsumowujące współpracę Miasta z NGO w 2016 roku przybyli reprezentanci 34 organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców naszego miasta oraz przedstawiciele Samorządu: Zastępca Prezydenta Miasta Dariusz Kaczanowski, Radni Rady Miasta Żyrardowa: Beata Marzęda–Przybysz, Arkadiusz Rzepecki, Jerzy Naziębło i Monika Gwiaździńska-Wrzesień.

W 2016 r. z Samorządem Miasta Żyrardowa, w kilkunastu obszarach działań na rzecz mieszkańców, współpracowały czynnie 54 organizacje pozarządowe. W 2016 roku Prezydent Miasta Żyrardowa ogłosił 15 otwartych konkursów ofert na realizację zadań, co zaowocowało  podpisaniem 66 umów na wsparcie finansowe i przekazaniem sektorowi pozarządowemu łącznie 1.760.653,00 zł. Sprawozdanie z przeprowadzonych działań zostało przedstawione w formie obszernej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych.

Po zakończeniu organizator spotkania przygotował dla uczestników słodki poczęstunek i niespodziankę muzyczną w wykonaniu Roberta Siniarskiego z Centrum Kultury w Żyrardowie.

W trzeciej części spotkania Artur Gluzińsk, specjalista w zakresie współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi, omówił istotne wymogi formalno - prawne obowiązujące we wzajemnej współpracy Trzeciego Sektora z Samorządem. Omawiane zagadnienia wywoływały u słuchaczy wiele emocji i pytań, na które prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Na zakończenie zabrał głos Zastępca Prezydenta Miasta Dariusz Kaczanowski, dziękując wszystkim za przyjęcie zaproszenia i przybycie na spotkanie. Skierował słowa podziękowania za zaangażowanie i aktywność w pracy na rzecz mieszkańców oraz złożył wszystkim życzenia dalszej owocnej współpracy i satysfakcji z podejmowanych przedsięwzięć.

Ponad 26 mln zł dofinansowania dla PGK Żyrardów

Spółka PGK „Żyrardów” podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska w Warszawie umowę na dofinansowanie ze środków UE Projektu pn. „Gospodarka wodno – ściekowa w mieście Żyrardów – Etap III”, którego realizacja prowadzona będzie w latach 2017-2022.  Ogólna wartość projektu, to ponad  51 mln zł, z czego ponad 26 mln zł stanowić będą  środki pomocowe z budżetu Unii Europejskiej. Na 149 aplikujących podmiotów, PGK zajęło bardzo wysoką 24. pozycję, plasując się na liście podstawowej i pokonując największe polskie aglomeracje.

Umowę w dniu 23 listopada 2017 r., w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisali: Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda oraz reprezentujący Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żyrardowie: Prezes Zarządu Hanna Bieżuńska i Prokurent Danuta Ryszkowska. W wydarzeniu uczestniczył także Prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński.

Za sprawą pozyskanego przez Spółkę dofinansowania planuje się przeprowadzenie szeregu zadań inwestycyjnych z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Żyrardowa oraz prac budowlanych i modernizacyjnych w miejskiej oczyszczalni ścieków.

Poza modernizacją i przebudową oczyszczalni ścieków, sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej, obejmie także takie działania, jak stworzenie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi GIS. Efektem tych prac będzie przyłączenie 1340 nowych użytkowników do sieci kanalizacyjnej. W ramach III etapu Projektu Spółka planuje wybudowanie ponad 13 km sieci kanalizacyjnej oraz ponad 3 km sieci wodociągowej. Obszary objęte planowanym zakresem Projektu to: Północna Dzielnica Mieszkaniowa między innymi z ulicami:

 • Witosa (odc. od ul. Szymanowskiego do ul. Chodnej), 
 • Horodyskiego 
 • Batalionów Chłopskich,
 • Kurpińskiego
 • Szymanowskiego (odc. od ul. Baczyńskiego do ul. Witosa)
 • Baczyńskiego 
 • Lutosławskiego 
 • Herberta 
 • Waligóry
 • Podmiejską (odc. od ul. Horodyskiego do ul. Marcowej)
 • Pogodną (odc. od ul. Marcowej do działki o nr. ewid.5011/14), Marcową, Stanclika (odc. od działki o nr. ewid. 5005/2 do ul. Zacisznej) 
 • Twardowskiego 

Osiedle „Osada Młyńska” ulice: 

 • Wypoczynkowa 
 • Roszarnicza 
 • Mickiewicza 
 • Grenadierów
 • Reja 
 • Chrobrego
 • Hulki Laskowskiego 
 • Limanowskiego 
 • Izy Zielińskiej 
 • Staszica 
 • Żabia 
 • Mireckiego 
 • 1-go Maja oraz Matejki
UWAGA! Od poniedziałku ulica Żeromskiego zamknięta

Drodzy Mieszkańcy! W dniach 27.11.2017 r. - 2.12.2017 r. zostanie całkowicie wyłączona dla ruchu pojazdów ul. Żeromskiego (na odcinku od ul. Limanowskiego do ul. Wittenberga), łącznie ze skrzyżowaniem przy ul. Wittenberga. W dniu 27.11.2017 r. Wykonawca rozpocznie prace przygotowawcze, a od 28.11.2017 r. - rusza budowa nawierzchni asfaltowej i skrzyżowania wyniesionego. Przebieg tych prac uzależniony jest od warunków atmosferycznych. Temperatura powietrza min. 5 st.C i brak intensywnych opadów deszczu/śniegu pozwolą na zakończenie robót w zaplannowanym terminie, tj. do 2.12.2107 r.

Na czas zamknięcia skrzyżowania ul. Żeromskiego z ul. Wittenberga komunikacja miejska odbywać się będzie ulicami: Żeromskiego – Promienną – Legionów Polskich – Wittenberga. Przystanek Żeromskiego / Piastowska przeniesiony został się na ul. Promienną, a przystanek Wittenberga - na ul. Legionów Polskich.

Za utrudnienia przepraszamy.

Artystyczne stypendia – nabór wniosków

Po raz drugi Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński uhonoruje Stypendiami im. Filipa de Girarda osoby mające szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury czy  opieki nad zabytkami. Do 11 grudnia br. można składać wnioski o przyznanie takiego stypendium.

Stypendystami mogą być wyłącznie mieszkańcy Żyrardowa, którzy za sprawą swej działalności artystycznej oraz odnoszonych sukcesów przyczyniają się do promocji naszego miasta.

Szczegóły poniżej. 

O zarządzaniu Pomnikiem Historii RP na spotkaniu z mieszkańcami

Niekwestionowana, ponadprzeciętna, potwierdzona dokumentami rangi wojewódzkiej i państwowej, zabytkowa wartość historycznego zespołu urbanistycznego Żyrardowa skłania do poszukiwania nowoczesnych i skutecznych narzędzi, które pozwolą wzmóc działania na rzecz ochrony żyrardowskiego dziedzictwa kulturowego – czytamy we wstępnie do opracowanego dla Miasta Planu Zarządzania Pomnikiem Historii „Żyrardów – XIX-wieczna Osada Fabryczna”, który został zaprezentowany 23 listopada, w Resursie.  

Dokument opracowany został przez ekspertów z Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS: Bogusława Szmygina, Annę Fortunę-Marek i Andrzeja Siwka. ICOMOS - International Council on Monuments and Sites, czyli Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków jest organizacją pozarządową o zasięgu międzynarodowym, afiliowaną przy UNESCO.

Celem opracowania jest intensyfikacja i optymalizacja systemu ochrony zespołu zabytkowego o najwyższej wartości w skali kraju i istotnym znaczeniu międzynarodowym. Część pierwsza opracowania zawiera diagnozę wartości, stanu zachowania oraz dotychczasowego systemu zarządzania, co jest niezbędnym etapem do określenia strategii działania, celów oraz metod realizacji założeń planu ochrony. Część II i III ma charakter strategiczny, zawiera wskazania w zakresie zidentyfikowanych zagrożeń, kierunków działania i monitoringu skuteczności działań ochronnych i zarządczych.

W tematykę spotkania wprowadził Zastępca Prezydenta Żyrardowa, Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

- Żyrardów jest nastawiony na to, by w oparciu o dziedzictwo kulturowe budować swoją obecną i przyszłą tożsamość, budować markę Żyrardów – podkreślił Prezydent. - Plan Zarządzania obiektem o tak skomplikowanej strukturze jak nasz zabytkowy układ architektoniczno-urbanistyczny, władany przez wielu właścicieli, usytuowany w środku miasta, ułatwi kompleksowe zarządzanie całym obszarem jako integralną całością.

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy zainteresowani problematyką, w tym m.in. przedstawiciele Rady Miasta, Urzędu Miasta, organizacji społecznych oraz zarządcy zabytkowych obiektów, a poprowadziła je Maria Badeńska – Stapp, Miejski Konserwator Zabytków w Żyrardowie. W założenia dokumentu wprowadził prof. Bogusław Szmygin. Z kolei Plan Zarządzania Pomnikiem Historii szczegółowo zaprezentował prof. Andrzej Siwek.

Omówiony dokument był inspiracją do dyskusji z mieszkańcami na temat szeroko pojętej ochrony i rewitalizacji żyrardowskich zabytków.

Przygotowanie Planu Zarządzania Pomnikiem Historii „Żyrardów – XIX-wieczna Osada Fabryczna” to kolejny krok w kierunku starań Miasta o wpisanie żyrardowskiej osady na listę UNESCO.    

Żyrardów na meczu ONICO Warszawa

Wielką frajdą dla wielu mieszkańców Żyrardowa było kibicowanie drużynie ONICO Warszawa, podczas meczu, którego partnerem było Miasto Żyrardów. Mecz 11. kolejki PlusLigi odbył w niedzielę, 26 listopada, w stołecznej hali COS Torwar. Warszawska drużyna zmierzyła się z Jastrzębskim Węglem, wygrywając 3:0.

Jedną z trybun wypełnili żyrardowscy kibice w czerwonych koszulkach z logo Żyrardowa, a dzieci i młodzież m.in. z siatkarskiej drużyny ,,Len” towarzyszyły zawodnikom obu drużyn, podczas ich prezentacji przed meczem. Siatkarska eskorta z Żyrardowa prezentowała się niezwykle okazale!

Ponadto, na płycie boiska, banerach oraz na telebimie podczas meczu eksponowany był herb i logo Żyrardowa, natomiast przed meczem, jak również w przerwie, zaprezentowano film promujący Żyrardów.

Żyrardów miał też swój udział podczas ceremonii wręczania nagrody MVP. Najlepszy gracz, Bartosz Kwolek, otrzymał od Prezydenta Wojciecha Jasińskiego upominki z naszego miasta.   

Po meczu trener ONICO Warszawa Stephane Antiga dał się namówić na pamiątkowe zdjęcie z żyrardowską eskortą.

To było niezwykle emocjonujące niedzielne popołudnie, szczególnie dla dzieci z siatkarskiej eskorty – stanąć ramię w ramię z takimi gwiazdami, jak Andrzej Wrona – to z pewnością niezapomniane przeżycie.   

Przypomnijmy, że Miasto Żyrardów nawiązało współpracę marketingową z klubem ONICO Warszawa działającym przy Politechnice Warszawskiej, podpisując w czerwcu tego roku umowę z Akademickim Związkiem Sportowym Politechnika Warszawska S.A. na promocję Żyrardowa w ramach projektu ,,Całe miasto kibicuje”.  

Polecamy stronę ONICO Warszawa, gdzie zamieszczone są relacje prasowe z meczu: https://onicowarszawa.pl/aktualnosci/

Konkurs na projekt pocztówki rozstrzygnięty

Na konkurs na projekt pocztówki o tematyce bożonarodzeniowej i noworocznej wpłynęło 90 prac 45 autorów z Polski i Kanady. Nagrodę zdobył Leszek Ołdak z Opola. Posiedzenie komisji konkursowej odbyło się w dniu 23 listopada br., w żyrardowskiej Galerii ,,Resursa”. Organizatorem konkursu było Miasto Żyrardów.

 • Zwycięska praca Leszka Ołdaka

Konkurs miał na celu uzyskanie oryginalnych projektów pocztówek o wysokich walorach artystycznych promujących Żyrardów poprzez odwołanie się do tradycji bożonarodzeniowych i noworocznych.

Komisja obradowała w składzie:
Przewodniczący: Daniel Jarosz – Dyrektor Wydziału Promocji Urzędu Miasta Żyrardowa
Członkowie komisji konkursowej:
Karolina Wielińska – ,,Resursa”  Żyrardów
Dorota Kajrukszto – Centrum Informacji Turystycznej w Żyrardowie
Zbigniew Kołaczek – kurator artystyczny Galerii ,,Resursa” w Żyrardowie
Sekretarz komisji konkursowej:
Marta Staniszewska – Wydział Promocji Urzędu Miasta Żyrardowa

Wyniki konkursu:
Nagroda - Leszek Ołdak, Opole
Wyróżnienie - Monika Machnicka, Rawa Mazowiecka
Wyróżnienie - Andrzej Pijet, Montreal (Kanada)
Wyróżnienie Honorowe - Anna Dubielecka, Żyrardów
Wyróżnienie Honorowe - Joanna Pałka, Piła

Wszystkim autorom nadesłanych prac serdecznie dziękujemy z udział w konkursie, życząc już dziś Wesołych Świąt!  

W programie TVP2 o żyrardowskich ewangelikach

W najbliższy piątek, 1 grudnia, o godz. 14.15, na antenie TVP2 emitowany będzie program pt. ,,Spadkobiercy reformacji”, którego twórcy opowiadają, co pozostało z reformacji, a także jak dzisiaj żyją ewangelicy, spadkobiercy tego nurtu religijnego. W programie mowa jest także o ewangelikach żyjących w dawnym Żyrardowie.  Zachęcamy do obejrzenia!   

