NASTROJE - MALARSTWO
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Kultura / EVENTY / 2010 / NASTROJE - MALARSTWO /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Poniedziałek 18 Grudnia 2017
- Imieniny: Bogusława, Gracjana, Laurencji
-Wyszukiwarka
-
 
- Warto zobaczyć -
-
Karta dużej rodziny
Karta Seniora
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
Inwestorzy
Turyści
Fotogaleria
-
-
-
-
-
park_zieleń
gospodarowanie odpadami
oze
obiekt Flash - resursa
obiekt Flash - resursa
Manufaktura Satyry 2016
resursa_strona
wifi
SIP
indr mazowsze
SM
wi fi
punkty adresowe
-
Zobacz także
O Mieście
Rozwój Miasta
Gospodarka
Informator przedsiębiorcy
Euro - fundusze
Historia
Rewitalizacja
Miejski Konserwator Zabytków
Organizacje Pozarządowe
Zdrowie
Środowisko
Bezpieczeństwo
Komunikacja
Schronisko dla zwierząt
Budowa obwodnicy Żyrardowa
Archiwalna strona Miasta
Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
Osobistości Żyrardowa
Referat Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego
Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
9544377
-
- -

Wystawa "NASTROJE - MALARSTWO"

MARIA ZOFIA SOBOLEWSKA

STUDIA W PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOLE SZTUK PLASTYCZNYCH W ŁODZI, WYCHOWANKA WŁADYSŁAWA STRZEMIŃSKIEGO. UPRAWIA MALARSTWO SZTALUGOWE. BRAŁA UDZIAŁ W 9-CIU PLENERACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ ZPAP - BWA SKIERNIEWICE, ORAZ SBWA- WARSZAWA ZPAP W LATACH: 1976 - 1983 W SKIERNIEWICACH, NIEBOROWIE, ROCHNI, GARWOLINIE, W ŁOWICZU, NOWEJ RUDZIE, LICHENIU.

Udział w wystawach zbiorowych:
•   9 wystaw poplenerowych
•  1953 Nowa Ruda
•  1954 Poznań
•  1960 Płock
•  1981 Warszawa Dom Plastyka
•  1990 Żyrardów Osiedlowy Dom Kultury
•  2002 Żyrardów

Wystawy indywidualne:
•  1956 Żyrardów w klubie "Pietrek" Dom Kultury
•  1960 Żyrardów - Wystawa malarstwa w Resursie
•  1979 Żyrardów - Muzeum Okręgowe
•  1986 Skierniewice Dom Kultury
•  1987 Sokołów Podlaski Dom Kultury
•  2003 Żyrardów galeria w parafii, Osiedle Wschód

Obrazy znajdują się w:
•  Filadelfia (USA)
•  Buffalo (USA)
•  Paryż
•  Norrkbping (Szwecja)
•  Kursk - muzeum
•  Gera - muzeum
•  Sokołów Podlaski w Domu Kultury
•  Sokołów Podlaski w Dyrekcji Cukrowni
•  Nowa Ruda w Urzędzie Miejskim
•  Żyrardów - muzeum

Ponadto około 40 obrazów znajduje się w prywatnych zbiorach.


OD 1966 ROKU NAUCZAŁA WYCHOWANIA PLASTYCZNEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ ORAZ W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W ŻYRARDOWIE. PIASTOWAŁA WIELE SPOŁECZNYCH FUNKCJI NA TERENIE ŻYRARDOWA. BYŁA CZŁONKIEM KOMISJI EGZAMINACYJNEJ NAUCZYCIELI PLASTYKI, INSTRUKTOREM, WIZYTATOREM PRZEDMIOTOWYM, HONOROWYM CZŁONKIEM KLUBU PLASTYKÓW AMATORÓW W ŻYRARDOWIE.
WYGŁASZAŁA W MUZEUM OKRĘGOWYM PRELEKCJE O SZTUCE DLA SPOŁECZEŃSTWA ŻYRARDOWA.

•  1974 Brązowy Krzyż Zasługi w Żyrardowie
•  1981 Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury"
•  1982 Złoty Krzyż Zasługi
•  1985 Medal Komisji Edukacji Narodowej
•  1996 Odznaka „ Przyjaciel Dziecka" za pracę społeczną dla Dobra Dzieci
 

Całe piękno jest w naturze a kolor radością dla oka

Byłam wychowanką Władysława Strzemińskiego, jednego z największych malarzy XX wieku. Był wielkim nowatorem, historykiem sztuki, najwybitniejszym artystą i wspaniałym pedagogiem.

Na początku mojej twórczości malarskiej byłam na etapie widzenia wczesnego renesansu tj. koloru lokalnego zamkniętego w konturze. Rozwój mojej świadomości wzrokowej spowodował, ze zaczęłam malować kolorami współdziałającymi ze sobą. Poznałam również kolory powidokowe. Malarstwo Cézanne’a zbliżyło mnie do kubizmu. Strzemiński zainteresował mnie nowym kierunkiem w sztuce – suprematyzmem, stylem opartym na najprostszych elementach, który prowadził do nowego widzenia plastycznego, jedności koloru i form z płaszczyzną i z jej granicą. Namalowałam kilka obrazów suprematycznych, ale powróciłam do swoich wizji malarskich.

