2015
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2015 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Piątek 22 Marca 2019
- Imieniny: Katarzyny, Bogusława, Bogusławy
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
12156067
-
- -
Prace rodziny Sobolewskich w Galerii ,,Resursa”

,,Łączy nas sztuka” to tytuł kolejnej wystawy przygotowanej przez żyrardowską Galerię ,,Resursa”. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w sobotni wieczór, 21 listopada br. Zaprezentowano na niej artystyczne osiągnięcia znanej żyrardowskiej rodziny Sobolewskich – Tadeusza, jago żony Marii Zofii, syna Szymona i wnuka Bartosza.

Sobolewscy z Żyrardowem byli związani od zawsze. Nasze miasto obecne jest w dziełach przedwcześnie zmarłego Tadeusza Sobolewskiego. Żona, syn i wnuk, choć wybrali własną drogę artystyczną, kontynuują Jego dzieło. Sztuka połączyła kolejne pokolenia tej niezwykłej rodziny. Licznie przybyli goście, wśród których było wielu absolwentów żyrardowskiego ,,Czerwoniaka”, mieli sposobność podziwiać malarstwo olejne Marii Zofii Sobolewskiej, wieloletniej nauczycielki wychowania plastycznego w miejscowym liceum ogólnokształcącym. Szymon Sobolewski pokazał fotografie z cyklów: ,,Sztokholm”, ,,Ludzie bezdomni” i ,,Kinetyczna”. Bartosz zaprezentował swoje najnowsze obrazy olejne. Jednak największą część wystawy stanowią prace przedwcześnie zmarłego Tadeusza Sobolewskiego - rysunki, akwarele i grafiki, których główną tematyką jest nasze miasto i najbliższa okolica. Dzieła te oprócz niewątpliwych walorów artystycznych, mają również charakter dokumentalny. Pokazują Żyrardów z przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Prace te dostarczyły zwiedzającym, zwłaszcza tym, którzy tamte czasy pamiętają, wielu wzruszeń, pobudzając do wspomnień.

Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński, który to niezwykłe wydarzenie objął honorowym patronatem, podkreślił wyjątkowość i ogromny wkład w rozwój kulturalny naszego miasta, tej niezwykłej artystycznej rodziny. Razem z Marcinem Rosińskim, Przewodniczącym Rady Miasta Żyrardowa, złożyli Marii Zofii Sobolewskiej, w imieniu całej żyrardowskiej społeczności życzenia urodzinowe. Data wernisażu zbiegła się bowiem z jej kolejnymi urodzinami. Zebrani odśpiewali ,,Sto lat!”. Nie zabrakło również urodzinowego tortu.

Miłym zaskoczeniem dla jubilatki, było spotkanie z jej dawnymi uczennicami z klasy 4D (matura 1985 rok), którym przewodziła ówczesna gospodyni klasy, Beata Marzęda-Przybysz. Wśród wielu uczniów ,,Pani Profesor”, obecnych na wernisażu, był kurator artystyczny Galerii ,,Resursa”, Zbigniew Kołaczek, który podziękował jubilatce za rozbudzanie pasji artystycznych i miłości do sztuki wśród wielu pokoleń żyrardowskich licealistów. Przypomniał, że wielu z nich, zafascynowanych jej nietuzinkową i barwną osobowością, wybrało drogę artystycznej kariery. Zwrócił również uwagę, że ,,historia zatoczyła koło”, bowiem Bartosz studiuje w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie przed laty poznali się i studiowali jego dziadkowie - Maria Zofia i Tadeusz Sobolewscy.

Wystawa ,,Łączy nas sztuka. Tadeusz Sobolewski oraz Zofia, Szymon, Bartosz Sobolewscy” czynna jest do końca roku. (Galeria ,,Resursa”, ul. 1 Maja 45, Żyrardów)

TADEUSZ SOBOLEWSKI
(1921-1966)

We wspomnieniach ludzi, którzy Go znali, pozostał obraz człowieka ujmującego wielkim czarem osobistym, głęboką wewnętrzną kulturą, skromnością i delikatnością. Pozostał także w ludzkiej pamięci jako artysta oddany sprawie sztuki, która w Jego pojęciu nie ograniczała się wyłącznie do własnej pracy twórczej.