Wernisaż wystawy francuskiej tkaniny artystycznej

W miniony weekend w żyrardowskiej Galerii ,,Resursa” miał miejsce ostatni w tym roku wernisaż. Wystawę tkaniny artystycznej ,,Igłą i nitką malowane” otworzyła osobiście autorka prezentowanych prac, Swava Launay, która na sobotnią uroczystość przybyła prosto z Francji. Artystka oczarowała swoimi tkaninami przybyłych z całej Polski gości. Swava Launay nie kryła radości z faktu, że może prezentować swoje dzieła w mieście, w którym przed laty żył i pracował Filip de Girard. Tak wpisała się do księgi pamiątkowej: ,,Jestem szczęśliwa, że mogłam pokazać moje prace w Resursie, w mieście, które powstało przy współudziale Filipa de Girarda. Tkanina, która powstała we Francji wraca do Polski śladami Filipa de Girarda.”

Swava Launay (Stanisława Bartosiewicz) urodziła się i wychowała w Klątwach koło Tyszowiec na Zamojszczyźnie. Studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tytuł magistra filologii romańskiej uzyskała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1977 roku wyjechała na stałe do Francji. Podjęła studia na Wydziale Literatury paryskiej Sorbony (faculté des lettres) zakończone licencjatem. Następnie wraz z rodziną przeniosła się do Prowansji na Lazurowe Wybrzeże, do małego miasteczka Mougins. Tam mieszka i tworzy do dnia dzisiejszego. Początkowo zajmowała się malarstwem olejnym i akwarelą. Jednak jej życiową pasją stała się tkanina artystyczna. Pędzle i farby zamieniła na nożyczki i igły. Przełomowym dla poszukiwań artystycznych stało się spotkanie z dwojgiem ukraińskich artystów przebywających na emigracji we Francji - Joanną Winnikow i Jurim Kaulczyckim. Pod ich wpływem odkryła, że to właśnie tkanina najlepiej odpowiada jej oczekiwaniom i temperamentowi, jako środek artystycznej wypowiedzi. Jest najodpowiedniejszym medium do wyrażenia siły i urody życia poprzez ukazanie fantazji, marzeń i snów artystki. Najlepiej też pozwala ukazać piękno śródziemnomorskiego krajobrazu, jak też pełne refleksji sceny rodzajowe. Nie brakuje w twórczości Swavy Launay odwołań do wszystkiego, co jest związane z szeroko pojętą kulturą śródziemnomorską, w tym do scen historycznych i mitologicznych. Nie bez znaczenia na podejmowaną tematykę ma klasyczne wykształcenie i miejsce zamieszkania. To co wyróżnia jej dzieła, to feeria kolorów i wzorów emanujących ciepłem, witalnością i radosnym nastrojem. Najchętniej tworzy w technice  aplikacji znanej od starożytności, polegającej na naszywaniu lub wszywaniu w tkaninę elementów wyciętych z innych tkanin lub materiałów. Chętnie aplikacje łączy z patchworkiem  polegającym na zszywaniu ze sobą różnych skrawków materiału, najczęściej o regularnych, geometrycznych kształtach.

Z upodobaniem eksponuje sposób łączenia tkanin, co podkreśla w sposób sugestywny ekspresję tworzenia. Gęsty ścieg nici niczym kontur łączy ze sobą w sposób wysmakowany fragmenty materiałów o różnym kolorze, deseniu i fakturze. Jak sama mówi, pracuje tylko z tkaninami naturalnymi, w odróżnieniu od sztucznych, które są ,,chłodne i nie mają duszy”. Najchętniej stosuje len, wełnę, satynę, brokat, perkal, ryps, denim, kreton i atłas. Jeśli nie znajduje odpowiedniego wzoru, tworzy go sama, stosując technikę batiku (farba i gorący wosk). Niebywała swoboda, odwaga warsztatowa i upodobanie do nowatorskich działań sprawia, że powstają unikalne dzieła, swoiste tekstylne kolaże. To wyrafinowane obrazy uszyte z fragmentów tkanin.

Dorobek artystyczny Swavy Launay to kilkaset prac wykonanych z niezwykłą precyzją i pasją.

Jej tkaniny były i są wystawiane w wielu renomowanych muzeach i galeriach świata, między innymi we Francji (Nicea, Mougins, Strasburg, Cannes), Monako (Monte Carlo), Brazylii (Sao Paulo), Szwajcarii (Montreux, Rapperswil), Belgii (Bruksela), Austrii (Wiedeń), Litwie (Wilno), Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Filadelfia, Houston), Ukrainie (Kijów) i Polsce (Zamość, Tyszowce, Kraków, Puławy, Janowiec, Wałbrzych). Wszędzie spotykają się z życzliwym przyjęciem, przysparzając artystce coraz to nowych rzeszy wielbicieli. Cieszą się też niesłabnącym zainteresowaniem prywatnych kolekcjonerów, głównie z Francji i USA. Kika prac znajduje się również w Polsce.

To ogromna radość, że tym razem prace tej niezwykłej artystki zawitały do Żyrardowa, do dawnej Polskiej Stolicy Lnu. Choć żyrardowska fabryka produkowała wyroby o charakterze użytkowym, to twórczość Swavy Launay pokazuje, że czasem nawet drobne skrawki lnianego płótna, poprzez artystyczną kreację, mogą stać się dziełem sztuki.

­­­­­

Wystawa czynna do końca roku (Resursa, ul. 1 Maja 45, Żyrardów)

Konsultacje projektów uchwał

Prezydent Miasta Żyrardowa zaprasza organizacje pozarządowe oraz inne podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2017 r. poz. 1817 z późn. zm.), które prowadzą działalność statutową na terenie gminy Żyrardów - do udziału w konsultacjach projektów uchwał dotyczących przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Swoje uwagi i opinie można zgłaszać poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego poniżej.

Wypełniony formularz można przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: wydzial.zps@zyrardow.pl lub złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa, Plac Jana Pawła II nr 1 do dnia 12 grudnia 2017 roku.

Uwaga! Idzie zima!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie prognozuje dla rejonu Żyrardowa wystąpienie w najbliższym czasie opadów śniegu, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm. To informacja szczególnie ważna dla kierowców, ale też piesi powinni zadbać o ubrania stosowne do zimowej aury, która w najbliższych dniach da o sobie znać, stosownie zresztą do pory roku…

Mali czytelnicy w świecie wielkiej literatury

Grupa "Smerfy" z Miejskiego Przedszkola nr 9 w Żyrardowie, pod opieką wychowawcy Iwony Kuran, odwiedziła w ubiegły piątek Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną przy ul. Mostowej 1. Wizyta połączona była z udziałem dzieci w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" oraz urodzinami Misia Alfreda, mieszkańca biblioteki. Spotkanie miało na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych małych czytelników.

Przedszkolaki wraz z wychowawcą składają serdeczne podziękowania dyrektor Jadwidze Nowakowskiej oraz pracownikom biblioteki za wprowadzenie dzieci w świat "wielkiej literatury".

Sukces Zosi Cymerskiej w Pradze

Żyrardowianka Zofia Cymerska (13 l.) otrzymała tytuł Laureata na Międzynarodowym Konkursie Młodych Wykonawców Rosyjskiego Romansu "Romansiada 2017", który odbył się w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w czeskiej Pradze. Zosia otrzymała NAGRODĘ SPECJALNĄ za interpretację rosyjskiego romansu pt. "Uśmiechnij się, mój miły.

Zosia Cymerska to niezwykle zdolna i pracowita dziewczynka, która w zaledwie kilka dni nauczyła się tekstów dwóch romansów rosyjskich w obcym języku. Przygotowania do tego konkursu były bardzo intensywne, a próby mogły się odbywać w sali Resursy dzięki wsparciu ze strony Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego oraz pracowników Resursy.
 
Zosię przygotował do konkursu i akompaniował podczas występu Maciej Klociński - laureat międzynarodowych konkursów, m.in. Złoty Liść Retro 2013', muzyk i wykonawca romansów.

Na co dzień Zosia pracuje pod kierunkiem pani Agnieszki Orzechowskiej-Kozak w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie oraz jest uczennicą siódmej klasy Szkoły Podstawowej nr 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

Film do nagrania z chwili wręczenia nagrody przez Jury oraz występ Zosi podczas koncertu galowego (finałowego):
https://www.youtube.com/watch?v=3_FCgRTMWE0&t=133s

Otwieramy Fabrykę Świętego Mikołaja!

Na Pl. Jana Pawła II dobiegają końca prace przy budowie Jarmarku Bożonarodzeniowego. Od strony ul. 1 Maja pojawiły się drewniane domki, które już jutro wypełnią się świątecznym rękodziełem i produktami regionalnymi. W sąsiedztwie domków, w ogrzewanej hali namiotowej, również cała gama świątecznych rozmaitości – od rękodzieła i ozdób świątecznych, po produkty spożywcze, niezbędne do przyrządzenia wigilijnych potraw. Oddając się szaleństwu przedświątecznych zakupów, będzie  można też rozgrzać się i wzmocnić ciepłą strawą. Polecamy także atrakcje towarzyszące. Codziennie podczas jarmarku odbywać się będą konkursy, zabawy świąteczne, pokazy i warsztaty.

Razem cieszmy się z nadchodzących świąt!

Zapraszamy na otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego już sobotę, 2 grudnia, o godz. 11.00. Jarmark czynny będzie codziennie, do 17 grudnia, od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 20.00, a soboty i niedziele w godz. 11.00 – 21.00. 

To pierwszy taki jarmark w naszym mieście! Nie może Was zabraknąć. Serdecznie zapraszamy!

Program atrakcji towarzyszących na pierwsze dwa dni:

Sobota, 2 grudnia
11.00 Otwarcie pierwszego dnia jarmarku, prezentacja stanowisk i programu
11.30 Konkurs świąteczno – zimowy  
12.00 Olimpiada zimowa na stanowisku multimedialnym
14:00 Tańce polskie - pokazy i warsztaty
15:00 Konkurs
16:00 Olimpiada zimowa
17:00 Fundacja Kreatywna - warsztaty
18:00 Tańce polskie - pokazy i warsztaty
19:00 Konkurs
20:00 Tańce polskie - pokazy i warsztaty
21:00 Zakończenie

Niedziela, 3 grudnia 
11.00 Otwarcie drugiego dnia jarmarku, prezentacja stanowisk i programu
11.30 Konkurs 
12.00 Olimpiada zimowa na stanowisku multimedialnym
14:00 Pokazy szermierki + warsztaty
15:00 Konkurs
16:00 Olimpiada zimowa
17:00 Fundacja Kreatywna - warsztaty
18:00 Pokazy szermierki i warsztaty
19:00 Konkurs
20.00 Pokazy szermierki i warsztaty
21:00 Zakończenie 

Jarmark Bożonarodzeniowy z atrakcjami towarzyszącymi to tylko jedna z propozycji w ramach projektu ,,Żyrardów. Fabryka Świętego Mikołaja”. Już dziś w imieniu Prezydenta Wojciecha Jasińskiego zapraszamy na Plac Jana Pawła II na Mikołajki 6 grudnia, Wigilię Miejską 17 grudnia i koncert świąteczny w żyrardowskiej farze – 20 grudnia.

Organizator:
Miasto Żyrardów

Partnerzy:
Centrum Kultury w Żyrardowie
Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie

Centralny Port Komunikacyjny powstanie nieopodal Żyrardowa

29 listopada w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja prasowa dedykowana specjalnie dwóm powiatom sąsiadującym przyszłej inwestycji rządowej, powiatom: żyrardowskiemu i sochaczewskiemu.

Zaproszenie na konferencję wystosował poseł ziemi sochaczewskiej Maciej Małecki​ reprezentujący PiS, a prowadził je Mikołaj Wild​ - sekretarz stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Obecni byli przedstawiciele sąsiadujących z przyszłą inwestycją samorządów na szczeblu powiatowym i gminnym, a także przedstawiciele lokalnych mediów.

Był to czas na zapoznanie samorządowców z planami rządowymi w tym zakresie, a przede wszystkim na wymianę poglądów i spostrzeżeń reprezentantów powiatów najbardziej zainteresowanych planowaną inwestycją.

Głos zabrał również Wojciech Jasiński Prezydent Miasta Żyrardowa​, który zadeklarował wsparcie dla tego projektu w oparciu o żyrardowski zasób lokalowy, a także poprzez wykorzystanie kapitału intelektualnego mieszkańców naszego miasta.

Zwrócił uwagę na szanse i zagrożenia pojawiające się w dyskusjach o planowanej inwestycji. Wyraził potrzebę organizacji cyklicznie tego rodzaju spotkań, by samorządy mogły z pierwszej ręki dowiadywać się o kolejnych krokach realizowanych w naszym bliskim sąsiedztwie, by mogły relatywnie szybko informować mieszkańców, którzy są żywo zainteresowani tego rodzaju inwestycjami na skalę makro.

Będzie to bowiem milowy krok w rozwoju całego regionu jakim jest Mazowsze. Budowa CPK będzie miała realny wpływ na jakość życia mieszkańców okolicznych miast i wsi.

Bez wątpienia budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to przeskok cywilizacyjny w skali całego kraju, stąd będzie biło serce komunikacyjne Polski i tej części Europy.

CPK to nie tylko lotnisko, to cała infrastruktura wokół niego, a przede wszystkim to radykalna zmiana w infrastrukturze kolejowej tej części Mazowsza, która ma również walor proekologiczny, budowa CPK będzie także miała realny wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców, którzy będą mogli wybierać spośród najbardziej optymalnych środków transportu, a także, na rynek pracy, który w pierwszej kolejności w naturalny sposób otworzy się właśnie dla mieszkańców naszych miejscowości usytuowanych wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego pomiędzy Łodzią a Warszawą, zaledwie kilka kilometrów od Żyrardowa.