Dla mnie całe piękno jest zawarte w naturze, a kolor jest radością dla oka, dlatego najbliższe mojej psychice, mojej wyobraźni i upodobaniom są obrazy pełne bogactwa kolorów nasyconych, żywych, kontrastujących ze sobą. Często stosuję linie, które łączą obraz w jednolitą całość, dając przy tym wrażenie ruchu. Maluję obrazy abstrakcyjne, ekspresyjne, kubistyczne, impresjonistyczne, surrealistyczne i symboliczne. Do moich tematów obrazów pobudzają mnie przypadkowe spostrzeżenia rzeczywistości z życia i natury: wichry, połamane drzewa, chmury kłębiaste, czy obdrapane ściany murów domów. Tematyka moich obrazów jest bardzo zróżnicowana, rodzi się u mnie nagle, niespodziewanie. Biorę pędzel, farby i szybko maluję, żeby obraz urodzony w umyśle nie rozwiał się. Przy każdej nowej kompozycji stosuję odpowiednie środki wyrazu, w ten sposób powstaje obraz inny od poprzednich. Sadzę, że zewnętrzna funkcja obrazu jest odbiciem życia wewnętrznego artysty.

Zofia Sobolewska

Praca z młodzieżą dawała mi dużo satysfakcji

Podjęłam pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie w charakterze nauczyciela wychowania plastycznego. Poznałam wspaniałą młodzież, dużo uzdolnionych uczniów w różnych dziedzinach sztuki. Przekazywałam im swoje wiadomości z zakresu rozwoju świadomości wzrokowej na bazie, której występują zagadnienia koloru i waloru. Dużo przeprowadzałam z uczniami ćwiczeń z malarstwa, grafiki, rzeźby, kompozycji przestrzennych, płaskorzeźby i sztuki użytkowej. Systematyzowało i stopniowało to pracę twórczą oraz budziło świadomość tego co się widzi, jak również wpływało na rozumienie postrzegania widzenia malarskiego. Zwiedzaliśmy muzea, zamki i pałace celem poznania dzieł malarskich i architektonicznych różnych epok. Osiągnięć uczniów w dziedzinie plastyki było dużo, świadczyły o tym liczne nagrody i wyróżnienia w kraju (Bydgoszcz, Rzeszów, Skierniewice, Warszawa) oraz za granicą (Brazylia). Za efektywną pracę z uczniami otrzymałam nagrodę od ministra oświaty i szkolnictwa wyższego Henryka Jabłońskiego i ministra oświaty i wychowania Jerzego Kuberskiego oraz wiele dyplomów za krzewienie kultury i sztuki wśród młodzieży szkolnej i społeczeństwa żyrardowskiego. Za scenariusz i reżyserię widowiska scenicznego na Święto Kwiatów i Owoców w Skierniewicach otrzymałam z młodzieżą liceum trofeum „Złoty liść”, oraz kolorowy telewizor w roku 1979. Młodzież również uzdolniona była aktorsko. Pod moim kierunkiem odbywały się w szkole przedstawienia z ich udziałem. Między innymi wystawialiśmy „Hamleta na wesoło”, później był powtórzony dla miasta w Resursie. Dużo uczniów po maturze dostało się na studio artystyczne. Dziś, niektórzy z nich mają swoje osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, grafiki, czy fotografii w kraju i zagranicą. Praca z młodzieżą dawała mi dużo satysfakcji, zadowolenia osobistego, wśród nich czułam się młodo, a na studniówkach dawałam upust swojej żywiołowości. Tańczyłam, śpiewałam, bawiłam się wyśmienicie, mając wrażenie, że to ja jestem maturzystką. W „Życiu Żyrardowa” tak o mnie napisała moja uczennica Iwona Sadowska „ O godzinie 2-ej w nocy był koncert pani profesor Zofii Sobolewskiej. Jak zawsze pełna radości życia i werwy twórczej rozbawiła młodzież.”

Zofia Sobolewska

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje o działalności Samorządu
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców

Miejska karta świątecznaW połowie października br. Miasto Żyrardów ogłosiło konkurs na projekt pocztówki o tematyce bożonarodzeniowej i noworocznej. Do 20 listopada 45 artystów z Polski i Kanady nadesłało 90 prac, z których jury najwyżej oceniło projekt Leszka Ołdaka z Opola.

Tkanina artystyczna w ResursieGaleria ,,Resursa" serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy tkaniny artystycznej SWAVY LAUNAY (Mougins/Prowansja/Francja) zatytułowanej ,,Igłą i nitką malowane".

Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

Turniej Nadziei OlimpijskichPrzed nami duże międzynarodowe wydarzenie sportowe w Żyrardowie! W dniach 27 - 29 grudnia na hali sportowej AQUA Żyrardów przy ul. Pileckiego 27 odbędzie się Turniej Nadziei Olimpijskich U15K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego. Serdecznie zapraszamy!

Turniej w halową piłkę nożną o Puchar Prezydenta Miasta ŻyrardowaTradycją stało się, iż w grudniu w kalendarzu imprez sportowych gości niezwykle prestiżowe wydarzenie - Turniej w halową piłkę nożną o Puchar Prezydenta Miasta Żyrardowa dla szkół ponadgimnazjalnych z powiatu żyrardowskiego. W tym roku wzbogacono turniej o rywalizację dziewcząt.

Kosma Mastalerz  najszybszy na 50 m stylem grzbietowym9 grudnia w Warszawie odbyła się 2 edycja zawodów „Od Młodziaka do Olimpijczyka 2017/18”. Zawody zostały zorganizowane pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Województwa Mazowieckiego. Również i tym razem młodzi pływacy nie zawiedli ponieważ do startu zgłosiło się 1044 zawodników z 72 klubów. Bardzo dobrze wystartował Kosma Mastalerz zawodnik Stowarzyszenia AQUA Żyrardów.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do gminnych placówek oświatowych na rok szkolny 2017/2018
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa powered by netadmin 7.00 -