Powyższe słowa autorstwa Andrzeja Kossakowskiego zostały zamieszczone w skromnej rozkładówce towarzyszącej wystawie indywidualnej Tadeusza Sobolewskiego, która miała miejsce w Osiedlowym Domu Kultury w Żyrardowie w maju 1970 roku. Ekspozycja została zorganizowana w ramach Dni Kultury Żyrardowa. Obecnie, po 45 latach Galeria ,,Resursa” pragnie przypomnieć twórczość tego niezwykłego artysty związanego z naszym miastem.

Tadeusz Sobolewski urodził się w Żyrardowie w roku 1921. Studiował na Wydziale Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego), którą ukończył w roku 1951. Był uczniem profesora Władysława Strzemińskiego, z którym łączyły go więzy przyjaźni. W Łodzi poznał również swoją przyszłą żonę Marię Zofię. Początkowo pracował jako projektant w Łódzkiej Spółdzielni Artystycznej ,,Sztuka”. Po powrocie do rodzinnego miasta zajął się pracą pedagogiczną. Był instruktorem plastycznym w świetlicach dziecięcych w Pruszkowie i Żyrardowie. Uczył w Technikum Ekonomicznym w Milanówku i Liceum Ogólnokształcącym w Żyrardowie, dla którego namalował portret patrona szkoły Stefana Żeromskiego. To bodaj najbardziej znane dzieło artysty, z którym zetknęły się liczne pokolenia licealistów z żyrardowskiego ,,czerwoniaka”. Był również projektantem wnętrz. Jego dziełem był między innymi, wystrój Sali Urzędu Stanu Cywilnego i kawiarni ,,Miła” w Żyrardowie. W 1966 roku na Sejmiku Kultury w Płocku został wybrany do władz Mazowieckiego Towarzystwa Kultury. Swoją twórczość prezentował wielokrotnie w Klubie Nauczycielskim w Warszawie, w Muzeum Historii Ruchu Robotniczego Miasta Żyrardowa (obecnie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie) i na wystawach ,,Plastycy Mazowsza” w Mińsku Mazowieckim. Uczestniczył również w wystawie ,,Pejzaże mazowieckie” w Młodecznie w ówczesnym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (obecnie Białoruś). Tadeusz Sobolewski zmarł nagle 24 czerwca 1966 roku w Żyrardowie. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Tadeusz Sobolewski był artystą wszechstronnym, osiągając mistrzostwo w każdej z uprawianych dyscyplin. Z równą łatwością i swobodą posługiwał się technikami malarskimi, jak i graficznymi. W akwarelach zachwycał znakomitym wyczuciem koloru, połączonym  ze swobodą, niemal nonszalancją malowania.

W grafikach, głównie linorytach świetnie operował zestawieniami bieli i czerni. Umiejętnie łączył rzetelność warsztatową z ekspresją artystycznego przekazu. Był również świetnym projektantem i liternikiem. To on zaprojektował w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku winietę ,,Życia Żyrardowa”.

W swojej twórczości artystycznej chętnie sięgał po motywy związane z naszym miastem. Zarówno w akwarelach, jak i linorytach udokumentował Żyrardów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Obecna wystawa jest podróżą sentymentalną do miasta dymiących, fabrycznych kominów, starych zaułków miejskich i czasów, których już nie ma. Pozostał tylko ślad w postaci dzieł Tadeusza Sobolewskiego, który mimowolnie stał się dokumentalistą swojej epoki. Jak pisał kiedyś Andrzej Kossakowski: ,,był (Tadeusz Sobolewski) realistą w najszlachetniejszym znaczeniu tego słowa. Kochał otaczający go świat, wzruszał się jego pięknem i umiał to piękno przekazać innym. Był przy tym zawsze sobą, twórcą myślącym i czującym, o bogatym doświadczeniu artystycznym, wiedział co i w jaki sposób chce sztuką swoją przekazać”.

Na podstawie wspomnień Zofii Sobolewskiej, oraz rozkładówki wydanej z okazji wystawy indywidualnej Tadeusza Sobolewskiego w Osiedlowym Domu Kultury w Żyrardowie przez Wydział Oświaty i Kultury PMRN w Żyrardowie i Ośrodek Upowszechniania Sztuk Plastycznych PWRN w Warszawie (maj 1970).