Jedna z proponowanych lokalizacji CPK to Stanisławów w sąsiedniej gminie Baranów.

Najbliższe 2 lata to czas na usunięcie ryzyk inwestorskich, czas niezbędnych badań środowiskowych, czas przygotowania koncepcji urbanistycznej.

Joanna Zaniewicz
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Żyrardowa

Prezydent Żyrardowa przyznał stypendia sportowe

1 grudnia 2017 roku w Resursie zostały wręczone stypendia sportowe Prezydenta Miasta Żyrardowa za wybitne osiągnięcia sportowe w roku 2017 we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym.

Podczas uroczystości prowadzonej przez Kamila Przybyłowskiego - koordynatora ds. sportu Miasta Żyrardów, wszyscy zgromadzeni goście mogli obejrzeć film prezentujący dokonane sukcesy sportowców i Trenerów. Prezydent Miasta Żyrardowa - Wojciech Jasiński przyznał jednorazowe stypendium dla 32 sportowców oraz 2 trenerów.
Jako pierwszy nagrodzony został Adam Wiśniewski, wychowanek Stowarzyszenia Pływaków i Ratowników AQUA Żyrardów, czterokrotny Mistrz Polski U - 14, vice Mistrz Polski i brązowy medalista Mistrzostw Polski. Odebrał również nagrodę w imieniu swojej siostry Idy Wiśniewskiej, naszej badmintonistki Mistrzyni Polski w grze deblowej na Mistrzostwach Polski U-17 w Babimoście oraz brązowej medalistki w grze singlowej, która niestety nie mogła pojawić się na uroczystości. Kolejnymi nagrodzonymi sportowcami była grupa 13 zawodników Żyrardowskiego Klubu Sportowego Thien Long. 10 czerwca 2017 roku zdobywali oni tytuły Mistrza, Vice Mistrza oraz brązowego medalisty Mistrzostw Polski Dziecięcej Ligi Grapplingowej, która została zorganizowana na żyrardowskiej hali kompleksu AQUA Żyrardów. Byli to: Julia Molska, Mikołaj Sadowski, Nataniel Słojewski, Franciszek Kajrukszto, Oskar Stefankiewicz, Michał Grzelak, Maja Szymańska, Igor Baran, Dawid Banasek, Karol Jaźwiński, Jakub Grzelak, Konrad Pawlak, Jakub Szymański oraz ich trener Piotr Bonikowski, który ponadto wyszkolił złotych medalistów Mistrzostw Świata seniorów w ju jitsu, które odbyły się na początku roku w Maroko. Warto wspomnieć, iż drużyna Thien Long prowadzona przez Pana Piotra uzyskała tytuł drużynowego Mistrza kraju. Kolejnymi nagrodzonymi sportowcami były koszykarki Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, które zdobyły brązowy medal Mistrzostw Polski Szkół Ponadgimnazjalnych w Koszykówce Kobiet - Licealiada 2017, organizowanej w naszym Mieście. Nagrodę otrzymała Oliwia Darska, Marta Nitkiewicz, Martyna Sabatowska, Natalia Gejcyg, Natalia Fajferek, Paulina Jakubiak oraz Magdalena Jarkiewicz. Ostatnimi nagrodzonymi sportowcami również były koszykarki, a mianowicie zawodniczki SL SALOS Żyrardów, Mistrzynie Świata na XXVIII Światowych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej, które w maju odbyły się w hiszpańskiej Sevilli. Ostatnią nagrodzoną osobą był trener obydwu koszykarskich drużyn - Michał Ciecharowski.

Warto wspomnieć, iż oprócz gratyfikacji finansowej, sportowcy otrzymali pamiątkowe listy gratulacyjne oraz szklane statuetki, które wręczali razem z Prezydentem Miasta Żyrardowa Wojciechem Jasińskim jego Zastępca Dariusz Kaczanowski, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Fizycznej - Beata Marzęda Przybysz, Radny Rady Miasta Żyrardowa - Marcin Zawiślański oraz Dyrektor Wydziału Edukacji Urszula Wieczorkiewicz - Tkacz.

Po wręczeniu nagród dla żyrardowskich stypendystów i trenerów pamiątkowymi dyplomami, statuetkami nagrodzeni zostali organizatorzy tych dużych imprez sportowych - Prezes spółki AQUA Żyrardów Ryszard Adamiak, który był gospodarzem dwóch wcześniej wymienionych imprez sportowych, Dyrektor LO im. Stefana Żeromskiego - Beata Stawicka, Ksiądz Łukasz Owsianko z Parafii św. Cyryla i Metodego oraz Prezes ŻPWOPR Krzysztof Kokosza. Oglądając prezentowany film w godzinę pokonano drogę przez polskie pływalnie, boiska do badmintona, maty sportowe oraz żyrardowskie i hiszpańskie parkiety koszykówki.

Całą uroczystość podsumował Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński, gratulując osiągniętych sukcesów i życząc osiągania jeszcze lepszych. Po części oficjalnej miał miejsce skromny poczęstunek, podczas którego sportowcy mogli wymienić między sobą swoje poglądy i spostrzeżenia, a przede wszystkim świętować otrzymanie stypendiów.

Joanna Zaniewicz
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Żyrardowa

Z obrad XLIX sesji Rady Miasta Żyrardowa

W ubiegły czwartek, 30 listopada, obradowała Rada Miasta Żyrardowa. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. zmiany w Uchwale Budżetowej na 2017 rok, przedłużenie czasu obowiązywania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków czy określeniem zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła w ramach ograniczania niskiej emisji na terenie Miasta Żyrardowa. Najwięcej dyskusji wzbudził jednak projekt uchwały w sprawie budowy pomnika Józefa Piłsudskiego.

Radni obradowali przez blisko osiem godzin. W tym czasie udało się podjąć wiele istotnych dla Miasta decyzji, m.in. związanych ze zmianami w miejskich finansach, przyjęciem aktualizacji „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta Żyrardowa na lata 2017–2032”, sprzedaży nieruchomości i nabycia innej, a także przystosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Co istotne, uchwalono również Program Współpracy Miasta Żyrardowa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2018.

W porządku obrad znalazły się również dwa projekty uchwał złożone przez grupy radnych – jedna dotyczyła umożliwienia mieszkańcom jednej z kamienic wykupu komunalnych lokali mieszkalnych z większą bonifikatą, zaś druga – budowy pomnika Józefa Piłsudskiego w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Obydwa projekty wywołały ożywioną dyskusję, jednak w głosowaniu pierwszy z nich został odrzucony, a drugi zyskał aprobatę radnych.

Joanna Zaniewicz
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta

Fabryka Świętego Mikołaja już otwarta!

W miniony weekend Żyrardów otworzył Fabrykę Świętego Mikołaja. Pierwsi klienci Jarmarku Bożonarodzeniowego nie kryli zadowolenia z bogatej oferty stanowisk handlowych i ciekawego programu atrakcji towarzyszących. Z godziny na godzinę coraz więcej mieszkańców odwiedzało Plac Jana Pawła II, aby zakupić świąteczne ozdoby, słodkości, zabawki czy pobawić się z dziećmi.  Na najmłodszych czekała karuzela i animatorzy w świątecznym namiocie. Była też specjalna niespodzianka - mały fireshow, czyli zapowiedź tego, co czeka nas już podczas Mikołajek, oczywiście na Placu Jana Pawła II.

Goraco zachęcamy do robienia przedświatecznych zakupów na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Żyrardowie i do wspólnego radowania się ze zbliżających się świąt! 

Szczegóły na stronie wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/pg/Fabryka

Hulka-Laskowski muzycznie

W niedzielę, 3 grudnia, w Resursie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, nad którym patronat objął Prezydent Wojciech Jasiński. Było to słuchowisko słowno-muzyczne na podstawie książki ,,Mój Żyrardów" zatytułowane ,,Hulka-Laskowski muzycznie". Autorami projektu i kompozytorami muzyki byli Jakub Sokołowski i Mateusz Wiśniewski - nauczyciele Prywatnej Szkoły Muzycznej im Antoniego Szalińskiego w Żyrardowie. Przed publicznością wystąpili: Jan Sadowski, Zuzanna Sosnowska, Aleksandra Otolińska, Zofia Szymańska, Martyna Wiśniewska, Jakub Sokołowski oraz chór Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia Nr 1 im. Antoniego Szalińskiego w Żyrardowie z oddziałem w Mszczonowie pod kierunkiem Mateusza Wiśniewskiego.

fot. Tomasz Sosnowski

Niebawem powstaną kolejne ścieżki rowerowe

W ubiegły poniedziałek w gabinecie Prezydenta Wojciecha Jasińskiego została podpisana umowa na realizację budowy ścieżek rowerowych na ul. Bohaterów Warszawy i ul. Towarowej w ramach projektu „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych” - Etap 1 współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Sygnatariuszami umowy byli Prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński i Mirosław Kozera, prezes JKM MIREX Sp. z o.o. ze Skierniewic- wykonawca. W ramach prac powstanie ciąg pieszo-rowerowy w ul. Bohaterów Warszawy od ul. Środkowej do ul. Spacerowej ( drugi fragment Odcinka Ż1) i ścieżka rowerowa w ul. Towarowej (Odcinek Ż3).

Umowa opiewa na kwotę 924 599,29 zł, z czego 80% zostanie pokryte ze środków Unii Europejskiej. O ile pozwolą warunki pogodowe, w styczniu 2018 roku możemy spodziewać się rozpoczęcia prac.

Zapraszamy na miejskie Mikołajki

Choinka na Placu Jana Pawła II już prawie gotowa. Czeka tylko na uroczyste zapalenie świątecznych lampek i iluminacji, które nastąpi już środę, 6 grudnia, podczas miejskich Mikołajek.

Cała zabawa rozpocznie się o godz. 16:00. W bogatym programie wydarzenia znajdą się widowiskowe Fireshow, zabawy z animatorami, występy muzyczne, świąteczna ciuchcia i konkursy. Będzie można spotkać również Świętego Mikołaja, który oczywiście przygotował dla dzieci słodkie upominki. O godz. 16:30 na Placu Jana Pawła II rozbłyśnie piękna choinka i świąteczne iluminacje.

 

 Serdecznie zapraszamy!

Konkursy na realizację zadań publicznych

Prezydent Miasta Żyrardowa ogłosił na podstawie Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2016 r., poz. 1300) otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych w zakresach:

1. Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym:

- zajęcia opiekuńczo - wychowawcze na rzecz dzieci w formie świetlicy,

- organizacja czasu wolnego w formie stacjonarnej dla dzieci i młodzieży z terenu Żyrardowa w okresie ferii zimowych pn. „Zima w mieście 2018”;

2. Pomoc społeczna:

- organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych dla osób potrzebujących, będących podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żyrardowie, w miejscu zamieszkania - na terenie gminy Miasto Żyrardów .

Oferty konkursowe należy składać do dnia 27 grudnia 2017 r. do godziny 10.00 w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa, przy Placu Jana Pawła II nr 1.

Pełen druk ogłoszeń jest dostępny na stronie BIP Miasta http://www.bip.zyrardow.pl/4843,rozpoczete.html

Napisz list- zmień czyjeś życie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie zaprasza do udziału w Maratonie Pisania Listów organizowanym przy współpracy z Amnesty International. 6 i 7 grudnia br., w godz. 10:35 – 11:00, w budynku szkoły będzie można skorzystać z gotowego szablonu lub napisać własny list w sprawie obrońców praw człowieka z 10 państw. Na miejscu potrzebny będzie jedynie dokument tożsamości, koperta  i pocztowe znaczki zagraniczne do strefy Azja, Ameryka Północna lub Ameryka Południowa i Afryka.

Ci, którzy zaangażowali się w walkę o poszanowanie życia uciśnionych, sami też potrzebują naszego głosu wsparcia. W celu lepszego zapoznania się z ideą maratonów pisania listów, zachęcamy do odwiedzenia strony https://maraton.amnesty.org.pl/

Wciąż trwają roboty drogowe w ul. Żeromskiego

Prace w ul. Żeromskiego (na odcinku od ul. Limanowskiego do ul. Wittenberga) oraz na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego z ul. Wittenberga, powinny zostać zakończone w dniu 8 grudnia br.

Termin zakończenia robót uzależniony jest od warunków pogodowych. Wykonawca potrzebuje dwóch-trzech dni bez opadów śniegu/deszczu i z temperaturą + 5 C na ułożenie warstwy ścieralnej nawierzchni ulicy oraz dokończenie prac brukarskich na skrzyżowaniu wyniesionym.  

Za utrudnienia przepraszamy.

Stypendia Filipa de Girarda - zachęcamy do składania wniosków!

Przypominamy że do 11 grudnia trwa nabór wniosków o Stypendia im. Filipa de Girarda. Wzorem roku ubiegłego, Prezydent Wojciech Jasiński chce uhonorować stypendiami twórców, artystów, animatorów kultury, których działalność artystyczna czy kulturalna spotyka się z uznaniem, jest nagradzana, a ich sukcesy przyczyniają się do promocji miasta. Nie bez znaczenia jest również aktywność artystyczna w naszym mieście. Gorąco zachęcając do składania wniosków, przypomnijmy, że w ubiegłym roku stypendia otrzymali Michał Prószyński, Maciej Klociński i Aleksandra Murawska.   

Więcej o ubiegłorocznych stypendystach na stronie miasta:
https://www.zyrardow.pl/4721,2016.html?tresc=40628

Regulamin przyznawania stypendiów oraz wzór wniosków można pobrać również ze strony miasta:
https://www.zyrardow.pl/4936,2017-drugi-semestr.html?tresc=47048

Bal Sylwestrowy w Centrum Kultury

Serdecznie zapraszamy na Bal Sylwestrowy w Centrum Kultury w Żyrardowie. Organizator zapewnia niezapomnianą zabawę przy muzyce serwowanej przez didżeja, dania gorące, przystawki oraz słodkości przy kawie czy herbacie. Zapraszamy!

Szczegóły poniżej.

Obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Rada Oddziału NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie serdecznie zaprasza do udziału w miejskich obchodach XXXVI rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w dniu 13 grudnia. O godz. 17.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w Kościele św. Karola Boromeusza. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów złożą kwiaty przy Pomniku ,,Solidarności” (Al. Partyzantów / ul. Mireckiego). O godz. 18.00 zapraszamy do Centrum Kultury na uroczystą Wieczornicę z udziałem żyrardowskiego barda  Bogdana Szymańczaka oraz  uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Żyrardowie.  

Promocja książki prof. Artura Krajewskiego w kinie Atlantic

W dniu 29 listopada  w warszawskim kinie Atlantic odbyła się promocja książki „Koniec Sztuki?!”. Na sali zebrało się około 150 osób, a przywitał wszystkich dyrektor kina Artur Wolski - gospodarz wieczoru. Za stołami na scenie zasiedli autorzy książki, czyli Marta Ewa Olbryś i Artur Krajewski, Tomasz Miłkowski, Małgorzata Lewińska i prowadzący dyskusję Agata Michalak z Radia Victoria miedzy Łodzią a Warszawą i Jerzy Jankowski ze Związku Literatów Polskich.

Wśród gości na sali  pojawiło się wiele znaczących osób ze świata sztuki, kultury i polityki. Byli to m.in.: znani aktorzy Dorota Stalińska, Zbigniew Zamachowski, Jarosław Boberek, rysownik Edward Lutczyn, Czesław Czapliński, Ola Ciejek, Monika Małkowska, Monika Zamachowska, Antoni Rodowicz, Maciej Dworak. Świat polityki i samorządu reprezentowali Paweł Szramka - poseł KUKIZ'15 i Dariusz Kaczanowski – Wiceprezydent Miasta Żyrardowa.

W trakcie spotkania zaprezentowano fragmenty książki. Małgorzata Lewińska przeczytała wstęp, który napisał Ernest Bryll, a także fragmenty wypowiedzi Artura Krajewskiego i Marty Ewy Olbryś oraz kilkorga rozmówców. Warto przy okazji powiedzieć, że większość wypowiedzi sław sztuki i kultury została nagrana w Żyrardowie w trakcie poszczególnych edycji Festiwalu Miasto Gwiazd. W trakcie dyskusji panelowej rozmawiano o kondycji współczesnej sztuki, roli kultury w życiu ludzi i społeczeństw. Głos zabrał m.in. Tomasz Miłkowski - przewodniczący polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. Mówił o współczesnym teatrze, odniósł się krytycznie do terminów postsztuki i postnowoczesności. Artur Krajewski i Marta Ewa Olbryś opowiedzieli o tym jak doszło do powstania pomysłu na książkę, a także o swoim rozumieniu pojęć sztuka i kultura, również o roli edukacji artystycznej. Wśród głosów z sali był znaczący głos Doroty Stalińskiej, która stanowczo skrytykowała wiele elementów tzw. współczesnej sztuki opartej według niej o oszustwo.

Po dyskusji zaproszono wszystkich na poczęstunek w postaci tortu udekorowanego pięknie w okładkę książki. W kuluarach trwały dyskusje, robiono pamiątkowe zdjęcia. Wśród uczestników było też wielu żyrardowian m.in. Jarosław Wejman i Krzysztof Łękarski z fundacji artHolding, Jerzy Paruszewski i Paweł Garnecki z ŻWL, muzyk Robert Siniarski, radna Beata Marzęda-Przybysz, a także wolontariusze z ekipy Festiwalu Miasto Gwiazd.

Promocja udała się nadzwyczaj dobrze, nie jest łatwo zebrać na sali tak wiele osób na promocji literackiej. Książka to wypowiedzi 105 osób i rozmowy autorów na temat tych wypowiedzi dotyczących wszelkich rodzajów sztuk. Rozmówcy to najwyższa półka świata kultury m.in. Janusz Gajos, Emilian Kamiński, Krzysztof Majchrzak, Maciej Maleńczuk, Grzegorz Miecugow, Jan Peszek, Artur Rojek, Andrzej Strzelecki, Maciej Stuhr, Marcin Wolski czy Rafał Ziemkiewicz plus wymienieni wcześniej artyści.

Sukcesy wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury

Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie to kuźnia telentów. Swoje zdolności plastyczne, wokalne, teatralne, recytatorskie, fotograficzne rozwijają tu pod okiem instruktorów setki dzieci i młodzieży. Instruktorzy zapewniają swoim wychowankom nie tylko możliwość szlifowania umiejętności, ale również ich prezentacji. Organizują wystawy, przedstawienia i koncerty oraz zachęcają do udziału w konkursach, z których młodzi artyści wracają zwykle z nagrodami. W ostatnim czasie znaczące sukcesy osiągnęli recytatorzy i plastycy.       

Angelika Kaliszewska  jak ,,Fiołkowa Święta”

Angelika Kaliszewska zdobyła II nagrodę w XV Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej ,,Usłysz Panie, moje słowa”  dla  uczczenia Pontyfikatu  św. Jana Pawła II w Warszawie. Recytatorkę przygotowała Ewa Szklarska, instruktor teatralny tej placówki.

Organizatorami konkursu było Centrum Edukacji Archidiecezji  Warszawskiej oraz Katolicki Zespół Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi. Honorowy Patronat objęli: Kardynał Kazimierz Nycz- Arcybiskup Metropolita Warszawski, Aurelia Michałowska- Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Krzysztof Strzałkowski -Burmistrz Dzielnicy Warszawa Wola.

Angelika zachwyciła jury piękną, naturalną recytacją. Powiedziała wiersz Małgorzaty Nawrockiej pt. ,,Fiołkowa święta”, który mówił o św. Faustynie. Jej recytacja charakteryzowała się poprawnością i ekspresją wypowiedzi oraz prawidłową dykcją. Podczas recytacji Angela zaprezentowała swobodę sceniczną, nawiązując świetny kontakt z publicznością. Pokonała bardzo dużą liczbę uczestników konkursu, który odbył się w trzech etapach. To duże osiągnięcie dla dziewczynki. Dnia 9.11.2017r. odbyła się uroczysta gala z występem laureatów w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II .

Warto dodać, że do finału konkursu, pokonując dwa etapy, dotarły, zdobywając tytuł finalistek w kategorii klas I-III, Zuzanna Leśniewicz oraz w kategorii klas IV- VII Dominka Walczak i Zofia Cymerska,  reprezentujące również Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie oraz w kategorii kl .I-III, Emilia Ślęzak ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie. Wszystkie recytatorki przygotowała pani Ewa Szklarska.

,,Egzamin" zdał na piątkę

Jakub Wacławek został laureatem XV Mazowieckiego Przeglądu Recytatorskiego Jednego Poety w Warszawie - przeglądu twórczości Ewy Lipskiej, zdobywając drugie miejsce w kategorii wiekowej od 17 lat. Był to jego pierwszy konkurs recytatorski pod skrzydłami MłDK-u i od razu z tak dużym sukcesem. Jakuba również przygotowała do konkursu Ewa Szklarska. 17 listopada, na wieczorze laureatów, podczas którego nastąpiło wręczenie nagród, Jakub recytował wiersz pt. ,,Egzamin”, za który otrzymał nagrodę.

Na gali tej obecna była sama poetka Ewa Lipska, której twórczość była tematem konkursu. Recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz tomik wierszy pani Lipskiej z jej autografem, co niewątpliwie jest bardzo wartościową pamiątką. 

Wyróżnienie  w tej samej kategorii wiekowej otrzymała także Julia Ksit oraz w kategorii 14-16 lat Zofia Cymerska. Obie dziewczynki również reprezentowały Młodzieżowy Dom Kultury i przygotowane były też przez Ewę Szklarską.

Konkurs recytatorski poprzedzony był warsztatami, w których uczestniczyli wszyscy recytatorzy z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie. Prezentacje oceniało profesjonalne jury.

Baśniowo wymalowały nagrody

Po raz szósty Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie zorganizował Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Baśnie, bajki, Bajeczki”. Na tegoroczną edycję konkurs nadesłano 329 prac plastycznych z 29 placówek oświatowo-wychowawczych z całej Polski, w tym z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie.

Komisja Konkursowa (w skład której weszli nauczyciele plastyki, historycy sztuki i artyści plastycy) po obejrzeniu wszystkich kompozycji malarskich i graficznych, postanowiła przyznać nagrody główne oraz wyróżnienia. W kategorii  9-12 lat II nagrodę otrzymała Agata Olesińska, lat 12 z Mł.D.K. w Żyrardowie, za pracę malarską ,,Czerwony Kapturek" W kategorii13-15 lat III nagrodę zdobyła Aleksandra Perzyna (lat 13) z Mł.D.K. w Żyrardowie za pracę malarską ,,Jaś i Małgosia".

Na XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Pocztówka z wakacji" wpłynęło 3209 prac z 213 szkół, 27 przedszkoli, 53 placówek kulturalnych.. Jurorzy wybrali nagrodzili 88 uczestników. Wśród laureatów znalazła się Julia Szparaga, lat 10 z Mł.DK w Żyrardowie.

Młodzieżowy Dom Kultury „Domu Harcerza” im. prof. A. Kamińskiego po raz XIII był organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na ilustracje do wierszy Jana Brzechwy ph. „MÓJ BRZECHWA”. Do konkursu zgłoszono 1614 prac z 252 placówek z całej Polski. Jury konkursowe przyznało w kat. klasy I–III, I miejsce Marcelinie Rutkowskiej (lat 7) oraz wyróżnienie Antoninie Tomsohn z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie.

Wszystkie laureatki pracują pod opieką Bożeny Liszewskiej.

 • Agata Olesińska
 • Aleksandra Perzyna
 • Julia Szparaga
 • Marcelina Rutkowska
 • Antonina Tomsohn

Wielkie gratulacje dla wszystkich laureatów! 

Święty Mikołaj zawitał do Żyrardowa

Choć podczas Mikołajek na Placu Jana Pawła II pogoda nas nie rozpieszczała, mamy nadzieję, że przejażdżki świąteczną ciuchcią, teatr ognia, zabawy z animatorem, wykonywanie ozdób świątecznych, a przede wszystkim specjalny gość prosto z Laponii sprawiły Wam dużo radości. Świętego Mikołaja powitał na placu Prezydent Wojciech Jasiński. Zgodnie z mikołajkową tradycją, wszystkie dzieci zgromadzone na placu otrzymały słodkie upominki.

Mikołajowi i Prezydentowi w rozdawaniu paczek pomagali Radni Rady Miasta.

Warsztat ozdób świątecznych prowadziły sympatyczne ,,Mikołajki", na co dzień instruktorki Centrum Kultury w Żyrardowie.

Święteczne melodie na żywo zagrało trio saksofonowe w składzie: Natalia Bodych, Emilia Pikora i Błażej Zawadzki. 

Na bezpieczeństwem czuwali funcjonariusze Straży Miejskiej.

Wsparcie techniczno - organizacyjne zapewniło Muzeum Lniarstwa. 

Wszystkim zaangażowanym w organizację miejskich Mikołajek serdecznie dziękujemy! 

Mikołajkowe paczki rozdane, ale wierzymy, że Święty Mikołaj odwiedzi w tym roku wszystkie dzieci jeszcze raz w Wigilię.

Prezydent i licealiści zabrali głos w ważnej sprawie

Żyrardowskie Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego przyłączyło się do Maratonu Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International. Akcja ma na celu wsparcie obrońców praw człowieka, którzy w swoich krajach są prześladowani za swoje przekonania i działalność. Dziś rano uczniów „Czerwoniaka” odwiedził Prezydent Wojciech Jasiński, aby podpisać swój list i tym samym wyrazić sprzeciw wobec nękania aktywistów.

Na okoliczność Maratonu Pisania Listów licealiści przygotowali wystawę prac mówiącą o niezbywalnych prawach człowieka, w tym wolności słowa. Niebawem listy zostaną wysłane do Chin, Czadu i Bangladeszu. Miejmy nadzieję, że głos żyrardowian wzmocni wołanie setek tysięcy ludzi z całego świata o poszanowanie godności obrońców praw człowieka.

Burmistrz Trjawny z gościnną wizytą w Żyrardowie

Prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński został zaproszony przez Bułgarski Instytut Kultury i Ambasadę Republiki Bułgarii w Polsce na oficjalne uroczystości otwarcia II Festiwalu Młodych Talentów Bułgarii. Uroczystościom towarzyszyć będą dwa główne wydarzenia- wystawa rzeźb w drewnie w Galerii BIK (7 grudnia br.) i koncert fortepianowy Ludmiła Angełowa i jego uczniów na Zamku Królewskim (8 grudnia br.). Festiwal stał się też okazją do odwiedzenia Polski przez przedstawicieli zaprzyjaźnionej z Żyrardowem Trjawny.

Przybyli do naszego miasta burmistrz Doncho Zachariev i główna architekt miasta Ivelina Penevy- Kmetova, wzięli udział w czwartkowym spotkaniu poświeconym rewitalizacji w polskich i niemieckich samorządach w Resursie. Dzisiejszym przedpołudniem goście odwiedzili Prezydenta Wojciecha Jasińskiego i jego zastępcę Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego, przekazując gospodarzom wyrzeźbiony w drewnie obraz. Kilkudziesięciominutowa wizyta pozwoliła włodarzom m.in. na omówienie nowych planów, które rodzi wzajemna współpraca.