MARIA ZOFIA SOBOLEWSKA
Żona Tadeusza Sobolewskiego. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem profesora Władysława Strzemińskiego. Uprawia głównie malarstwo olejne. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce (Sokołów Podlaski, Nowa Ruda, Żyrardów), Stanach Zjednoczonych (Filadelfia, Bufallo), Niemczech (Gera), Francji (Paryż), Rosji (Kursk), Szwecji (Norkoping). Od roku 1966 pracowała w żyrardowskiej oświacie jako nauczyciel wychowania plastycznego, między innymi w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Prace jej uczniów były nagradzane w konkursach plastycznych w Polsce, Brazylii i Indiach. Była przewodniczącą samokształcenia nauczycieli, członkiem komisji egzaminacyjnych z wiedzy o sztuce, wizytatorem przedmiotowym z wychowania plastycznego, honorowym członkiem Klubu Amatorów Plastyki w Żyrardowie. Pełniła funkcję członka Zarządu Komisji do spraw Kultury przy Prezydencie Miasta Żyrardowa. Pracując w Muzeum Okręgowym w Żyrardowie wygłaszała liczne prelekcje z zakresu sztuki. Za działalność artystyczną, dydaktyczną i społeczną wielokrotnie nagradzana: Brązowy Krzyż Zasługi (1974), Odznaka ,,Zasłużony Działacz Kultury” (1981), Złoty Krzyż Zasługi (1982), Medal Edukacji Narodowej (1985), Odznaka ,,Przyjaciel Dziecka”, za pracę społeczną dla dobra dziecka (1994).

SZYMON SOBOLEWSKI
Syn Tadeusza Sobolewskiego. Urodził się w 1964 roku w Żyrardowie. Absolwent Pomaturalnego Studium Reklamy w Ciechanowie. Zajmuje się fotografią, wystawiennictwem i reklamą.

BARTOSZ SOBOLEWSKI
Wnuk Tadeusza Sobolewskiego. Urodził się w 1990 roku w Warszawie. W latach 2006-2010 uczył się w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie. W latach 2010-2015 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. W latach  2014 - 2015 przebywał na stypendium artystycznym w Dreźnie (Niemcy). Twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Swoje prace prezentował na wystawach w Łodzi, Żyrardowie, Spychowie, Brnie (Czechy) i Dreźnie (Niemcy).

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych

Fotografie Kuby Stępnia w Galerii FOPA

Galeria FOPA zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Kuby Stępnia ,,MANA”. Mana to energia, która przenika cały materialny świat w całej różnorodności. Według tradycyjnych polinezyjskich wierzeń jest to siła natury, która manifestuje się we wszystkim co istnieje. Wernisaż oraz spotkanie autorskie w Galerii FOPA 22 marca, o godz. 19.00.

Wernisaż fotografii Kamila Banaszka w Galerii ,,Resursa"

Galeria ,,Resursa” serdecznie zaprasza na wernisaż fotografii KAMILA BANASZKA ,,ENIGMAT”. To propozycja spojrzenia na nasze miasto, która może zaskoczyć odbiorców ekspozycji. Wernisaż odbędzie się 23 marca (sobota), o godz. 18.00. Zapraszamy!

50. Poetycki Wieczór Podwójny

Prezydent Miasta Żyrardowa i Centrum Kultury w Żyrardowie zapraszają 21 marca, o godz. 18.00, do sali klubowej Centrum Kultury w Żyrardowie na jubileuszowy 50. Poetycki Wieczór Podwójny, po którym rozegrany zostanie Turniej Dwóch Wierszy.

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

IV Amatorski Turniej Koszykówki dla prawdziwych mężczyzn 35+

15 i 16 marca na hali AQUA rozegrany został IV Amatorski Turniej Koszykówki w kategorii +35 o Puchar Prezydenta Miasta Żyrardowa. Tym razem zwyciężyła drużyna Winny Ludwik, która pokonała w zaciętym finale Lej Te Cole 57:53 i odebrała z rąk Lucjana Chrzanowskiego okazały puchar. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Anaco Brwinów. Najlepszym strzelcem turnieju został Przemysław Stasiw, natomiast MVP całego turnieju Tomasz Bąk.

Nabór do klasy sportowej

Żyrardowska Szkoła Podstawowa Nr 3 ogłasza nabór do IV klasy sportowej o profilu koszykówki na rok szkolny 2019/2020. Szczegółowe informacje dla wszystkich zainteresowanych w sekretariacie szkoły i u p. Roberta Janiszewskiego.

Srebro Mazowsza w Mistrzostwach Polski.

7 młodziczek UKS Trójka, grających w reprezentacji woj. mazowieckiego, wywalczyło srebro podczas Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich Młodziczek (Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży) w Bochni. Gratulujemy i życzymy jeszcze większych sukcesów.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2019/2020
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.12 -