Dziś wieczorem delegacje z Żyrardowa i Trjawny spotkają się jeszcze w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie podczas występu wybitnego pianisty Ludmiła Angełowa i jego uczniów.

Minęły trzy lata od zaprzysiężenia Wojciecha Jasińskiego

Niby dzień jak co dzień, ale niekoniecznie… Prezydent Wojciech Jasiński obchodzi dziś trzylecie swojej prezydentury. A oto kilka słów od jubilata, przygotowanych specjalnie na tę  okazję.

Dziś mijają równo trzy lata, odkąd objąłem urząd Prezydenta Miasta Żyrardowa. Tuż po godzinie 11.00, 8 grudnia 2014 roku, po raz pierwszy zasiadłem za biurkiem w prezydenckim gabinecie, który na kolejne lata, z woli żyrardowian, stał się moim miejscem pracy. Pracy, która pochłonęła mnie bez reszty.

Piastowanie funkcji Prezydenta Miasta Żyrardowa, to dla mnie ogromny zaszczyt, powód do dumy i satysfakcji. Mam nadzieję, że minione trzy lata udowodniły, jak  bardzo poważnie traktuję pracę na rzecz naszego Miasta i mieszkańców.  

Cieszę się, że przez trzy lata mojej prezydentury udało się zainicjować wiele ważnych projektów, które już służą lub niebawem służyć będą nam wszystkim. Nie ukrywam, że były też i trudne momenty, bo przecież życie nie składa się z samych sukcesów! Ale jak napisała w jednej ze swoich  książek Nora Roberts: „Problemy są po to, żeby je rozwiązywać. Trzeba zmierzyć, przyciąć, dopasować elementy, aż wszystko zadziała zgodnie z twoim życzeniem.”

Dziękuję za Wasze wsparcie, którego doświadczam każdego dnia. To ono sprawia, że mimo upływu czasu, nie słabnie mój entuzjazm i energia do pracy dla Żyrardowa!

Wojciech Jasiński

Obchody 100-lecia Czwórki zwieńczone jubileuszowymi uroczystościami

W tym roku Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Mikołaja Reja w Żyrardowie świętowała 100-lecie działalności. Obchody tej okrągłej rocznicy obfitowały w liczne inicjatywy, konkursy, spotkania integrujące szkolną społeczność, wzmacniające poczucie tożsamości z placówką. Obchody zwieńczone zostały uroczystościami jubileuszowymi, które odbyły się 6 grudnia, w Święto Patrona Szkoły. A dzień później miało miejsce sentymentalne spotkanie po latach z udziałem absolwentów oraz byłych i obecnych nauczycieli Czwórki.

Jubileuszowe uroczystości w dniu 6 grudnia rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, podczas której miała miejsce historyczna chwila - poświęcenie sztandaru Czwórki. Uroczystość uświetnił swą obecnością Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej ks. Andrzej Dziuba, który poświęcił sztandar oraz koncelebrował nabożeństwo wraz z księżmi z Parafii.

Druga część uroczystości miała miejsce w szkole. Wśród gości znaleźli się m.in. Biskup Andrzej Dziuba, były Premier RP i absolwent Czwórki Leszek Miller, księża z Parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz, a także przedstawiciele władz miasta - Prezydent Wojciech Jasiński, Wiceprezydenci Dariusz Kaczanowski i Lucjan Krzysztof Chrzanowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Marcin Rosiński.

Wszystkich serdecznie powitała w gościnnych murach szkoły, Dyrektor Teresa Teofilak, która rozpoczęła spotkanie okolicznościowym wystąpieniem: ,,(…) 100 lat to kawał czasu, a nasza szkoła jak stała, tak stoi, co rok wypuszczając ze swoich murów kolejne roczniki absolwentów. Niektórzy z nich są dzisiaj z nami. Spotkali się na tej sali dawni uczniowie, którzy już wiele lat temu opuścili szkolne mury, z uczniami, którzy do tej szkoły uczęszczają obecnie. Są z nami nauczyciele, którzy tych pierwszych kiedyś uczyli, i są ci, którzy uczą się teraz. Spotkała się więc dzisiaj cała nasza szkolna społeczność w budynku, który jest świadectwem ciągłości, w miejscu, które niezmiennie trwa, a tylko uczniowie i nauczyciele zmieniają się, przychodzą i odchodzą.

Wszyscy doskonale wiemy, że szkoła to nie tylko budynek. To pracujący w niej nauczyciele i przychodzący na lekcje uczniowie. To koleżeńskie i przyjacielskie więzi pomiędzy ludźmi i pokoleniami, co wyraźnie możemy zaob­serwować w dniu dzisiejszym. Szkoła to również ważny element naszej małej ojczyzny, miejsce spotkań rodziców uczniów, czasami imprez i uroczystości, w których, tak jak dzisiaj, udział bierze cała lokalna społeczność. Dzięki temu szkoła, jako instytucja otwiera się na zewnątrz, spełniając funkcje integracyjne. Tutaj jak w soczew­ce odbija się społeczność, wewnątrz której i dla której szkoła funkcjonuje. Tradycyjnie szkoła to nie tylko miejsce nauczania, ale i wychowania, będącego procesem, dla którego trudno, jeśli wręcz nie sposób, wyznaczyć granicę, gdzie ów proces się zaczyna, a gdzie kończy. On trwa cały czas, z udziałem nas, nauczycieli, ale i przede wszystkim rodzin uczniów powierzonych naszej opiece (…).

Świętując jubileusz szkoły, udowadniamy sobie, że należymy do wspólnoty noszącej jej imię, a jej duch jest w nas wszystkich obecny. Sto lat to wystarczający czas na powstanie pewnej tradycji i mitu będącego opowieścią o czasie, który choć według kalendarzy i zegarów bezpowrotnie przeminął, ale w naszych sercach niewiele posunął się do przodu”.

Pani Dyrektor, przypominając chlubne karty historii Szkoły i osoby, które historię tę tworzyły, porosiła o uczczenie minutą ciszy pamięci o tych wszystkich, których nie ma już wśród nas.

Kończąc swe wystąpienie, Teresa Teofilak podkreśliła ogromne zaangażowanie całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców i przyjaciół szkoły w przygotowanie jubileuszowej uroczystości. Do tych wszystkich osób Dyrektor Szkoły skierowała skromne, ale z serca płynące - „dziękuję”.

Uroczystość była doskonałą okazją do zaprezentowania nowego, poświęconego już sztandaru szkoły.

Jak na jubileuszowe spotkanie przystało, Dyrekcja, Uczniowie i Nauczyciele przyjęli od gości wiele ciepłych i serdecznych słów. Były wyrazy uznania, gratulacje oraz życzenia na kolejne lata działalności placówki.

Prezydent Wojciech Jasiński, wręczając Pani Dyrektor, wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Rosińskim, pamiątkową statuetkę Filipa de Girarda ze specjalną dedykacją, odczytał okolicznościowy list skierowany do całej społeczności szkolnej: ,,W tym szczególnym dniu, w imieniu Samorządu Miasta Żyrardowa, kierujemy podziękowania na ręce wszystkich tych, którzy na przestrzeni minionego wieku zaangażowani byli w działalność Szkoły, mieli swój udział w tworzeniu jej stuletniej historii oraz swoją pracą przyczynili się do budowania jej współczesnego potencjału. Gratulując dotychczasowych osiągnięć Szkoły, Dyrekcji i Nauczycielom życzymy satysfakcji z pracy pedagogicznej oraz radości płynącej z sukcesów swoich podopiecznych. Uczniom natomiast życzymy, by jak najlepiej wykorzystali czas pierwszych lat edukacji i z entuzjazmem czerpali z wiedzy i doświadczenia swoich wspaniałych pedagogów. Całej społeczności „Czwórki” życzymy wytrwałości w zapisywaniu kolejnych kart z dziejów placówki oraz dumy z bycia częścią wielopokoleniowej już dziś rodziny Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Mikołaja Reja
w Żyrardowie.”

Odczytano także list od Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Aurelii Michałowskiej.

Specjalnie na jubileuszową uroczystość uczniowie i nauczyciele Czwórki, pod kierunkiem Anny Boruckiej i Marcina Gmurczyka, przygotowali niezwykle atrakcyjny program artystyczny, podczas którego w ciekawy sposób przypomniano historię szkoły, organizacje działające na jej terenie oraz ciekawostki nieznane obecnym uczniom.

Obchody 100-lecia Szkoły zakończyły się następnego dnia, 7 grudnia, sentymentalnym ,,spotkaniem po latach”, w którym uczestniczyli zarówno absolwenci, jak również byli i obecni nauczyciele.

Życzymy Szkole kolejnych 100 lat chlubnej działalności!
Spotkanie wigilijne u Amazonek

W poniedziałek, 11 grudnia, Zastępca Prezydenta Dariusz Kaczanowski miał przyjemność uczestniczyć w spotkaniu wigilijnym Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym, działającym w Żyrardowie od 2001 r. Spotkanie odbyło się w Osiedlowym Domu Kultury w Żyrardowie, w którym na co dzień spotykają się żyrardowskie Amazonki.

Wieczór tradycyjnie umilił koncert kolęd i piosenek świątecznych w wykonaniu Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego, syna założycielki i wieloletniej szefowej Stowarzyszenia, Lucyny Koryckiej.

Spotkanie rozpoczęło się hymnem Stowarzyszenia, wykonanym przez Zbigniewa Irzyckiego.

Na wigilijne spotkanie z żyrardowskimi Amazonkami przybyli przyjaciele i sympatycy Stowarzyszenia. Samorząd Miasta, razem z Dariuszem Kaczanowskim, reprezentowała Wiesława Wardziak, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. W roli gościa była także gospodarz ODK, Anna Michalczak.     

Wszystkich bardzo serdecznie powitała w imieniu członkiń Stowarzyszenia, Bogusława Janus.     

Dziś 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku, o północy, na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wprowadzony został stan wojenny. Wprowadzono go niezgodnie z Konstytucją PRL, formalnie na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, a faktycznie decyzją  gen .Wojciecha Jaruzelskiego. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjny tymczasowy organ władzy, faktycznie nadrzędny wobec konstytucyjnych władz państwowych. W czasie stanu wojennego z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Internowano wielu działaczy ,,Solidarności” i innych organizacji opozycyjnych (w sumie w pierwszych dniach stanu wojennego ok. 5 tysięcy osób, łącznie około 10 tysięcy). Zawieszone zostały związki zawodowe oraz wiele organizacji społecznych, a także część kanałów telewizji i radia oraz większość gazet. Zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach, wprowadzono cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną, zmilitaryzowano najważniejsze zakłady pracy i wprowadzono godzinę milicyjną. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
/źródło: www.ipn.gov.pl, Wikipedia/

Z Żyrardowa zostało internowanych 8 osób: Jadwiga Chmielecka-Popielczyk, Barbara Durma, Krystyna Gruzielewicz, Grzegorz Popielczyk, Jan Żak, Adolf Madera, Zbigniew Łukaszewski, Krzysztof Pałac. Internowani byli też bracia Zbigniew i Kazimierz Rokiccy z pobliskiego Drzewicza Starego.

Po powrocie z internowania powstała grupa osób, która przez okres całego stanu wojennego prowadziła czynną działalność opozycyjną.

- Mimo represji i szantażu, szykanowania i inwigilacji działaczy, pozbawienia ich możliwości awansu zawodowego i społecznego, nakłanianiu do wyjazdu zagranicznego bez prawa powrotu – postawa i działalność grupy osób z kręgu podziemnej ,,Solidarności” była dowodem niezłomności duchowej oraz wielkiej odwagi osobistej – podkreśla Mieczysław Gabrylewicz w książce ,,Geneza i historia Oddziału Miejskiego NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie w latach 1980 – 2005.   

Najbardziej prześladowany spośród żyrardowskich działaczy opozycyjnych, zarówno podczas internowania, jak i przez kilka kolejnych lat, aż do 1988 roku, był Grzegorz Popielczyk – ponad 30 razy aresztowany, wielokrotnie przeszukiwany i wzywany na komendę MO, stale inwigilowany. Sam Grzegorz Popielczyk twierdzi jednak, że ,,na największe słowa uznania zasługuje moja małżonka, Jadwiga, której postawa i niezłomność była dla mnie prawdziwą ostoją duchową i moralną.” /źródło: ,,Geneza i historia Oddziału Miejskiego NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie w latach 1980 – 2005” Mieczysław Gabrylewicz/   

Przypomnimy, że Jadwiga Chmielewska – Popielczyk i Grzegorz Popielczyk uhonorowani zostali Medalami Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego przyznanymi na okoliczność Roku Filipa de Girarda w 100-lecie nadania Miastu Żyrardów praw miejskich. 

Dziś Żyrardów odda hołd działaczom ,,Solidarności”, którzy poświęcili swoje życie, zdrowie, rodziny, pracę zawodową, angażując się w walkę z komunistycznym reżimem. Rada Oddziału NSZZ ,,Solidarność" w Żyrardowie zaprasza do udziału w okolicznościowych obchodach. W kościele pw. św. Karola Boromeusza, o godz. 17.00, odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie złożone zostaną kwiaty przy Pomniku ,,Droga Polski ku Wolnym Narodom", usytuowanym na skwerze przy Al. Partyzantów/ ul. Mireckiego. O godz. 18.00 w Centrum Kultury odbędzie uroczysta wieczornica. Wystapią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 oraz żyrardowski bard Bogdan Szymańczak.

Serdecznie zapraszamy! 

Ulica Żeromskiego już przejezdna

W ul. Żeromskiego na odcinku od ul. Limanowskiego do ul. Wittenberga zakończyły się roboty związane z wymianą nawierzchni bitumicznej oraz budową skrzyżowania wyniesionego przy ul. Wittenberga. Oznacza to, że ulica Żeromskiego jest już przejezdna. Nieoficjalnie 9 grudnia Wykonawca umożliwił ruch pojazdów. Dziś wykonane zostało oznakowanie pionowe i od jutra (14 grudnia) przywrócone zostaną właściwe trasy kursowania autobusów.

Kierowców prosimy o przestrzeganie dopuszczalnego tonażu oraz ograniczeń wynikających z oznakowania pionowego. Szczególną ostrożność należy zachować przejeżdżając przez skrzyżowanie wyniesione przy ul. Wittenberga, które wymuszać ma zwalnianie prędkości jazdy samochodów.   

 • Wyniesione skrzyżowanie przy ul. Wittenberga
Dotacje z budżetu miasta na wymianę pieców

Po raz pierwszy mieszkańcy Żyrardowa będą mogli pozyskać dotacje z budżetu miasta na sfinansowanie lub dofinansowanie kosztów wymiany pieca centralnego ogrzewania na ekologiczne źródło ciepła. Inicjatywa Prezydenta Wojciecha Jasińskiego, w ramach działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w naszym mieście, spotkała się z aprobatą Rady Miasta Żyrardowa, która podjęła w tej sprawie stosowną uchwałę.

Dotacja celowa będzie udzielona w wysokości 5 000 zł, jednakże nie więcej niż 100% poniesionych kosztów na zakup nowego pieca centralnego ogrzewania. Wnioski można składać od 2 stycznia do 30 czerwca każdego roku kalendarzowego, począwszy od 2018 r.

W obliczu stale nasilającego się zimą problemu ze smogiem, mającego negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie, niezmiernie ważne jest podejmowanie przez Miasto kolejnych proekologicznych działań, przekładających się wprost na ograniczanie niskiej emisji.

- Wsparcie finansowe kierowane do mieszkańców z budżetu miasta, z pewnością wpłynie na wzrost zainteresowania wymianą przestarzałych pieców na ekologiczne – podkreśla Prezydent Wojciech Jasiński. – Przyśpieszając ten proces poprzez zachętę finansową, już za kilka lat powinniśmy odczuć poprawę jakości powietrza, jakim oddychamy w naszym mieście.

Ważna informacja dla rolników

W związku z obowiązującą decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2016/260 z dnia 23 lutego 2016 roku, przypomina się, że zgodnie ze zmianą przepisów, każdy posiadacz nawet jednej sztuki trzody chlewnej, powinien zarejestrować w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa miejsce jej utrzymywania, a następnie zgłaszać wszystkie zdarzenia związane z hodowla zwierząt w biurze powiatowym ARiMR: 96-300 Żyrardów, ul. Piaskowa 21/23 (tel. 46 856 38 76) oraz do: Powiatowego Inspektora Weterynarii w Żyrardowie, ul. Czysta 3 (tel.  46 854 12 47).

Informacje o Afrykańskim Pomorze Świń znajdują się na stronach:
PIW Żyrardów:   www.piwzyrardow.pl
lub GIW: www.wetgiw.gov.pl

Charytatywny bal sylwestrowy dla dzieci

Serdecznie zapraszamy dzieci na charytatywny bal sylwestrowy organizowany przez Fundację Świętego Michała Archanioła 31 grudnia br. w siedzibie Akademii Malucha ,,Pluszowy miś" przy ul. Mireckiego 63. W programie zaplanowano mnóstwo atrakcji. Dochód z balu przeznaczony zostanie na zakup wózka inwalidzkiego dla Zuzi Stępniak.  

Żyrardów oddał hołd bohaterom stanu wojennego

Uroczystą mszą św. w Kościele pw. św. Karola Boromeusza rozpoczęły się w Żyrardowie obchody 36.rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na które zaprosiła mieszkańców Rada Oddziału NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie. Obchody uświetniły swą obecnością delegacje związkowe z całego regionu, przedstawiciele władz miasta, powiatu, służb mundurowych, organizacji społecznych i politycznych oraz harcerze Hufca ZHP Żyrardów. Nabożeństwo celebrował Proboszcz Parafii ks. Stanisław Puchaczewski.

Następnie uczestnicy obchodów zebrali się przy Pomniku ,,Droga Polski ku Wolnym Narodom”, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił Bogdan Zieliński, przewodniczący Rady Oddziału NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie. Przypomniał okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, tragiczne wydarzenia z tego okresu i  bohaterów niezłomnie walczących z komunistycznym reżimem, w tym również żyrardowskich działaczy ,,Solidarności”.

W hołdzie bohaterom stanu wojennego kwiaty przy Pomniku ,,Droga Polski ku Wolnym Narodom” złożyły delegacje NSZZ ,,Solidarność” z Żyrardowa i całego regionu, przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, organizacji społecznych, partii politycznych, służb mundurowych oraz Hufca ZHP Żyrardów.  W imieniu Samorządu Miasta kwiaty złożyli Prezydent Wojciech Jasiński z Zastępcą Dariuszem Kaczanowskim oraz Przewodniczący Rady Miasta, Marcin Rosiński i Wiceprzewodniczący Mariusz Koźbiał.       

Obchody zwieńczone zostały uroczystą Wieczornicą z udziałem żyrardowskiego barda  Bogdana Szymańczaka oraz uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Żyrardowie.  

Kilka wizyt zagranicznych gości dzień po dniu

Ubiegły tydzień upłynał pod znakiem wizyt zagranicznych delegacji w naszym mieście. To efekt zarówno rozwijającej się współpracy z zaprzyjaźnionymi miastami, jak również zainteresowania realizowanym w naszym mieście modelowym programem rewitalizacji zabytkowego centrum Żyrardowa, który inspiruje inne miasta europejskie.    

- Kolejne wizyty zagranicznych gości pogłębiają moją dumę z Żyrardowa – mówi Prezydent Wojciech Jasiński. - Nasze miasto zachwyca gości. Oni doceniają często to, czego my na co dzień nie zauważamy. To przede wszystkim unikalny charakter zabytkowej starówki. Ale to co sprawia mi największą radość, to przyjmowanie od gości słów uznania dla dokonań Miasta w dziedzinie rewitalizacji osady fabrycznej. I w tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla moich współpracowników w Urzędzie Miasta, którzy na co dzień pilotują wdrażanie modelowego programu rewitalizacji, pozyskując przy tym środki unijne na zadania z tego zakresu, jak również dla przedsiębiorców, którzy z wielką pieczołowitością pielęgnują nasze dziedzictwo. Warto też podkreślić, że to dopiero początek przemian w zabytkowym centrum Żyrardowa. Przed nami m.in wielki projekt rewitalizacji przemysłowego obszaru dawnej ,,Centrali” i rewaloryzacja Kantoru.      

A oto relacje z poszczególnych wizyt.

Wizyta studyjna delegacji z Mołdawii

W żyrardowskiej Resursie 5 grudnia odbyło się szkolenie na temat rewitalizacji w Polsce – przedmiotem rozważań był system wdrażania, przykłady i wnioski dla mołdawskich miast dla przedstawicieli wybranych miast, organizacji sektora pozarządowego, Agencji Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Rolnictwa, Rozwoju Regionalnego i Środowiska.

Około godziny 10.00 nastąpiło uroczyste powitanie przez zastępcę prezydenta Miasta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego, który przywitał ich w imieniu prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego. Wprowadził on gości z Mołdawii w tematykę żyrardowskiej osady fabrycznej, będącą podwalinami do obecnego kształtu naszego miasta i dziedzictwa, które zostało nam powierzone, którego rewitalizacja jest przedmiotem dzisiejszego spotkania. Żyrardów został wybrany jako doskonały przykład Rewitalizacji w małym mieście Polsce – omówione zostało m.in. opracowanie programu modelowej rewitalizacji i początki jej wdrażania, o sukcesach i wyzwaniach, a także o konkretnych przykładach przywracania do życia dawnej Osady Fabrycznej. Kwestie te prezentowali przedstawiciele Urzędu Miasta Żyrardów Dyrektor Wydziału Rewitalizacji i Rozwoju Jacek Grzonkowski, Sylwia Matejek-Gnacinska, Magdalena Siwirska i Jacek Czubak Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda.
Goście zostali teraz zaproszeni na spacer po XIX wiecznej Osadzie Fabrycznej.
Głos zabrał również Andrzej Brzozowy reprezentujący Projekty Miejskie.

Niemcy zazdroszczą nam kompleksowego podejścia do procesu rewitalizacji

W Resursie 7 grudnia  odbyło się spotkanie Polsko – Niemieckiej Grupy Roboczej, które rówież poświęcone było rewitalizacji. Żyrardów nieprzypadkowo został wybrany na gospodarza konferencji przez Związek Miast Polskich, który docenia działania władz miasta w procesie rewitalizacji Żyrardowa.

Polsko – Niemiecka Grupa Robocza działająca przy Związku Miast Polskich zajmuje się wymianą cennych doświadczeń samorządowych w obu krajach. Spotkanie w Resursie było wyjątkowym docenieniem władz miasta, gdyż zazwyczaj spotkania grupy odbywają się w dużych ośrodkach miejskich. Do Żyrardowa przyjechali przedstawiciele takich niemieckich miasta jak Dachau, Stuttgart czy Düsseldorf. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przez Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego, który przedstawił postacie niemieckich przedsiębiorców Hiellego i Dittricha. Następnie polski przewodniczący grupy Piotr Głowski Prezydent Piły serdecznie podziękował Panu Prezydentowi za zaproszenie do naszego miasta i umożliwienie poszerzenia swojej wiedzy o modelowy przykład rewitalizacji Żyrardowa.

W czasie spotkania Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa Marcin Rosiński zaprezentował proces rewitalizacji naszego miasta, opisał historię, omówił działania w ramach rewitalizacji i zaprezentował obecnie toczące się inwestycji w ramach prac samorządu i prywatnych przedsiębiorców. Po prezentacji nastąpiła dyskusja podczas, której skupiono się na realizowanym przez miasto modelowym programie rewitalizacji. Jak zauważyli goście z Niemiec w ich kraju brakuje programów rewitalizacji z tak kompleksowym podejściu jak w Żyrardowie.

Po konferencji goście zwiedzili Żyrardów i mogli zobaczyć na żywo proces rewitalizacji, o którym słyszeli podczas spotkania. Na zakończenie spotkania niemiecki przewodniczący grupy Landrat Dachau Stefan Löwl poprosił o kopię żyrardowskiego programu rewitalizacji uznając go za wzorzec również dla niemieckich miast. Starosta Dachau zadeklarował pomoc w pozyskaniu przez Żyrardów miasta partnerskiego w Niemczech. Dziękując za spotkanie władzami miasta życzył powodzenia w staraniach o wpisanie Żyrardowa do Światowej Listy Dziedzictwa UNESCO. 

Burmistrz Trjawny z gościnną wizytą w Żyrardowie

Prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński został zaproszony przez Bułgarski Instytut Kultury i Ambasadę Republiki Bułgarii w Polsce na oficjalne uroczystości otwarcia II Festiwalu Młodych Talentów Bułgarii.

Uroczystościom towarzyszyły dwa główne wydarzenia – wystawa rzeźb w drewnie w Galerii Bułgarskim Instytucie Kultury (7 grudnia br.) i koncert fortepianowy Ludmiła Angełowa i jego uczniów na Zamku Królewskim w Warszawie (8 grudnia br.), gdzie obecny był również Ambasador Bułgarii w Polsce Emil Savov Yalnazov. Festiwal stał się też okazją do odwiedzenia Polski przez przedstawicieli zaprzyjaźnionej z Żyrardowem Trjawny, którzy kilka dni spędzili w Żyrardowie.

 

Przybyli do naszego miasta burmistrz Doncho Zachariev i główna architekt miasta Ivelina Penevy- Kmetova, wzięli udział w czwartkowym spotkaniu poświęconym rewitalizacji w polskich i niemieckich samorządach w Resursie. Również 8 grudnia goście odwiedzili Prezydenta Wojciecha Jasińskiego i jego zastępcę Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego, przekazując gospodarzom wyrzeźbiony w drewnie obraz. Kilkudziesięciominutowa wizyta pozwoliła włodarzom m.in. na omówienie nowych planów, które rodzi wzajemna współpraca.

Prezentowana w Bułgarskim Instytucie Kultury oraz na Zamku Królewskim w Warszawie wystawa wkrótce zawita do żyrardowskiej Resursy, to jedna z wielu form współpracy na gruncie kultury z partnerskim miastem bułgarskim, jakim jest Trjawna.

Joanna Zaniewicz
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Żyrardowa

Zapraszamy na Miejską Wigilię na Placu Jana Pawła II

Prezydent Wojciech Jasiński serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców już w najbliższą niedzielę, 17 grudnia, o godz. 16.00, na Miejską Wigilię. Tradycyjnie zbierzemy się na Placu Jana Pawła II, by złożyć sobie świąteczne życzenia, połamać sie opłatkiem, zasmakować wigilijnych potraw i wspólnie kolędować.
Z okazji tego niezwykłego spotkania przygotowaliśmy dla wszystkich mieszkańców również:
- widowisko taneczno-muzyczne w oparciu o światowe szlagiery świąteczne z repertuaru m.in. Franka Sinatry
- animacje dla dzieci z udziałem Świętego Mikołaja, pamiątkowe zdjęcia ze Świętym Mikołajem i jego śnieżynkami
- quiz świąteczny z nagrodami
- pokaz laserowo - świetlny w wykonaniu śnieżynek i Świętego Mikołaja
- koncert kolęd przygotowany przez Centrum Kultury w Żyrardowie.

 

Do zobaczenia w niedzielę o godz. 16:00 na Placu Jana Pawła II!

Kolejne dofinansowanie na budowę parkingów!

Podczas gdy dwa parkingi ,,Parkuj i Jedź” wybudowane w pobliżu dworca służą już użytkownikom komunikacji zbiorowej, właśnie dowiedzieliśmy się, że Żyrardów otrzyma dofinansowanie na budowę kolejnych. Powstaną dwa parkingi typu „Parkuj i Jedź” - przy ul. Kolejowej (122 miejsca dla samochodów oraz 20 miejsc dla rowerów) i przy Pl. Piłsudskiego (47 miejsc dla samochodów oraz 20 miejsc dla rowerów). O środki unijne zabiegało trzynaście projektów. Miasto Żyrardów znalazło się w gronie pięciu samorządów, które otrzymają dofinansowanie.

Zadanie to obejmuje budowę nawierzchni, miejsc dla niepełnosprawnych, systemu monitoringu, oświetlenia, kanalizacji deszczowej, wiat i stojaków dla rowerów oraz ogrodzenia z bramami i furtkami.

Inwestycja realizowana będzie w formule zaprojektuj i wybuduj w latach 2018-2019. Całkowita planowana wartość inwestycji opiewa na ponad 2,8 mln zł, dofinansowanie z UE i budżetu państwa wynosi 2,5 mln zł.

Miasto Żyrardów w roku bieżącym, dzięki dofinansowaniu unijnemu, wybudowało w okolicach dworca już dwa parkingi - przy ul. Towarowej i POW - zapewniając w sumie 147 nowych miejsc dla samochodów i 60 dla rowerów.

Rozbudowa systemu parkingów „Parkuj i Jedź” na obszarze aglomeracji warszawskiej ma służyć przede wszystkim mieszkańcom w codziennych dojazdach do pracy, a także zachęcić do podróżowania komunikacją zbiorową. Dlatego istotna jest ich lokalizacja właśnie przy przystankach transportu zbiorowego. Z bezpłatnego parkowania na parkingach ,,Parkuj i Jedź" mogą korzystać podróżujący posiadający ważny bilet komunikacji.

Więcej na stronie:
https://www.funduszedlamazowsza.eu/aktualnosci/kolejne-miejsca-parkingowe-dla-mieszkancow-podwarszawskich-gmin.html

 

Ruszyły prace na terenie Eko Parku

Choć pogoda nie sprzyja pracom budowlanym, właśnie rozpoczęła się długo oczekiwana w naszym mieście inwestycja, polegająca na kompleksowym zagospodarowaniu terenu Eko Parku. To pierwsze z 10 zadań ujętych w dużym projekcie unijnym dotyczącym rozwoju terenów zieleni, na który Miasto pozyskało ponad 13 mln zł dofinansowania z Funduszu Spójności. Eko Park, w pełni zagospodarowany w urządzenia służące rekreacji i wypoczynkowi na świeżym powietrzu, oddany zostanie mieszkańcom w połowie przyszłorocznych wakacji. 

Powstanie tu plac zabaw z atrakcjami dla najmłodszych, strefa aktywnego wypoczynku dla młodzieży i osób starszych, nowe boiska i wiaty grillowe, a także budynek sanitarny, ścieżki rowerowe, chodniki, oświetlenie i monitoring. Roślinność wzbogacona zostanie o nowe nasadzenia drzew i krzewów. Cały teren będzie ogrodzony, a w przyszłości powstaną parkingi.

W tej chwili trwają prace polegające na budowie ogrodzenia. W dalszej kolejności Wykonawca przystąpi do budowy budynku sanitarnego i monitoringu oraz uzbrojenia terenu w niezbędne instalacje.  

Wykonawcą robót jest firma Krisbud Sp. z o.o.  Koszt inwestycji wyniesie 6.389.000,00 zł brutto.

Miejska Wigilia na Placu Jana Pawła II

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę przed Świętami Bożego Narodzenia przedstawiciele Samorządu Miasta oraz księża z żyrardowskich parafii spotkali się z mieszkańcami na Miejskiej Wigilii na Placu Jana Pawła II, w świątecznym namiocie. To było bardzo ciepłe i serdeczne spotkanie wypełnione życzeniami, śpiewaniem kolęd i degustacją wigilijnych potraw.

Wigilia rozpoczęła się wspólną modlitwą poprowadzoną przez księdza dziekana Adama Bednarczyka. Świąteczne życzenia w imieniu całego Samorządu Miasta złożył mieszkańcom Prezydent Wojciech Jasiński. Pierwsza cześć wieczoru upłynęła przy świątecznych szlagierach m.in. z repertuaru Franka Sinatry, przeplatanych pokazami tańca.

Następnie nastrojowy koncert kolęd i piosenek świątecznych zaprezentowali wokaliści ze Studia Roberta Siniarskiego, działającego przy Centrum Kultury w Żyrardowie. Zespół wystąpił w składzie: Pamela Świdurska, Łukasz Wichowski, Oliwia Strzelecka, Izabella Bilińska, Wiktoria Szpak, Zuzanna Marczak, Bogdan Szymańczak, Martyna Nowak, Małgorzata Cieślikowska, Nina Wiśniewska-Jędrysiak, Wiktoria Szwaczyńska i Robert Siniarski.

Przez cały czas trwania spotkania wigilijnego dzieci chętnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych prowadzonych przez instruktorki z Centrum Kultury.

Przed nami ostatnie wydarzenie w ramach projektu ,,Żyrardów. Fabryka Świętego Mikołaja". W środę, 20 grudnia, po mszy św. o godz. 19.00, w żyrardowskiej farze odbędzie się koncert świąteczny w wykonaniu Beaty Bednarz, która wystąpi z chórem gospel ,,Z Miłości" oraz z gościnnym udziałem Kasi Cerekwickiej i Jacka Kotlarskiego. Serdecznie zapraszamy!

Pomoc dla Polaków ze Lwowa

Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość podsumowało tegoroczną, 10 już edycję akcji „Paczka dla kombatanta”, organizowaną przy współpracy ze szkołami z terenu całego Mazowsza. Dzięki ofiarności darczyńców udało się przekazać kombatantom ze Lwowa i Polakom z obwodu lwowskiego ponad 1000 paczek żywnościowych i rzeczowych oraz znaczną kwotę pieniędzy.

Wzorem lat ubiegłych roli koordynatora akcji na terenie Żyrardowa podjęło się Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. W żyrardowskim sztabie akcji udało się przygotować w sumie 183 paczki i zebrać środki pieniężne w kwocie 2.900 zł.

„W imieniu obdarowanych, niezwykle wzruszonych szczodrością darczyńców, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczną akcję – mówi Sławomir Maszewski, honorowy członek Zrzeszenia WiN a zarazem nauczyciel LO Żyrardów. – Szczególne słowa podziękowania za wsparcie modlitwą naszego przedsięwzięcia kieruję na ręce ks. proboszcza Marka Wyszomierskiego i wszystkich księży salezjanów z parafii św. Cyryla i Metodego w Żyrardowie. Dziękuję dyrektorom, nauczycielom i uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, Szkoły Podstawowej Nr 3 - naszym niezawodnym przyjaciołom w każdej inicjowanej akcji, Szkoły Podstawowej Nr 2 i Nr 6, Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie, a także dyrektorom nauczycielom, wychowawcom i młodzieży L.O. im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, Zespołu Szkół nr 4 im. ppłk pilota Romualda Sulińskiego w Skierniewicach, Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Religi w Miedniewicach, Zakładu Poprawczego w Studzieńcu, Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego im. Jana Kwiecińskiego w Bartnikach oraz Zespołu Szkół Publicznych w Międzyborowie. Dziękuję również kibicom klubu Legia Warszawa, którzy od kilku lat dzielnie nas wspomagają w zbieraniu produktów żywnościowych, Stowarzyszeniu Rodzin Abstynenckich AMETYST ze Skierniewic, pracownikom Radia Fama, a także słuchaczom Uniwersytetu III Wieku w Żyrardowie oraz wszystkim indywidualnym ofiarodawcom paczek lub pieniędzy, których nie sposób tutaj wymienić.

Bądźcie Państwo pewni, że przy wigilijnym stole towarzyszyć Wam będzie błogosławieństwo kresowych Polaków, którym udzielona przez Was pomoc była naprawdę bardzo potrzebna.”

Awaria serwera w bibliotece

Z powodu awarii serwera Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żyrardowie wszystkie placówki biblioteczne nie będą udostępniały zbiorów minimum do dnia 12 stycznia 2018 r.  Prosimy o zwrot zbiorów po 12.01.2018 r. Ewentualne kary za przetrzymanie zbiorów nie będą naliczone.

Wyniki konsultacji projektu uchwały

Prezydent Miasta Żyrardowa ogłosił wyniki konsultacji projektów uchwał w sprawie: Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2018 rok oraz Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2018 rok. W wyznaczonym terminie, żeden z podmiotów uprawnionych do udziału w konsultacjach nie wniósł uwag do przedłożonych projektów uchwał. 

Konsultacje odbyły się w terminie od 28 listopada do 12 grudnia 2017 r.  Informacja o rozpoczęciu konsultacji zamieszczona była:

1) na Portalu Urzędu Miasta Żyrardowa: www.zyrardow.pl,
2) w Biuletynie Informacji Publicznej: bip.zyrardow.pl,
3) na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Żyrardowa,
4) w prasie lokalnej.

Konsultacje zostały przeprowadzone na podstawie Uchwały Nr VIII/44/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 marca 2011 roku w sprawie: sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, zgodnie z Zarządzeniami nr 226/17, 227/17 Prezydenta Miasta Żyrardowa z dnia 27 listopada 2017 r. w sprawie wyboru formy przeprowadzenia konsultacji.

Podmiotami uprawnionymi do konsultacji były: organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które mogły zgłaszać opinie poprzez wypełnienie załączonego formularza zamieszczonego na portalu Internetowym: www.zyrardow.pl, który można było przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: wydzial.zps@zyrardow.pl lub złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa, Plac Jana Pawła II nr 1.

W wyznaczonym terminie do projektów uchwał nie wniesiono uwag.

Magiczny Koncert Wigilijny

W przedświąteczną środę, 20 grudnia, mieliśmy okazję ponownie usłyszeć w Żyrardowie Beatę Bednarz i chór „Z miłości”. Tym razem podczas Koncertu Wigilijnego artystów wsparli wokalnie Jacek Kotarski i Kasia Wilk zastępująca Kasię Cerekwicką, którą przeziębienie zmusiło do zrezygnowania z występu.

Na potrzeby koncertu przed ołtarzem stanęła specjalna scena a wnętrze świątyni wypełniło nastrojowe oświetlenie. Świąteczne piosenki, tradycyjne kolędy i radość gospelowego śpiewu sprawiły, że zebrana w żyrardowskiej farze publiczność z pewnością poczuła magię i piękno Bożego Narodzenia. Pozostaje nam życzyć wszystkim, aby ta sama atmosfera wypełniała podczas świąt każdy dom w naszym mieście.

W przedświąteczną sobotę PSZOK nieczynny

PGK „Żyrardów” Sp. z o.o. uprzejmie informuje, że w dniu 23 grudnia br. (sobota) PSZOK będzie nieczynny. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Świąteczne zmiany w komunikacji miejskiej

Przypominamy, że komunikacja miejska w Żyrardowie w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku będzie funkcjonowała następująco: 24 grudnia - do godz. 20:00, według niedzielno - świątecznego rozkładu jazdy, 25 - 26 grudnia oraz 31 grudnia - 1 stycznia - według niedzielno - świątecznego rozkładu jazdy.

Bezpłatne świadczenia rehabilitacyjne w Artkinezis

Dzięki nowym kontraktom zawartym z NFZ, w Centrum Medycyny i Rehabilitacji Artkinezis można korzystać nieodpłatnie ze świadczonych tu zabiegów rehabilitacyjnych oraz badań diagnostycznych. Zapraszamy do nowej Poradni Rehabilitacyjnej i Pracowni Fizjoterapii. Poradnia wyposażona jest w nowoczesny sprzęt diagnostyczny gwarantujący pacjentom realizację badań RTG i badań laboratoryjnych.

Warto przypomnieć przy tej okazji, że placówka dysponuje także Poradnią Okulistyczną, która zapewnia specjalistyczną opiekę dorosłym i dzieciom, również na podstawie podpisanej umowy z NFZ. W gabinetach zabiegowych wykonywane są drobne zabiegi w zakresie aparatu ochronnego oka.

Poradnia Rehabilitacji, Pracownia Fizjoterapii i Poradnia Okulistyczna funkcjonujące w ramach kontraktów z NFZ, mieszczą się w Centrum Medycyny i Rehabilitacji Artkinezis przy ul. Wiejskiej 19/21 w Żyrardowie (vis a vis Szkoły Podstawowej nr 1). Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 20.00.

Więcej informacji można uzyskać na stronie www.artkinezis.pl oraz pod numerem tel. 46 858 10 90.

Jasełka w Harcerskiej Świetlicy Profilaktycznej

Podopieczni Harcerskiej Świetlicy Profilaktycznej w piątek, 22 grudnia br., z pomocą wychowawców przygotowali bożonarodzeniowe spotkanie. Na początku uczniowie odegrali przedstawienie jasełkowe, po którym wszyscy uczestnicy połamali się opłatkiem, złożyli życzenia i zasiedli do suto zastawionego  stołu. Gośćmi świątecznego spotkania byli Prezydent Wojciech Jasiński, Kierownik Referatu Patrolowo - Interwencyjnego Straży Miejskiej Dariusz Bartosiewicz oraz Komendant Hufca ZHP Żyrardów dh. Beata Marzęda - Przybysz. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki od Świętego Mikołaja.

Kasa Urzędu Miasta nieczynna 29 grudnia

Informujemy, że w najbliższy piątek, 29 grudnia br., kasa Urzędu Miasta będzie nieczynna.

Przepraszamy za utrudnienia.

Powitajmy Nowy Rok na Placu Jana Pawła II

Serdecznie zapraszamy na wspólne powitanie Nowego Roku na Placu Jana Pawła II. Tradycyjnie, w noc sylwestrową, punktualnie o północy rozpocznie się kilkunastominutowy pokaz sztucznych ogni. Będzie to również okazja, by wznieść toast symboliczną lampką szampana za pomyślność w Nowym Roku.

Komunikat nr 1 - KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY ZAWODÓW W PIŁKĘ NOŻNĄ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KAT. MŁODZIEŻ
Zapraszamy na konferencję stowarzyszeń sportowych

W dniu 11 stycznia 2018 roku od godz. 13.30 w Resursie odbędzie się konferencja stowarzyszeń sportowych działających na terenie Miasta Żyrardowa. Wszystkie zainteresowane stowarzyszenia mogą zgłosić swój udział poprzez informację wysłaną wraz z prezentacją multimedialną na adres mailowy: kprzybylowski@zyrardow.pl do 10.01.2018 roku. Prezentacja powinna składać się z dwóch bloków tematycznych: zrealizowanych działań w roku 2017 i planowanych działań w roku 2018. Prezentacja może trwać nie więcej niż 10 minut.

Orszak Trzech Króli w Żyrardowie

Serdecznie zapraszamy na pierwszy w Żyrardowie Orszak Trzech Króli, który odbędzie się w sobotę, 6 stycznia. Orszak wyruszy o godz. 10:15 sprzed Kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego (ul. Żeromskiego 7). Trasa będzie wiodła ulicami: Żeromskiego -  Limanowskiego - Kościelną (przy Kościele Św. Karola Boromeusza), dalej  – ul. Mireckiego – ul. Narutowicza i zakończy się o godz. 11:40 przed Kościołem Matki Bożej Pocieszenia (ul. Narutowicza 30), gdzie o godz. 12.00 odprawiona zostanie uroczysta msza świętą, której przewodniczyć będzie Ordynariusz Łowicki Ksiądz Biskup Andrzej F. Dziuba.

Wydarzeniem tym Żyrardów właczy się w ogólnopolskie obchody Święta Trzech Króli, pielęgnujące wartości religijne i wspólnotowe poprzez rekonstrukcję zdarzeń sprzed 2000 lat. W Orszaku wezmą udział mieszkańcy Żyrardowa, w tym dorośli, młodzież oraz dzieci.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ksiądz Biskup Andrzej F. Dziuba – Ordynariusz Łowicki, Wojciech Jasiński – Prezydent Miasta Żyrardowa; Ksiądz Dziekan Adam Bednarczyk – Parafia Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, Ksiądz Proboszcz Stanisław Puchaczewski – Parafia Św. Karola Boromeusza w Żyrardowie, Ksiądz Proboszcz Stanisław Lech – Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie, Ksiądz Proboszcz Marek Wyszomierski SDB – Parafia Cyryla i Metodego w Żyrardowie.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Fabryka Feniksa.

Więcej na stronie: https://www.facebook.com/Orszak-Trzech-Króli-Żyrardów

Zapraszamy na lodowisko!

Gorąco zachęcamy do spędzania czasu wolnego na żyrardowskim lodowisku. Kto jeszcze nie spróbował jazdy na łyżwach, koniecznie musi nadrobić zaległości. To doskonała propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, bez względu na wiek.

Serdecznie zapraszamy w dni powszednie w godz. 8:00 - 21:00, w soboty i niedziele w godz. 9:00 - 21:00, przy czym każdego dnia, w godz. 14:30 – 15:30, jest przerwa techniczna.

W Sylwestra (31 grudnia) lodowisko czynne jest w godz. 09.00 - 14.30. W Nowy Rok (1 stycznia) obiekt będzie nieczynny. Natomiast w Święto Trzech Króli (6 stycznia) zapraszamy na lodowisko przez cały dzień, czyli w godz. 8.00 – 21.00, pamiętając oczywiście o przerwie technicznej.

Cennik:
Bilet normalny: 7 zł za 1 godz. w dni powszednie, 8 zł za 1godz. w niedziele i święta. 
Bilet ulgowy: 5 zł za 1 godz.

Wypożyczalnia łyżew:
6 zł za 1 godz.

Lodowisko mieści się na terenie Kompleksu Sportowo – Rekreacyjnego AQUA Żyrardów
ul. Rotmistrza Pileckiego 27
tel. 46 854 16 - 46

Zapraszamy!

Budowa ulicy Bema zakończona

„Budowa ulicy Bema w Żyrardowie
na odcinku od ul. Reymonta do granicy miasta z Gminą Radziejowice”

Zadanie zrealizowane przez Miasto Żyrardów w 2017 r.
przy dofinansowaniu ze środków budżetu państwa w ramach
„Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”.

Inwestycja wykonana przy pomocy finansowej Partnerów:

 • Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „Żyrardów” Sp. z o.o.,
 • Powiatu Żyrardowskiego,
 • Gminy Radziejowice,
 • Nadleśnictwa Radziwiłłów.

Wartość zadania: 3 184 941,49 zł,
w tym:
dotacja celowa z budżetu państwa: 1 297 791,00

W ramach inwestycji zrealizowano następujące prace:

 • budowa drogi, odwodnienia, rowu drogowego, nawierzchni jezdni, zjazdów, chodników, ścieżki rowerowej oraz wykonanie elementów bezpieczeństwa ruchu (skrzyżowanie wyniesione);
 • budowa kanalizacji deszczowej;
 • budowa odejść: sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w granicach pasa drogowego;
 • przebudowa sieci wodociągowej;
 • wykonanie oznakowania pionowego i poziomego.
Miejskie kalendarze na 2018 r.

Zachęcamy do nabycia miejskiego kalendarza na 2018 r. opracowanego przez Urząd Miasta Żyrardowa.  Wzorem lat ubiegłych jest to naścienny, dwunastostronicowy kalendarz z fotografiami Żyrardowa. Autorami fotografii są żyrardowscy fotograficy Jan Myszkowski, Paweł Świątek i Sylwia Pietryga. Kalendarze są do nabycia w cenie 25 zł w Resursie i Centrum Kultury.     

Plebiscyt na najlepszego Sportowca i Trenera 2017 roku

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na najlepszego Sportowca i Trenera Żyrardowa roku 2017. Swoje głosy oddawać można na stronie internetowej sportowiec.zyrardow.pl do 21 stycznia 2018 r. Wręczenie nagród zwycięzcom plebiscytu nastąpi podczas Balu Mistrzów Sportu – Żyrardów 2018, który odbędzie się w Resursie, 27 stycznia 2018 roku.

W tym roku głosować można na 10 sportowców i 3 trenerów, a są nimi:

ZAWODNICY:
- Daniel Andrychowicz (piłka nożna)
- Oliwia Antolak (koszykówka)
- Krzysztof Bajurski (piłka nożna)
- Eryk Gąsiński (koszykówka)
- Mateusz Korzenecki (ju jitsu/viet boxing)
- Artur Kurek (biegi)
- Marta Nitkiewicz (koszykówka)
- Karol Nowocień (ju jitsu/viet boxing)
- Jacek Rubikowski (biegi)
- Adam Wiśniewski (pływanie)

TRNERZY:
- Piotr Bonikowski (ju jitsu/viet boxing)
- Michał Ciecharowski (koszykówka)
- Paweł Jakóbiak (piłka nożna)

Wyniki konsultacji projektu uchwały

Prezydent Miasta Żyrardowa ogłosił wyniki konsultacji projektu uchwały w sprawie Programu Współpracy Miasta Żyrardowa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2018.

Wyniki konsultacji projektu uchwały w sprawie Programu Współpracy Miasta Żyrardowa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2018

Konsultacje odbyły się w terminie od 31 października do 14 listopada 2017 r. Informacja o rozpoczęciu konsultacji zamieszczona była:

1) na Portalu Urzędu Miasta Żyrardowa: www.zyrardow.pl,

2) w Biuletynie Informacji Publicznej: bip.zyrardow.pl,

3) na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Żyrardowa,

4) w prasie lokalnej.

Konsultacje zostały przeprowadzone na podstawie Uchwały Nr VIII/44/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 marca 2011 roku w sprawie: sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, zgodnie z Zarządzeniem nr 210/17 Prezydenta Miasta Żyrardowa z dnia 30 października 2017 r. w sprawie wyboru formy przeprowadzenia konsultacji.

Podmiotami uprawnionymi do konsultacji były: organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które mogły zgłaszać opinie poprzez wypełnienie załączonego formularza zamieszczonego na portalu Internetowym: www.zyrardow.pl, który można było przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: wydzial.zps@zyrardow.pl lub złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa, Plac Jana Pawła II nr 1.

W wyznaczonym terminie swoje uwagi wniosło Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa:

 1. W rozdziale VI w pkt 1

- dopisać p.pkt. 9 powołanie pełnomocnika ds. NGO w celu koordynacji działań wszystkich podmiotów i pomoc w zakresie bieżących spraw administracyjnych, prawnych i finansowych 

- w pkt. 2 dopisać pkt.10/ rozszerzenie zadań CUW poprzez dodanie zadań dotyczących pomocy dla organizacji pożytku publicznego w zakresie obsługi księgowej

2. w Finansowe formy współpracy… dopisać pkt. 3 Wspieranie celowym, wyodrębnionym budżetem wydawnictwa i publikacje dotyczące Żyrardowa i okolic w szerokim aspekcie

3. W Rozdziale VII  Wydział Promocji dopisać pkt 10. przygotowanie kalendarza wydarzeń NGO w danym roku w mieście w celu informowania o działaniach tychże organizacji”.

Nie uwzględniono zgłoszonego zapisu powołanie pełnomocnika ds. NGO z uwagi, iż za kontakty z organizacjami pozarządowymi, w tym sferę informacyjną i edukacyjną odpowiada w naszym Mieście Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Żyrardowa
i zadanie to realizowane jest dobrze, nie zanotowano jak dotąd żadnych skarg ze strony organizacji pozarządowych w obszarze współpracy z Urzędem. Powołanie Pełnomocnika wiązałoby się także z dodatkowymi kosztami finansowymi.

Nie uwzględniono zapisów dotyczących pomocy finansowej przez Centrum Usług Wspólnych z uwagi na uwarunkowania prawne, w świetle których Miasto oraz jego jednostki organizacyjne nie mogą prowadzić obsługi finansowo - księgowej stowarzyszeń.

Nie uwzględniono zapisu: Wspieranie celowym, wyodrębnionym budżetem wydawnictwa i publikacje dotyczące Żyrardowa i okolic w szerokim aspekcie z uwagi, iż ustawodawca wskazał formy współpracy ujęte w projekcie uchwały.

Nie uwzględniono dodania zapisu przygotowanie kalendarza wydarzeń NGO w danym roku w mieście w celu informowania o działaniach tychże organizacji” z uwagi na to iż, Miasto realizuje politykę informacyjną poprzez kanały informacji, jak strona internetowa czy portal społecznościowy Facebook, w których na bieżąco zamieszczane są zapowiedzi nadchodzących wydarzeń kulturalnych organizowanych zarówno przez Miasto, miejskie, powiatowe i spółdzielcze placówki kulturalne, jak również stowarzyszenia czy organizacje pozarządowe. W ciągu roku odbywa się w naszym mieście wiele, jeśli nie większość wydarzeń, których zaplanowanie na początku roku jest niemożliwe. Kalendarz przygotowywany na początku roku byłby więc niekompletny i bardzo zmienny, co wprowadzałoby odbiorców w błąd.

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców

Bułgarska Orkiestra Dęta wystąpi w ŻyrardowieMuzyka łagodzi obyczaje. Muzyka odgrywa ogromną rolę w budowie relacji między narodami i tak też jest w przypadku przyjaźni między Żyrardowem, a Bułgarią. Gminna Dęta Orkiestra Reprezentacyjna z Liderkami z Bułgarii wystąpi 25 czerwca na Placu Jana Pawła II, o godzinie 17:00.

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

Żyrardowski sukces w brydżu sportowymBrydżyści drużyny Bard13, reprezentujący powiat żyrardowski, w miniony weekend wywalczyli awans do II ligi Polskiego Związku Brydża Sportowego. W barażu pokonali drużynę COME BACK Rzeszów i od sezonu 2018/2019 będą reprezentowali barwy miasta w rozgrywkach o klasę wyższą.

Półfinałowy Turniej do Mistrzostw Polski Młodziczek w kategorii U14K4 zespoły z Kutna, Swarzędza, Rybnika oraz Żyrardowa rywalizowały od 18 do 20 maja w hali Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Bohaterów w Półfinałowym Turnieju do Mistrzostw Polski Młodziczek w kategorii U14K. Drużyna uczennic klas sportowych Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie wygrała wszystkie trzy spotkania i z kompletem zwycięstw awansowała do Finału Mistrzostw Polski U14K.

Stasinki 2018W ostatni weekend w Żyrardowie na hali sportowej AQUA oraz na terenie SP Nr 3 królowała koszykówka. Po raz XVII odbył się Międzynarodowy Turniej Minikoszykówki Dziewcząt i Chłopców r. 2006 o Puchar Dyrektora SP Nr 3 „STASINKI 2018”. W imprezie wzięło udział ponad 300 zawodników z 20 drużyn z całej Polski oraz Europy ( Łotwa, Słowacja, Czechy, Białoruś ). Po raz kolejny, oprócz zaciętej rywalizacji sportowej, drużyny mogły spędzić miło czas na festynie organizowanym przez SP Nr 3.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2018/2019
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.00 -